Προς το περιεχόμενο

Xiaomi Mi Note 10: Ανακοινώθηκε επίσημα με πενταπλή κάμερα 108MP


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
16 minutes ago, suspiria said:

Τα 108ΜΡ είναι αυτά που όταν πατάς λεπτομέρειες στο αρχείο της φωτογραφίας σου γράφει ανάλυση 3000x4000 pixels?

Είναι συμπυκνωμένα... 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, billdanos είπε

Είναι συμπυκνωμένα... 😁

Ζαχαρούχα; :) Τι μου θυμίσες τώρα... Ο expert υπάλληλος του Γερμανού μου εξηγούσε, για κάποιο λόγο που δεν κατάλαβα, ότι τα mp3 είναι... συμπυκνωμένα αρχεία μουσικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/11/2019 στις 1:50 ΜΜ, burnin είπε

αμα βαλεις gcam ομως δεν φτιαχνει το αποτελεσμα?

Ισως ναι, αλλα παλι το αποτελεσμα δε θα ειναι το ιδιο

Στις 7/11/2019 στις 2:05 ΜΜ, nhzt είπε

Δες λίγο βαθμολογία το Mi CC9 Pro  στο DXO.... χαχαχαχα !!

ναι; για δες βαθμολογίες στο DXO για Mi CC9 Pro  και Μi9...

Το DXO εχω παψει να το εμπιστευομαι εδω και 1,5 χρονο περιπου.

Τα πρώτα αποτελεσματα δεν ειναι τοσο ενθαρυντικα. Αρκετα προβληματακια παρουσιαζει η καμερα των 108 mp και για αλλη μια φορα θα αποδειχθει γιατι το software ειναι ακόμα σημαντικοτερο στις φωτογραφικες των κινητων. https://www.androidauthority.com/xiaomi-mi-note-10-camera-1052077/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Runman είπε

Τα πρώτα αποτελεσματα δεν ειναι τοσο ενθαρυντικα. Αρκετα προβληματακια παρουσιαζει η καμερα των 108 mp και για αλλη μια φορα θα αποδειχθει γιατι το software ειναι ακόμα σημαντικοτερο στις φωτογραφικες των κινητων. https://www.androidauthority.com/xiaomi-mi-note-10-camera-1052077/

Δηλαδή αμφισβητείς τις φωτογραφίες που βγάζουν από τα διάφορα κινητά; Διότι σου λέω να δεις φωτογραφίες και όχι να διαβάσεις τι λέει και τι βαθμολογία βάζει στην κάθε εταιρία. Με μια ματιά στις φωτογραφίες νομίζω θα καταλάβεις πολλά πράγματα. Τόσο απλό και τόσο εύκολο. Εκτός και αν θεωρείς τις φωτογραφίες πειραγμένες. Τι είναι αυτό που δεν εμπιστεύεσαι; Τα μάτια σου;

Αν πάλι δεν σου κάνει το DXO πήγαινε στο GSMarena και κάνε compare τις κάμερες των κινητών. Άλλο ένα καλό εργαλείο όπου φαίνεται η ποιότητα τις κάμερας με συγκεκριμένες κάρτες ISO και ίδιες συνθήκες φωτός για όλα τα κινητά, για να διαπιστώσεις την ποιότητα της φωτογραφίας, ιδίοις όμμασι.

Αν τελικά δεν εμπιστεύεσαι κανένα, τότε πως μπορείς να ξέρεις ποιο κινητό έχει ποιοτική κάμερα; Κάνεις μόνο σου τέστ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το dxo και το κάθε dxo δίνει αποτελέσματα με γνώμονα πολλούς τομεις.

Τον κάθε άνθρωπο όμως τον αφορά είτε το ένα είτε το άλλο .

Για αυτό και δεν πρέπει να δίνεται βαρύτητα στα αποτελέσματα του .

Αλλά να σας πω και κάτι;

Όλο διαβάζω το dxo dxo και τα αποτελέσματα.

Και αναρωτιέμαι , τόσο πολύ το έχετε τερματίσει ρε γατονια που έχετε περάσει στα τεχνικά και βαθιά θέματα μια φωτογραφικής;

Βρε σατανάδες !!!!!

Δεν ξέρετε το 90% να εκμεταλλευτείτε ένα jpeg αρχείο σε ένα γνωστό app.

Ούτε θέση φωτός , στραβά κάδρα .......κ.α .

Επαίτες της gcam μπας και πάρετε πιο έτοιμη τροφή.

Βαρατε κάργα τα παγκάκια τα βράδυα και το αμάξι απέναντι του γείτονα καταβραδα!!!!

Για να πείτε τι;

Το Α μαμαει το Β είναι για πέταμα .

Δικαστές και επαγγελματίες μαζί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)


Βλέπω reviews, δοκιμές, επίσης πολλά τα έχω δοκιμάσει κ ο ίδιος. Και αυτό που βλέπω δεν έχει ουδεμια σχέση με τις ξερές βαθμολογίες του dxo, πράγμα που το επισημαίνουν πολλοί σοβαροί  φωτογράφοι , reviewers  

Αλλά φιλε μου αν εσυ ακολουθείς το dxo σαν ευαγγέλιο για το πιο κινητό έχει την καλύτερη κάμερα , τοτε δεν έχουμε να συζητήσουμε κάτι άλλο. 

Επεξ/σία από Runman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κάποια στιγμή θα σας βάλουμε φωτογραφίες από διαφορα κινητά χωρις πληροφορίες για την κάθε μια, για να ψηφίσετε ποιες σας αρέσουν. 
 

Και μετά θα γελάσει και το κάθε πολύχρωμο    ερίφιο! 😛 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 10/11/2019 στις 12:14 ΠΜ, billdanos είπε

Κάποια στιγμή θα σας βάλουμε φωτογραφίες από διαφορα κινητά χωρις πληροφορίες για την κάθε μια, για να ψηφίσετε ποιες σας αρέσουν. 
 

Και μετά θα γελάσει και το κάθε πολύχρωμο    ερίφιο! 😛 

https://petapixel.com/2019/12/20/annual-blind-smartphone-test-proves-that-the-brighter-photo-always-wins-online/

Το ότι μου αρέσει η έφη θωδη δεν σημαίνει ότι είναι και ποιοτική (κάτι παρόμοιο και στα κινητά) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...