Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

1000 ευρώ οι καλές custom για το top dog του πέτσινου; Δεν υπάρχει περίπτωση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλά έτσι έλεγαν και για το 1080Ti και όταν έσκασε με 699$ έγινε πανικός. Και τα 1000 είναι πάρα πολλά. Άμα θέλει να κάνει πλάκα στο ανιψάκι δεν θα το ξεπεράσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποιον φανταστικό κόσμο πιστεύετε ότι ο πετσινος θα ρίξει τις τιμές; η έστω να είμαι ακόμα πιο ρεαλιστής, να κρατήσει τις ίδιες τιμες; 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Λόγω νέων κονσολών και RDNA2 μπορεί να κρατήσεις τις ίδιες τιμές, αλλά να τις ρίξει δεν το πιστεύω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, HALF EVIL είπε

@BabisTs τη γλαροσουπα για τον κύριο. :P

η αλήθεια είναι ότι την γλαρόσουπα όλοι θα την φάμε όταν δούμε ένα βαρύ +30% σε raster (μιας και το rt έχει δρόμο ακόμα όσο και να προσφέρουν παραπάνω) και να ζητάει 1500€ ξανά.......

8 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Καλά έτσι έλεγαν και για το 1080Ti και όταν έσκασε με 699$ έγινε πανικός. Και τα 1000 είναι πάρα πολλά. Άμα θέλει να κάνει πλάκα στο ανιψάκι δεν θα το ξεπεράσει.

980ti απόδοση και overclockability θα ξαναδούμε?

....άρα υποθέτω ούτε 1080ti στα 700€ θα ξαναδούμε.....δυστυχώς ο πέτσινος θα σκάσει βόμβα σε τιμές για άλλη μία φορά χωρίς τρελή απόδοση......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφορετικά πράγματα, το bugged OC της 980Ti δεν θα το ξαναδείς γιατί κάνει ζημιά στην επόμενη γενιά. Η τιμή όμως να πέσει είναι πιθανό αφού πλέον θα υπάρχει ανταγωνισμός, το Turing είχε τέτοιες τιμές γιατί η scAMD ήταν ανύπαρκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και στα cpus υπάρχει ανταγωνισμός αλλά στις τιμές καλά βαράνε και οι δύο βλέπω.....θα δείξει το επόμενο διάστημα

Επεξ/σία από BabisTs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 08/07/2020 at 09:00, BabisTs said:

και στα cpus υπάρχει ανταγωνισμός αλλά στις τιμές καλά βαράνε και οι δύο βλέπω.....θα δείξει το επόμενο διάστημα

Πότε επερνες 8 πυρηνο με 150€ είπαμε;

Το rt έχει μελλον... στο μέλλον, ακόμα είναι beta και με ανυπαρκτη υποστήριξη. Οι κονσόλες δεν είναι σακάκια και η οικονομική κρίση είναι γεγονός. 

Αν ο πέτρινος και η ανήψια πιστεύουν ότι μπορούν να χτυπάνε 4 ψηφία νούμερα για dGPU σε ένα τέτοιο σενάριο, δικαίωμα τους μεν, αλλά οι μέτοχοι θα τους ανοίξουν καινούρια οπή από τις ανυπαρκτες πωλησεις

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, narta είπε

Πότε επερνες 8 πυρηνο με 150€ είπαμε;

Για τον 1700/2700 μιλάς που τον κάνει πάρτυ σε gaming ο 3300X.....εντάξει οκ η amd προσγείωσε τις τιμές...αλλά τώρα που ανεβάζει απόδοση βλέπουμε τι δρόμο θα ακολουθήσει και αυτή....

 

18 λεπτά πριν, narta είπε

Με φιημολογουμενο digital ps5 στα 350€ δεν θα τις επηρεάσουν, θα τις κατουρησουν. Δεν υπάρχει περίπτωση ο Joe Consumer να δώσει 1000αρικα για PC gaming όταν θα έχει με τα μισά το 80% και βάλε της εμπειρίας.

στις τιμές των gpus μακάρι να κρατηθούν σε λογικά επίπεδα (μιας και αυτό θέλω και εγώ) ...αλλά δεν το βλέπω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με βάση τα die sizes που έχουν διαρρεύσει, περιμένω την RTX3080 με 20-30% παραπάνω raster από την RTX2080Ti με τιμή στα $899-999 και την RTX3080Ti με επιπλέον 20-30% παραπάνω raster από την RTX3080 και τιμή $1299-1499.

 

Επεξ/σία από Aten-Ra
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BabisTs είπε

η αλήθεια είναι ότι την γλαρόσουπα όλοι θα την φάμε όταν δούμε ένα βαρύ +30% σε raster (μιας και το rt έχει δρόμο ακόμα όσο και να προσφέρουν παραπάνω) και να ζητάει 1500€ ξανά..........

Α όλα και όλα. Εγώ κάτι ήξερα και έμεινα με τον γέροντα. Εμένα και το +30% κομπλέ μου φαίνεται, σε σχέση με την 1080ti που έχω θα δώ καλά gains. Γιαυτό πλέον κάρτα ανά δυο γενιές και είσαι άρχοντας.

39 λεπτά πριν, narta είπε

Πότε επερνες 8 πυρηνο με 150€ είπαμε;

 

Εδώ και 7 χρόνια. FX 8350 :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Α όλα και όλα. Εγώ κάτι ήξερα και έμεινα με τον γέροντα. Εμένα και το +30% κομπλέ μου φαίνεται, σε σχέση με την 1080ti που έχω θα δώ καλά gains. Γιαυτό πλέον κάρτα ανά δυο γενιές και είσαι άρχοντας.

Εδώ και 7 χρόνια. FX 8350 :P 

8πύρηνος με κομμένες/shared fpu's και cache. Σαν να κάνεις διακοπές στο εξοχικό σου στα Πατήσια ένα πράγμα.😁

Είναι να απορείς πως καταφέρνει και μεταμορφώνει κάρτες τύπου 1070ti σε 2080ti.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.igorslab.de/en/chipsize-leaked-vidia-ampere-ga102-in-sams-8-nm-lpp-always-more-likely/

Αν ισχύει αυτό, τότε περιμένουμε +30% gain από την 2080ti για το top μοντέλο. Αν την βγάλουν πάνω από το χιλιάρικο με την αιτία του "RT" ενώ ακόμα δεν υπάρχουν αρκετά παιχνίδια RT, θα είναι μεγάλο fail.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, mutexlock είπε

https://www.igorslab.de/en/chipsize-leaked-vidia-ampere-ga102-in-sams-8-nm-lpp-always-more-likely/

Αν ισχύει αυτό, τότε περιμένουμε +30% gain από την 2080ti για το top μοντέλο. Αν την βγάλουν πάνω από το χιλιάρικο με την αιτία του "RT" ενώ ακόμα δεν υπάρχουν αρκετά παιχνίδια RT, θα είναι μεγάλο fail.

Αν είναι δηλαδή 10 φορές πάνω σε RT perforance από την 2080ti θα πρέπει να στην δώσουν κάτω απο 1000αρικό γιατι δεν υπάρχουν παιχνίδια με RT. Μάλιστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...