Προς το περιεχόμενο

Η τελευταία έκδοση του Opera σου δείχνει πόσο σε παρακολουθούν


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

55 λεπτά πριν, asdfaster είπε

Βασικά άμα δεν εχεις αγορασμένο Adguard που κανει block τα πάντα. Kαι extra αγορασμένο vpn να σου αλλάζει ότι μπορεί από το ip και να στη κρίβει όσο γίνετε. Μην περιμενετε από έναν browser ούτε από το ublock. Απειρα spams περνάνε με το ublock σε αντίθεση με το adguard. Απειρο leak κάνει η ip σου με τον opera και τίποτα με το expressvpn ας πούμε ένα παράδειγμα. Ολα τα ψευτο vpn addons τον stores τον browsers είναι προς αποφυγή. Δεν απέχει του opera το vpn σε κατι. Σεβαστός browser και πολύ καλός τον εχω για δευτερο browser. Αλλα μονο για browsing και καπια extras για τα υπόλοιπα δεν κάνει τίποτα. Ούτε για vpn ούτε για adblocker. Kαι ο firefox αύριο και ο chrome άμα βάλει free vpn για πέταμα θα είναι. Αν θες όντως vpn καλο πας στα donate vpn. Oπως και αν θες antivirus καλο επίσης. Eμενα αυτό που βλέπω να δουλεύει τα τελευταία χρονια βρέξει χιονίσει  και χωρίς θεματα. Είναι firefox με adguard 7.3 με bitdefener και με expressvpn. Ok θες donate σε κάποια από αυτά αλλα πιστεύω αξίζει και το βλέπω πάντα απο το οτι με free. Aσε που άμα τα αγοράσεις για 1-2 χρόνια μετά εχεις και extra εκπτωση. Αν κάποιος δεν διαθέτη για να πλήρωση πας σε ublock σε kaspersky free και σε privacy badger αντε και ενα ghostery. vpn δεν σου χριάζεται στην Eλλάδα. Oύτε κάποιος browser είναι καλύτερος από τα εκάστοτε apps σε τιποτα.

Adguard από Performix;

38 λεπτά πριν, Annihilator είπε

Όποιος θέλει privacy, δεν χρησιμοποιεί closed source browser που κάποτε στα γεννοφάσκια του ήταν adware (είχε διαφημίσεις σε banner o opera).

Προς το παρόν, η μόνη σίγουρη εκδοχή ιδιωτικής περιήγησης είναι η χρήση open source browser, πχ firefox ή forks αυτού (Waterfox), χωρίς να εγκαταστήσετε αμφίβολα addons, παρά μόνο προτεινόμενα από τη mozilla, πχ ublock origin, privacy badger, noscript.

 

Προσοχή! Μιλάω για privacy και όχι επιδόσεις. Όποιος θέλει ταχύτερο browser χωρίς να τον ενδιαφέρει το privacy, ας πάει προς chrome μεριά. Αλλά bye-bye privacy.

Και κάποια extra tips για όσους θέλουν αυξημένη ιδιωτικότητα:

- Ενδείκνυται η χρήση σοβαρού vpn provider (πχ protonvpn), και η απενεργοποίηση των webRTC requests για να μη γίνονται leaked τα dns requests.

- Απενεργοποιούμε τη χρήση όλων των cookies, και επιτρέπουμε επιλεκτικά τη χρήση τους στα 10-20 sites που κάνουμε login, μέσω εξαιρέσεων.

- Χρησιμοποιούμε αυστηρά private mode για να μην "επικοινωνούν" οι σελίδες μεταξύ τους

- Όσον αφορά τη χρήση του facebook, προσωπικά το τρέχω σε ξεχωριστό firefox profile, και δεν ανοίγω από εκεί τίποτε άλλο, παρά μόνο facebook.

 

Ναι, είναι ψυχαναγκασμός, είναι υπερβολή, αλλά βρισκόμαστε σε "πόλεμο" με την ιδιωτικότητα μας και πρέπει να πάρουμε τα μέτρα μας, όσοι τουλάχιστον μας αφορά το ζήτημα.

 

 

Ο - ενσωματωμένος στον Firefox - Facebook container θεωρείς πως δεν αρκεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Hellenicsun είπε

Adguard από Performix;

Ο - ενσωματωμένος στον Firefox - Facebook container θεωρείς πως δεν αρκεί;

Αρκεί πιστεύω, απλώς με τον να τον τρέχεις σε διαφορετικό profile, σου δίνει το πλεονέκτημα να μπλοκάρεις όλους τους facebook trackers στο non-facebook profile 😉

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Annihilator είπε

Αρκεί πιστεύω, απλώς με τον να τον τρέχεις σε διαφορετικό profile, σου δίνει το πλεονέκτημα να μπλοκάρεις όλους τους facebook trackers στο non-facebook profile 😉

Κατάλαβα. Ευχαριστώ 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, RcManiac said:

Το ενσωματωμένο VPN μου έχει λύσει τα χέρια στους περιορισμούς της ΕΔΠΠΙ. Δεν χρειάζεται καν αλλαγή DNS.  

Υπάρχουν πολλά free vpn ή καλύτερα v"p"n. Το πόσο private είναι ας το κουβεντιάσουμε αλλού.

1 hour ago, asdfaster said:

 Αν θες όντως vpn καλο πας στα donate vpn

τι είναι donate vpn και πως ξερεις ότι είναι καλό?

1 hour ago, Annihilator said:

- Ενδείκνυται η χρήση σοβαρού vpn provider (πχ protonvpn), και η απενεργοποίηση των webRTC requests για να μη γίνονται leaked τα dns requests.

Ναι, είναι ψυχαναγκασμός, είναι υπερβολή, αλλά βρισκόμαστε σε "πόλεμο" με την ιδιωτικότητα μας και πρέπει να πάρουμε τα μέτρα μας, όσοι τουλάχιστον μας αφορά το ζήτημα.

και γω proton έχω αλλά δεν υπάρχει VPN, σοβαρό ή ατείο,  για το οποίον να μην εχει γραφτεί κάτι στα γνωστά sites. Ας αφήσουμε τα vpn για άλλο νήμα. +1 για τον πόλεμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, eyw είπε

Υπάρχουν πολλά free vpn ή καλύτερα v"p"n. Το πόσο private είναι ας το κουβεντιάσουμε αλλού.

τι είναι donate vpn και πως ξερεις ότι είναι καλό?

και γω proton έχω αλλά δεν υπάρχει VPN, σοβαρό ή ατείο,  για το οποίον να μην εχει γραφτεί κάτι στα γνωστά sites. Ας αφήσουμε τα vpn για άλλο νήμα. +1 για τον πόλεμο.

+1 για τον πόλεμο κι από εμένα - όσο παρανοϊκό κι αν ακούγεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλάιν μαίν όλα τα vpn περί ιδιωτικότητας άχρηστα είναι. Ποσό μάλλον σε ευρωπαϊκές χώρες και USA. Η μόνη χρήση για εμάς είναι να ανοίξουμε κανένα Pandora. Μην δίνετε τζάμπα λεφτά σε υπηρεσίες της πλάκας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sotirisl είπε

προτιμώ να με παρακολουθεί ο Ευρωπαίος και ο Αμερικάνος, παρά ο Κινέζος και ο Ρώσσος...

Εγώ προτιμώ να μην με παρακολουθεί κανένας αλλά από ότι φαίνεται είναι αδύνατο.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, eyw είπε

Υπάρχουν πολλά free vpn ή καλύτερα v"p"n. Το πόσο private είναι ας το κουβεντιάσουμε αλλού.

τι είναι donate vpn και πως ξερεις ότι είναι καλό?

και γω proton έχω αλλά δεν υπάρχει VPN, σοβαρό ή ατείο,  για το οποίον να μην εχει γραφτεί κάτι στα γνωστά sites. Ας αφήσουμε τα vpn για άλλο νήμα. +1 για τον πόλεμο.

Eίναι τα vpn που πληρώνεις για να τα αγοράσεις για ένα χρόνο και για δυο χρονια. Aλλα είναι και τα μονα που μπορείς να πεις έχουν προστασία. Tα free vpn εκτος του ότι ζητάνε να βλέπουν τα πάντα. Δεν κάνουν τίποτα. Aμα είσαι στην Eλλάδα δεν χρειάζεσαι vpn. O πιο πολυς κόσμος ταινίες βλέπει. Δεν είναι σαν την Γερμανία ούτε σαν την Κίνα που όλα τους τα έχουν απαγορευμένα και τους έρχονται πρόστιμα στην πόρτα. free vpn ζητάνε να βλέπουν τα πάντα από το pc. Kαι προστασία 10% σου παρέχουν. Eνα σοβαρό vpn έχει πολύ πράγμα να σου προσφέρε και πιο καλη προστασια. Δες expressvpn δες ghostery δες nordvpn δες proton. Μπορείς να τρέξεις πολλά vpn tests να δεις τι αγόρασες. Tα συγκεκριμένα είναι ας πούμε τα καλά. Δεν υπάρχουν πιστεύω καλύτερα. Μετά μονο tor. Αμα συμβιβάζεσαι με το να σέρνεσαι. Για τα πάντα υπάρχουν κακολογίες και για τα windows σου λένε είναι fail. Και για τα linux fail λενε. Και για τα mac fail λενε. Ε στο τέλος κάτι πρέπει να βάλεις.

1 ώρα πριν, Hellenicsun είπε

Adguard από Performix;

Ο - ενσωματωμένος στον Firefox - Facebook container θεωρείς πως δεν αρκεί;

Ναι αυτο το Αdguard. Το ειχα παρει καπου 60 δολάρια πριν τουλάχιστον 5 χρονια. Για εμενα είναι πιο χρήσιμο από antivirus. Kόβει τα πάντα οτι spam από παντού.

Επεξ/σία από asdfaster
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, asdfaster είπε

Ναι αυτο το Αdguard. Το ειχα παρει καπου 60 δολάρια πριν τουλάχιστον 5 χρονια. Για εμενα είναι πιο χρήσιμο από antivirus. Kόβει τα πάντα οτι spam από παντού.

Πέρασα την iOS εφαρμογή, ενεργοποίησα όλα τα φίλτρα για το Safari και αυτή τη στιγμή η πλοήγηση μέσω αυτού έχει γίνει μακράν πιο γρήγορη - φαντάζομαι τι και τι κόβει από trackers, social buttons κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Hellenicsun είπε

Πέρασα την iOS εφαρμογή, ενεργοποίησα όλα τα φίλτρα για το Safari και αυτή τη στιγμή η πλοήγηση μέσω αυτού έχει γίνει μακράν πιο γρήγορη - φαντάζομαι τι και τι κόβει από trackers, social buttons κλπ.

Oτι υπάρχει το κόβει. Eγώ σε pc το έχω και δεν χριάζεσαι τίποτα άλλο extra. Mονο ένα antivirus ολα τα αλλα τα κανει αυτο. Πραγματικά έχω χρονια να δω spam. Στο pc είναι λίγο βάρη το βλέπεις δεν ανοίγει τα sites σε 1 δευτερόλεπτο. Εχει μια επιβράδυνση αλλα δεν με ννιαζει γιατί παω όπου θέλω και δεν με ενοχλεί κανένα spam. Στο facebook και σε socials κόβει ότι κακόβουλο υπάρχει. Και σου αφήνει και ότι χρειάζεσαι. Στο pc έχει πολλά extra settings να το χειριστής όπως θες και να βάλεις extra φίλτρα για extra προστασία. Σε κινητό δεν ξέρω αλλα και εκεί θα έχει τέτοια πργματα. Για τον μονο λόγο που δεν παω μονημα σε linux και είμαι πάντα στα windows είναι το adguard και το expressvpn. Δεν εχουν support. Δεν έχω παράπονο από τα windows αλλα το linux μου αρέσει καλύτερα για καθε μερα.

Επεξ/σία από asdfaster
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, geophi είπε

Σωστά, το nano defender δουλεύει με το nano adblock ή το ublock. Περιέργως όμως στον firefox το δοκίμασα με το adguard και δούλεψε χωρίς να εγκαταστήσω το nano adblock. Στον Chrome όμως χρειάζεται να εγκαταστήσεις και το nano adblock και το nano defender μαζί.

Έτσι τουλάχιστον μου βγήκε από τις δοκιμές που έκανα σε κάποια sites, κυρίως ελληνικά που τώρα τελευταία έβγαζαν παράθυρα αποδοχής διαφημίσεων κλπ.

Χρησιμοποιώ στο κινητό εδώ και μήνες τον Opera, μόλις κατέβασα τον Firefox.Οπότε ποιός είναι ο καλύτερος συνδυασμός των add ons για τον Firefox;

Πχ adguard με nano defender;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το vpn απο μονο του δεν μπορει να προστατευσει την ιδιωτικοτητα ενος ατομου. Αλλα ειναι καλο για να μην ξερει ο provider σου που συνδεεσαι.

Κατα τα αλλα το μονο που αξιζει ειναι το Mullvad VPN. Δεν ζητανε ουτε mail να τους δωσεις.

Επισης οσον αφορα στον πολεμο προς την ιδιωτικοτητα συμφωνω. Δεν μπορουμε να τη γλυτωσουμε τελειως αλλα μπορουμε να παρουμε καποια μετρα.

Οποιος ενδιαφερεται μπορει να τσεκαρει τα καλυτερα εργαλεια ανα τομεα, για προστασια εδω : https://www.privacytools.io/

Και στο θεμα του Opera, προφανως μην περιμενετε ανωνυμο browsing απο δωρεαν εργαλεια και ειδικα αν ανηκουν σε μεγαλες εταιριες η funds.

Επι πληρωμη η open source με donate παντα.

 

Using a VPN will not keep your browsing habits anonymous, nor will it add additional security to non-secure (HTTP) traffic.

If you are looking for anonymity, you should use the Tor Browser instead of a VPN.

If you're looking for added security, you should always ensure you're connecting to websites using encrypted DNS and HTTPS. A VPN is not a replacement for good security practices.

If you're looking for additional privacy from your ISP, on a public Wi-Fi network, or while torrenting files, a VPN may be the solution for you as long as you understand the risks involved.

 

My 2 cents.

Επεξ/σία από soconium
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον χρησιμοποιώ μόνο chrome και firefox. Πάντως θυμάμαι κάποτε που η Opera ήταν ο μόνος browser με tabs και τη χρησιμοποιούσα για αυτό το λόγο. Πριν απο καμιά 17 χρόνια αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικό - άσχετο αλλά εγώ έκοψα όλες τις cloud υπηρεσίες και στήνω σιγά σιγά τον δικό μου server, έχω στο κινητό ότι αρχείο θεωρώ πως χρειάζομαι άμεσα και παίρνω όλα τα backups τοπικά. Όσο μπορώ να απεμπλακώ από τρίτους για την εναπόθεση των αρχείων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...