Προς το περιεχόμενο

Με τετραήμερη εργασία η παραγωγικότητα των υπαλλήλων της Microsoft αυξήθηκε κατά 40%


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχει ιδιαιτερη σημασια νομιζω οτι αυτο εγινε στην Ιαπωνια. Οσοι ξερουν τι συμβαινει εκει και τι εργασιακη κουλτουρα υπαρχει(περαν της κοινωνικης) νομιζω καταλαβαινουν τον λογο. Και οχι, επειδη το ειδα καπου γραμμενο, οι Ιαπωνες δεν ειναι κλασσικα 100 χρονια πιο μπροστα, σε καποια θεματα ειναι 100 και 200 χρονια πισω, συμπεριλαμβανομενου του εργασιακου. Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι πρεπει να καταλαβουν οι εργοδοτες , μικροι - μεγαλοι, οτι αλλο το ωραριο σου και αλλος ο παραγωγικος χρονος στην εργασια σου. Πρεπει να υπαρχει μια ισορροπία, στην δουλεια που ειμαι τα τελευταια 2,5-3 χρονια , γραφειο 6ημερο 40ωρο (4 εξαωρα 08.00-14.00 & 2 οχταωρα 08.00-16.00)  και μισθο 700 ευρω μπορω να πω οτι ειμαι ευχαριστημενος σε σχεση με αυτα που βλεπω και ακουω. Σιγουρα τα χρηματα θα μπορουσαν να ειναι λιγο καλυτερα αλλα εχω αρκετο χρονο για ολα, προσωπικο χρονο, κοινωνικο και οταν καποια στιγμη μου εγινε καποια προταση για να δουλεψω περισσοτερες ωρες με περισσοτερα χρηματα φυσικα ( τα 6ωρα να γινουν 9ωρα με +150 ευρω το μηνα) αρνηθηκα χωρις δευτερη σκεψη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, KnightRider είπε

Ακριβώς αυτό !! Αυτά ειδικά με τα 12ωρα είναι σκέτη κοροϊδία + δεν έχεις προσωπική ζωή - απορώ πως είναι δυνατόν να δέχονται τέτοιες δουλειές...

Κι εγώ που είμαι σε δουλεια 8ωρη 6/7 κουράζομαι σωματικά και γενικά είμαι ψυχολογικά χάλια και με το ζόρι κάθομαι επειδή δύσκολα να βρεις δουλειά...

Το ιδανικό πιστεύω είναι 6ωρο 5/7 !!!

Ο κύριος λόγος για να δεχτείς να δουλεύεις εξαντλητικά ωράρια και χωρίς ρεπό είναι η ανάγκη. Ακόμα και εργασιομανής να είσαι, δεν υπάρχει περίπτωση να δεχτείς τέτοια ωράρια παρά μόνο αν έχεις άμεση ανάγκη για δουλειά και χρήματα.

Δυστυχώς, πολλοί εργαζόμενοι δεν έχουν αυτοπεποίθηση και δέχονται να τους πατάνε τα διάφορα "αφεντικά" υπό το φόβο της απόλυσης και της ανεργίας.

Ήμουν κι εγώ έτσι στην αρχή της εργασιακής μου σταδιοδρομίας. Μέχρι που διαπίστωσα την παραγωγικότητα μου σαν εργαζόμενος και το πόσο τυπικός είμαι στις δουλειές που κάνω, οπότε και αποφάσισα να διεκδικήσω καλύτερες εργασιακές συνθήκες. 

Όλα είναι θέμα επιλογών πιστεύω. Μπορείς να δεχτείς να σε πατάνε μια ζωή, μπορείς να το παίζεις άνεργος ή φοιτητής, μπορείς να έχεις θράσος και να διεκδικήσεις δουλειές που άλλοι θα πουν "σιγά μη με πάρουν εμένα". 

Όλα είναι στο χέρι σου. Κι αυτά που δεν είναι στο χέρι σου, μπορείς να πάρεις τα ρίσκα σου κι όπου σε βγάλει. 

*Σημείωση. Μιλάω φυσικά για παραγωγικές ηλικίες, καταλαβαίνω πως αν κάποιος είναι ανω τον 40+ δεν έχει πολλά περιθώρια για ρίσκα, ιδίως αν έχει και οικογένεια να ταΐσει, αλλά γενικώς καλό είναι να ρισκάρουμε όσο γίνεται στα εργασιακά.

Είναι μεγάλος μύθος η δυσκολία του να βρεις δουλειά και να ναι καλή κλπ.

Όπου έχω δουλέψει, οι εργοδότες παρακαλάνε για σωστά χέρια και σωστούς υπαλλήλους. Αν διαθέτεις τα προσόντα, παίζεις με τους δικούς σου όρους, αλλιώς ας κάτσει να παιδευεται ο εκάστοτε εργοδότης με ημίμετρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταία είναι πολύ της μόδας το Flexi ωράριο, άλλοτε με ρεπό και αλλοτε με πληρωμένες υπερωρίες. .....στην υπόλοιπη Ευρώπη. Όσοι έχουν κάνει εξωτερικό ξέρουν γιατί πράμα μιλάω. Δυστυχώς η Ελλάδα τέτοια προνόμια παρέχει μόνο στο δημόσιο (Παρασκευή=προερτιο του σ/κ, πάω οπότε θέλω φεύγω οπότε θελω κλπ)....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, qwerty99 είπε

Σου ξέφυγε νομίζω ότι μιλάμε για Ιαπωνία.

Εντελώς διαφορετική κουλτούρα και νοοτροπία.

Δεν έχει σημασία, στην Ελλάδα πλέον ο εργοδότης φέρεται στους εργαζομένους σαν σκουπίδια, πλην εξαιρεσεων. Αν είσαι γυναίκα δε, θα προσπαθήσει να σε κουτουπωσει κιολλας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/11/2019 στις 7:15 ΜΜ, ΘοδωρηςGR είπε

Φήμες λένε ότι και οι δικές μας εταιρείες εδώ θα κάνουν πείραμα και σε εμάς 

6 μέρες την εβδομάδα (πολλοί δουλεύουν και Κυριακές)

10 Ώρο. (Πολλοί κάνουν 12 ώρες εργασία καθημερινά)

Και "μισθοί" στην ώρα τους.

Στο θέμα εργασία είμαστε απλά τριτοκοσμικοί!

 

Μια παρατηρηση σε σχεση με τα παραπανω :

 

Ζω στο Λονδινο εδω και καποια χρονια . 

Εδω τα καταστηματα δουλευουν και τις Κυριακες (εκτος αργιων φυσικα). Αρα υπαρχουν ανθρωποι που δουλευουν 7 μερες την εβδομαδα για να μπορω εγω να κανω τα ψωνια μου το ΣΚ (διοτι ενα απο τα μεγαλα αρνητικα της ζωησ εδω πανω ειναι οτι το  commute (χρονος να πας στην δουλεια καθε μερα μπορει να ειναι μεχρι και 3 ωρες πανε ελα) .

Σε καποια σουπερμαρκετ απο τις γνωστες εδω πανω αλυσιδες (Tesco , Sainsburrys ) εχω δει πολλες φορες κοσμο να γενιζει ραφια στις 12 το βραδυ. Περιτο να πω οτι αυτα τα ΣΜ ειναι ανοιχτα και μεχρι τις 9.30 - 10 το βραδυ .

Οσο για τους μισθους εδω ναι ειναι στην ωρα τους . Δεν εχω ακουσει μεχρι τωρα καθυστερησεις και εαν υπαρχουν οφειλονται σε μαλάκια του HR- finacial Department το οποιο για τον ενα η αλλο λογο καθυστερηση να δωσει την εντολη πληρωμης στην ωρα του (συνεβει και σε εμας μια φορα πριν μηνες ) με το HR να στελνει email σε ολους απο τις 7 το πρωι για την μαλακια τους και φυσικα το μεσημερι της ιδιας μερας η εταιρια μας πηρε πιτσες για να εξιλεωθει. (και μιλαμε για ενα πολυ μικρο μαγαζι για τα εδω δεδομενα με συνολο 200 ανθρωπους σε 3 ηπειρους).

Σιγορυρα καλυτερα απο εκει κατω αλλα για κατι τετοιες πιπες οπως λιγοτερες μερες , αποδοτικοτερη εργασια ουτε λογος. 

Και μην ξεχναμε οτι το Λονδινο ειναι απο τις πιο ακριβες , τις ποιο μοναχικες και τις πιο αναρχα δομημενες μητροπολεις του κοσμου.

Και κατι το οποιο δεν ανεφερα . ΤΙΠΟΤΕ δεν ειναι ΤΖΑΜΠΑ. Ακομη και στο νοσοκομειο να θες να πας πρεπει να πληρωσεις το παρκινγκ. Για να μην αναφερω το TV license για το οποιο μπορουν να ερθουν στον χωρο σου και να φας προστιμο εαν δεν δηλωσεις οτι βλεπεις τηλεοραση (κυριως BBC) . Οπως επισης και το γεγονος οτι ο περισσοτερος κοσμος μενει σε δωματια (διοτι αυτο ειναι το concept). Εαν θελεις να νοικιασεις σπιτι (εστω και κατι μικρο και απαραδεκτο σε αυτα τα σκατοσπιτα που αυτοι οι αδαεις εδω αποκαλουν σπιτια) πρεπει να ματωσεις και να εισαι ετοιμος για τουλαχιαστον 1000 +λιρες το μηνα .Εαν δε θελεις σπιτι αφρο 1000+ την εβδιμαδα. Η την μηνιαια καρτα (εαν θελεις να εισαι κυμπαρης και να μην εχεις osyter κανοντας top up καθε τοσο) που μπορει να κοστιζει εως και 500+  λιρες το μηνα (αναλογα με το ποσο μακρια μενεις). 

Μπουρδελο υπο μια εννοια αλλα με περισοτερες και καλυτερες ευκαριες οπου ισως το πιο σημαντικο εινια οτι πτυχια και ποιστοποιησεις ειναι good to have και οχι must have. Απλα πραγματα, κανεις interview και εαν καταφερεις να πουλησεις καλα τον εαυτο σου περνας το notice period στο οποιο θα δειξεις οτι ξερεις και μπορεις και ολα προχωρουν . Το ποιο σημαντικο ειναι το ηθος και το να μπορεις να ταιριαξεις με την φιλοσοφια της εταιριας. Οι γνωσεις χτιζονται (εαν δεν εισαι στοκος η δηθεν) 

Τα παραπανω εντελως ενημερωτικα .

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τοσους εργοδοτες εδω στην Ελλαδα να ειναι σαν αυτους του LiquidTroll (οσοι μπαινουν στο thread του Μπλα Μπλα θα ξερουν), θα δουμε τετραημερο περιπου οταν θα βγουμε απο τα μνημονια. Κατα το 2140 δηλαδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γατάκια, στην Ελλάδα οι Δημόσιοι υπάλληλοι δουλεύουν 4 ώρες την μέρα και εχουν μείωση αποδοτικότητας 90% απο αυτούς που δουλεύουν 8ωρο 🤣😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πείραμα θεωρώ ότι είναι εντελώς άκυρο. Αν οι άνθρωποι αυτοί δούλευαν 7 ημέρες την εβδομάδα και τις έκαναν 6 πάλι το ίδιο αποτέλεσμα θα είχαν. Και αν δούλευαν 4 και τις έκαναν 3 πάλι το ίδιο θα είχαν. Καλώς ή κακώς είναι στη φύση και την ψυχολογία του ανθρώπου η οποιαδήποτε μεταβολή προς το καλό του να του προσθέτει -ψυχολογικά- ενέργεια, δύναμη, αντοχή. Για πόσο όμως; Μέχρι να το θεωρήσει δεδομένο και κατεκτημένο και να ζητάει το ακόμα καλύτερο και πιο ξεκούραστο για αυτόν.

Με λίγα λόγια, είτε εργαζόμενοι είμαστε, είτε εργοδότες, είμαστε  άνθρωποι και είναι στη φύση μας να είμαστε πλεονέκτες και αχόρταγοι, βαριόμαστε εύκολα και όταν κάτι μας το προσφέρουν για κοινό καλό, εμείς το θεωρούμε δεδομένο και ζητάμε ακόμα περισσότερα για την πάρτη μας.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nextp είπε

Για να μην αναφερω το TV license για το οποιο μπορουν να ερθουν στον χωρο σου και να φας προστιμο εαν δεν δηλωσεις οτι βλεπεις τηλεοραση (κυριως BBC)

Φίλε ακόμα και σε αυτό, στην Ελλάδα είμαστε 100 έτη φωτός μπροστά, πληρώνεις για TV license έχεις δεν έχεις τηλεόραση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Φίλε ακόμα και σε αυτό, στην Ελλάδα είμαστε 100 έτη φωτός μπροστά, πληρώνεις για TV license έχεις δεν έχεις τηλεόραση...

Εκεί κάτω τα έπαιρναν και τα παίρνουν μέσω του λογαριασμού της ΔΕΗ για μια κρατική τηλεόραση που δεν βλέπουν πολλοί η πιο σωστά σχεδόν κανενας (ακόμη και στις σπάνιες περιπτώσεις που βάζει κάτι αξιόλογο )Εδώ το concept είναι άλλο Και το BBC έχει πολλά ενδιαφέροντα πράγματα να δει κάποιος ( και οι 12 λίρες που πληρώνει κάποιος το μήνα του δίνουν πρόσβαση σε όλο το υλικό το όποιο μπορεί να έχει είτε μέσω streaming είτε σε podcasts - vidcasts κτλ) 

για την ιστορία το τεευταιο documentary του Attenborough - seven worlds. / one planet είναι απλά κορυφή .

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, nextp said:

 

Μια παρατηρηση σε σχεση με τα παραπανω :

 

Ζω στο Λονδινο εδω και καποια χρονια . 

Εδω τα καταστηματα δουλευουν και τις Κυριακες (εκτος αργιων φυσικα). Αρα υπαρχουν ανθρωποι που δουλευουν 7 μερες την εβδομαδα για να μπορω εγω να κανω τα ψωνια μου το ΣΚ (διοτι ενα απο τα μεγαλα αρνητικα της ζωησ εδω πανω ειναι οτι το  commute (χρονος να πας στην δουλεια καθε μερα μπορει να ειναι μεχρι και 3 ωρες πανε ελα) .

Σε καποια σουπερμαρκετ απο τις γνωστες εδω πανω αλυσιδες (Tesco , Sainsburrys ) εχω δει πολλες φορες κοσμο να γενιζει ραφια στις 12 το βραδυ. Περιτο να πω οτι αυτα τα ΣΜ ειναι ανοιχτα και μεχρι τις 9.30 - 10 το βραδυ .

Οσο για τους μισθους εδω ναι ειναι στην ωρα τους . Δεν εχω ακουσει μεχρι τωρα καθυστερησεις και εαν υπαρχουν οφειλονται σε μαλάκια του HR- finacial Department το οποιο για τον ενα η αλλο λογο καθυστερηση να δωσει την εντολη πληρωμης στην ωρα του (συνεβει και σε εμας μια φορα πριν μηνες ) με το HR να στελνει email σε ολους απο τις 7 το πρωι για την μαλακια τους και φυσικα το μεσημερι της ιδιας μερας η εταιρια μας πηρε πιτσες για να εξιλεωθει. (και μιλαμε για ενα πολυ μικρο μαγαζι για τα εδω δεδομενα με συνολο 200 ανθρωπους σε 3 ηπειρους).

Σιγορυρα καλυτερα απο εκει κατω αλλα για κατι τετοιες πιπες οπως λιγοτερες μερες , αποδοτικοτερη εργασια ουτε λογος. 

Και μην ξεχναμε οτι το Λονδινο ειναι απο τις πιο ακριβες , τις ποιο μοναχικες και τις πιο αναρχα δομημενες μητροπολεις του κοσμου.

Και κατι το οποιο δεν ανεφερα . ΤΙΠΟΤΕ δεν ειναι ΤΖΑΜΠΑ. Ακομη και στο νοσοκομειο να θες να πας πρεπει να πληρωσεις το παρκινγκ. Για να μην αναφερω το TV license για το οποιο μπορουν να ερθουν στον χωρο σου και να φας προστιμο εαν δεν δηλωσεις οτι βλεπεις τηλεοραση (κυριως BBC) . Οπως επισης και το γεγονος οτι ο περισσοτερος κοσμος μενει σε δωματια (διοτι αυτο ειναι το concept). Εαν θελεις να νοικιασεις σπιτι (εστω και κατι μικρο και απαραδεκτο σε αυτα τα σκατοσπιτα που αυτοι οι αδαεις εδω αποκαλουν σπιτια) πρεπει να ματωσεις και να εισαι ετοιμος για τουλαχιαστον 1000 +λιρες το μηνα . Η την μηνιαια καρτα (εαν θελεις να εισαι κυμπαρης και να μην εχεις osyter κανοντας top up καθε τοσο) που μπορει να κοστιζει εως και 500+  λιρες το μηνα (αναλογα με το ποσο μακρια μενεις). 

Μπουρδελο υπο μια εννοια αλλα με περισοτερες και καλυτερες ευκαριες οπου ισως το πιο σημαντικο εινια οτι πτυχια και ποιστοποιησεις ειναι good to have και οχι must have. Απλα πραγματα, κανεις interview και εαν καταφερεις να πουλησεις καλα τον εαυτο σου περνας το notice period στο οποιο θα δειξεις οτι ξερεις και μπορεις και ολα προχωρουν . Το ποιο σημαντικο ειναι το ηθος και το να μπορεις να ταιριαξεις με την φιλοσοφια της εταιριας. Οι γνωσεις χτιζονται (εαν δεν εισαι στοκος η δηθεν) 

Τα παραπανω εντελως ενημερωτικα .

Εντελώς διαφορετικές καταστάσεις. Το σημαντικότερο όμως (πέρα από τα μειονεκτήματα που αναφέρεις) είναι πως εκεί αν έχεις κάποια χρήσιμη ειδίκευση και αποκτάς εργασιακή εμπειρία στον τομέα, ισως να ξεκινήσεις με 20000-25000 GBP, αλλά σε 3 χρόνια θα παίρνεις αλλά χρήματα. Σε 6 πάλι ακόμη περισσότερα και σταδιακά θα σε απασχολεί όλο και λιγότερο το κόστος ζωής της μεγαλούπολης. Άλλωστε οι τιμές είναι υψηλές και η ζωή ακριβή διότι και οι απολαβές αλλά και η εξέλιξη των εργαζομενων είναι σε πολύ καλά επίπεδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, DaftRose είπε

Καμπαμαρού*

Και με τους δύο τρόπους θα το ακούσεις να το λένε. Είναι σαν το περνούσα και το πέρναγα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...