Προς το περιεχόμενο

Το Netflix θα σταματήσει να λειτουργεί σε κάποιες παλιές Smart TVs της Samsung τον επόμενο μήνα


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 120
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, kirileman είπε

Το Wind vision δίνει 4k Netflix.

όπως είπα και παραπάνω.. το windvision τρέχει AndroidTV os, και ναι έχει 4k. Όπως και το nvidia Shield, xiaomi mi box 4s κ.α.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ougxar είπε

Μια χαρα,γλιτωνουν και απο το σαβουροπεριεχομενο

Την εξυπνάδα την πέταξες, πες τώρα και μια ανώτερη διαθέσιμη υπηρεσία, εκτός από πειρατεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, jon_pallis είπε

Ενώ, ας πούμε, ένα κινητό με android 4.0 τους είναι μια χαρά;

λύσεις υπάρχουν. Δεν χάνεις τη βολή σου όμως;

Δε μπορεις  να κανεις κατι αλλο δυστηχως η περνεις αυτο με το στικακι της amazon κ ηρεμεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξερω αν αναφερθηκε νωριτερα, στα μοντελα 2010 και 2011 σταματαει η υποστηριξη απο1η Δεκεμβρίου.

 

https://www.samsung.com/us/support/troubleshooting/TSG01203568/

 

 

Επεξ/σία από conjure
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, KnightRider είπε

Δεν φτάνει δηλ με τα smartphones με τις αναβαθμίσεις/εφαρμογές και τώρα αρχίζουν τα βρώμικα κόλπα με τις τηλεοράσεις....

Εγώ απορώ γιατί ο κόσμος δεν αντιδρά γι αυτό το αισχρό πράγμα που κάνουν...

Εδώ ο κόσμος δεν αντιδρά για σοβαρά πολιτικά και οικονομικά θέματα, θα αντιδράσει για το netflix στις Samsung τηλεοράσεις?

Θα μου έκανε τρομερή εντύπωση αν αντιδρούσε κανείς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θυμάμαι ακόμα το σοκ μου, όταν η πρώτη μου (με 3 εφαρμογές: youtube, accuweather & picasa, αν θυμάμαι καλά) smart tv LG LE8500, από τα κορυφαία και ακριβά μοντέλα, με απίθανη όντως εικόνα, το 2010-2011, έβγαλε το μήνυμα, 2-3 χρόνια μετά, ότι "το YouTube δεν υποστηρίζεται πλέον σε αυτή τη συσκευή". Σε τότε επικοινωνία με τεχνική υποστήριξη, ανέφεραν ότι θα λυθεί το πρόβλημα με κάποιο επόμενο update... το οποίο δε συνέβη ποτέ. Και για να μην τα ρίχνουμε μόνο στους Κορεάτες, το ίδιο μου συνέβη λίγα χρόνια μετά με Philips. Άραγε πώς γίνεται υπολογιστής με διπύρηνο επεξεργαστή 12ετίας να υποστηρίζει ακόμη και σήμερα με επάρκεια, hd αναπαραγωγή σε youtube και netflix και smart τηλεοράσεις 3ετίας-4ετίας να μη μπορούν να αναπαράγουν netflix λόγω "τεχνικών θεμάτων" γενικώς και αορίστως. Ποια είναι τέλος πάντων αυτά τα τεχνικά θέματα; Αφορούν τη συσκευή ή μήπως τη "φιλοσοφία" του κατασκευαστή και τη σχέση του με "φορείς" streaming υπηρεσιών; Ή μήπως οι όγκοι πωλήσεων νέων συσκευών παγκοσμίως, δεν είναι ποτέ επαρκείς για κάποιους κατασκευαστές;

Επεξ/σία από Dionymous
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/11/2019 στις 12:22 ΠΜ, maniacos93 είπε

Εντάξει ρε παιδιά, από τη μία συμφωνώ ότι μπορεί να φταίει η Samsung. Στην τελική ποια εταιρία σκέφτεται τον καταναλωτή και όχι την τσέπη της;

Από την άλλη όμως, έτσι όπως έχουν γίνει οι τηλεοράσεις, πλέον ο οποιοσδήποτε μπορεί να αλλάζει κάθε 3-4 χρόνια. Βρίσκεις κορυφαία μοντέλα, σχετικά καινούρια (τέλη 2018-αρχές 2019) σε πολύ χαμηλές τιμές. Ειδικά στο θέμα τηλεοράσεις δεν αξίζει να επενδύσεις πολλά χρήματα.

Το μαμησες και ψοφησε. Εδω ουτε κινητα δεν αλλάζουμε πια ανα τρια χρόνια αν δε χαλασουν και θα αλλαζουμε τηλεοράσεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μοντέλα της Samsung Smart από το 2009 έως και 2013 έχουν σταματήσει το YouTube εδώ και ενάμιση  χρόνο,δλδ σειρά C & D & ES,εγώ πιστεύω σειρά έχουν τώρα οι F, όπως 40F5500.Ενώ Τηλεορασεις της LG του 2013 συνεχίζουν και παίζουν YouTube και κάπως το Netflix.

Και όλα αυτά γιατί δεν θα υποστηρίζει ο flashplayer της τηλεόρασης επειδή η Samsung δεν θέλει να χαλάσει λεφτά για παλιά της μοντέλα πληρώνοντας δικαίωμα και αλλά στην google και Netflix.

Εάν μετά από κάποια αυτόματη ενημέρωση της συσκευής αφαιρεθεί η εφαρμογή μην παραξενευτητε.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, ekkli είπε

Όταν αγόρασα τηλεόραση τον Σεπέμβρη του 2012 ήμουν οπαδός της άποψης ότι πάρτην χαζή και κάντην έξυπνη, δεν ήταν και τόσο έξυπνες οι smart tv τότε, δεν είχαμε Netflix, η βασική δουλειά που θέλαμε να κάνει ήταν να παίζει τις κατεβασμένες ταινίες με το ενσωματωμένο media player. Αυτό το έκανε καλά η δικιά μου.

Μετά από πολύ λίγο καιρό πήρα ένα μποξάκι, το S902, αν θυμάμαι καλά, που εκείνη την εποχή ήταν κορυφαίο, το χαζοδούλεψα ένα εξάμηνο, οι κλήσεις Skype ήταν το πιο εντυπωσιακό feature, μετά έσβησε και δεν ξανάναψε.

Μετά από κάνα χρόνο πήρα ένα rPi3b, αυτό έχω ακόμα πάνω, αλλά η βασική δουλειά του ήταν το media player, προσπάθησα να κάνω διάφορους παπάδες που κάνεις με το Kodi, δεν τα κατάφερα.

Πριν 2 χρόνια που το Netflix με έπεισε, αγόρασα ένα chromecast και κάνω δουλειά με το κινητό, αλλά πάντοτε ζηλεύω σε σπίτια φίλων που πατάνε ένα κουμπί στο τηλεχειριστήριο και κάνουν δουλειά.
Επίσης όμως, έχω βρεθεί και σε κατάσταση που με πήρε φίλη τηλέφωνο για παλιά smart τηλεόραση που ξαφνικά έπαψε να παίζει Netflix και έψαχνε τι λύσεις έχει, άρα έχω δει και από πρώτο χέρι ότι και οι smart tv έχουν ημερομηνία λήξης.

Έχω εξετάσει και τις λύσεις με Roku και Fire αλλά δεν νομίζω ότι μου προσφέρουν κάτι πολύ παραπάνω από το Chromecast. Shield είναι πανάκριβο, MiBox έχει ασυμβατότητες.
 

Αυτό που έχω καταλήξει είναι ότι δεν υπάρχει μόνιμη και εύκολη λύση. Να πεις ότι πήρα αυτό και ξεμπέρδεψα για πάντα. Οι τηλεοράσεις παλιώνουν και σε επίπεδο Hardware (που αργούν πολύ να κάνουν δουλειά) και σε επίπεδο Software (που τους αφαιρούν apps).
Τα κινέζικα μποξάκια πεθαίνουν και δεν είναι συμβατά με native εφαρμογές.
Οι cast λύσεις δεν είναι εργονομικές και πρέπει να τις χειρίζεσαι από το κινητό.

Δεν υπάρχει καμία λύση πέρα από το να αγοράζουμε καινούριες συσκευές κάθε πενταετία, περίπου.
Δυστυχώς η  προγραμματισμένη βραχυβιότητα είναι γεγονός και πρέπει να μάθουμε να ζούμε με αυτήν.

Windows mini pc αδερφέ και καθάρισες για πολλά χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/11/2019 στις 9:44 ΜΜ, Retromaniac είπε

Αυτό με τις τηλεοράσεις έχει παραγίνει και από την lg και από την samsung...

Οντως... Θυμαμαι το 2010 ειχα σκασει 1300€  για μια LG (47LE8500) επειδη ειχε Youtube.,FB κατι αλλες εφαρμογες.(οχι browser)

Στα 3 χρονια σταματησε να υποστηριζει το Youtube και μετα απο λιγο και τις υπολοιπες....

 

Επεξ/σία από k_w_t
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως Netflix, YouTube, Apple TV+ θα πάνε κάποια στιγμή σε AV1.

Βασικά είναι ο open source codec από Amazon, Apple, ARM, Cisco, Facebook, Google, IBM, Intel, Microsoft, Mozilla, Netflix, Nvidia, Samsung και Tencent.

Θέμα χρόνου είναι, σιγά να μη πληρώνουν μια ζωή τις πατέντες της MPEG.

Μαντέψτε τι θα γίνει στις έξυπνες τηλεοράσεις ακόμη και του 2019.

Αν είναι Android TV ίσως παίζουν αλλά με κολλήματα λόγω έλλειψης hardware decoding.

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/11/2019 στις 9:45 ΜΜ, chris-audio είπε

Να ρωτήσω κάτι.... και γιατί όχι στις παλιότερες LG, PANASONIC, κλπ κλπ.... Αυτές είναι αηδίες της Samsung που δεν θα θέλει να πληρώσει κανένα module του Netflix για να είναι συμβατές και οι παλιοτερες

Νομίζω ότι σε κάτι τέτοια φταίνε αποκλειστικά οι εταιρείες που παρέχουν το software, όχι αυτές με το hardware που στο κάτω-κάτω δούλευε μια χαρά και αυτό δεν μπορεί να αλλάξει από μόνο του!

Αλλά τα ίδια δεν κάνουν και αλλες εταιρείες (Google, Apple, κλπ) εσωτερικά για τα ίδια τους τα προϊόντα ?  Βγάζουν νέα λειτουργικά και software που απαξιώνουν εντελώς τα παλιά μηχανήματα.  Γιατί δεν θέλουν να τα υποστηρίζουν, τους κοστίζει.  Εξ άλλου αυτά τα εχουν ήδη πουλήσει ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...