Προς το περιεχόμενο

ΠΑΣΟ σε δευτερη σχολη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω περασει σε δευτερη σχολη, ενω ηδη ειμαι κατοχος ενος πτυχιου ΑΕΙ. Εψαξα τι ισχυει για το πασο, κατα πως φαινεται, με βαση το νουμερο 3, οντως μπορει να εκδοθει πασο με ισχυ "ν" χρονια αντι για "ν + 2" (Το παραθετω πιο κατω για να μην χαθει η ερωτηση)
Ολα καλα ως εδω. Μονο που οταν κανω την αιτηση για το πασο, κι επιλεγω το τσεκμποξ οτι ειμαι ηδη ήδη "κάτοχος πτυχίου ίδιου ή ανώτερου κύκλου σπουδών", στα στοιχεια υποβολης γραφει οτι το πασο μου ΔΕΝ θα ισχυει ως Δελτιο Ειδικου Εισητηριου. 
Γιατι? Και τι κανω?
Μιλησα με την Γραμματεια, λιγο πολυ μου ειπε οτι το θεμα δεν την αφορα, τα στοιχεια τα παιρνει το site απευθειας απο το Υπουργειο και πρεπει να απευθυνθω αλλου. Για την ωρα δεν τολμω να πατησω οριστικη υποβολη, κι ας μην υπαρχει κατι διαφορετικο (περα απο το να αλλαξω το τσεκμποξ αλλα δεν μοιαζει νομιμο) που μπορω να κανω.

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Αιτήσεις για Ακαδημαϊκή Ταυτότητα δικαιούνται να υποβάλλουν όλοι οι φοιτητές. Ωστόσο, ισχύ και Δελτίου Ειδικού Εισιτηρίου, για να δικαιούνται τις προβλεπόμενες από την ισχύουσα νομοθεσία εκπτώσεις, θα έχουν μόνο οι Ακαδημαϊκές Ταυτότητες των φοιτητών ΑΕΙ:

  1. πλήρους φοίτησης του πρώτου κύκλου σπουδών που δεν είναι ήδη κάτοχοι πτυχίου ΑΕΙ για όσα έτη απαιτούνται για τη λήψη πτυχίου σύμφωνα με το ενδεικτικό πρόγραμμα σπουδών προσαυξημένα κατά δύο (2) έτη.
  2. μερικής φοίτησης του πρώτου κύκλου σπουδών που δεν είναι ήδη κάτοχοι πτυχίου ΑΕΙ για διπλάσια έτη από όσα απαιτούνται για τη λήψη πτυχίου σύμφωνα με το ενδεικτικό πρόγραμμα σπουδών.
  3. δεύτερου κύκλου σπουδών που δεν είναι ήδη κάτοχοι μεταπτυχιακού τίτλου για όσα έτη διαρκεί η φοίτησή τους σύμφωνα με το εκάστοτε ενδεικτικό πρόγραμμα δεύτερου κύκλου σπουδών.
  4. τρίτου κύκλου σπουδών που δεν είναι ήδη κάτοχοι διδακτορικού τίτλου για τέσσερα (4) έτη από την ημερομηνία εγγραφής τους.
  5. κρατών μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης και τρίτων κρατών, οι οποίοι σπουδάζουν σε ημεδαπό ΑΕΙ στα πλαίσια του προγράμματος κινητικότητας της Ευρωπαϊκής Ένωσης Erasmus για όσο χρόνο διαρκεί η φοίτησή τους στο ημεδαπό ΑΕΙ.

    (απο το https://www.aueb.gr/el/content/ακαδημαϊκή-ταυτότηταδελτίο-ειδικού-εισιτηρίου-πασο)

    Χορήγηση δελτίου ειδικού εισιτηρίου για τους φοιτητές που φοιτούν μέσω κατατακτηρίων εξετάσεων για δεύτερο πτυχίο .
    🕔23/03/2018 - 20:02 | Author: Newsroom Ipaidia

    Αριθμός:
    4622

    Τύπος:
    Ερωτήσεις

    Συνοδος / Περίοδος:
    Γ΄ Σύνοδος ΙΖ΄ ΠΕΡΙΟΔΟΣ (ΠΡΟΕΔΡΕΥΟΜΕΝΗΣ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ)

    Θέμα:
    Χορήγηση δελτίου ειδικού εισιτηρίου για τους φοιτητές που φοιτούν μέσω κατατακτηρίων εξετάσεων για δεύτερο πτυχίο .

    Κόμμα:

    ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

    Ημερομηνία:
    22/03/2018

    Ημ. Τελευταίας Τροποποίησης:
    22/03/2018

    Καταθέτοντες:

    Κακλαμάνης Μιχαήλ Νικήτας

    Υπουργεία:

    Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων

    Υπουργοί:
    Γαβρόγλου Κωνσταντίνος (Υπουργός Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων)

    (απο το https://www.ipaidia.gr/i-paideia-sti-vouli/xorigisi-deltiou-eidikou-eisitiriou-gia-tous-foitites-pou-foitoun-meso-katataktirion-eksetaseon-gia-deutero-ptixio)
     

Επεξ/σία από SpaceCadet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SpaceCadet είπε

δεύτερου κύκλου σπουδών που δεν είναι ήδη κάτοχοι μεταπτυχιακού τίτλου για όσα έτη διαρκεί η φοίτησή τους σύμφωνα με το εκάστοτε ενδεικτικό πρόγραμμα δεύτερου κύκλου σπουδών.

Αν κατάλαβα καλά, είσαι φοιτητής ξανά για δεύτερο πτυχίο. Αν είναι έτσι, κάπου έχεις μπερδευτεί μάλλον καθώς η απάντηση είναι στο κείμενο που παρέθεσες παραπάνω. Αρχικά, πρώτος κύκλος σπουδών είναι το πτυχίο, δεύτερος το μεταπτυχιακό και τρίτος το διδακτορικό. Δελτίο Ειδικού Εισιτηρίου δικαιούσαι για το πρώτο πτυχίο, πρώτο μεταπτυχιακό και πρώτο διδακτορικό, αν κάνεις δεύτερο πτυχίο δεν δικαιούσαι Δελτίο Ειδικού Εισιτηρίου αλλά απλή φοιτητική ταυτότητα.

Ο σύνδεσμος του ipaidia που παραθέτεις είναι ερώτηση, δεν αποτελεί τεκμήριο που να στηρίζει ότι το πάσο ισχύει για όσους είναι από κατατακτήριες σε δεύτερο πτυχίο.

Και η σελίδα του υπουργείου παιδείας τα ίδια αναφέρει και αυτά ισχύουν: https://academicid.minedu.gov.gr/FAQ.aspx

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oκ. Παρανοηση δικη μου τοτε. Οπως υποθεσατε, προκειται οντως για δευτερο πτυχιο, και θεωρησα οτι "δευτερος κυκλος σπουδων " σημαινει "δευτερο πτυχιο".

Τουλαχιστον στην προταση, ο υπουργος ηταν εντελως θετικος (https://www.esos.gr/arthra/51334/paso-kai-stoys-foitites-gia-deytero-ptyhio-kai-toy-eap) και εφοσον η διαδικασια ξεκινησε τον Ιουνιο του '17,  ισως και να κατσει καποια στιγμη.
Iσως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Είμαι φοιτήτρια 2ου πτυχίου, το πάσο δεν εχει ισχύ φοιτητικού εισιτηρίου, το έχω χρησιμοποιήσει όμως για άλλες παροχές όπως δωρεάν επισκεψη σε αρχαιολογικούς χώρους και μουσεία ( δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα αυτή η διάταξη), έκπτωση σε σινεμα, σε καταστήματα και φοιτητικό πακέτο κινητής,

Να ξέρεις επίσης οτι οι φοιτητες για 2ο πτυχίο πλέον δικαιούμαστε και βιβλία δωρεάν από τον εύδοξο, κάτι που δεν ίσχυε πριν λίγα χρόνια. Σε πολλές σχολές δεν ενημερώνουν τους φοιτητές γι αυτό το δικαίωμα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, velociraptoras είπε

Να ξέρεις επίσης οτι οι φοιτητες για 2ο πτυχίο πλέον δικαιούμαστε και βιβλία δωρεάν από τον εύδοξο, κάτι που δεν ίσχυε πριν λίγα χρόνια. Σε πολλές σχολές δεν ενημερώνουν τους φοιτητές γι αυτό το δικαίωμα. 

Αυτο ισχυει απο το 2016. Εαν μπεις στη σελιδα του ευδοξου σε ενημερωνει με το αναλογο pop up.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Τελικά πάσο δικαιούται κάποιες από κατατακτήριες; Δεν με νοιάζει αν θα έχει έκπτωση κτλ, απλα για "συναισθηματικούς" λόγους να έχω ένα "αποδεικτικό" ότι είμαι στη σχολή που ήθελα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, daredevil92 είπε

Τελικά πάσο δικαιούται κάποιες από κατατακτήριες; Δεν με νοιάζει αν θα έχει έκπτωση κτλ, απλα για "συναισθηματικούς" λόγους να έχω ένα "αποδεικτικό" ότι είμαι στη σχολή που ήθελα.

δεν εχεις πάσο? αν θυμαμαι καλά εισαι σε δευτερο πτυχιο. η φοιτητική ταυτότητα ειναι για όλους τους φοιτητες καθως αυτη χρησιμοποιείς και για την ταυτοποίηση σου στις εξετάσεις. απλά αναγραφει  πάνω οτι δεν εχει ισχύ φοιτητικού εισιτηρίου. Κανονικά οταν τελειώσεις τη σχολή πρέπει να παραδιδεις και το πάσο, ασχετα που οι πιο πολλοι τα κραταμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, daredevil92 είπε

Τελικά πάσο δικαιούται κάποιες από κατατακτήριες; Δεν με νοιάζει αν θα έχει έκπτωση κτλ, απλα για "συναισθηματικούς" λόγους να έχω ένα "αποδεικτικό" ότι είμαι στη σχολή που ήθελα.

Το πάσο και η ακαδημαική ταυτότητα είναι η ίδια πλαστική κάρτα. Όποιος δεν έχει πάσο (λόγω δεύτερης σχολής) η πλαστική του κάρτα έχει ισχύ μόνο ως ακαδημαική ταυτότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...