Προς το περιεχόμενο

Η Apple ανακοίνωσε το νέο 16 ιντσών MacBook Pro με τιμές από $2399 μέχρι $6099


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, chrisxpap είπε

Εκτός του ότι μπορούσες να κάνεις μία απλή αναζήτηση στο σκρουτζ το όνομα του δίσκου συγκεκριμένα είναι και hyperlink ,οπότε απλά πατάς πάνω του και σε βγάζει στην σελίδα :) 

Εγώ θέλω φωτογραφία να ανεβάσεις αν είναι εύκολο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 169
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 λεπτά πριν, giotis1982 είπε

Καλά τα λες , πλημμύρα το MAC στο 7&  

https://gs.statcounter.com/os-market-share

(Είπαμε να είσαι fanboy , όχι και έτσι)

Γιατί πόσο νομίζεις ότι είναι το ποσοστό των επαγγελματιών επί όλου του πληθυσμού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, AtiX είπε

Γιατί πόσο νομίζεις ότι είναι το ποσοστό των επαγγελματιών επί όλου του πληθυσμού...

Άρα , το υπόλοιπο 93% είναι "gamers";  hahahha 

Καλό. Φαίνεται άλλωστε από τα επαγγελματικά Cloud , Email , Collab tools που έχει βγάλει η Apple... #not

Μάλλον το 7% είναι οι Creative pros ήθελες να πεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, giotis1982 είπε

Άρα , το υπόλοιπο 93% είναι "gamers";  hahahha 

Καλό. Φαίνεται άλλωστε από τα επαγγελματικά Cloud , Email , Collab tools που έχει βγάλει η Apple... #not

Μάλλον το 7% είναι οι Creative pros ήθελες να πεις. 

Κοίτα γενικότερα είναι λάθος να βγάζεις συμπεράσματα από ένα στατιστικό που μετράει στην ουσία την επισκεψιμότητα μέσω sites... Δεν γίνεται να βάζεις μέσα κινητά και σταθερά και μετά να θέλεις να κάνεις βγάλεις συμπέρασμα για το είδος του χρήστη... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AtiX είπε

Κοίτα γενικότερα είναι λάθος να βγάζεις συμπεράσματα από ένα στατιστικό που μετράει στην ουσία την επισκεψιμότητα μέσω sites... Δεν γίνεται να βάζεις μέσα κινητά και σταθερά και μετά να θέλεις να κάνεις βγάλεις συμπέρασμα για το είδος του χρήστη... 

Κοίτα,  γενικά καλό είναι να είσαι Fanboy με πράγματα μη μετρήσιμα, πχ ποιότητα design κτλ. Όταν πας στους αριθμούς αυτοί είναι αμείλικτοι.  Πχ το ποσοστό του Edge... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ως χρήστης MBP Late 2016 που κυρίως το χρησιμοποιώ για δουλειά (software development) έχω να πω τα εξής:

  • Είναι όντως πανέμορφο, εξαιρετική οθόνη και φοβερό touchpad.
  • Το butterfly είναι απαράδεκτο! Ευτυχώς το άλλαξαν και αυτό είναι πολύ θετικό.
  • Το macOS δεν είναι σε καμία περίπτωση τόσο robust και polished όσο θέλουν να το παρουσιάσουν κάποιοι. Αρκετά κολλήματα (ιδίως η TouchBar).
  • Δε ζούμε στο 2010, πια. Τα Windows 10, ακόμα και το Linux desktop (GNOME, KDE κλπ.) έχουν κάνει άλματα στην παραγωγικότητα και το integration με διάφορα services. Σε αντίθεση, το macOS έχει μείνει αρκετά στάσιμο. Και όχι μόνο αυτό, αλλά κάποια απολύτως στοιχειώδη όπως το tiling παραθύρων που είναι εκ των ων ουκ άνευ σε άλλα λειτουργικά, στο macOS απουσιάζουν και απαιτείται εξωτερική εφαρμογή για να γίνει!
  • Φαντάζομαι ότι υπάρχουν όντως εφαρμογές που είναι optimised για macOS, αλλά υπάρχει και το αντίθετο! Σε δοκιμές μου με το Blender, διαπίστωσα ότι σε Linux στο ίδιο laptop η ταχύτητα είναι διπλάσια από ότι στο macOS. Αντίστοιχα στο Phoronix έχουν ήδη διαπιστώσει ότι τα Windows μέσω bootcamp είναι σε αρκετά πράγματα ταχύτερα από ότι το macOS.

Παρότι δεν το πλήρωσα εγώ το laptop, λυπάμαι που δέχθηκα να πάρω αυτό και δεν πίεσα λίγα παραπάνω να πάρω ένα Dell XPS. Θα τους κόστιζε λιγότερο, θα είχε καλύτερο hardware και θα δούλευε και με Linux (που, προσωπικά, είναι η πρώτη μου προτίμηση).

Γενικά, καταλαβαίνω ότι για ένα είδος επαγγελματιών που δεν είναι πολύ ειδικοί στους υπολογιστές αλλά έχουν πολύ optimised εφαρμογές παραγωγής βίντεο/ήχου, πιθανότατα ένα MBP να είναι πολύ καλό. Για τους υπόλοιπους, νομίζω ότι δεν αξίζει τα παραπάνω λεφτά. Γενικά, οι διαφορές μεταξύ των λειτουργικών συστημάτων, πλέον, είναι πολύ μικρές.

Από εκεί και πέρα, είναι καλό ότι πλέον δίνουν features αλλά πρέπει να κατεβάσουν και τις τιμές. Αν είχαν ίδια τιμή Dell XPS και MBP, πιθανότατα θα πρότεινα το δεύτερο σε κάποιον. Αλλά τώρα δε νομίζω ότι αξίζει τα παραπάνω λεφτά σε καμία περίπτωση.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, ii_die_4 είπε

A καλά, άλλος με το "τα Win μου κρασαρουν κάθε 10" (5 εάν πατήσω τριπλό click αντί διπλό").

παίδες αλλάξετε τροπάριο και σας έχει πάρει χαμπάρι όλος ο κόσμος.

Σε τι μας πηρε χαμαπρι μαστορα; ελα σπιτι να το τσεκαρεις να το φτιαξεις εσυ.. σου αρεσουν τα win καλα κανεις, μην πας να μας τα βγαλεις και απροβληματιστα ομως... σε παρακαλω δηλ. "Σε πηραμε χαμπαρι".

Επεξ/σία από fanboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, panagi0tisgr είπε

πορσωπικά με λιγότερα παίρνω το ASUS zephyrus με τίγκα spec και ισχυρότερη κάρτα γραφικών που ειναι και ομορφότερο για τα γούστα μου

Αυτο το macbook δεν ηταν εξαρχης για εσενα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε ένα βίντεο που δείχνει (άρα και το προϊόν μάλλον απευθύνεται σε) επαγγελματίες φωτογράφους, μουσικούς παραγωγούς, vfx artists, προγραμματιστές και έρχεστε τώρα και γράφετε πάλι για MS Office και μόστρα σε καφετέριες. Τι φάση ρε παιδία;

10 ώρες πριν, Mhlogiatros είπε

Α. Ειναι ξεκλειδωτο Β. τρεχεις οτι θες απο θειο Γ. Αμα παθει κατι δε χρειαζεσαι τον Λούι Ρόσμαν για να βγαλεις 2 βιδες :P

Εσύ δεν έχεις χρησιμοποιήσει Mac ποτέ μάλλον. Ή τρολάρεις.

On topic: Η Apple άκουσε όλα τα (ουσιαστικά) παράπονα των χρηστών από την προηγούμενη γενιά και έπραξε αναλόγως χωρίς να τσιτώσει τις τιμές. Μόνο θετικό μπορεί να είναι αυτό. Περιμένω κάτι αντίστοιχο στο 14άρι (?) σύντομα. Τα 13"/15" μοντέλα 2016-2019 και used δυστυχώς θα φαίνονται πολύ λίγα (λόγω keyboard, esc key - για μένα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, EuphangeL είπε

Σε επαγγελματικό περιβάλλον (και όχι "είμαι gamer" περιβάλλον), είναι η μέρα με την νύχτα.

Από πράγματα όπως δικτύωση, network-based file sharing, application management/deployment εώς απλά πράγματα όπως διαχείριση/setup εκτυπωτών, ποιότητα Audio/Video σε conferencing, trackpad ergonomics, window management, δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ τους

Τώρα αν περιμένεις να βγάλεις γνώμη από τους dorm nerds του Insomnia και όχι από την active, business παγκόσμια κοινότητα εκεί έξω, καλά ξεμπερδέματα

Εδώ είμαστε για να γελάμε

Αν δεν μπόρεσε να κάνει "σοβαρή" γραφιστική δουλειά σε Macbook Pro, θα καταφέρει να κάνει σε Windows laptop? Και με painpoints τα χρώματα οθόνης και την μπαταρία? 😂

Δικτύωση και network file sharing τι παραπάνω προσφέρει; bonjour και afp; Σοβαρά;

Management? Να συζητήσουμε για το Apple Remote Desktop που είναι άθλιο και σέρνεται;

Ποιότητα audio/video σε conferencing? Έχει δικά της πρωτόκολλα επικοινωνίας με χαμηλότερο latency ; ή μήπως εχει πατεντάρει δικά τις codec με καλύτερο compression;

Window Management ? Αθλιο το Mac, ακόμα και τα πιο απλά tasks είναι δυσκολα, click zones και γενικώς κακη διαχείριση που αναγκάζει τους χρήστες να έχουν 3-4 desktops λες και ειναι systemades.

 

Και αυτά απο χρήστη που έχει windows και mac. Ωραίο το mac σαν συσκευή, ελαφρύ καλο-φτιαγμένο, πολυ καλη οθόνη αλλα αν θελεις να δουλέψεις τίποτα δεν μπορεί να αντικαταστήσει ενα τούμπανο windows desktop.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, mezzanine said:

 

Και αυτά απο χρήστη που έχει windows και mac. Ωραίο το mac σαν συσκευή, ελαφρύ καλο-φτιαγμένο, πολυ καλη οθόνη αλλα αν θελεις να δουλέψεις τίποτα δεν μπορεί να αντικαταστήσει ενα τούμπανο windows desktop.

Περίεργο εγώ λέω το ανάποδο για όταν "θέλεις να δουλέψεις σοβαρά και σταθερά"... :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billdanos είπε

Περίεργο εγώ λέω το ανάποδο για όταν "θέλεις να δουλέψεις σοβαρά και σταθερά"... :) 

Εξαρτάται τι δουλειά κάνεις, αν χρησιμοποιείς ενα webapp δεν έχει διαφόρα οτι υπολογιστή και αν έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
15 minutes ago, mezzanine said:

Εξαρτάται τι δουλειά κάνεις, αν χρησιμοποιείς ενα webapp δεν έχει διαφόρα οτι υπολογιστή και αν έχεις.

Χρησιμοποιώ MS Office, Photoshop, Lightroom, Final Cut & Browser. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

" Ε τι specs είναι αυτά παίρνω asus/lenovo/dell με καλύτερα specs με 700" ναι και παίρνεις buggy λειτουργικό τα Windows, η Apple απευθύνεται σε επαγγελματιες αυστηρά!() και όχι χομπιστες , που κάνουν πειράματα με τον υπολογιστή. 

Επεξ/σία από godmode
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, liberostelios είπε

Εγώ ως χρήστης MBP Late 2016 που κυρίως το χρησιμοποιώ για δουλειά (software development) έχω να πω τα εξής:

  • Είναι όντως πανέμορφο, εξαιρετική οθόνη και φοβερό touchpad.
  • Το butterfly είναι απαράδεκτο! Ευτυχώς το άλλαξαν και αυτό είναι πολύ θετικό.
  • Το macOS δεν είναι σε καμία περίπτωση τόσο robust και polished όσο θέλουν να το παρουσιάσουν κάποιοι. Αρκετά κολλήματα (ιδίως η TouchBar).
  • Δε ζούμε στο 2010, πια. Τα Windows 10, ακόμα και το Linux desktop (GNOME, KDE κλπ.) έχουν κάνει άλματα στην παραγωγικότητα και το integration με διάφορα services. Σε αντίθεση, το macOS έχει μείνει αρκετά στάσιμο. Και όχι μόνο αυτό, αλλά κάποια απολύτως στοιχειώδη όπως το tiling παραθύρων που είναι εκ των ων ουκ άνευ σε άλλα λειτουργικά, στο macOS απουσιάζουν και απαιτείται εξωτερική εφαρμογή για να γίνει!
  • Φαντάζομαι ότι υπάρχουν όντως εφαρμογές που είναι optimised για macOS, αλλά υπάρχει και το αντίθετο! Σε δοκιμές μου με το Blender, διαπίστωσα ότι σε Linux στο ίδιο laptop η ταχύτητα είναι διπλάσια από ότι στο macOS. Αντίστοιχα στο Phoronix έχουν ήδη διαπιστώσει ότι τα Windows μέσω bootcamp είναι σε αρκετά πράγματα ταχύτερα από ότι το macOS.

Παρότι δεν το πλήρωσα εγώ το laptop, λυπάμαι που δέχθηκα να πάρω αυτό και δεν πίεσα λίγα παραπάνω να πάρω ένα Dell XPS. Θα τους κόστιζε λιγότερο, θα είχε καλύτερο hardware και θα δούλευε και με Linux (που, προσωπικά, είναι η πρώτη μου προτίμηση).

Γενικά, καταλαβαίνω ότι για ένα είδος επαγγελματιών που δεν είναι πολύ ειδικοί στους υπολογιστές αλλά έχουν πολύ optimised εφαρμογές παραγωγής βίντεο/ήχου, πιθανότατα ένα MBP να είναι πολύ καλό. Για τους υπόλοιπους, νομίζω ότι δεν αξίζει τα παραπάνω λεφτά. Γενικά, οι διαφορές μεταξύ των λειτουργικών συστημάτων, πλέον, είναι πολύ μικρές.

Από εκεί και πέρα, είναι καλό ότι πλέον δίνουν features αλλά πρέπει να κατεβάσουν και τις τιμές. Αν είχαν ίδια τιμή Dell XPS και MBP, πιθανότατα θα πρότεινα το δεύτερο σε κάποιον. Αλλά τώρα δε νομίζω ότι αξίζει τα παραπάνω λεφτά σε καμία περίπτωση.

Καλά και το XPS, με 1 TB σκληρο (αλλα 32 Gb ram, με HD οθονη ομως), 2900 κοστιζει. ( αν και μολις ειδα οτι δινουν 15% εκπτωση, για τελικη τιμη 2450).

Το αν αξιζει τα παραπάνω λεφτά, είναι σχετικό. Μετά από 3 χρόνια με το MacBook Pro 2016 (δεν ειχα το παραμικρο θεμα), θα μπορουσα να το δωσω για σχεδον 50% της τιμης αγορας (σημειωση οτι ειχα εταιρικη εκπτωση κανα 250 ευρω, και επιστροφη απο εφορια κανα 300ρικο, που σημαινει οτι μπορω να παρω πισω σχεδον το 55% της τιμης αγορας!) . Το DELL XPS, ουτε 35% της τιμης αγορας του δεν μου εδινει πισω. Προσωπικα, που καθε 3-4 χρονια με ενδιαφερει να αλλαζω το λαπτοπ μου, ειναι ενας αρκετα σημαντικος παραγοντας. 

Επεξ/σία από Papakaliati
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...