Προς το περιεχόμενο

IBM Aptiva 2168 (486DX2)


cebit

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με την σειρά μου και 'γω να ποστάρω το μικρουλίνι 486 μου.

Πρόκειται για ένα IBM Aptiva 2168  tower που κυκλοφόρησε κάπου εκεί μεταξύ 1993-1994 με 80486DX2 (διπλοχρονιζόμενο) στα 66 MHz και υποστήριξη από 32 MB RAM. Το μηχάνημα ήρθε από συλλέκτη στο εξωτερικό σε σχεδόν άριστη κατάσταση εμφανισιακά και λειτουργικά, καθαρό, με φρέσκια μπαταρία, 2 υγιείς δίσκους και ένα CD reader.

Σαν αρχιτεκτονική δεν μιλάμε για κάτι ιδιαίτερο ή εξωτικό, απλά στην εποχή του ήταν μια πιο φθηνή επιλογή από τα Pentium 66 MHz ή 75 MHz συστήματα.

Πάνω στην μητρική έχουμε ένα Cirrus Logic 5426 με 1 ΜΒ RAM για video και στις θύρες επέκτασης ISA έχουμε μια NEC συμβατή LAN card, και μια SoundBlaster 16. Σημειώνω ότι αντικατέστησα το CD reader με CD burner της Yamaha, αρκετά μακριά από την εποχή των υπόλοιπων components, αναγκαστικά όμως καθώς πήγαινε με το στανιό η βαλίτσα των εγκαταστάσεων λόγω του αργού reader.

Ο ένας δίσκος (500ΜΒ) αυτή την στιγμή τρέχει SuSE 6.3 και ο δεύτερος (1GB) είναι φορμαρισμένος με MS-DOS ver. 5 για τα παιχνίδια.

Επί του παρόντος μεταφέρω αρχεία μέσω FTP από άλλα μηχανήματα που έχω στο σπίτι, και περιμένω 2 adapters IDE to SD Card για να απλοποιήσω την διαδικασία και να εξαλείψω τον θόρυβο από τους δεινόσαυρους μηχανικούς δίσκους.

Στα περιφερειακά βλέπουμε ένα Model M και ένα optical PS/2 mouse. Επισυνάπτω φωτό και ένα videάκι με το μηχάνημα εν δράσει :)
https://photos.app.goo.gl/DGjoWS4RQ3RoQ9yG8
 

49061591317_b0ecfae6e0_k.jpg


49061593967_d0a6a7221a_c.jpg


49061595902_f8cf1cc1b4_k.jpg

Επεξ/σία από cebit
word wrap edit & spell check
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις την δυνατότερη version του τότε Aptiva γιατί η βασική είχε τον 50ΜΗz DX2 με 250ρη δίσκο. Πολύ κλασικό κομμάτι το PS/1, όπως και όλα τα ΙΒΜ μηχανήματα της εποχής από τότε και παλιότερα. Το Model M είναι θρυλικό πληκτρολόγιο (μου τρέχουν τα σάλια όσο γράφω)!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, 

Χαίρομαι που το χαίρεστε το μηχάνημα και εσείς :)

Είναι λιγάκι θολό το τοπίο σχετικά με το αν πρόκειται για PS/1 line ή Aptiva. Στο μπροστινό cover και σε αυτοκόλλητο αναγράφεται καθαρά το product family 'Aptiva', πάραυτα βρίσκω και εγώ λογικές τις αναφορές ότι ξεκίνησε ως PS/1 αυτό το σουλούπι.

Επί τη ευκαιρία, να μεταφέρω κάποιες από τις αρχικές εντυπώσεις μου όσον αφορά το SuSE 6.3 και τα Windows 95. Φαίνεται ότι αν και μιλάμε για σχετικά αδύναμη CPU, και σε περιβάλλον linux και στα Win95 λόγω δίσκου και άπλετης RAM το περιβάλλον είναι υποφερτό ακόμα και σήμερα. Είμαι χρήστης Linux από την εποχή Slackware|1995 και ομολογώ πως ακόμα και τότε ήταν σχετικά εύκολο να έχει κανείς ένα άνετο desktop, ήχο, δίκτυο και κυρίως πολλαπλές επιλογές για internet/intranet services και προγραμματιστικά εργαλεία. 

Το SuSE 6.3 που χρησιμοποιώ κυκλοφόρησε το '99 και όπως αναμένεται είναι βαρύτερο από τα 95, είναι όμως υποφερτό και λύνει τα χέρια μέχρι να έρθουν οι λύσεις με SD Card.

Σε DOS δεν έχω εγκαταστήσει ακόμα το βουνό από παιχνίδια, όσο γράφω μου έρχονται στο μυαλό Prehistorik 1 & 2, Cabal, Titus the fox, Monkey Island 1 & 2, Grand Prix Circuit, Prince of Persia, Karateka, Budokan, After Burner, και το ραλάκι το Lotus που φαίνεται στο video του αρχικού post.


Το Model M το είχα και εγώ γινάτι πολύ καιρό, μέχρι που βρήκα ένα στο e-bay σε λογική τιμή και άριστη κατάσταση. Είναι τεράστιο, θορυβώδες, με υπέροχη αίσθηση όμως και είναι το δεύτερο αγαπημένο μου μηχανικό πλήκτρο μετά από το Focus 2001 με white ALPS.

IMAG0017.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, cebit είπε

Καλησπέρα παιδιά, 

Χαίρομαι που το χαίρεστε το μηχάνημα και εσείς :)

Είναι λιγάκι θολό το τοπίο σχετικά με το αν πρόκειται για PS/1 line ή Aptiva. Στο μπροστινό cover και σε αυτοκόλλητο αναγράφεται καθαρά το product family 'Aptiva', πάραυτα βρίσκω και εγώ λογικές τις αναφορές ότι ξεκίνησε ως PS/1 αυτό το σουλούπι.
 

Αναφορά σε κείμενο

There is a confusion about PS/1 Model 2168 and Aptiva Model 2168. These two are totally different computers. PS/1 Model 2168 has been released in 1993, while Aptiva 2168 in 1995, and had more multimedia capabilities, different casing and a Pentium processor.

Εντωμεταξύ σύμφωνα με τα λεγόμενα του τύπου από την παραπάνω ανάρτηση θολώνει ακόμα περισσότερο το τοπίο! 

Και από wikipedia:

Αναφορά σε κείμενο

The PS/1 line was discontinued in 1994 and replaced with the Aptiva line, which was architecturally very similar to the later models of the PS/1, but with a more marketing-friendly name.

Άρα ουσιαστικά rebranding έγινε το 1994. 

Επεξ/σία από tanasen01
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...