Προς το περιεχόμενο

κριτικη-αξιολογηση στο google


georgeγ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω αφησει μια αξιολογηση με ενα αστερακι και εχω γραψει κακη κριτικη για ενα καταστημα

αυτα ομως δεν εμφανιζονται οταν μπαινω ανωνυμα στις αξιολογησεις του συγκεκριμενου καταστηματος

αν εχω κανει εισοδο στον λογαριασμο google τοτε εμφανιζονται

τι εχει συμβει;

ο ιδιοκτητης του καταστηματος εχει κρυψει την αξιολογηση;με ποιο τροπο;εστειλε κατι στην google;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανώνυμα μπορεί και να μην εμφανίζονται, υποθέτω δεν ειμαι σίγουρος.

 

Αν μπεις με αλλο user την βλέπεις;

Επεξ/σία από NikosKallithea
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αργουν μερικες φορες να εμφανιστουν δημοσια. Ισως αν δεν εχεις ιστορικο με πολλες αξιλογησεις, να χρειαζεται εγκριση πρωτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Ανώνυμα μπορεί και να μην εμφανίζονται, υποθέτω δεν ειμαι σίγουρος.

Αν μπεις με αλλο user την βλέπεις;

 

3 ώρες πριν, overpower είπε

Αργουν μερικες φορες να εμφανιστουν δημοσια. Ισως αν δεν εχεις ιστορικο με πολλες αξιλογησεις, να χρειαζεται εγκριση πρωτα.

μπηκα και με αλλο user παλι δεν εμφανιζεται.ουτε δημοσια εμφανιζεται

εμφανιζεται μονο με το user το δικο μου με το οποιο εγραψα την κριτικη

εχει περασει πανω απο ενας μηνας, αξιολογησεις ειχα αρκετες και πριν αλλα κριτικη ηταν η πρωτη

υπαρχει περιπτωση επειδη ηταν η πρωτη κριτικη να αργει να εμφανιστει τοσο πολυ;

Βασικα εχω ενα φοβο μηπως ο ιδιοκτητης μου εχει μηνυση για συκοφαντικη δυσφημηση,Στην κριτικη απλα εχω καταγραψει τα γεγονοτα και τους διαλογους οπως εγιναν χωρις ομως να μπορω να τα αποδειξω

Επισης ευκολα αποδεικνυεται η ταυτοποιηση του gmail οτι ανηκει σε εμενα

παιζει αυτη η περιπτωση;

να μου εχουν κανει μηνυση για συκοφαντικη δυσφημηση και μετα να το εστειλαν google και η google να το εκρυψε;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου κάνει εντύπωση :  Να έχει στείλει κάπου ( προς έλεγχο την αξιολόγηση σου ) και ότι η συγκεκριμένη κριτική είναι συκοφαντική και σκόπιμα γραμμένη από ανταγωνιστές ( έχουν βρει και αυτοί τους τρόπους τους να περνάνε ότι θέλουν ) ,  με αποτέλεσμα να την βλέπεις εσύ και μόνο εσύ όπως λες! Αυτή η κατηγορία επαγγελματιών είναι η χειρότερη φάρα  , ως και επικίνδυνοι επειδή συνήθως έχουν μόνο θετικές αξιολογήσεις και τις αρνητικές με την μια ή την άλλη τις κόβουν!  Το οποίο το χρησιμοποιούν κι όλας ότι δεν γίνεται να μην είσαι ευχαριστημένος επειδή βλέπεις ήταν όλοι!!!! 

Πάντως να σε τρέξει κάπου το βλέπω ακραίο ( και δεν έχει και κανένα κέρδος) αλλά σίγουρα μπορεί να έχει βρει τρόπο να κρύψει την αποτυχία του στο υπόλοιπο κοινό ( οπότε όλα πρίμα man μου για αυτόν  ) Μια και μόνο αυτό τον καίει.  

Μου έχει τύχη και εμένα με κριτική στο tripadvisor , να μην θέλει να δεχθεί ο άλλος τα γεγονότα και να φαίνεται αρχικά ανενεργή και να πρέπει να κάνω τροποποιήσεις για να γίνει εκ νέου υποβολή και με τα 1000 ζόρια να βρίσκω τρόπο να την περάσω επειδή έβρισκε και εκείνος τρόπους να την προσβάλει ( ως ύποπτη και άκυρη ) ... και στο τέλος να έχουμε και τηλ. επικοινωνία ώστε να μου προτείνει να μην την ανεβάσω επειδή έλεγε ότι εκεί δουλεύουν 15 άτομα! ( και ότι αυτό πρέπει να το σκεφτώ εγώ.... μου έριχνε δλδ το μπαλάκι στο φιλότιμο ότι όσο άσχημα και να σου φέρθηκα , ή κάνε το γαργάρες ή παίξτω υπεράνω στην τελική ).  Άσχετα που εμένα μου χάλασε την μέρα τότε  και στο τέλος είπε και το κορυφαίο : ότι αν θέλω να πάω να γνωριστούμε και να δω το πόσο σοβαροί είναι (και ότι κάνω λάθος! πάλι δλδ κάνω λάθος ) και φυσικά δωρεάν φαγητό!!!!   Κάτι που δεν έκανα και άφησα την κριτική όπως είναι ....το μαγαζί αυτό έχει ονοματάρα , έκλαψε λίγο αλλά όμως έκατσε!!!!!     

ΥΓ. Του είπα έχω 100+ Αξιολογήσεις (1 Αστέρι  δεν έχω βάλει σε κανέναν , αν σου λέει κάτι αυτό ) ακόμα και αν το φαγητό ήταν κακό  ή περιμέναμε 1 ώρα για να τα φέρουν! Το ήθος ενός μαγαζιού είναι το Α & το Ω . 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, maxdore217 είπε

Δεν μου κάνει εντύπωση :  Να έχει στείλει κάπου ( προς έλεγχο την αξιολόγηση σου ) και ότι η συγκεκριμένη κριτική είναι συκοφαντική και σκόπιμα γραμμένη από ανταγωνιστές ( έχουν βρει και αυτοί τους τρόπους τους να περνάνε ότι θέλουν ) ,  με αποτέλεσμα να την βλέπεις εσύ και μόνο εσύ όπως λες! Αυτή η κατηγορία επαγγελματιών είναι η χειρότερη φάρα  , ως και επικίνδυνοι επειδή συνήθως έχουν μόνο θετικές αξιολογήσεις και τις αρνητικές με την μια ή την άλλη τις κόβουν!  Το οποίο το χρησιμοποιούν κι όλας ότι δεν γίνεται να μην είσαι ευχαριστημένος επειδή βλέπεις ήταν όλοι!!!! 

Πάντως να σε τρέξει κάπου το βλέπω ακραίο ( και δεν έχει και κανένα κέρδος) αλλά σίγουρα μπορεί να έχει βρει τρόπο να κρύψει την αποτυχία του στο υπόλοιπο κοινό ( οπότε όλα πρίμα man μου για αυτόν  ) Μια και μόνο αυτό τον καίει.  

Μου έχει τύχη και εμένα με κριτική στο tripadvisor , να μην θέλει να δεχθεί ο άλλος τα γεγονότα και να φαίνεται αρχικά ανενεργή και να πρέπει να κάνω τροποποιήσεις για να γίνει εκ νέου υποβολή και με τα 1000 ζόρια να βρίσκω τρόπο να την περάσω επειδή έβρισκε και εκείνος τρόπους να την προσβάλει ( ως ύποπτη και άκυρη ) ... και στο τέλος να έχουμε και τηλ. επικοινωνία ώστε να μου προτείνει να μην την ανεβάσω επειδή έλεγε ότι εκεί δουλεύουν 15 άτομα! ( και ότι αυτό πρέπει να το σκεφτώ εγώ.... μου έριχνε δλδ το μπαλάκι στο φιλότιμο ότι όσο άσχημα και να σου φέρθηκα , ή κάνε το γαργάρες ή παίξτω υπεράνω στην τελική ).  Άσχετα που εμένα μου χάλασε την μέρα τότε  και στο τέλος είπε και το κορυφαίο : ότι αν θέλω να πάω να γνωριστούμε και να δω το πόσο σοβαροί είναι (και ότι κάνω λάθος! πάλι δλδ κάνω λάθος ) και φυσικά δωρεάν φαγητό!!!!   Κάτι που δεν έκανα και άφησα την κριτική όπως είναι ....το μαγαζί αυτό έχει ονοματάρα , έκλαψε λίγο αλλά όμως έκατσε!!!!!     

ΥΓ. Του είπα έχω 100+ Αξιολογήσεις (1 Αστέρι  δεν έχω βάλει σε κανέναν , αν σου λέει κάτι αυτό ) ακόμα και αν το φαγητό ήταν κακό  ή περιμέναμε 1 ώρα για να τα φέρουν! Το ήθος ενός μαγαζιού είναι το Α & το Ω . 

στο google maps, ειναι ΣΧΕΔΟΝ αδυνατο να κατεβασει καποιος αξιολογηση.

μπορει να απαντησει, μπορει το στειλει για επαναξιολογηση, μπορει να μιλησει με τη google, μπορει να κερασει το δυσαρεστημενο πελατη αλλα πολυ (παρα πολυ) δυσκολα ο αντιπροσωπος της περιοχης θα κατεβασει αξιολογηση.

προσωπικη εμπειρια ως επιχειρηματιας & ως πελατης που το εφτασα στα ακρα και στις 2 περιπτωσεις.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mclein² είπε

στο google maps, ειναι ΣΧΕΔΟΝ αδυνατο να κατεβασει καποιος αξιολογηση.

μπορει να απαντησει, μπορει το στειλει για επαναξιολογηση, μπορει να μιλησει με τη google, μπορει να κερασει το δυσαρεστημενο πελατη αλλα πολυ (παρα πολυ) δυσκολα ο αντιπροσωπος της περιοχης θα κατεβασει αξιολογηση.

προσωπικη εμπειρια ως επιχειρηματιας & ως πελατης που το εφτασα στα ακρα και στις 2 περιπτωσεις.

Σχεδόν! όχι αδύνατο ...το πιστεύω για όλα αυτά τα μέσα ( με την όποια εμπειρία έχω από αξιολογήσεις κάθε είδους και σε κάθε πλατφόρμα ) είτε αυτό λέγετε μαγαζί φαγητού ή κατάστημα εμπορικό ή ξενοδοχείο κτλ ... εγώ στάθηκα σε ένα γεγονός ότι αν ο άλλος είναι ανήθικος! και δεν γουστάρει να του λένε τα στραβά του πχ ότι έχει κακή συμπεριφορά στον πελάτη , θα βρει τρόπο να σου βγάλει την αξιολόγηση άκυρη ( πχ μετά από καιρό να ζητηθεί επιβεβαιωμένη αγορά ή παροχή υπηρεσίας ) μην ξεχνάμε ότι στο google μπορείς να γράψεις ότι θέλεις! όπως και στα άλλα αυτό δεν το κάνει έγκυρη αξιολόγηση .  Αν δεν βρεις τα στοιχεία τότε η αξιολόγηση γίνεται άκυρη. ( και εδώ που τα λέμε αν δεν έχεις περάσει έναν εφιάλτη δεν θα μπεις στην διαδικασία και 2η φορά να γράφεις τα ίδια , θα το αφήσεις να σβηστεί επειδή απλά δεν έχεις να κερδίσεις τίποτα από αυτό ,τουλάχιστον έτσι θα κάνει το 80% από τον κόσμος ) κάποιοι το εκμεταλλεύονται  αυτό προς όφελος τους .  

Αν γράψει το μέλος ξανά 2η φορά και ας δει αν θα περάσει , αλλιώς κάτι άλλο παίζει! 

Στο google ότι έχω βάλει εμφανίζεται κανονικά αλλά δεν αξιολογώ φαγάδικα εκεί και γενικά έχω βάλει μαγαζιά που εμπιστεύομαι οπότε οι αξιολογήσεις μου είναι 4~5 αστέρια ( φαίνονται κανονικά και δεν βλέπω τον λόγο να μην /αφού είναι όλες θετικότατες και τους εξυπηρετούν ). Στο όταν τους χαλάνε είναι το θέμα τι γίνεται. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, georgeγ είπε

εχω αφησει μια αξιολογηση με ενα αστερακι και εχω γραψει κακη κριτικη για ενα καταστημα

αυτα ομως δεν εμφανιζονται οταν μπαινω ανωνυμα στις αξιολογησεις του συγκεκριμενου καταστηματος

αν εχω κανει εισοδο στον λογαριασμο google τοτε εμφανιζονται

τι εχει συμβει;

ο ιδιοκτητης του καταστηματος εχει κρυψει την αξιολογηση;με ποιο τροπο;εστειλε κατι στην google;

 

Η πρώτη αξιολόγηση που έκανα πριν χρόνια αν και ήταν θετική δεν δημοσιεύτηκε ποτέ γιατί χρησιμοποίησα ένα παλιό ανενεργό λογαριασμό με μηδενική δραστηριότητα και το θεώρησαν σπαμ.

Ακριβώς το ίδιο κείμενο με λογαριασμό που χρησιμοποιούσα καθημερινά εμφανίστηκε αμέσως.

 

3 ώρες πριν, maxdore217 είπε

Σχεδόν! όχι αδύνατο ...το πιστεύω για όλα αυτά τα μέσα ( με την όποια εμπειρία έχω από αξιολογήσεις κάθε είδους και σε κάθε πλατφόρμα ) είτε αυτό λέγετε μαγαζί φαγητού ή κατάστημα εμπορικό ή ξενοδοχείο κτλ ... εγώ στάθηκα σε ένα γεγονός ότι αν ο άλλος είναι ανήθικος! και δεν γουστάρει να του λένε τα στραβά του πχ ότι έχει κακή συμπεριφορά στον πελάτη , θα βρει τρόπο να σου βγάλει την αξιολόγηση άκυρη ( πχ μετά από καιρό να ζητηθεί επιβεβαιωμένη αγορά ή παροχή υπηρεσίας ) μην ξεχνάμε ότι στο google μπορείς να γράψεις ότι θέλεις!

Στο google ότι έχω βάλει εμφανίζεται κανονικά αλλά δεν αξιολογώ φαγάδικα εκεί και γενικά έχω βάλει μαγαζιά που εμπιστεύομαι οπότε οι αξιολογήσεις μου είναι 4~5 αστέρια ( φαίνονται κανονικά και δεν βλέπω τον λόγο να μην /αφού είναι όλες θετικότατες και τους εξυπηρετούν ). Στο όταν τους χαλάνε είναι το θέμα τι γίνεται. 

Η google δεν θα διαγράψει αξιολόγηση εκτός αν είναι υβριστική.

Η διαφορά της με τις άλλες πλατφόρμες είναι πως δεν αξιολογεί κάποιος αυτήν και τις υπηρεσίες της, αλλά τις υπηρεσίες κάποιου τρίτου ο οποίος ή βρίσκεται εκεί οικειοθελώς (google my business) ή επειδή τον επεσήμαναν χρήστες σαν εμάς στους χάρτες της.

Η υπηρεσία σου δίνει πολλά ανταποδοτικά οφέλη για τη συμμετοχή σου (δείτε την εικόνα) και ταυτόχρονα παρακινεί όλους του ιδιοκτήτες των επιχειρήσεων αυτών να απαντούν σε όλες τις αξιολογήσεις και πολύ περισσότερο στις αρνητικές.

 

Spoiler

2036857688_g.jpg.9ad4f0a5a293c04e4055358212825573.jpg

 

Προσωπικά έχω κάνει πολλές αξιολογήσεις αλλά μόνο δυο από αυτές ήταν αρνητικές και μάλιστα σε καταστήματα που -παραδόξως-  είχαν μόνο θετικές. Όχι απλά τις δημοσίευσαν άμεσα αλλά χαρακτηρίζονται από δεκάδες άλλους χρήστες μέχρι και σήμερα «χρήσιμες» σχεδόν ένα και δυο χρόνια μετά από τη δημοσίευση τους.

 

 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, A10B είπε

Η google δεν θα διαγράψει αξιολόγηση εκτός αν είναι υβριστική.

Η διαφορά της με τις άλλες πλατφόρμες είναι πως δεν αξιολογεί κάποιος αυτήν και τις υπηρεσίες της, αλλά τις υπηρεσίες κάποιου τρίτου ο οποίος ή βρίσκεται εκεί οικειοθελώς (google my business) ή επειδή τον επεσήμαναν χρήστες σαν εμάς στους χάρτες της.

Άρα φίλε ανοίγεις πχ μαγαζί εσύ απέναντι από εμένα και τα 100 φιλαράκια μου σε αρχίζουν στην Αρνητική στο google χωρίς να μπορείς εσύ να κάνεις τίποτα ! 

*Αυτό δεν  λες!  Και πιστεύεις ότι δεν έχει κανένα δικαίωμα ο άλλος να ασχοληθεί με υπόθεση Συκοφαντίας και δυσφήμισης ...  Δεν πάει έτσι. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μπορεί να συμβεί και αυτό αφού το επιτρέπει (μεχρι ένα σημείο) η υπηρεσία. Όπως μπορεί επίσης να αντιδράσει και ο ιδιοκτήτης της επιχείρησης αυτής σε ανάλογες πρακτικές τα αναφέρει όλα αυτά η google στην ανάλογη ενότητα της.

Στην υπόθεση συκοφαντίας και δυσφήμισης που λέτε δεν αναφέρθηκα καθόλου πριν. Συμφωνώ όμως μαζί σας, φυσικά και έχει κάθε δικαίωμα κάποιος να κινηθεί νομικά αν το επιθυμεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα η πλατφόρμα της google ειναι η πιο αξιόπιστη σε σχολια απο οποιαδήποτε αλλη, οτι και να θελω απο αξιόλογης μονο εκεί κοιτάω, ειδικα για ξενοδοχεια, φαγητό, τοποθεσίες.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ δύσκολα κατεβαίνουν οι κριτικές και τα σχόλια από τα google reviews, εφόσον δεν είναι υβριστικά.

Όπως μπορεί κάποιος αντανωνιστής να βάλει 100 φίλους του να κάνουν κακές κριτικές, ομοίως μπορεί να βάλει και ο καταστηματάρχης 100 φίλους του να κάνουν θετικές.

Αν κάποιος γράψει "δεν μου άρεσε ο το burger", δεν μπορεί κάποιος να  κινηθεί νομικά εναντίον αυτής της κριτικής ούτε να ελέγξει την αξιοπιστία. Αν γράψει κάτι συκοφαντικό ίσως μπορεί.

Πρακτικά αν το δούμε οι αξιολογήσεις πάνω-κάτω λένε την αλήθεια.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδη,αν εγω αγορασω απο το x μαγαζι ενα φαγητο delivery και ερθει καμενο,κακοφτιαγμενο κλπ,αυτο αμα το γραψω σε κριτικη στο google μπορω να δεχθω μηνυση για συκοφαντικη δυσφημιση?

Νομιζω οτι ο βασικος παραγοντας για αυτο ειναι να αποδειχθει οτι γινεται σκοπιμα (συκοφαντια) και ειναι απλα ghetto hack(απειλη) επιχειρηματιων που θελουν να αποφυγουν τις αρνητικες.

Επεξ/σία από Shadows
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, A10B είπε

Ναι μπορεί να συμβεί και αυτό αφού το επιτρέπει (μεχρι ένα σημείο) η υπηρεσία.

Όπως μπορεί επίσης να αντιδράσει και ο ιδιοκτήτης της επιχείρησης αυτής σε ανάλογες πρακτικές τα αναφέρει όλα αυτά η google στην ανάλογη ενότητα της.

Στην υπόθεση συκοφαντίας και δυσφήμισης που λέτε δεν αναφέρθηκα καθόλου πριν. Συμφωνώ όμως μαζί σας, φυσικά και έχει κάθε δικαίωμα κάποιος να κινηθεί νομικά αν το επιθυμεί.

Εφόσον υπάρχει τρόπος να βγάλει fake την αξιολόγηση τότε γιατί συνεχίζουμε να λέμε ότι μπορείς να κάνεις ότι θέλει ;  πχ 100 αρνητικές ( γιατί τις 100 θετικές να είσαι σίγουρος ότι κανένας δεν θα τις ελέγξει ) έχω δει ξενοδοχεία που έχουν θετικές από άτομα που πήγαν και έμεινα μόνο εκεί και δεν έκανα τίποτα άλλο και είχαν όλοι μια αξιολόγηση δια μαγείας ! ( ουυυυ ) εκεί να δεις αξιοπιστία! ( θέλει και σκέψη όμως).  

Oι Μόνοι τρόποι να περάσεις μια αξιολόγηση αρνητική είναι :

α. την δέχεται το μαγαζί επειδή μπορεί να αποδειχθεί ( μέσο απόδειξης ή φωτογραφίας ότι αυτά που λες ισχύουν κι όλας)  για αυτό είπα για ηθική των μαγαζιών! ή το γνωρίζει και ο ίδιος ότι κάτι δεν πήγε καλά . 

β. δεν γνωρίζει το net ή δεν ασχολήθηκε ο ιδιοκτήτης να δει τι λέγονται για αυτόν .  οπότε οτιδήποτε μπορεί να γραφτεί για αυτόν (εκτός από υβριστικά σχόλια) του στιλ είναι χάλια μην πάτε! κ.α.  το οποίο δεν ξέρουμε αν είναι αληθής!

γ. είναι πίτα σε ίδιες ακριβός αρνητικές οπότε δεν μπορεί να είναι όλες ψεύτικες .

Μην σας κάνει εντύπωση το ξανά λέω  , ότι κάποιος που έχει μαγαζί μπορεί να έχει κάνει λάθος αλλά μην γουστάρει να εκτεθεί! και να γνωρίζει τον τρόπο να αφαιρέσει κάτι αρνητικό για αυτόν το οποίο ισχύει. ( ακόμα και αν αυτό είναι ανήθικο από μέρους του) .

Δεν είναι όλες οι αξιολογήσεις πήγα και έφαγα και βρήκα μια τρίχα ! υπάρχουν και χειρότερα από αυτό , που δεν τρως καν και άρα δεν έχει και απόδειξη ότι όλα αυτά έγιναν ! εκτός από φωτογραφίες και video (Αν έχεις βγάλει) . 

 

Επεξ/σία από maxdore217
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...