Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, rofl είπε

καλο, αλλα μην πετατε τετοια αστεια οταν πινω το μεσημεριανο καφε.

καινουργια οθονη εχω μπροστα μου, τι φταιει η φουκαριαρα.

ειπαμε οι ευρωπαικες τιμες ειναι τελικες με γερμανικο ΦΠΑ μεσα. 

Στις υπολοιπες χωρες η nvidia πουλαει direct σε καταναλωτες, και αυτες τις τιμες εχει στο site.

σε ελλαδα αφρικη και καποιες χωρες του ανατολικου block οχι.

οποτε επειδη καποιοι αλλοι αναρωτιουνται, οχι founders δεν θα εχει εδω.

Ωραια αυτα που λες και το παιζεις και εξυπνος αλλα ποιος χεστηκε για ευρωπη αφου οι τιμες που ειπε ο jensen ειναι προφανως για USA οπου ο φορος μπαινει πανω στο MSRP?

 

Το ολο νοημα της απαντησης μου εχει να κανει με τα ατομα που βλεπουν 499 3070 MSRP και κλαινε οτι κανονικα στην ελλαδα επρεπε να ειναι 430 ευρω, ενω το $499 δεν περιεχει sales tax εξ αρχης.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Big Navi με 16GB VRAM, 3080 perf στα 699€ θα είναι μια χαρά. 

Χωρις RT/DLSS/IO οχι δεν θα ειναι μια χαρα τα 699 οταν θα παιζουν 3080 στα 750.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Thresh είπε

Αναλόγως το πόσο επιθετική τιμολογιακή πολιτική θα έχει, σε συνδυασμό με τις επιδόσεις που θα έχουν.

Το μόνο πρόβλημα που θα μπορούσε να προκύψει θα ταν να σκάσει κάνα mining craze παλι.Με την κυκλοφορία των navi αν δεν κερδίσεις κάτι από μαχη τιμων θα είσαι στα ίδια στην χειρότερη περιπτωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Kwsths67 είπε

Ωραια αυτα που λες και το παιζεις και εξυπνος αλλα ποιος χεστηκε για ευρωπη αφου οι τιμες που ειπε ο jensen ειναι προφανως για USA οπου ο φορος μπαινει πανω στο MSRP?

  εχουν ποσταριστει ευρωπαικες τιμες απο 2 stores της nvidia γερμανια και νορβηγια. και evga και τιμες UK.

απλα δεν μπηκες στον κοπο να τα δεις και λες τα δικα σου?

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το mining εχει τελειωσει. Ειναι τοσο χαμηλα τα margins που δεν αξιζει να ασχοληθεις εκτος αν παιζει δωρεαν ρευμα. Τα περισσοτερα coins εχουν φτασει το max supply τους η minarontai με εξαιρετικα χαμηλους ρυθμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Χωρις RT/DLSS/IO οχι δεν θα ειναι μια χαρα τα 699 οταν θα παιζουν 3080 στα 750.

Όλα αυτά θα τα έχει το RDNA 2..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Big Navi με 16GB VRAM, 3080 perf στα 699€ θα είναι μια χαρά. 

Εκει το περιμενω και εγω. Radeon VII replacement με καθαρα gaming αρχιτεκτονικη και οχι κομμενα Instict τσιπακια με HBM

 

Και ΙΣΩΣ να δουμε πουσαρισμενο Gold Anniversary Edition με πουσαρισμενα ρολογια στα υψη (2.3GHz/2.4GHz) και 32GB vram να χτυπαει την 3090 στα $1100-$1200 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Psycho_Warhead είπε

Όλα αυτά θα τα έχει το RDNA 2..

Αρα θα υποστηριζει DML και RT σε παιχνιδια οπως exodus/control κτλ? Δεν εχει ειπωθει κατι και θα εχει ενδιαφερον να δουμε πως θα τις βγαλει. Αν τα υποστηριζει θα την προτιμησω μιας και ειμαι ευχαριστημενος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Το mining εχει τελειωσει. Ειναι τοσο χαμηλα τα margins που δεν αξιζει να ασχοληθεις εκτος αν παιζει δωρεαν ρευμα. Τα περισσοτερα coins εχουν φτασει το max supply τους η minarontai με εξαιρετικα χαμηλους ρυθμους.

Μην περνεις ορκο. Το GCN ακομα σπρωχνει πραγμα ;)

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Αρα θα υποστηριζει DML και RT σε παιχνιδια οπως exodus/control κτλ? Δεν εχει ειπωθει κατι και θα εχει ενδιαφερον να δουμε πως θα τις βγαλει. Αν τα υποστηριζει θα την προτιμησω μιας και ειμαι ευχαριστημενος. 

Φυσικα και θα τα υποστηριζει. DX12_u/DXR/DirectML. DirectStorage περιμενω το implementation λογικα ειναι βελτιωμενο HBCC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, rofl είπε

  εχουν ποσταριστει ευρωπαικες τιμες απο 2 stores της nvidia γερμανια και νορβηγια.

απλα δεν μπηκες στον κοπο να τα δεις και λες τα δικα σου?

μην λες εμενα, τον αλλον που απαντουσα πες που ελεγε οτι η 3080 θα κανει 900 ευρω σαν ΜΣΡΠ στην ευρωπη ενω βγηκε στα 699 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Όλα αυτά θα τα έχει το RDNA 2..

δεν νομίζω να συγκρίνεις το rt perfomance του rdna2 με των ampere....εδώ καλά καλά δεν ξέρουμε αν θα ανταγωνίζεται το rt των turing.....

Επεξ/σία από BabisTs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, narta είπε

Μην περνεις ορκο. Το GCN ακομα σπρωχνει πραγμα ;)

Πολλα pools εχουν κλεισει γιατι δεν εβγαιναν. Τωρα παντα θα υπαρχουν καποια ανερχομενα νομισματα που αξιζει το mining αλλα μονο για αυτους που ξερουν. Εποχες 2015 εκοβες κατι χιλιαδες verge με καρτες οπως 1070 τα οποια το 2018 αξιζαν μια μικρη περουσια εβγαινε 400-500 ευρω τη μερα απλα με μια 1070. Αυτα ηταν margins καποιοι χορτασαν λεφτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, narta είπε

Εκει το περιμενω και εγω. Radeon VII replacement με καθαρα gaming αρχιτεκτονικη και οχι κομμενα Instict τσιπακια με HBM

Και ΙΣΩΣ να δουμε πουσαρισμενο Gold Anniversary Edition με πουσαρισμενα ρολογια στα υψη (2.3GHz/2.4GHz) και 32GB vram να χτυπαει την 3090 στα $1100-$1200 

Το counter της NV είναι 3090 12GB άρα δύσκολα τα πράγματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...