Προς το περιεχόμενο

Ισχύει ότι όσο δουλεύει το site, θα γίνεται πιο γρήγορο?


Tzimmys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

265 Requests;!; :o
Νομίζω αυτά που έχει κάνει (ή δεν έχει κάνει) ο συνεργάτης σας δεν είναι θέμα "
Page speed Optimization" που λέει ο lion παραπάνω, αλλά θέμα σωστής λειτουργίας του site καθώς φαίνεται να μην έχει κάνει ούτε τα βασικά.

Επεξ/σία από vadou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, tasanton είπε

Ναι βεβαίως, είναι γνωστό εξάλλου ότι τα sites είναι σαν τα αυτοκίνητα, θέλουν ροντάρισμα.

Τι άλλο θα διαβάσουμε...

Mετά τους πρώτους 10.000 επισκέπτες ή μετά από 1 έτος (ότι έρθει πρώτο) φορτώνει πιο γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχει χρησιμοποιήσει caching, ναι ισχύει. Τώρα βέβαια caching από caching διαφέρει.

Από εκεί και πέρα είναι και πολλά άλλα πράγματα για το θέμα ταχύτητας.

Ας ενεργοποιήσει πχ απλά πράγματα όπως http compression.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα έχουν σχέση με το server, ποιο CMS έχετε και με ποιο τρόπο είναι στημένο και μήπως σε κάποιες περιπτώσεις είναι καλύτερη μια λύση custom.

Το πρόβλημα είναι ότι πολλοί νομίζουν ότι με το να στήσουν μια σελίδα με κάποιο CMS είναι και προγραμματιστές και με την απάντηση που έδωσε ο συνεργάτης σας μάλλον δεν είναι.

Για να έχεις ένα γρήγορο website θα πρέπει να τρέχει σε VPS Server, να μην περιέχει plygins & extensions που τραβάνε πολλά requests όπως και για το frondend να χρησιμοποιουνταί javascript frameworks.

Σου παραθέτω λοιπόν πως θα πρέπει να φορτώνει κανονικά μια καλή ιστοσελίδα, eshop ή ένα web application.

 

Παράδειγμα σου παραθέτω ένα demo forum που στήνω για ένα πελάτη μου με δοκιμαστικούς χρήστες και posts για να δούμε το performance.

 

Users: 2000

Posts: 4000

http://phpstack-92779-1044714.cloudwaysapps.com/

1.png.96cc82a5c8a750fc6d61c9d562e273d0.png

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τώρα τι να πω... Όσο διαβάζω στενοχωριέμαι και ζορίζομαι... DimitrisLiar η σελίδα σου πραγματικά φορτώνει πολύ γρήγορα... Σε ποιο site κάνεις την μέτρησή σου?

Το θέμα ξέρετε είναι, το πώς θα προσεγγίσω την κατάσταση. Γιατί αφού δεν είμαι πραγματικά γνώστης όλων αυτών που μου λέτε, δεν μπορώ να του τα μεταφέρω αλλά ούτε και να ισχυριστώ ότι έχω δίκιο...  Και εννοείτε πως ασχέτως της δουλειάς που έκανε,  δεν θέλω να τον προσβάλω.

Εγώ το μόνο που ήξερα είναι ότι η σελίδα μας πάει πολύ αργά...

 

Επεξ/σία από Tzimmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Tzimmys said:

Τώρα τι να πω... Όσο διαβάζω στενοχωριέμαι και ζορίζομαι... DimitrisLiar η σελίδα σου πραγματικά φορτώνει πολύ γρήγορα... Σε ποιο site κάνεις την μέτρησή σου?

Το θέμα ξέρετε είναι, το πώς θα προσεγγίσω την κατάσταση. Γιατί αφού δεν είμαι πραγματικά γνώστης όλων αυτών που μου λέτε, δεν μπορώ να του τα μεταφέρω αλλά ούτε και να ισχυριστώ ότι έχω δίκιο...  Και εννοείτε πως ασχέτως της δουλειάς που έκανε,  δεν θέλω να τον προσβάλω.

Εγώ το μόνο που ήξερα είναι ότι η σελίδα μας πάει πολύ αργά...

Πολύ λογική η προσέγγισή σου θα έλεγα.

Επέστρεψα εδώ να σου προτείνω να χρησιμοποιήσεις κάποια υπηρεσία cdn/caching/optimization (όπως η cloudflare, που μπαίνοντας εδώ με ειδοποίησε ότι η σελίδα ήταν μη διαθέσιμη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Tzimmys είπε

Τώρα τι να πω... Όσο διαβάζω στενοχωριέμαι και ζορίζομαι... DimitrisLiar η σελίδα σου πραγματικά φορτώνει πολύ γρήγορα... Σε ποιο site κάνεις την μέτρησή σου?

Το θέμα ξέρετε είναι, το πώς θα προσεγγίσω την κατάσταση. Γιατί αφού δεν είμαι πραγματικά γνώστης όλων αυτών που μου λέτε, δεν μπορώ να του τα μεταφέρω αλλά ούτε και να ισχυριστώ ότι έχω δίκιο...  Και εννοείτε πως ασχέτως της δουλειάς που έκανε,  δεν θέλω να τον προσβάλω.

Εγώ το μόνο που ήξερα είναι ότι η σελίδα μας πάει πολύ αργά...

 

Εφόσον πληρώθηκε για την δουλεία του είναι λογικό να έχετε απαιτήσεις, αλλά χωρίς να θέλω να σε θίξω και το λέω φιλικά ίσως έχετε και εσείς ένα μερίδιο ευθύνης που δεν ψάξατε αρκετά για έναν επαγγελματία.

Γνώμη μου είναι να το διορθώσει αν και μου φένεται αδύνατον γιατί με τις επιδόσεις που έχει ούτε πρωτοετής δεν έχει τέτοιο αποτέλεσμα.

Για μετρήσεις θα κάνεις στην gtmetric, onlinepingdomtest, google page speed (lighthouse) και στον υπολογιστή σου με disable την cache.

Το βασικό σου θέμα είναι ότι φορτώνει πολλά και άχρηστα requests. Προσπαθήστε ότι css,javascript που δεν χρειάζονται σε όλες τις σελίδες να μην φορτώνουν παντού όπως και να αλλάξετε σε vps server. Αλλα προγραμματιστικά αν η σελίδα κάνει πολλα αιτήματα στην βάση σας συμφέρει οικονομικά αλλα και με βάση το αποτέλεσμα να κάνετε ένα καινούργιο website.

Η ιστοσελίδα ποια είναι για να δούμε ακριβώς τι συμβαίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτα τον συνεργάτη σας που ακριβώς βασίζει τα λεγόμενα του και ενημέρωσε μας.

Ισχύει ότι όσο δουλεύει το site, θα γίνεται πιο γρήγορο?

Η απάντηση είναι όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/11/2019 στις 3:06 ΜΜ, DimitrisLiar είπε

Όλα έχουν σχέση με το server, ποιο CMS έχετε και με ποιο τρόπο είναι στημένο και μήπως σε κάποιες περιπτώσεις είναι καλύτερη μια λύση custom.

Το πρόβλημα είναι ότι πολλοί νομίζουν ότι με το να στήσουν μια σελίδα με κάποιο CMS είναι και προγραμματιστές και με την απάντηση που έδωσε ο συνεργάτης σας μάλλον δεν είναι.

Για να έχεις ένα γρήγορο website θα πρέπει να τρέχει σε VPS Server, να μην περιέχει plygins & extensions που τραβάνε πολλά requests όπως και για το frondend να χρησιμοποιουνταί javascript frameworks.

Σου παραθέτω λοιπόν πως θα πρέπει να φορτώνει κανονικά μια καλή ιστοσελίδα, eshop ή ένα web application.

Παράδειγμα σου παραθέτω ένα demo forum που στήνω για ένα πελάτη μου με δοκιμαστικούς χρήστες και posts για να δούμε το performance.

Users: 2000

Posts: 4000

http://phpstack-92779-1044714.cloudwaysapps.com/

1.png.96cc82a5c8a750fc6d61c9d562e273d0.png

Το site σου όντως φορτώνει γρήγορα, παρ όλα αυτά και για να μην δημιουργούνται παρανοήσεις στον @Tzimmys η συγκεκριμένη σελίδα δεν έχει σχεδόν καθόλου εικόνες και σχεδόν καθόλου scripts, δεν είδα ούτε καν analytics, ή κάποια webfonts!

Προφανώς σε μια ΕΤΑΙΡΙΚΗ παρουσίαση δε νοείται να μην υπάρχουν ένα σωρό scripts όπως google analytics, adwords, facebook, τυχόν livechat, ούτε καν web fonts και τουλάχιστον καμιά 5-6 φωτογραφίες απλά για να αναφέρω μερικά. Επίσης το CSS της απο πάνω εφαρμογής είναι σχεδόν μηδενικό. Όλα αυτά προσθέτουν πολύ μεγαλύτερο wait time, size και φυσικά requests!! 

Επίσης hostάρεται στην Cloudways, που είναι από ground up στημένα VPSάκια για καλές επιδόσεις (cPanel/Plesk και λοιπά φρου φρου και αρώματα απουσιάζουν ακριβώς για αυτόν τον λόγο). 

Θεωρώ το συγκεκριμένο παράδειγμα τελείως εκτός σύγκρισης, συγκρίνεις μήλα με αχλάδια αυτή τη στιγμή. 

@Tzimmys Σίγουρα χρειάζεται βελτίωση σε κάποια θέματα, έχεις πολύ χαμηλή βαθμολογία την οποία δεν θα στην ανεβάσει ιδιαίτερα ένας καλός server. Από κει και πέρα χωρίς να μας έχεις πει κόστος κατασκευής δεν μπορούμε να έχουμε εικόνα του τί "θα έπρεπε" να έχει γίνει. Αν μιλάμε για ένα site των 500-600€ δε νομίζω ότι μιλάμε για οτιδήποτε παραπάνω από τα απολύτως βασικά. 

Κοινώς, παρόλο που ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ το site σου είναι αργό, οι πληροφορίες που έχουμε για να σε βοηθήσουμε είναι ελλιπείς..

Επεξ/σία από polaki
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, polaki είπε

Το site σου όντως φορτώνει γρήγορα, παρ όλα αυτά και για να μην δημιουργούνται παρανοήσεις στον @Tzimmys η συγκεκριμένη σελίδα δεν έχει σχεδόν καθόλου εικόνες και σχεδόν καθόλου scripts, δεν είδα ούτε καν analytics, ή κάποια webfonts!

Προφανώς σε μια ΕΤΑΙΡΙΚΗ παρουσίαση δε νοείται να μην υπάρχουν ένα σωρό scripts όπως google analytics, adwords, facebook, τυχόν livechat, ούτε καν web fonts και τουλάχιστον καμιά 5-6 φωτογραφίες απλά για να αναφέρω μερικά. Επίσης το CSS της απο πάνω εφαρμογής είναι σχεδόν μηδενικό. Όλα αυτά προσθέτουν πολύ μεγαλύτερο wait time, size και φυσικά requests!! 

Επίσης hostάρεται στην Cloudways, που είναι από ground up στημένα VPSάκια για καλές επιδόσεις (cPanel/Plesk και λοιπά φρου φρου και αρώματα απουσιάζουν ακριβώς για αυτόν τον λόγο). 

Θεωρώ το συγκεκριμένο παράδειγμα τελείως εκτός σύγκρισης, συγκρίνεις μήλα με αχλάδια αυτή τη στιγμή. 

@Tzimmys Σίγουρα χρειάζεται βελτίωση σε κάποια θέματα, έχεις πολύ χαμηλή βαθμολογία την οποία δεν θα στην ανεβάσει ιδιαίτερα ένας καλός server. Από κει και πέρα χωρίς να μας έχεις πει κόστος κατασκευής δεν μπορούμε να έχουμε εικόνα του τί "θα έπρεπε" να έχει γίνει. Αν μιλάμε για ένα site των 500-600€ δε νομίζω ότι μιλάμε για οτιδήποτε παραπάνω από τα απολύτως βασικά. 

Κοινώς, παρόλο που ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ το site σου είναι αργό, οι πληροφορίες που έχουμε για να σε βοηθήσουμε είναι ελλιπείς..

 

Καλησπέρα φίλε μου έστειλα την πιο πρόσφατη δουλειά ως demo, έχω να σου δώσω και κανονικά websites με παρόμοιες ταχύτητες. 

 

devs.png.04e4a72142cd380035fd8ce349c807f5.png

 

 

 

roy.png.399f4a4b6cd6fb57f3561e3cb6b051aa.png

 

 

 

fll.png.a164d64690852d4cda4d5c615fce3d08.png

 

Στην τελευταία ιστοσελίδα τρέχει και live chat εκτός από όλα τα άλλα.

Οι τεχνικές είναι οι ίδιες και θα σου παραθέσω πως η ταχύτητα μιας ιστοσελίδας εξαρτάται κυρίως από τα αιτήματα που κάνεις στον server και όχι αν τρέχεις 10 αρχεία css ή έχεις το google analytics συνδεδεμένο.

Το φόρουμ το έβαλα σαν παράδειγμα διότι στην αρχική κάνει request 4000 posts με φώτο και βίντεο κάτι λέει αυτό νομίζω.

Σου παραθέτω και την css του φόρουμ οπού τρέχει και fonts και icons.

http://phpstack-92779-1044714.cloudwaysapps.com/assets/forum-d6d85e8b.css

Επεξ/σία από DimitrisLiar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, DimitrisLiar είπε

Στην τελευταία ιστοσελίδα τρέχει και live chat εκτός από όλα τα άλλα.

Οι τεχνικές είναι οι ίδιες και θα σου παραθέσω πως η ταχύτητα μιας ιστοσελίδας εξαρτάται κυρίως από τα αιτήματα που κάνεις στον server και όχι αν τρέχεις 10 αρχεία css ή έχεις το google analytics συνδεδεμένο.

Κατ'αρχήν να ξεκαθαρίσω ότι επουδενί δεν είχα κανένα σκοπό να μειώσω την ποιότητα της δουλειάς σου, και πάλι όμως τα στοιχεία που παραθέτεις υποδηλώνουν αναμφίβολα ποιοτική δουλειά η οποία (φαντάζομαι ότι) τρέχει επίσης σε αντίστοιχης ποιότητας hosting, άρα δεν ξέρω κατά πόσο πρέπει να συγκριθεί με κάτι το οποίο μου κάνει basic entry level. Τα νούμερα του GTMetrix δεν δείχνουν καν ποιοτικό template, αν μιλάμε για Wordpress πχ. Είναι πολύ χαμηλά. 

Το κομμάτι του hosting στα 150€ σε windows server με ανησυχεί, γιατί εμπειρικά δύσκολα παίρνει κάποιος ποιοτική υπηρεσία σε αυτά τα χρήματα, ειδικά αν λάβουμε υπόψη ότι το πακέτο φιλοξενίας το διαχειρίζεται ο "developer" συνεπώς ένα "καπέλο" το έχει ρίξει αλλιώς δεν έχει νόημα να αναλάβει. Θα ζήταγε passwords στο hosting panel και τέλος. 

Θεωρώ ότι αν έχουμε ένα εύρος τιμής που κόστισε στον @Tzimmys το site του θα μπορούμε να καταλάβουμε κατά πόσο θα έπρεπε να περιμένει ποιοτική δουλειά ή όχι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι σου είπε "ΟΤΑΝ θα δουλέψει το site", με την λογική ότι το site για την ώρα είναι σε κατασταση ανάπτυξης και όταν θα βγει live θα ενεργοποισει κάποιο συστημα cache.  Από την άλλη δε ξέρω και πολλά από .net, ίσως να χρειάζεται όντος "ξεμπούκομα" :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Στο πρώτο σέρβις να του πεις να κοιτάξει το gzip και να αδειάσει την cache. Να ρίξει και λίγο premium lazy loading και θα πηγαίνει σφαίρα 🤣

Πέρα απ΄την πλάκα, πόσα χρήματα δώσατε για το site? Μην αδικήσουμε και τον 'μάστορα'.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...