Προς το περιεχόμενο

Pc Photoshop-Lightroom


lezas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε τι οθόνη θα δουλευεις? 
επαγγελματική η ερασιτεχνική χρήση? 
Κάνεις massive edit στο lightroom ή λίγες φωτογραφίες?

Γενικά το Lightroom σέρνεται αν κάνεις massive editing ότι pc και αν πάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Rush13 είπε

Σε τι οθόνη θα δουλευεις? 
επαγγελματική η ερασιτεχνική χρήση? 
Κάνεις massive edit στο lightroom ή λίγες φωτογραφίες?

Γενικά το Lightroom σέρνεται αν κάνεις massive editing ότι pc και αν πάρεις.

Σε Dell 24” UltraSharp,ερασιτεχνική χρήση κάνω.

Σπανια massive edit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Rush13 είπε

Γενικά το Lightroom σέρνεται αν κάνεις massive editing ότι pc και αν πάρεις.

Εγώ έκανα edit 1500 360 photos και πήγαινε σφαίρα με ένα 2400g + Samsung 970, φαντάζομαι τι μεγέθους φωτογραφίες έχεις για να σέρνεται... ή μήπως δεν έχεις γρήγορο NVME;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, elpenor είπε

Εγώ έκανα edit 1500 360 photos και πήγαινε σφαίρα με ένα 2400g + Samsung 970, φαντάζομαι τι μεγέθους φωτογραφίες έχεις για να σέρνεται... ή μήπως δεν έχεις γρήγορο NVME;

Ήθελα να το γράψω νωρίτερα αλλά πιαστηκα με το PC. Δεν πειράζει θα κάνω τώρα το edit. :)

Επεξ/σία από radiohead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, radiohead είπε

Ήθελα να το γράψω νωρίτερα αλλά πιαστηκα με το PC. Δεν πειράζει θα κάνω τώρα το edit. :)

Μπορεί να με έχεις παρεξηγήσει λίγο, σε αυτό το απαιτητικό wοrkflow που ένας πιο γρήγορος δίσκος NVME / επεξεργαστής / GPU θα έκανε αισθητή διαφορά δεν θα διαφωνούσα αν μου έλεγες ότι η μνήμη είναι πολυτέλεια.

Στο workflow των απλών σχεδίων σε Autocad που συζητάγαμε όπου το μόνο που θα μπορούσε να δώσει 3-4% παραπάνω επιδόσεις ήταν ένας επεξεργαστής που κοστίζει 125 ευρώ παραπάνω ( και φέρνει μεγαλύτερη κατανάλωση / θόρυβο / πιο ζεστό κουτί ) ήμουν όντως αρκετά επίμονος ότι αξίζει να δώσει 20 ευρώ παραπάνω για RAM για να πάρει ένα 2-5% ακόμα. Το budget εκεί ήταν πολύ large για τις ανάγκες για αυτό πρότεινα και μητρική / PSU / Case προδιαγραφών PRO (Infineon VRM, 10y warranty PSU, Case με αξιόπιστα ακριβά ανεμιστηράκια).

Αν έφτιαχνα για εμένα αυτό το PC που συζητάμε σε αυτό το post θα έφευγα από το budget και θα έπαιρνα 3700Χ / γρήγορο NVME / 1660 Super ακόμα και αν έπρεπε να περιμένω λίγο καιρό ακόμα για να μαζέψω τα χρήματα, δεν θα με ένοιαζε τόσο το MB / PSU / RAM / Case γιατί υπάρχει ανάγκη για επιδόσεις.

Σε γενικές γραμμές είσαι πιο σωστός από εμένα γιατί σέβεσε το budget που βάζει ο OP και κοιτάς το απόλυτο value για τα χρήματα. Εγώ αντιμετωπίζω τις επιλογές και με βάση δικές μου προτεραιότητες (θόρυβος) και ποιο θεωρητικά.  Για παράδειγμα σκέφτομαι ότι τα AFR δουλεύουν στο όριο τους ήδη από το XMP οπότε θεωρητικά είναι λιγότερο stable in the long term και ότι η υλοποίηση της Gigabyte Super είναι πολύ καλή και η κάρτα δίνει 60% περισσότερες επιδόσεις σε κάποιες εργασίες λόγω DDR6 (και 10% στα πάντα) οπότε με την πρώτη ευκαιρία θα προτείνω CJR / Gigabyte 1660 Super αντί για AFR / Palit 1660. Δυσκολεύομαι να δώσω σημασία στα 50 ευρώ διαφορά σε μία χώρα που για να βγεις το ΣΚ θέλεις 50 ευρώ και που ο καφές έχει 3+.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, elpenor είπε

Μπορεί να με έχεις παρεξηγήσει λίγο, σε αυτό το απαιτητικό wοrkflow που ένας πιο γρήγορος δίσκος NVME / επεξεργαστής / GPU θα έκανε αισθητή διαφορά δεν θα διαφωνούσα αν μου έλεγες ότι η μνήμη είναι πολυτέλεια.

Στο workflow των απλών σχεδίων σε Autocad που συζητάγαμε όπου το μόνο που θα μπορούσε να δώσει 3-4% παραπάνω επιδόσεις ήταν ένας επεξεργαστής που κοστίζει 125 ευρώ παραπάνω ( και φέρνει μεγαλύτερη κατανάλωση / θόρυβο / πιο ζεστό κουτί ) ήμουν όντως αρκετά επίμονος ότι αξίζει να δώσει 20 ευρώ παραπάνω για RAM για να πάρει ένα 2-5% ακόμα. Το budget εκεί ήταν πολύ large για τις ανάγκες για αυτό πρότεινα και μητρική / PSU / Case προδιαγραφών PRO (Infineon VRM, 10y warranty PSU, Case με αξιόπιστα ακριβά ανεμιστηράκια).

Αν έφτιαχνα για εμένα αυτό το PC που συζητάμε σε αυτό το post θα έφευγα από το budget και θα έπαιρνα 3700Χ / γρήγορο NVME / 1660 Super ακόμα και αν έπρεπε να περιμένω λίγο καιρό ακόμα για να μαζέψω τα χρήματα, δεν θα με ένοιαζε τόσο το MB / PSU / RAM / Case γιατί υπάρχει ανάγκη για επιδόσεις.

Σε γενικές γραμμές είσαι πιο σωστός από εμένα γιατί σέβεσε το budget που βάζει ο OP και κοιτάς το απόλυτο value για τα χρήματα. Εγώ αντιμετωπίζω τις επιλογές και με βάση δικές μου προτεραιότητες (θόρυβος) και ποιο θεωρητικά.  Για παράδειγμα σκέφτομαι ότι τα AFR δουλεύουν στο όριο τους ήδη από το XMP οπότε θεωρητικά είναι λιγότερο stable in the long term και ότι η υλοποίηση της Gigabyte Super είναι πολύ καλή και η κάρτα δίνει 60% περισσότερες επιδόσεις σε κάποιες εργασίες λόγω DDR6 (και 10% στα πάντα) οπότε με την πρώτη ευκαιρία θα προτείνω CJR / Gigabyte 1660 Super αντί για AFR / Palit 1660. Δυσκολεύομαι να δώσω σημασία στα 50 ευρώ διαφορά σε μία χώρα που για να βγεις το ΣΚ θέλεις 50 ευρώ και που ο καφές έχει 3+.

Εμπιστεύομαι την κρίση σου γιατί το δουλευεις. Εγώ επικαλούμαι reviews απλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποτε θα ήταν καλύτερα να περιμένω και να αυξήσω το όριο στα 1000ευρω;
Πηγαίνοντας σε καλύτερη κάρτα γραφικών και επεξεργαστή;
Θα είναι τόσο μεγάλη η διαφορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, lezas είπε

Όποτε θα ήταν καλύτερα να περιμένω και να αυξήσω το όριο στα 1000ευρω;
Πηγαίνοντας σε καλύτερη κάρτα γραφικών και επεξεργαστή;
Θα είναι τόσο μεγάλη η διαφορά;

Όχι φυσικά,  για αλλη χρήση μιλούσαμε offtopic.

Θα πετάει το μηχανάκι go for it.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, lezas είπε

Όποτε θα ήταν καλύτερα να περιμένω και να αυξήσω το όριο στα 1000ευρω;
Πηγαίνοντας σε καλύτερη κάρτα γραφικών και επεξεργαστή;
Θα είναι τόσο μεγάλη η διαφορά;

Αν πάρεις ένα Adata XPG SX8200 Pro ( +15 euro) θα δεις αισθητή διαφορά στο import και export σε set φωτογραφιών, έχει περίπου 70% ποιο γρήγορο read/write.

Μία Gigabyte 1660 Super (+38 euro) έχει πολύ καλύτερη υλοποίηση, DDR6 (+70% mrender) και 12% καλύτερη ταχύτητα.

Ο 3700Χ δεν θα κάνει πολύ μεγάλη διαφορά όμως θα την κάνει παντού ακόμα και όταν αλλάζεις τις τιμές ενός φίλτρου, η διαφορά τιμής βέβαια είναι μεγάλη και σε κάθε περίπτωση το μηχάνημα γρήγορα θα πηγαίνει οπότε μην ζοριστείς για αυτόν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε pc με i7 8700k , 32gb ram,  quadro GPU , NVME  σε Οθόνη Benq SW320 4K.  Edit 2500-3500 photo RAW 30mpx ανα δουλειά

Το Lightroom σέρνεται και πολλές φορές θέλει restart για να νιώσει. Για να μην μιλήσω για το πόσα χρόνια κάνει για να τις κάνει export. 

Αν δεν κάνεις massive editing και δουλευεις σε Full HD οθόνη δεν θα έχεις θέμα όμως , οπότε μην σπαταλάς τσάμπα λεφτά, και ένα pc 6 ετίας που μπορεί να έχεις θα κάνει δουλειά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, lezas είπε

Όποτε θα ήταν καλύτερα να περιμένω και να αυξήσω το όριο στα 1000ευρω;
Πηγαίνοντας σε καλύτερη κάρτα γραφικών και επεξεργαστή;
Θα είναι τόσο μεγάλη η διαφορά;

Πάμε άλλη μια. Όχι, αυτά τα χρήματα τα οποία διαθέτεις είναι υπέρ του δέοντος ικανοποιητικά για ερασιτεχνική χρήση. Θα σου πρότεινα μάλιστα αν θες να κόψεις και από την κάρτα γραφικών βάζοντας μια 1650 στα 150€ η οποία είναι καλύτερη από την 1050ti που θα δεις παρακάτω. Τα νούμερα και οι ποσοστιαίες διάφορες είναι στα χαρτιά και σε συγκεκριμένα σενάρια όχι στη δίκη σου περίπτωση. Εδώ δες για παράδειγμα την 1060 με την 1070 οι οποίες είχαν διαφορά της τάξεως των 150€

image.jpeg.ad627c5d89a27753f299d5e66df83559.jpeg

Ο δίσκος μόνο που ανάφερε ο elpenor είναι πολύ καλός προτίμησε τον δεν ξεφεύγει σε τιμή.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Rush13 είπε

Σε pc με i7 8700k , 32gb ram,  quadro GPU , NVME  σε Οθόνη Benq SW320 4K.  Edit 2500-3500 photo RAW 30mpx ανα δουλειά

Το Lightroom σέρνεται και πολλές φορές θέλει restart για να νιώσει. Για να μην μιλήσω για το πόσα χρόνια κάνει για να τις κάνει export. 

Αν δεν κάνεις massive editing και δουλευεις σε Full HD οθόνη δεν θα έχεις θέμα όμως , οπότε μην σπαταλάς τσάμπα λεφτά, και ένα pc 6 ετίας που μπορεί να έχεις θα κάνει δουλειά.

Εσύ πραγματικά θα ωφεληθείς από δύο Aorus Gen4 NVME σε raid 0, οι απαιτήσεις σου είναι πολύ μεγάλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...