Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο high end κομμάτι δεν υπάρχει αντίπαλος οπότε πάλι θα τις κοστολογησουν όσο θέλουν.θα φτιάξουν ένα ωραίο πανηγυρακι όπου θα εξηγουν το αναβαθμισμένο rtx και dlss και πάρε το 1000 plus .τι κι αν υπάρχει το νέο one x series.δεν θα έχουν επαφή οι επιδόσεις τους στα χαρτιά με τις "καλές" κάρτες.εξαλλου τα αρρωστακια των υπολογιστών δεν αλλάζουν στρατόπεδο έτσι εύκολα.το πολύ πολύ να αγοράσουν επιπλέον και μια από τις νέες κονσολες άμα τους γυαλισει

Με την 2080 ti θα γίνει ότι έγινε και με τη 1080ti. H 3080 θα κονταροχτυπιέται μαζί της στα 800-900 ευρώ φρονω αλλά με καλύτερη υλοποίηση-επιδοσεις σε rtx και dlss.Η 3080 ti ή οποια βγάλουν από κει και πανω,θα παίζουν μπάλα μόνες τους τόσο σε επιδόσεις όσο και σε τιμολογηση

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αργήσουν πολύ οι 3χχχ? Γιατί μου χάλασε η gpu και πρέπει να πάρω μια μέχρι να βγουν οι 3χχχ και τότε να πάρω μια καλή που θα την κρατήσω καιρό.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, billeiros είπε

Στο high end κομμάτι δεν υπάρχει αντίπαλος οπότε πάλι θα τις κοστολογησουν όσο θέλουν.θα φτιάξουν ένα ωραίο πανηγυρακι όπου θα εξηγουν το αναβαθμισμένο rtx και dlss και πάρε το 1000 plus .τι κι αν υπάρχει το νέο one x series.δεν θα έχουν επαφή οι επιδόσεις τους στα χαρτιά με τις "καλές" κάρτες.εξαλλου τα αρρωστακια των υπολογιστών δεν αλλάζουν στρατόπεδο έτσι εύκολα.το πολύ πολύ να αγοράσουν επιπλέον και μια από τις νέες κονσολες άμα τους γυαλισει

Με την 2080 ti θα γίνει ότι έγινε και με τη 1080ti. H 3080 θα κονταροχτυπιέται μαζί της στα 800-900 ευρώ φρονω αλλά με καλύτερη υλοποίηση-επιδοσεις σε rtx και dlss.Η 3080 ti ή οποια βγάλουν από κει και πανω,θα παίζουν μπάλα μόνες τους τόσο σε επιδόσεις όσο και σε τιμολογηση

Συμφωνώ απόλυτα Bill

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, darkwolf8 είπε

Μαλλον δεν ενημερωθηκες σωστα εσυ.

Ενώ εσύ έχεις ενημέρωση εκ των εσω ? 

Δλδ η 2080 ήταν 70% πανω πχ από 1080ti ?

Η μήπως η 1080 ηταν 70% πανω από 980ti... κοκ 

Αν δεν έχεις 2080ti δεν μπορείς να καταλάβεις για πόσο δυνατή κάρτα μιλαμε. Ειδικά σε 2κ 144hz & 4k .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, leros2004 είπε

Η τιμολόγηση είναι πολύ απλή....
Ένα απλό παράδειγμα: όταν βγήκε η MSI GeForce RTX 2070 8GB Ventus GP Edition κόστιζε 506€, αντίστοιχα η ίδια σε super κόστιζε 580€...

Αυτή είναι η πολιτική τους (όχι μόνο της nvidia), γιατί να αλλάξουν ?
Επειδή θα βγουν οι κονσόλες ?
So ?
Δεν θα αγοράσουν αυτοί που είναι να αγοράσουν ? 
Μιλάμε για τους ίδιους που έτρεξαν να ξεφορτωθούν την σειρά 10 για να αγοράσουν σειρά 20 ίδιων επιδόσεων αλλά με RTX... 
Τώρα θα κωλώσουν ?  

Κοιτα εγω απλα λεω οταν βγουν στην αρχη.Θα ειναι τσιμπημενες και στην πορεια θα κατσουν σε μια νορμαλ τιμη.Για αρχη παντως θα δουμε μεγαλα νουμερα.Γενικα ισχυει σε ολα τα προιοντα αυτο.

Μόλις τώρα, jimpsar είπε

Ενώ εσύ έχεις ενημέρωση εκ των εσω ? 

Δλδ η 2080 ήταν 70% πανω πχ από 1080ti ?

Η μήπως η 1080 ηταν 70% πανω από 980ti... κοκ 

Αν δεν έχεις 2080ti δεν μπορείς να καταλάβεις για πόσο δυνατή κάρτα μιλαμε. Ειδικά σε 2κ 144hz & 4k .

Καμια σχεση εγω δεν ειπα οτι η 2080 ηταν τοσο.Αλλα εσυ τι περιμενεις.Οι καινουργιες καρτες θα ειναι πολυ πιο δυνατες.Δεν θα μου κανει εντυπωση η 2080τι να ειναι και ιδια τιμη με την 3080.Εγω δεν θα πω πολλα.Θα δειξει στην πορεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/7/2020 στις 11:09 ΜΜ, darkwolf8 είπε

Μιας και πλησιαζει η ωρα να βγουν ας κανω μια προβλεψη.

3060 πιο δυνατη απο 2070 με τιμη 400-500 ευρω.

3070 πιο δυνατη απο 2080 οχι ομως και απο 2080Ti. Τιμη 600-700 ευρω.

3080 πιο δυνατη απο 2080Ti κατα 40% περιπου με τιμη 900-1000 ευρω.

Οι πιο δυνατες θα ξεφυγουν κοντα στα 1500.

Πτωση στις τιμες θα δουμε αλλα μετα απο κανα 3μηνο η μπορει με τον καινουργιο χρονο.Οι παλιες θα πεσουν μεν αλλα ζητημα να μιλαμε για 100 ευρω.Αναλογως και την καρτα.

Με λίγα λόγια μου λές ότι η 3070 θα είναι σε rasterization σαν το SoC του SeX μαζί με το κλασικό wait 4 RTX και DLSS και θα είναι και 200 ευρώ ακριβότερη.😁

Good Luck with that. Αν δε δώσει είτε ο πέτσινος είτε η ανιψούλα επιδόσεις, θα γίνουμε όλοι "plebs" για καμιά 2ετία μέχρι να βάλουν μυαλό. Με το σαπάκι έχω ευχαριστηθεί visuals τον τελευταίο μήνα (TLOU2, GoT) που η pc mustard race τα έχει δει μόνο στο RDR2 και άμα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιδόσεις θα δώσουν, το θέμα είναι οι τιμές. Οι 3060/3070 θα πρέπει να παρουσιαστούν ως console competitors με ανάλογες τιμές και να προσπαθεί ο πέτσινος να πείσει ότι συμφέρουν πιο πολύ από τις next-gen consoles, κάτι που περιμένω να γίνει σ' αυτά τα μοντέλα..Για να δούμε..Λίγο έμεινε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφού κάνουμε όλοι την Πυθία ας κάνω κι εγώ την πρόβλεψή μου:

- 3070 Founders στα 599$ MSRP, οι κανονικές στα 499$ (όπως οι 2070 δηλαδή), απόδοση 2080 Super ή και λίγο παραπάνω σε raster
- 3080 Founders στα 799$ MSRP, οι κανονικές στα 699$ (όπως οι 2080 δηλαδή), απόδοση +10% με +20% από 2080 Ti σε raster
- 3090 ή 3080Ti Founders στα 1199$ MSRP, οι κανονικές στα 999$ (όπως οι 2080 Ti δηλαδή), απόδοση +40 με +50% από 2080 Ti σε raster

και αναπροσαρμογή τιμών/μοντέλων (Super κτλ) όταν βγει και η AMD με τις δικές τις προτάσεις

edit: Οι κονσόλες δεν είναι αντίπαλος την nVidia, η AMD είναι. Ανάλογα πως θα κινηθεί η AMD σε επιδόσεις και τιμές, θα απαντήσει και η nVidia.

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...