Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλα τα μέλη. Δεν γνωρίζω τίποτα απο κάρτες γραφικών και ζητώ την ευγενική σας κατανόηση. Γράφω σήμερα εδώ για να πάρω την γνώμη απο εσάς που είστε γνώστες του θέματος. Μετά απο περίπου 20 χρόνια, αποφάσισα αυτές τις μέρες να ξαναφτιάξω ένα PC αποκλειστικά για παιχνίδι, και μόνο για car racing. Το PC θα ενσωματωθεί σε υπάρχον rig-μονοθέσιο το οποίο δένει με το σενάριο και εξασφαλίζει μια πολύ ρεαλιστική εμπειρία. Ζητώ λοιπόν απο εσάς να μου πείτε την γνώμη σας για κάρτα nVidia με ταβάνι τα 1000€. Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Επεξ/σία από Imola
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Imola είπε

Καλημέρα σε όλα τα μέλη. Δεν γνωρίζω τίποτα απο κάρτες γραφικών και ζητώ την ευγενική σας κατανόηση. Γράφω σήμερα εδώ για να πάρω την γνώμη απο εσάς που είστε γνώστες του θέματος. Μετά απο περίπου 20 χρόνια, αποφάσισα αυτές τις μέρες να ξαναφτιάξω ένα PC αποκλειστικά για παιχνίδι, και μόνο για car racing. Το PC θα ενσωματωθεί σε υπάρχον rig-μονοθέσιο το οποίο δένει με το σενάριο και εξασφαλίζει μια πολύ ρεαλιστική εμπειρία. Ζητώ λοιπόν απο εσάς να μου πείτε την γνώμη σας για κάρτα nVidia με ταβάνι τα 1000€. Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Όλα θα εξαρτηθούν από το ποιά οθόνη θα οδηγήσει το σύστημα. Θα πρέπει να γράψεις τι έχεις ήδη έτοιμο στο σετάπ που θα δεχθεί το build.

Προφανώς άλλη δύναμη (άρα και μοντέλο κάρτας) θα προτείνουμε για 2Κ ανάλυση και άλλο για 4Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, godslayerxp είπε

@Fulgore, @Sakiz105

Η πιο καλοσχεδιασμένη, minimal και λεπτότερη πιθανότατα ψύκτρα με 3 fans καταλήγει σε αυτά τα κόκκινα χείλη!

γουάτ δα φακ δλδ... δεν είναι μόνο το χρώμα είναι και η ίδια η ύπαρξη αυτού του.. χείλους. Τι εμπνεύσεις είναι αυτές;;

παρόλα ταύτα.. σε αυτή βλέπω να καταλήγω και να πέφτει βάψιμο στην περίπτωση που δεν βγει σε άλλα χρώματα

(και η ventus επίσης πολύ ωραία)

Και όχι μόνο αυτό, αλλά έχει και ένα σωρό καμπύλες το shroud λες και ήταν μεθυσμένος όταν το σχεδίασε και αυτά τα  εκατοντάδες 'e' πάνω στα ανεμιστηρακια είναι λες και έχουνε σπυράκια :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Και όχι μόνο αυτό, αλλά έχει και ένα σωρό καμπύλες το shroud λες και ήταν μεθυσμένος όταν το σχεδίασε και αυτά τα  εκατοντάδες 'e' πάνω στα ανεμιστηρακια είναι λες και έχουνε σπυράκια :P

καμπύλες, red lips, φακίδες και κόκκινη ανταύγεια. Ευτυχώς δεν έρχεται με waterblock γιατί θα ήταν και prefilled

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Όλα θα εξαρτηθούν από το ποιά οθόνη θα οδηγήσει το σύστημα. Θα πρέπει να γράψεις τι έχεις ήδη έτοιμο στο σετάπ που θα δεχθεί το build.

Προφανώς άλλη δύναμη (άρα και μοντέλο κάρτας) θα προτείνουμε για 2Κ ανάλυση και άλλο για 4Κ.

Δεν έχω ακόμα συγκεκριμένο setup, σκεφτόμουν να καταθέσω ερώτηση για όλα, αλλά δεν θέλω να κουράζω, και έτσι σκέφτηκα να ξεκινήσω με την κάρτα γραφικών. Η οθόνη θα είναι 4Κ. Ακούω προτάσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Imola είπε

Δεν έχω ακόμα συγκεκριμένο setup, σκεφτόμουν να καταθέσω ερώτηση για όλα, αλλά δεν θέλω να κουράζω, και έτσι σκέφτηκα να ξεκινήσω με την κάρτα γραφικών. Η οθόνη θα είναι 4Κ. Ακούω προτάσεις!

αν μιλάμε για 4Κ τότε θα πρέπει να περιμένεις την απάντηση της AMD με τις RDNA2 ώστε να δεις που θα πάνε και οι τιμές της NVIDIA. 

Εφόσον δεν έχεις τίποτα από setup καλύτερα να ανοίξεις νέο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

καμπύλες, red lips, φακίδες και κόκκινη ανταύγεια. Ευτυχώς δεν έρχεται με waterblock γιατί θα ήταν και prefilled

Κανονικά θα έπρεπε να ήταν και χοντρή, σε φάση 4 slots, όπως είναι της μόδας τώρα γενικότερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, greekfragma είπε

αν μιλάμε για 4Κ τότε θα πρέπει να περιμένεις την απάντηση της AMD με τις RDNA2 ώστε να δεις που θα πάνε και οι τιμές της NVIDIA. 

Εφόσον δεν έχεις τίποτα από setup καλύτερα να ανοίξεις νέο θέμα.

Αν υποθέσουμε ότι δεν περιμένω, διότι θέλω μέσα στον Οκτώβριο να το χτίσω, και ότι θα πάω στην nVidia, τι θα μου πρότεινες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλαμε για τωρα μονο η 3080 ειανι η καλυτερη στο εως 1000ρικο. Δεν υπαρχει αμφιβολια για αυτο.
Αλλα με την ελλειψη διαθεσιμοτητας και με την ελευση νεων καρτων της κοκκινης ισως τελικα οι ημερομηνιες ερθουν πολυ κοντα στο να περιμενεις και τις νεες καρτες.
Στεισε το rig με το καλο που δεν ειναι και απλο και παιρνεις στο τελος την καρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Sakiz105 είπε

@Fulgore

it's all about those lips

spacer.png

Ένα πράγμα έχω να σχολιάσω για αυτή την έμπνευση της EVGA...

ryan reynolds hd GIF

Επεξ/σία από FCastor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, GoMaR είπε

Αν μιλαμε για τωρα μονο η 3080 ειανι η καλυτερη στο εως 1000ρικο. Δεν υπαρχει αμφιβολια για αυτο.
Αλλα με την ελλειψη διαθεσιμοτητας και με την ελευση νεων καρτων της κοκκινης ισως τελικα οι ημερομηνιες ερθουν πολυ κοντα στο να περιμενεις και τις νεες καρτες.
Στεισε το rig με το καλο που δεν ειναι και απλο και παιρνεις στο τελος την καρτα.

Βοήθησέ με λίγο, βλέπω διάφορους κατασκευαστές να έχουν την 3080, MSI, Gainward, Gigabyte. Επίσης βλέπω να αναφέρονται σε διάφορους "τύπους (;)" της 3080, όπως Ventus, Gaming X, Gaming Trio, Phoenix και ποιός ξέρει και πόσους άλλους. Υπάρχουν διαφορές ανάμεσα σε αυτές ή όλες κάτω απο το καπώ είναι ίδιες;

Επεξ/σία από Imola
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι διαφορές είναι ελάχιστες σε επιδόσεις. ~5% αλλα μπορεί να διαφέρουν σε θόρυβο και σε θερμοκρασία..

Ποιά υλοποίηση να διαλέξεις δε μπορώ να σε βοηθήσω. Περίμενε λίγο να βγουν στη αγορά να έχεις πιο καλή εικόνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ παιδιά για τις συμβουλές, θα περιμένω και θα επανέλθω συνολικά με το build και τις απόψεις σας.

Επεξ/σία από Imola
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...