Προς το περιεχόμενο

Τα πρώτα renders για το επόμενης γενιάς iPhone


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Vasilisxd είπε

Flame ON

Συναλλαγές δεν φαντάζομαι να εννοείς στο σούπερ μάρκετ , βενζινάδικο κλπ όπως κάνουμε με τα Android χωρίς κάρτα τράπεζας , μόνο με την συσκευή. Α ναι , κλειδωμένο NFC η Apple... 

Συναλλαγές με την συσκευή κάνω δεν κατάλαβα τι εννοείς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Rockdye είπε

Ναι ρε φίλε δεν είπα ότι δεν έχει λόγο υπαρξης, αλλά μπορούσαν να το περιορισουν να αλλάξουν θέση κτλ κτλ. Δεν το κάνουν γιατί το συγκεκριμένο notch έγινε διάσημο. Χώρια ότι γίνεται πολύ κουβέντα για το τιποτα, λες και θα δει κάποιος βίντεο 16:9 που θα πιάνει όλη την οθόνη. 

Πως είσαι τόσο σίγουρος πως μπορούν να κάνουν οτιδήποτε απ' όσα λες;

Το βιομηχανικό σχέδιο δεν είναι κάτι τόσο απλό.

Δε ξέρω αν ο ίδιος έχεις κάποια σχέση με το συγκεκριμένο χώρο μα θεωρώ πως αν ήσουν μέρος της ομάδας σχεδίασης δε θα διαφωνούσες με το αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Hellenicsun είπε

Πως είσαι τόσο σίγουρος πως μπορούν να κάνουν οτιδήποτε απ' όσα λες;

Το βιομηχανικό σχέδιο δεν είναι κάτι τόσο απλό.

Δε ξέρω αν ο ίδιος έχεις κάποια σχέση με το συγκεκριμένο χώρο μα θεωρώ πως αν ήσουν μέρος της ομάδας σχεδίασης δε θα διαφωνούσες με το αποτέλεσμα.

Δεν διαφωνώ με το αποτέλεσμα. Το notch δεν κάνει δύσχρηστη την εμπειρία μου. Απλά εκτός κ αν βρουν τρόπο να μπει κάτω από την οθόνη και να εξαφανιστεί (λέμε τώρα) το να το αφήσουν έτσι είναι και μια «ταυτότητα» πλέον του iPhone. Αυτό ήταν το point μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Rockdye είπε

Συναλλαγές με την συσκευή κάνω δεν κατάλαβα τι εννοείς. 

Πας στο ταμείο του σούπερ μάρκετ , ακουμπάς το κινητό (αντί για κάρτα) στο τερματικό (POS) και πληρώνεις. Κοινώς δεν κουβαλάς ποτέ κάρτα μαζί σου , πληρώνεις με το κινητό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Rockdye είπε

Δεν διαφωνώ με το αποτέλεσμα. Το notch δεν κάνει δύσχρηστη την εμπειρία μου. Απλά εκτός κ αν βρουν τρόπο να μπει κάτω από την οθόνη και να εξαφανιστεί (λέμε τώρα) το να το αφήσουν έτσι είναι και μια «ταυτότητα» πλέον του iPhone. Αυτό ήταν το point μου. 

Καλά, μπορεί αύριο μεθαύριο η τεχνολογία των οθονών να επιτρέπει ακριβώς αυτό.. ή οι αισθητήρες να μειωθούν τόσο πολύ σε μέγεθος που τα όποια bezels να είναι αρκετά ώστε να τους φιλοξενήσουν.

Προφανώς με τη τεχνολογία κι όπως αυτή εξελίσσεται, δύσκολο να προβλέψεις τι και πως.

1 λεπτό πριν, Vasilisxd είπε

Πας στο ταμείο του σούπερ μάρκετ , ακουμπάς το κινητό (αντί για κάρτα) στο τερματικό (POS) και πληρώνεις. Κοινώς δεν κουβαλάς ποτέ κάρτα μαζί σου , πληρώνεις με το κινητό. 

Ναι, αυτό το κάνει οποιαδήποτε συσκευή με NFC, είτε Android είτε Apple. Τι θες να πεις;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Vasilisxd είπε

Πας στο ταμείο του σούπερ μάρκετ , ακουμπάς το κινητό (αντί για κάρτα) στο τερματικό (POS) και πληρώνεις. Κοινώς δεν κουβαλάς ποτέ κάρτα μαζί σου , πληρώνεις με το κινητό. 

Ναι, αυτό ακριβώς κάνουμε και με το iPhone. Ποιο είναι το point σου?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Hellenicsun είπε

αυτό το κάνει οποιαδήποτε συσκευή με NFC, είτε Android είτε Apple. Τι θες να πεις;

Άντε ρε ? και εγώ νόμιζα πως 

Γιατί δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί η υπηρεσία Tap 'n Pay και σε συσκευές iOS;

Αυτό συμβαίνει γιατί, προς το παρόν, η Apple έχει κλειδώσει τη λειτουργία του NFC, ώστε να μπορεί να χρησιμοποιείται μόνο από το δικό της σύστημα πληρωμών (Apple Pay). 

Επεξ/σία από Vasilisxd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Vasilisxd είπε

Άντε ρε ? και εγώ νόμιζα πως 

Γιατί δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί η υπηρεσία Tap 'n Pay και σε συσκευές iOS;

Αυτό συμβαίνει γιατί, προς το παρόν, η Apple έχει κλειδώσει τη λειτουργία του NFC, ώστε να μπορεί να χρησιμοποιείται μόνο από το δικό της σύστημα πληρωμών (Apple Pay). "

Με το Wallet του Apple Pay κάνω προσωπικά όλες τις συναλλαγές μου σε σουπερ μάερκετ, βενζινάδικο, σινεμά και γενικά σε οτιδήποτε έχει σχέση με POS. Έχω όλες τις κάρτες μου εκεί.

Για ποιο λόγο να κατεβάσω 3rd party εφαρμογή για να κάνω κάτι που το κάνω ήδη από την αρχή?

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Vasilisxd είπε

Άντε ρε ? και εγώ νόμιζα πως 

Γιατί δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί η υπηρεσία Tap 'n Pay και σε συσκευές iOS;

Αυτό συμβαίνει γιατί, προς το παρόν, η Apple έχει κλειδώσει τη λειτουργία του NFC, ώστε να μπορεί να χρησιμοποιείται μόνο από το δικό της σύστημα πληρωμών (Apple Pay). 

Δηλαδή, επειδή δε μπορεί να κάνει χρήση του NFC η εφαρμογή της Alpha Bank, αυτομάτως αυτό σημαίνει πως δε μπορεί κανείς να πληρώσει με iPhone στα POS;

Καλά κρασιά.

Η Apple ζητά να τοποθετήσεις τα στοιχεία της κάρτας σου εντός της εφαρμογής Wallet. Τίποτα περισσότερο και μεταξύ μας καλά κάνει.

Αν οι συστημικές τράπεζες υποστήριζαν το σύστημα δε θα κάναμε αυτή τη κουβέντα και βέβαια δε καταλαβαίνω - αν έχω λογαριασμούς και στις 4 - να έχω και 4 εφαρμογές στο κινητό αντί μιας - BTW το ίδιο ισχύει και για το Google Pay που επίσης είναι one ring to rule them all.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Hellenicsun είπε

Πως είσαι τόσο σίγουρος πως μπορούν να κάνουν οτιδήποτε απ' όσα λες;

Το βιομηχανικό σχέδιο δεν είναι κάτι τόσο απλό.

Δε ξέρω αν ο ίδιος έχεις κάποια σχέση με το συγκεκριμένο χώρο μα θεωρώ πως αν ήσουν μέρος της ομάδας σχεδίασης δε θα διαφωνούσες με το αποτέλεσμα.

To notch των iPhones μένει ίδιο για τον λόγο που έγραψε ο @Rockdye. Θα μπορούσε να μικρύνει θεωρητικά, 3 χρόνια μετά, αλλά δεν συμβαίνει για να διατηρείται το identity των iPhones και να ξεχωρίζουν σε σχέση με τα άλλα κινητά.

Είναι όπως όλα τα προηγούμενα χρόνια η συσκευές είχαν ένα βασικό "σχήμα": παραλληλόγραμμο με (συγκεκριμένα) στρογγυλεμένες γωνίες, οθόνη στο κέντρο και ένα μοναδικό στρογγυλό κουμπί στο face.

Δεν θα σου το δηλώσει κανείς από την Apple αυτό, αλλά έχει συζητηθεί εκτενώς σε άλλα μέσα. Είτε σε πείθει ως argument, είτε όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Vasilisxd είπε

Πας στο ταμείο του σούπερ μάρκετ , ακουμπάς το κινητό (αντί για κάρτα) στο τερματικό (POS) και πληρώνεις. Κοινώς δεν κουβαλάς ποτέ κάρτα μαζί σου , πληρώνεις με το κινητό. 

Ναι οκ αυτό κανω, ποιο είναι το point δεν κατάλαβα. Πιάνω το κινητό στο πλάι ( όπως κάθε ον με 5 δάκτυλά θαρρώ), κλικ το πλευρικό κουμπί, στρίβω λίγο τον καρπό μου να το κοιτάξω (η αλήθεια είναι με κλειστά μάτια θα άνοιγε πιο γρήγορα ^^) και boom πληρωμή. Πέρα από το flame το βρίσκω πιο πρακτικό από το να κουνήσω δάκτυλά για fingerprint

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Με το Wallet του Apple Pay κάνω προσωπικά όλες τις συναλλαγές μου σε σουπερ μάερκετ, βενζινάδικο, σινεμά και γενικά σε οτιδήποτε έχει σχέση με POS. Έχω όλες τις κάρτες μου εκεί.

Για ποιο λόγο να κατεβάσω 3rd party εφαρμογή για να κάνω κάτι που το κάνω ήδη από την αρχή?

Δεν το ήξερα !!! Πολύ ωραία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Hellenicsun είπε

Δηλαδή, επειδή δε μπορεί να κάνει χρήση του NFC η εφαρμογή της Alpha Bank, αυτομάτως αυτό σημαίνει πως δε μπορεί κανείς να πληρώσει με iPhone στα POS;

Καλά κρασιά.

Η Apple ζητά να τοποθετήσεις τα στοιχεία της κάρτας σου εντός της εφαρμογής Wallet. Τίποτα περισσότερο και μεταξύ μας καλά κάνει.

Αν οι συστημικές τράπεζες υποστήριζαν το σύστημα δε θα κάναμε αυτή τη κουβέντα και βέβαια δε καταλαβαίνω - αν έχω λογαριασμούς και στις 4 - να έχω και 4 εφαρμογές στο κινητό αντί μιας - BTW το ίδιο ισχύει και για το Google Pay που επίσης είναι one ring to rule them all.

Αυτό που λένε τα παιδιά είναι ότι στο android μπορώ να κάνω κι εγώ μια εφαρμογή που να χρησιμοποιεί nfc. Στο iOS όχι (εκτός αν άλλαξε κάτι).

για το θέμα:

Θα ξανασκεφτώ αγορά iPhone εάν:

1) εξαφανιστεί το notch

2) πέσουν οι τιμές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...