Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, BabisTs είπε

πολύ καλη τιμή για strix 3090......B)

Περίμενε να σκάσουν reviews να δούμε αν δικαιολογεί τη διαφορά τιμής το perfomance boost κ βλέπουμε.Εγώ προς το παρόν για καμιά custom 3080 ψήνομαι,αν βέβαια μου βγει η 3090 με κανά + 50 % από 3080 το συζητάμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, atsddd είπε

Τελικα οι διαστασεις της 3090 ποσο θα ειναι??? Ψαχνω αρκετα λεπτα τωρα αλλα δεν το βλεπω καπου.

H gigabyte 2060s που εχω τωρα ειναι  L=280.35 W=116.45 H=40.24 mm (την ειχα παρει απλα περιμενοντας να βγουν οι 30xx και δεν αξιζει να την πουλησω)

και θελω να δω αν θα χωρανε και οι δυο στο κουτακι.

Βεβαια 1000watt τροφοδοτικο θα τις σηκωνει και τις δυο ταυτοχρονα πιστευετε?

(Δεν ειναι για gaming οποτε δεν χρειαζεται nvlink κτλ σε περιπτωση που απορρησει καποιος με τον συνδιασμο)

υπολογισε για 3080-3090 πανω απο L>30 CM...

Τωρα εγω που σκεφτομαι την 3080 και το κουτι μου χωραει οριακα 28 cm θα εχω προβλημα...Ας ελπισουμε να βγει καποια υλοποιηση με 2 fan και ας εχει χειρορερη ψυξη...(Αλλιώς με βλεπω με 3070...)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, holy grail είπε

φοβερη παρουσιαση με τον πετσινο να ρινει ρεστα και να βγαζει καρτες απο φουρνους, πισω απο σπατουλες κ.α. :lol: ειναι χαρακτηριστικο οτι ολα τα leaks εφαγαν σκονη εκτος απο αυτα που ελεγαν για 3-4χ παραπανω αποδοση στο rt και αυτο σε θεωρητικο επιπεδο. αδικειμενη της παρουσιασης η 3070 που εμεινε με τις παλιες μνημες και το msrp των turing το οποιο μαλλον δε θα το δουμε ποτε στην πραξη. σιγουρα θα υπαρχει καρτα στο μελλον με gddr6x και αναλογα τι θα παρουσιασει η amd.

καθε stream multiprocessor εχει 64 cuda cores. οποτε η αναγωγη 10... / 2 ειναι λαθος. ολοι εξω πεσαμε αφου κανενας δε περιμενε τοσο μεγαλη αυξηση των πυρηνων.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

44 λεπτά πριν, holy grail είπε

καλα ξαναδιαβασε της αρχιτεκτονικη της nvidia μηπως μαθεις κατι...

 

Ξαναδές το Video τι λεει,

Ampere does two shader calculations per clock versus one in Turing
 

Turing-vs-Ampere-2.png

 

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

Νομίζω δεν αξιζει καν τον κοπο κανεις να πουλήσει την 2080Τι του. 

Αμα εχεις καμια strix μια χαρα την δινεις 550+ και τσονταρεις για 3080/3090. Υπαρχουν ατομα που δεν τους ενδιαφερει το μαρουλι και η υποτιμηση των Turing δεν τους ειναι και μεγαλο προβλημα.

1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

Ξαναδές το Video τι λεει,

Ampere does two shader calculations per clock versus one in Turing
 

Turing-vs-Ampere-2.png

Μηηηηηη θα του προκαλεσεις βραχυκυκλωμα... 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα λετε ειμαστε ενταξει με 750W? (ειδικα αν παμε σε πιο low υλοποιησεις οπως Gigabyte)

https://rog.asus.com/articles/gaming-graphics-cards/introducing-geforce-rtx-3070-rtx-3080-rtx-3090-rog-asus/

Αναφορά σε κείμενο

To get the most out of GeForce RTX 30-series cards, including ROG Strix models, we recommend a power supply with 750W of capacity or more, depending on the specs of the rest of your system.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η μη υποστήριξη nvlink για τις 3070 και 3080 είναι απογοητευτική πάντως. Είναι πολύ χρήσιμο χαρακτηριστικό για τους 3dάδες. Και είναι περίεργο γιατί οι Turing το είχαν από την 2080 νομίζω και πάνω (έχει και η 2070 super απ' ότι είδα).

Επεξ/σία από pnick
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, narta είπε

Αμα εχεις καμια strix μια χαρα την δινεις 550+ και τσονταρεις για 3080/3090. Υπαρχουν ατομα που δεν τους ενδιαφερει το μαρουλι και η υποτιμηση των Turing δεν τους ειναι και μεγαλο προβλημα.

Μηηηηηη θα του προκαλεσεις βραχυκυκλωμα... 🤣

Strix oc έχω αλλά δεν με νοιάζει να την σκοτώσω.

Αντί να έβαζα μια 2070s στο 2ο θα βάλω αυτή και όλα καλα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, pnick είπε

Η μη υποστήριξη nvlink για τις 3070 και 3080 είναι απογοητευτική πάντως. Είναι πολύ χρήσιμο χαρακτηριστικό για τους 3dάδες. Και είναι περίεργο γιατί οι Turing το είχαν από την 2080 νομίζω και πάνω.

Πλεον με 24giga σε καρτα με λογικη τιμη, δεν πιστευω οτι θα χρησιμευε καπου. Για να ξεφυγεις απ τα 12-14 giga σε gpu render θα χρειαστεις υπερβολικα φορτωμενη σκηνη. Που κατι τετοιο θα ρενταριστει ουτως η αλλως σε passes. 

Επιπλεον αν συνδεσεις τις καρτες με nvlink για ρεντεριν, ανεβαζεις τη vram στο διπλασιο, αλλα στην ουσια ρενταρεις με την ταχυτητα της μιας καρτας.

Eιναι προτιμοτερο για τους περισσοτερους να ρενταρουν με τις καρτες ανεξαρτητα (χωρις Nvlink), και αν χρειαστει κατι παραπανω απο θεμα μνημης να περναει στο out of core memory. Η καθυστερηση ειναι πολυ μικροτερη απ το να μειωθουν τα cuda που χρησιμοποιουνται στο μισο.

 

Επεξ/σία από atsddd
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...