Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Yπερβολικα αισιοδοξος εισαι . 1200 εχει η 2080ti, δεν περιμενω κατι λιγοτερο απο την 3080ti. 

Early adopter - RTX. Τώρα η M$ θα δώσει 12 TF κονσόλα με 499$, οπότε δεν θα παίξουν τέτοιες τιμές. Στην χειρότερη να παίξει στα 999$ η επόμενη Ti.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

999 η 3080ti ? 

Δεν υπάρχει περίπτωση, μιλάμε για την top of the top κάρτα, 1500$ πολύ εύκολα . 

Πάντα αυτή η κατηγορία προορίζεται για περιορισμένο κοινό, απο τους υποψήφιους αγοραστές η πλειονότητα δεν τους απασχολεί αν θα κάνει 1500 ,1700, 1200. Φυσικά υπάρχει και μια μειονότητα που θα κάνει το σκ@τ@ της παξιμάδι για την αποκτησει , ε γι αυτούς περαστικά.

Όπως επίσης δεν θα υπάρξει εξωπραγματική αύξηση των επιδόσεων, φυσικά όχι γιατί δεν μπορούν.... Money talks... 

Η αύξηση θα είναι ανάλογη 1080ti σε 2080ti 

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, leros2004 είπε

999 η 3080ti ? 

Δεν υπάρχει περίπτωση, μιλάμε για την top of the top κάρτα, 1500$ πολύ εύκολα . 

Πάντα αυτή η κατηγορία προορίζεται για περιορισμένο κοινό, απο τους υποψήφιους αγοραστές η πλειονότητα δεν τους απασχολεί αν θα κάνει 1500 ,1700, 1200. Φυσικά υπάρχει και μια μειονότητα που θα κάνει το σκ@τ@ της παξιμάδι για την αποκτησει , ε γι αυτούς περαστικά.

Όπως επίσης δεν θα υπάρξει εξωπραγματική αύξηση των επιδόσεων, φυσικά όχι γιατί δεν μπορούν.... Money talks... 

Η αύξηση θα είναι ανάλογη 1080ti σε 2080ti 

Καλά τα ίδια έλεγαν και για την 1080Ti και έσκασε με τιμή ''ληστεία''. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Καλά τα ίδια έλεγαν και για την 1080Ti και έσκασε με τιμή ''ληστεία''. 

το τελευταίο δείγμα γραφής είναι η σειρά 1000 ή 2000 ? Δεν βλέπεις που οδεύει η κατάσταση ? Άλλο τα θέλω μας και άλλο η πραγματικότητα.  

Άμα είναι έτσι μια φορά και ένα καιρό  μας άφηναν και κάναμε και OC που άξιζε το κόπο.... και εγώ θέλω να ξανά φτιάξουν τέτοιες κάρτες    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Yπερβολικα αισιοδοξος εισαι . 1200 εχει η 2080ti, δεν περιμενω κατι λιγοτερο απο την 3080ti. 

Kαθολου αχρηστοι δεν ειναι , ισως εχει τους καλυτερους engineers  η amd, το budget δεν ειχε τοσα χρονια για να συναγωνιστει στο high end. 

Δεν θα πω ότι διαφωνώ μαζί σου, αλλά θα περιμένω τέλος του χρόνου για τις προδιαγραφές του ray tracing που θα γίνουν, υποτίθεται ντεφάκτο από την βιομηχανία.

Επειδή έχω κάποιες πληροφορίες σου λέω ότι δεν θα είναι το ίδιο ισχυρό με το αντίστοιχο της nvidia.

Η δικαιολογία με το budget υπάρχει εδώ και 10-12 χρόνια, ακόμα να λυθεί;

Η μόνη περίπτωση για να λάμψουν, έστω και για λίγο, οι μηχανικοί της amd είναι η απληστία του πέτσινου, και αυτό για κάνα 3μηνο.

16 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Έχουμε πληροφορίες σχετικά με το πότε αναμένεται να κυκλοφορήσουν και ειδικά οι μεσαίες RTX 3060 ;;

Επίσημα όχι, ανεπίσημα αρχές φθινοπώρου και σίγουρα πριν από τους κόκκινους.

 

Επεξ/σία από volman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, leros2004 είπε

το τελευταίο δείγμα γραφής είναι η σειρά 1000 ή 2000 ? Δεν βλέπεις που οδεύει η κατάσταση ? Άλλο τα θέλω μας και άλλο η πραγματικότητα.  

Άμα είναι έτσι μια φορά και ένα καιρό  μας άφηναν και κάναμε και OC που άξιζε το κόπο.... και εγώ θέλω να ξανά φτιάξουν τέτοιες κάρτες    

Η κατάσταση οδεύει σε οικονομικό κραχ λόγω κορόνας. Τώρα εγώ πιστεύω ότι για να μπορεί να παίξει μπάλα ο πέτσινος σε σχέση με τις κονσόλες, θα πρέπει να προσγειώσει τις τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Η κατάσταση οδεύει σε οικονομικό κραχ λόγω κορόνας. Τώρα εγώ πιστεύω ότι για να μπορεί να παίξει μπάλα ο πέτσινος σε σχέση με τις κονσόλες, θα πρέπει να προσγειώσει τις τιμές.

Θα συμφωνήσω και θα προσθέσω ότι αν γουστάρουν οι κόκκινοι θα φτιάξουν 3080 TI (χωρίς ray tracing) στα 700-800 και θα βγάζουν και ένα καλό κέρδος.

Αλλάξανε τα κόζα στους κόκκινους και ο πέτσινος δεν το έχει καταλάβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Η κατάσταση οδεύει σε οικονομικό κραχ λόγω κορόνας. Τώρα εγώ πιστεύω ότι για να μπορεί να παίξει μπάλα ο πέτσινος σε σχέση με τις κονσόλες, θα πρέπει να προσγειώσει τις τιμές.

 

Ναι τα ίδια λέγαμε και για την Intel και είδαμε σε γράφημα που κυκλοφόρησε τι τιμές προβλέπεται να έχουν οι νέοι CPU. Και φαντάσου ότι εκεί υπάρχει σοβαρός ανταγωνισμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, _Theo_ είπε

Ναι τα ίδια λέγαμε και για την Intel και είδαμε σε γράφημα που κυκλοφόρησε τι τιμές προβλέπεται να έχουν οι νέοι CPU. Και φαντάσου ότι εκεί υπάρχει σοβαρός ανταγωνισμός.

Όσο έχει τόση διαφορά στο market share δεν βάζουν μυαλό αυτοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Όσο έχει τόση διαφορά στο market share δεν βάζουν μυαλό αυτοί.

 

Με βάση το steam περίπου τόση είναι και η διαφορά στις GPU's. Πιστεύω δεν παίζει μείωση στις τιμές, ίδιες θα είναι με αυτές της σειράς RTX 2XXX.

Επεξ/σία από _Theo_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, _Theo_ είπε

Έχουμε πληροφορίες σχετικά με το πότε αναμένεται να κυκλοφορήσουν και ειδικά οι μεσαίες RTX 3060 ;;

q4/2020,  αλλα σε αυτην την κατηγορια δεν αξιζει να περιμένεις. Ιδιες επιδοσεις βρισκεις και τωρα και οι τιμές δεν θα ναι ιδιαιτερα φθηνοτερες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας βγουν οπότε θέλουν να επιστρέψουμε στο πράσινο στρατόπεδο θέλουμε με όσο γίνεται καλές επιδόσεις για 1440p 144Hz (καλό αλμα ώστε να γίνει πιο mainstream) κ "νορμάλ" τιμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...