Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX3000 Series (Ampere)


holy grail
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr,

Συνέχεια εδώ

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Ας μοιράσει παστέλια όποιος θέλει από τους δύο....το θέμα είναι να δούμε ένα καλό perfomance leap από 2080ti σε raster.....

αν σε raster έχουν ίδια απόδοση με 3070 τότε σίγουρα θα πέσει και πιο κάτω το 2080ti από 500€ μιας και η Χ70 μέχρι 450-500€ κοστολογείται συνήθως ......θα εξαρτηθεί τότε από την τιμή της 3070 και αν θα έχει ίδια απόδοση με την 2080ti...τώρα το rt perfomance δεν το υπολογίζει προς το παρών κάποιος για 2-3 games που έχουν βγεί στις τιμές των μτχ για να το επηρεάσει.....και μιας και δεν βλέπω όλα τα games να το ενσωματώνουν ακόμα....ειδάλλως αν το πάνε όπως στις turing και η 3080 έχει ίδιο rasterization με την 2080ti...τότε θα επηρεαστεί από την τιμή της 3080.....

Iδια απόδοση σε raster η 3070 με ti?? Καλά διαβάζω? Σιγά μην έχει και μικρότερο από 3060.εδω θα μαστε να τα θυμόμαστε αυτά τα ωραία όταν βγουν με το καλό οι καινουριες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 18,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, billeiros είπε

Iδια απόδοση σε raster η 3070 με ti?? Καλά διαβάζω? Σιγά μην έχει και μικρότερο από 3060.εδω θα μαστε να τα θυμόμαστε αυτά τα ωραία όταν βγουν με το καλό οι καινουριες

παλιά μέχρι τις 1000 series έτσι ίσχυε...το προηγούμενο ti ήταν ίσο με το επόμενο Χ70.....μόνο στις turing ίσχυσε 1080ti=2080......τώρα τι θα ισχύσει στις ampere προσωπικά δεν με ενδιαφέρει.....perfomance leap καλο με τουλάχιστον από 50% από το 2080ti θέλω να δω σε raster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, BabisTs είπε

παλιά μέχρι τις 1000 series έτσι ίσχυε...το προηγούμενο ti ήταν ίσο με το επόμενο Χ70.....μόνο στις turing ίσχυσε 1080ti=2080......τώρα τι θα ισχύσει στις ampere προσωπικά δεν με ενδιαφέρει.....perfomance leap καλο με τουλάχιστον από 50% από το 2080ti θέλω να δω σε raster

Από τις 1000 series μέχρι σήμερα έχουν αλλάξει άρδην τα πράγματα.μακαρι να δώσουν επιδόσεις και ας είναι τσιμπημενο το τοπ μοντέλο .έτσι κι αλλιώς αυτο με ενδιαφέρει μόνο εμένα.αλλα κάρτα με επιδόσεις 2080ti σε τιμή 500 ευρώ είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας κατά εμέ.Η nv έχει αποδείξει ότι δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα .όπως και όλες οι εταιρίες άλλωστε.παω να φάω ένα παστελι τώρα.Νvidia όλε ολεεεεεε

Επεξ/σία από billeiros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, narta είπε

Βρε πως ξεχνανε ολοι τι έγινε με την 8800gt...

Πέρασαν και δέκα τοσα χρόνια βλεπεις

Επεξ/σία από billeiros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, BabisTs είπε

παλιά μέχρι τις 1000 series έτσι ίσχυε...το προηγούμενο ti ήταν ίσο με το επόμενο Χ70.....μόνο στις turing ίσχυσε 1080ti=2080......τώρα τι θα ισχύσει στις ampere προσωπικά δεν με ενδιαφέρει.....perfomance leap καλο με τουλάχιστον από 50% από το 2080ti θέλω να δω σε raster

Οχι πάντοτε Μπάμπη. Επίσης η 980ti ηταν άλλη κάρτα σαν στοκ και άλλη σαν Oced. Δλδ έπαιζε μεταξύ 1070 με 1080 ανάλογα το Oc που έπαιρνε. Επιπρόσθετα το enthusiast κομμάτι που λογίζεται η 2080ti , έχει ξεπεράσει κατά πολύ το ψυχολογικό όριο των 1000€ και 1500€ σε αρκετές περιπτώσεις,  οπότε η θα κάνει κίνηση απαξίωσης η Nvidia σε 2080ti να την βγαλει σε 3070 επίπεδο και τιμή ~500-600€  ή θα την κρατήσει ψηλά κοντά σε 3080 ~700-800€ δίνοντας όμως καθαρά προτεραιότητα σε Rtx- tensor cores δυνατότητες ώστε να υπάρχει διαφορά και λόγος αγοράς. Εκτίμηση μου είναι πως βαριά βαριά 25 με 30% θα δούμε σε raster στις 3xxx από  Nvidia. Όσο για amd μακάρι να δώσει κάτι καλό στο enthusiast segment. 

28 λεπτά πριν, narta είπε

Βρε πως ξεχνανε ολοι τι έγινε με την 8800gt...

Ωραίες εποχές...ειδικά με 8800GTX ..απίστευτες επιδόσεις. 

Εμεις ευτυχώς τα ζήσαμε αυτά τα ωραία  :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, billeiros είπε

Πέρασαν και δέκα τοσα χρόνια βλεπεις

Σωστά. Αλλα είχαμε και 5870 στο ενδιάμεσο που ανάγκασε την Nvidia να μειώσει τιμές στις 2xx GTX. 

Οπότε υπάρχει ανταγωνισμός έχουμε εκλογίκευση τιμών. Οπότε έχουμε αδυναμία ανταγωνισμού (βλέπε τα 5-6 τελευταία χρόνια) ο κυρίαρχος χρεώνει ότι θέλει και του λένε και ευχαριστώ.

Οι μέχρι τώρα φήμες δείχνουν την AMD να φέρνει κάτι ανταγωνιστικό σε 2 μήνες. Μένει να δούμε τι θα γίνει. 

Κοντός ψαλμός αλληλούια

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ανταγωνιστικό θα προσφέρει ? Αφού παστέλια λέμε θα μοιρασει η nvidia και εμείς που έχουμε μετοχές της θα θησαυρισουμε.εγω δε θέλω να βγάλει τιποτα ανταγωνιστικό  η amd.Θελω 3080 στα 2000 ευρω

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, jimpsar είπε

Εκτίμηση μου είναι πως βαριά βαριά 25 με 30% θα δούμε σε raster στις 3xxx από  Nvidia.

ε τότε η Lisa θα ακονίσει μαχαίρια.....no problem και πάλι από μένα.....

αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόσος ντόρος με τις 2080ti για τις τιμές στα μτχ αργότερα......

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, narta είπε

Βρε πως ξεχνανε ολοι τι έγινε με την 8800gt...

Άλλες εποχές εκείνες πιο πρώιμες .. τώρα αν ανεβάζει ο ένας ο άλλος θα λέει ευχαριστώ θα ανέβω και εγώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, BabisTs είπε

ε τότε η Lisa θα ακονίσει μαχαίρια.....no problem και πάλι από μένα.....

αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόσος ντόρος με τις 2080ti για τις τιμές στα μτχ αργότερα......

Αυτό ρωτα το σ  αυτούς που το γράφουν πόσο καιρό.να μας εξηγήσουν.εγω το νήμα διάβασα και τα ειδα

Εδώ μέσα σε τελική ανάλυση θα διαβαζουμε για το πόσο θα πέσουν οι turing τελικά και πόσο ανόητοι ήταν όσοι αγορασανε ti η νέα για τις ampere? Για να καταλάβω δλδ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

 

Ο πέτσινος θα μοιράσει παστέλια πάλι. 

Το μόνο σίγουρο ! Στη τιμολόγηση 

 

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, leros2004 είπε

Το μόνο σίγουρο ! Στη τιμολόγηση 

Έχει ειπωθεί ξανά στο παρελθόν αυτό και όταν ανακοινώθηκε η τιμή ήταν αλλιώς τα πράγματα..Μην βιάζεστε, άλλαξαν τα δεδομένα με τις νέες κονσόλες..Και αν βγει δυνατό το RDNA 2 θα αλλάξουν κατά πολύ. Τώρα μπορεί να βολευτούν και οι δύο με τα 1000+ και να τον πιούμε ξανά :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...