Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

50% perf/w θα πάρει μόνο από αρχιτεκτονική, επίσης έχω την εντύπωση πως υπάρχουν θέματα με drivers στο RDNA 1 λόγω μίξης με GCN. Το RDNA 2 θα είναι φρεσκαδούρα. 

Τεσπα θα δούμε σε κάνα δίμηνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

29 λεπτά πριν, billeiros είπε

Η ουσία είναι μια πάντως.Εγω σαν κάτοχος ti που κλοκαρει καλά ουσιώδη αναβάθμιση σε raster  αν πάω σε 3080 δε θα δω.ενα 25% το κόβω avg.δλδ να σκοτωνα την κάρτα μου,στο 500αρι και αν, και να βάλω αλλά 350 για καλή υλοποίηση .και θα χω πιο λίγη vram.Απο την άλλη το αμέσως επόμενο προϊόν ήτοι 3090 κοστίζει τα διπλά για ένα 15% όπως ακούγεται? Δύσκολος γριφος

Αν και την έταξα στον μικρό ήδη την ti δεν το βιάζομαι....δεν υπάρχει λόγος.εχουμε να παίξουμε kai crysis

Γιατί 500ρη, εφ' όσον οι 3070 έχουν απόδοση 2080 ti και αναμένεται να έχουν 520 οι basic και 600-620 οι καλές, η 2080 Ti δε δίνεται κάτω από αυτή την τιμή, ειδικά αν έχεις και υπόλοιπο εγγύησης 1-2 χρόνια (δε ξέρω πιο μοντέλο έχεις). Τα 3 επιπλέον GB VRAM ειδικά για 4Κ gaming που προορίζεται η κάρτα είναι πολύ πιο σημαντικά από την τυχόν αύξηση απόδοσης σε RTX. Εγώ αν είχα λοιπόν καλή 2080 ti θα την έβγαζα στα 650 με 600 ευρώ το λιγότερο. Επίσης η 3070 θα έρθει Οκτώβρη, πιθανόν προς το τέλος Οκτώβρη και όχι στην αρχή (αλλιώς θα το έλεγαν στη παρουσίαση). Σήμερα δεν υπάρχει. Ακόμα κι όταν βγει η 3080 που θα κάνει ας πούμε 850 με 900 ευρώ μια καλή υλοποίηση, αν αφαιρέσεις ένα 35% που θα είναι πιο αργή η 2080 ti, και πάλι βγαίνει 600 ευρώ. Οπότε κάτω από 600 ευρώ δε θα την έδινα εγώ, αν δε πουληθεί την κρατάς. Αν πουληθεί στα 650 με 600, την δίνεις. just my two cents που λένε και στο αμέρικα

 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Kwsths67 είπε

RDNA1 7nm ειναι ΠΙΣΩ απο Turing σε efficiency.

RDNA2 θα ειναι παλι στα 7nm.

Πως περιμενετε στο ιδιο node να κλεισει την απιστευτη αποσταση σε perf/w με τον Ampere?

Τσου.

Παλι τσου. Λογικα 7nm+ ειναι.

Αν κρινω απο τα PS5 & Xbox specs, πολυ ευκολα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Psycho_Warhead είπε

50% perf/w θα πάρει μόνο από αρχιτεκτονική, επίσης έχω την εντύπωση πως υπάρχουν θέματα με drivers στο RDNA 1 λόγω μίξης με GCN. Το RDNA 2 θα είναι φρεσκαδούρα. 

Τεσπα θα δούμε σε κάνα δίμηνο. 

Ελπιζω για την AMD να μην "δουμε σε κανα ΔΙΜΗΝΟ".

Αν τους παρει 2 μηνες να δειξουν κατι εχουν χασει ολη την αγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, narta είπε

Εμενα προσωπικα με απασχολει. Μπορει οι περισσοτεροι να λενε who gives a flying f αλλα σε βαθος χρονου αν η gpu παιζει 100% για ωρες ΚΑΘΕ μερα, και λιγοτερη ζεστη και περισσοτερο Longevity

Μωρε και μενα με απασχολει. Απλα ψεγω λιγο αυτους που καιρο τωρα κραζουν την AMD για τις καταναλωσεις στο GPU κομματι, αναμενοντας να δω αν θα κανουν το ιδιο τωρα με τις Ampere σε συγκριση και με τις Navi2X..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχνάς την απόδοση XSX, επιδόσεις 2080S στα 130W.

Το 3090 θα βγαίνει λίγο πάνω αλλά η κατανάλωση θα είναι αισθητά μεγαλύτερη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, malakudi είπε

Γιατί 500ρη, εφ' όσον οι 3070 έχουν απόδοση 2080 ti και αναμένεται να έχουν 520 οι basic και 600-620 οι καλές, η 2080 Ti δε δίνεται κάτω από αυτή την τιμή, ειδικά αν έχεις και υπόλοιπο εγγύησης 1-2 χρόνια (δε ξέρω πιο μοντέλο έχεις). Τα 3 επιπλέον GB VRAM ειδικά για 4Κ gaming που προορίζεται η κάρτα είναι πολύ πιο σημαντικά από την τυχόν αύξηση απόδοσης σε RTX. Εγώ αν είχα λοιπόν καλή 2080 ti θα την έβγαζα στα 650 με 600 ευρώ το λιγότερο. Επίσης η 3070 θα έρθει Οκτώβρη, πιθανόν προς το τέλος Οκτώβρη και όχι στην αρχή (αλλιώς θα το έλεγαν στη παρουσίαση). Σήμερα δεν υπάρχει. Ακόμα κι όταν βγει η 3080 που θα κάνει ας πούμε 850 με 900 ευρώ μια καλή υλοποίηση, αν αφαιρέσεις ένα 35% που θα είναι πιο αργή η 2080 ti, και πάλι βγαίνει 600 ευρώ. Οπότε κάτω από 600 ευρώ δε θα την έδινα εγώ, αν δε πουληθεί την κρατάς. Αν πουληθεί στα 650 με 600, την δίνεις. just my two cents που λένε και στο αμέρικα

Εγώ την evga την έδωσα 700 χθες.Με μισή καρδιά,αλλά απ' την άλλη λες κ ευχαριστώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, malakudi είπε

Γιατί 500ρη, εφ' όσον οι 3070 έχουν απόδοση 2080 ti και αναμένεται να έχουν 520 οι basic και 600-620 οι καλές, η 2080 Ti δε δίνεται κάτω από αυτή την τιμή, ειδικά αν έχεις και υπόλοιπο εγγύησης 1-2 χρόνια (δε ξέρω πιο μοντέλο έχεις). Τα 3 επιπλέον GB VRAM ειδικά για 4Κ gaming που προορίζεται η κάρτα είναι πολύ πιο σημαντικά από την τυχόν αύξηση απόδοσης σε RTX. Εγώ αν είχα λοιπόν καλή 2080 ti θα την έβγαζα στα 650 με 600 ευρώ το λιγότερο. Επίσης η 3070 θα έρθει Οκτώβρη, πιθανόν προς το τέλος Οκτώβρη και όχι στην αρχή (αλλιώς θα το έλεγαν στη παρουσίαση). Σήμερα δεν υπάρχει. Ακόμα κι όταν βγει η 3080 που θα κάνει ας πούμε 850 με 900 ευρώ μια καλή υλοποίηση, αν αφαιρέσεις ένα 35% που θα είναι πιο αργή η 2080 ti, και πάλι βγαίνει 600 ευρώ. Οπότε κάτω από 600 ευρώ δε θα την έδινα εγώ, αν δε πουληθεί την κρατάς. Αν πουληθεί στα 650 με 600, την δίνεις. just my two cents που λένε και στο αμέρικα

Θεωρητικά μίλησα για τους υπόλοιπους καθως εγώ θα τη βάλω στου μικρού για να γεμίσει το 240hz monitor του.(το χαίρομαι κι εγώ δεν το κρύβω)asus strix advanced έχω με Samsung  μνήμες και κουμπωμενο matrix bios που κάνει παπάδες σε σχέση με τις υπόλοιπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Kwsths67 είπε

RDNA2 θα ειναι παλι στα 7nm.

Πως περιμενετε στο ιδιο node να κλεισει την απιστευτη αποσταση σε perf/w με τον Ampere?

To RDNA2 ειναι σε Ν7 (7nm refined)

To RDNA2 ειναι ΑΛΛΗ αρχιτεκτονικη απ' οτι το RDNA1

56 cu RDNA2 σε APU με περιορισμενο power envelope βγαζουν 12TF

 

Παρε το πιο πανω, και πολλαπλασιασε με x1.45 (cu count) x1.15 (ipc improvement) και με ενα arbitrary x1.15 (power envelope).  Και ειμαι και συγκτρατημενος γιατι και φημη για 96 cu monster υπαρχουν και το power envelope μπορει να ειναι παραπανω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, narta είπε

To RDNA2 ειναι σε Ν7 (7nm refined)

To RDNA2 ειναι ΑΛΛΗ αρχιτεκτονικη απ' οτι το RDNA1

56 cu RDNA2 σε APU με περιορισμενο power envelope βγαζουν 12TF

Παρε το πιο πανω, και πολλαπλασιασε με x1.45 (cu count) x1.15 (ipc improvement) και με ενα arbitrary x1.15 (power envelope).  Και ειμαι και συγκτρατημενος γιατι και φημη για 96 cu monster υπαρχουν και το power envelope μπορει να ειναι παραπανω.

του τα γραφουμε και 2 φορες και θα μπερδευτει, περιμενε και εσυ λιγακι. 😛

Επεξ/σία από Crus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Kwsths67 είπε

Ελπιζω για την AMD να μην "δουμε σε κανα ΔΙΜΗΝΟ".

Αν τους παρει 2 μηνες να δειξουν κατι εχουν χασει ολη την αγορα.

Ναι μετά τους δυο μήνες δεν αγοράζει κανένας καινούργια κάρτα, περιμένουν τις RTX4xxx.  😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω(Σύμφωνα με τον leaker που έπεσε μέσα σε όλα για το Ampere) ότι θα βγει πολύ καλό και το RDNA 2 και θα υπάρχει μεγάλο δίλημμα για το αν αξίζει αυτό ή μια 3080.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...