Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Winner: Dolby Vision, technically. Even though Dolby Vision supports 12-bit color, there are almost no devices out there that can take advantage of it. Hopefully, 12-bit panels will start to hit the market in the coming years.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Και η OLED CX γιατί λέει ότι είναι Dolby Vision;

Για τον ίδιο λόγο που λέει και HDR ενώ φτάνει μέχρι 700-750nits αντί για 1000+ πχ. Την δουλειά σου την κάνεις πάλι άνετα και όμορφα απλώς όχι με ιδανικά specs. Marketing.

Επεξ/σία από iazriel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Θεωρητικά έχει δίκιο πρακτικά στο μάτι δεν προσφέρει κάτι. 

Bandwidth overhead σου προσφερει για να μην εχεις quality loss με συνεπεια artifacts,signal losses και καλυτερο και ομαλοτερο color gradation.. 

3 λεπτά πριν, iazriel είπε

Για τον ίδιο λόγο που λέει και HDR ενώ φτάνει μέχρι 700-750nits. 

Καλα αυτο ισχυει με την εννοια του δυναμικου ευρους.. Δηλαδη επειδη τα black levels της OLED ειναι παρα πολυ πιο καλα απο led τεχνολογιες δεν χρειαζεται τοσο μεγαλα επιπεδα φωτεινοτητας για το επιθυμητο κλασμα δυναμικου ευρους που χρειαζεται για να παρεις πιστοποιηση για HDR.. Οταν περνεις πιστοποιηση DV δεν την περνεις για πλακα.. 

Οσο εντυπωσιακo ειναι το bright κομματι του HDR αλλο τοσο σημαντικο ειναι και το απολυτο μαυρο..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, iazriel είπε

Για τον ίδιο λόγο που λέει και HDR ενώ φτάνει μέχρι 700-750nits. 

Έχει ανάγκη με τέτοια αντίθεση για παραπάνω Nits μία oled..;;;  

Ας τυφλώνει τον κόσμο η Sasmung μπας και τον στραβώσει και δεν μπορεί να δεί το μαύρο της 😁

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Ο περιορισμός είναι τα 40gbps αντί για τα 48. Οπότε θεωρητικά σηκώνει fullcrhorma απλά θα έχουμε 10bit αντί για 12

Ο περιορισμός ισχύει αλλά το προβλημα παρατηρείται σε όλα τα modes (8,10,12bit) όταν προσπαθεί κάποιος να τρέξει 120hz. Οπότε κάτι πάει λαθος και δεν έχει να κάνει με το bandwidth.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Οσο εντυπωσιακα ειναι το bright κομματι του HDR αλλο τοσο σημαντικο ειναι και το απολυτο μαυρο..

Ακριβώς μαζί σου. Βασικά, επειδή βλέπω μόνο βράδυ σχεδόν πάντα, δεν το αλλάζω το απόλυτο μαύρο και ας μην φτάνει τρελά brightness η οθόνη, τα θέλω τα ματάκια μου. :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kokotas16 είπε

Ο περιορισμός ισχύει αλλά το προβλημα παρατηρείται σε όλα τα modes (8,10,12bit) όταν προσπαθεί κάποιος να τρέξει 120hz. Οπότε κάτι πάει λαθος και δεν έχει να κάνει με το bandwidth.

Στην προκειμενη εχει να κανει πιθανοτατα με το f/w τους θα χρειαστει καποιες τροποποιησεις γιατι θα υπαρχει θεμα στο handshake πιθανοτατα καμια φορα εξ ου και τα λαθη.. 

Αυτο που λεει ο Vincent ειναι αλλο..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Acmilangr2 είπε

Έχει ανάγκη με τέτοια αντίθεση για παραπάνω Nits μία oled..;;;  

Ας τυφλώνει τον κόσμο η Sasmung μπας και τον στραβώσει και δεν μπορεί να δεί το μαύρο της 😁

Exactly. Once you go oled you can't go back, μου το έλεγαν και δεν το πίστευα μέχρι που μπήκε στο σαλόνι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, iazriel είπε

Ακριβώς μαζί σου. Βασικά, επειδή βλέπω μόνο βράδυ σχεδόν πάντα, δεν το αλλάζω το απόλυτο μαύρο και ας μην φτάνει τρελά brightness η οθόνη, τα θέλω τα ματάκια μου. :D

Ενταξει και εγω τα μαυρα προτιμω (εχω τρεις OLED κιολας) δεν θελω να χανω λεπτομερεια και ειδικα σε specular highlights σε σκοτεινο δωματιο, αλλα η αληθεια ειναι οτι καμια φορα το mastering σε μεγαλα nits και φωτεινες σκηνες ειναι εξισου εντυπωσιακο ειδικα σε high end LED

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε φωτεινό περιβάλλον σίγουρα το peak brightness  παίζει ρόλο και είναι από τις λίγες περιπτώσεις που μια qled ίσως είναι καλύτερη επιλογή . 
Για νυχτερινές προβολές ωστόσο σίγουρα Oled. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγώ πάντως αν και ήθελα τώρα να κάνω αλλαγής κάρτας είναι όμως γελοίο αυτό το FOMO και η αισχροκέρδεια που παίζει πάνω του. 

Θα περιμένω να δω και τα review της AMD τέλη Οκτώβρη και όσο νάναι ο ανταγωνισμός να βάλει τα πράγματα στην θέση τους. 

Θα πήγαινα σε AMD αλλά λόγο linux και amd driver που είναι και το βασικό workstation σύστημα μου είναι απαγορευτικό. 

Πιστεύω πάντως ότι όποιος περιμένει 2-3 μήνες καλό θα κάνει στην τσέπη του έτσι όπως είναι τα πράγματα τώρα. 

Επεξ/σία από chek2fire
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Ενταξει και εγω τα μαυρα προτιμω (εχω τρεις OLED κιολας) δεν θελω να χανω λεπτομερεια και ειδικα σε specular highlights σε σκοτεινο δωματιο, αλλα η αληθεια ειναι οτι καμια φορα το mastering σε μεγαλα nits και φωτεινες σκηνες ειναι εξισου εντυπωσιακο ειδικα σε high end LED

Είναι αλλά ειλικρινά 10 το βράδυ που θα κάτσω να δω το οτιδήποτε δεν θέλω να με χτυπήσει μια χιλιάρα νιτς στη μάπα. Από την άλλη, την μέρα κατέβαζω και κανά πατζούρι να πω την αμαρτία μου. Anyway, αγαπάμε OLED και τις προσέχουμε, ας ελπίσουμε να λύσουν και το θέμα με τις 30ΧΧ για να μην έχουμε τις γνωστές πανωλεθρίες στην γνωστή Ιταλική πόλη της Ίντερ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...