Προς το περιεχόμενο

Είναι ντροπιαστικό ενήλικες να ταυτίζονται με υπέρ-ήρωες, σύμφωνα με τον Alan Moore


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Angelo2 είπε

Σημερα που το προβλημα μας ειναι η διαφορετικοτητα γενικως και ειδικως,

Μάλιστα... από όλα τα προβλήματα του πλανήτη την σήμερον ημέρα,το μεγαλύτερο είναι το να είναι κανείς διαφορετικός. Μια άποψη που δυστυχώς ΔΕΝ είσαι ο μόνος που την έχει. Γιατί δεν πας σε καμιά Κίνα τότε;

Τεσπα, χαζομάρες το λιγότερο. Θέλω να ελπίζω ότι προσπαθείς να πεις ότι η σημερινή πολιτική ορθότητα αποτελεί πρόβλημα, αυτό ναι μπορώ να το δεχτώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, music_lover είπε

Όποιος μετά τα 20 του ταυτίζεται με υπερήρωες πάσχει από παλιπαιδισμό..δεν μας είπε και τίποτα νέο. Εγώ πάντως στα 40 μου τις βλέπω για τα CGI εφέ τους και τον Dolby Atmos ήχο τους και γίνομαι υπερήρωας όταν παίζω παιχνίδια ρόλων με τα παιδάκια μου. Η άποψη ότι τα παρακολουθούμε για να μην φύγουμε απο την παιδική μας ηλικία είναι εκτός τόπου και χρόνου. Στα 10 μου δλδ το 1989 δεν υπήρχαν καν ούτε στην φαντασία μας. Κάτι στρουμφάκια βλέπαμε και καντυ-καντυ. Μετά το 2000 έγιναν ευρέως γνωστοί όταν τους υιοθετησε το Χόλυγουντ.

Θα μου επιτρεψεις να σε επαναφερω στην ταξη(φυσικα και κανω πλακα) το 1989 βλεπαμε Thundercats, Silverhawks, Saber Rider, Samurai Pizza Cats(νομιζω λιγο αργοτερα), Bravestarr, Heman , M.A.S.K, J I Joe και δεν θελω να θυμηθω τα υπολοιπα γιατι στεναχωριεμαι............

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, grgz είπε

Δεν δίνω αναφορά σε κανέναν τι μου αρέσει και τι όχι.

Το αυτό και τίποτα άλλο.

Επεξ/σία από spyroskonst
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, alexxkidd31 είπε

Τα περισσότερα βιβλία του απευθύνονται κυρίως σε ενήλικους, εδώ έχει γράψει πορνογραφικό graphic novel . Τα γραφικά δεν απευθύνονται αποκλειστικά σε παιδιά.

Όταν κάποιος δεν ανέχεται τη διαφορετικότητα εσύ τι λες, λολ.

Το ότι οι ταινίες παραδείγματος χάρη της marvel είναι τόσο κακές που τα περί διαφορετικότητας τα βάζει απλώς ως τσιτάτα και δεν τα έρευνα σε βάθος όπως στα αντίστοιχα graphic novels είναι το πρόβλημα. τώρα εάν κάποιοι δεν ανέχονται να βλέπουν κάτι το οποίο δεν συμβαδίζει με τη δική τους κοσμοθεώρηση αυτό είναι δικό τους θέμα.

"Ο εν λόγω τύπος" λέει... Τι άλλο θα διαβάσουμε εδώ μέσα.. Και ποιος σου είπε ότι αναφέρεται στις ταινίες των σούπερ ηρώων; Δεν αναφέρεται σε αυτές, μα καλά δεν διάβασες ολόκληρη τη συνέντευξη του;; Στους ίδιους σούπερ ήρωες αναφέρεται & κυρίως στους χαρακτήρες των βιβλίων.

Θίχτηκες από τον χαρακτηρισμό "ο εν λόγω τύπος"? Πιστεύεις ότι πρέπει να του δείξουμε κάποιου είδος σεβασμό για το έργο του που δεν αποδίδεται από τα γραφόμενα μου? Ο ίδιος δεν πρέπει να δείξει έναν ανάλογο σεβασμό προς αυτούς στους οποίους αναφέρεται όταν αποκαλεί "ντροπιαστική"¨την συμπεριφορά τους?

Και τι εννοείς όταν γράφεις "Στους ίδιους σούπερ ήρωες αναφέρεται"? Ποιοι είναι αυτοί οι ίδιοι? Γράφετε ελληνικά να καταλαβαίνουμε τι λέτε..ενδεχομένως να εννοείς τους δικούς του ήρωες, αυτό καταλαβαίνω τέλος πάντων από τα συμφραζόμενα σου.

Επίσης θέλω να μου πεις, διαβάζοντας ολόκληρη την είδηση μέσα από το insomnia, σε ποιο ακριβώς κομμάτι του κειμένου εσύ κατάλαβες ότι μιλάει για τους "ίδιους" ήρωες όπως ανέφερες και όχι για τις ταινίες σούπερ ηρώων, περιμένω.

Επεξ/σία από music_lover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, music_lover είπε

Θίχτηκες από τον χαρακτηρισμό "ο εν λόγω τύπος"? Πιστεύεις ότι πρέπει να του δείξουμε κάποιου είδος σεβασμό για το έργο του που δεν αποδίδεται από τα γραφόμενα μου? Ο ίδιος δεν πρέπει να δείξει έναν ανάλογο σεβασμό προς αυτούς στους οποίους αναφέρεται όταν αποκαλεί "ντροπιαστική"¨την συμπεριφορά τους?

Και τι εννοείς όταν γράφεις "Στους ίδιους σούπερ ήρωες αναφέρεται"? Ποιοι είναι αυτοί οι ίδιοι? Γράφετε ελληνικά να καταλαβαίνουμε τι λέτε..ενδεχομένως να εννοεί τους δικούς του ήρωες, αυτό καταλαβαίνω τέλος πάντως από τα συμφραζόμενα σου.

Επίσης θέλω να μου πεις, διαβάζοντας ολόκληρη την είδηση μέσα από το insomnia, σε ποιο ακριβώς κομμάτι του κειμένου εσύ κατάλαβες ότι μιλάει για τους "ίδιους" ήρωες όπως ανέφερες και όχι για τις ταινίες σούπερ ηρώων, περιμένω.

Ναι, μισό λεπτό.

Ήθελα να γράψω 'στους ίδιους τους σούπερ ήρωες ως ήρωες", η φωνητική υπαγόρευση μου έφαγε το "ως". έχω κάποια κινητικά προβλήματα και μου είναι πιο εύκολο να υπαγορεύω, υποθέτω ανήκω και εγώ σε αυτή την διαφορετικότητα που κάποιοι εδώ μέσα θα ήθελαν να εξαφανίσουν (όχι εσύ!).

Στην αναδημοσίευση του insomnia στο κάτω μέρος έχει ένα link για το άρθρο του BBC, μέσα σε αυτό το άρθρο έχει παραπομπή για ολόκληρη τη συνέντευξη του κυρίου Moore, αν την διαβάσεις ολόκληρη  θα καταλάβεις σε τί αναφέρεται.

Επίσης καλό θα ήταν να μην ξεχνάμε ότι ο κύριος Moore  έχει γράψει ίσως τα καλύτερα graphic novels για τον Μπάτμαν και τον Σούπερμαν, και γενικά για την DC, που δεν είναι καθόλου τοξικά.

 

Επεξ/σία από alexxkidd31
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολη του η συνεντευξη ειναι προσαρμοσμενη στο να αναδειξει-προωθησει το "αναρχικο" του στυλ, του ανθρωπου - καλλιτεχνη που περπαταει εξω απο το συστημα, του αντισυμβατικου. Ο λογος που γινεται αυτο για να αναδειξει την "διαφορετικοτητα" των εργων του.

Σε μια εποχη που η καθε εταιρεια με γερες τσεπες μπορει να κυκλοφορησει ενα blockbuster υπερηρωων και οχι μονο, ο Moore εχει αναγκη να το κανει αυτο.

Και να μην ξεχναμε.... Πισω απο αυτες τις ταινιες κρυβονται τεραστια συμφεροντα(απο ηθοποιους -γλαστρες εως ηχοσυστηματα 1000αδων ευρω)

Στην τελικη το τι θεωρει ψυχαγωγια ο καθενας ειναι καθαρα προσωπικη αποψη

Και για να μιλησουμε σοβαρα εγω οταν δεν ειμαι ο Βαγγελης ειμαι o Reed Richards(γιατι την εχω κανει λαστιχο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Undertaker25 είπε

Άλλο το έχω δικαίωμα να επιλέγω να ζω όπως θέλω και άλλο το ΕΠΙΒΑΛΛΩ στον άλλο να αποδεχτεί την επιλογή μου ως ορθή.

Άλλο το δημιουργώ μια ταινία για να περάσω κοινωνικά μηνύματα ή εμπνέομαι να φτιάξω έναν χαρακτήρα κόμικ και άλλο το κατασκευάζω κάτι για να κάνω προπαγάνδα.

Όταν χωνέψετε κάποιοι ότι ο κόσμος έχει δικαίωμα να εκφράζει μια διαφορετική άποψη χωρίς να χαρακτηριστεί φασίστας, νεοναζί, ομοφοβικός ξανασυζητάμε. Πλέον έχετε περάσει από το στάδιο του συναισθηματικά ευαίσθητου δικαιωματιστή στου αδιάλλακτου Ιεροεξεταστή που φιμώνει, στιγματίζει και εξολοθρεύει την αντίθετη άποψη.

Ναι αλλά και εσύ αυτή τη στιγμή δεν κάνεις κάτι το διαφορετικό, και εσύ στιγματίζεις την αντίθετη άποψη. Που στην τελική δεν έχει καμία σημασία η μία άποψη ή η άλλη, σημασία έχει ότι η διαφορετικότητα πρέπει να γίνεται σεβαστή και με συνταγματικά κατοχυρωμένα δικαιώματα, από κει και πέρα ο καθένας ας πιστεύει ότι θέλει. Για να πιστεύει όμως αυτό που θέλει ωφειλει το περιβάλλον το ίδιο να μεριμνήσει για να μπορεί να εκφράζει την άποψή του, δεν πιστεύω να διαφωνείτε σε αυτό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, alexxkidd31 είπε

Ναι, μισό λεπτό.

Ήθελα να γράψω 'στους ίδιους τους σούπερ ήρωες ως ήρωες", η φωνητική υπαγόρευση μου έφαγε το "ως". έχω κάποια κινητικά προβλήματα και μου είναι πιο εύκολο να υπαγορεύω, υποθέτω ανήκω και εγώ σε αυτή την διαφορετικότητα που κάποιοι εδώ μέσα θα ήθελαν να εξαφανίσουν (όχι εσύ!).

Στην αναδημοσίευση του insomnia στο κάτω μέρος έχει ένα link για το άρθρο του BBC, μέσα σε αυτό το άρθρο έχει παραπομπή για ολόκληρη τη συνέντευξη του κυρίου Moore, αν την διαβάσεις ολόκληρη  θα καταλάβεις σε τί αναφέρεται.

Επίσης καλό θα ήταν να μην ξεχνάμε ότι ο κύριος Moore  έχει γράψει ίσως τα καλύτερα graphic novels για τον Μπάτμαν και τον Σούπερμαν, και γενικά για την DC, που δεν είναι καθόλου τοξικά.

Με συγχωρείς, δεν θα μπορούσα να το ξέρω ότι υπαγορεύεις το κείμενο..Όπως καταλαβαίνεις, δεν έκατσα να διαβάζω το αγγλικό κείμενο, διάβασα μόνο την είδηση μέσα από το insomnia και το λάθος είναι αυτού που το μετέφερε-μετέφρασε προς εμάς στα Ελληνικά και όχι δικό μου. Αν ο Moore εννοούσε κάτι άλλο, αυτό θα έπρεπε να αποδοθεί σωστά από τον γράφοντα την είδηση και όχι από εμένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα τηλεμεταφερθώ στο σπίτι του και του διαλύσω το αυτοκίνητο με την υπερδύναμη μου και μετα του κάνω στάχτη το σπίτι με την laser όρασή μου θα φταίω μετά εγώ;

εεεεεε;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Mafariel είπε

Θα μου επιτρεψεις να σε επαναφερω στην ταξη(φυσικα και κανω πλακα) το 1989 βλεπαμε Thundercats, Silverhawks, Saber Rider, Samurai Pizza Cats(νομιζω λιγο αργοτερα), Bravestarr, Heman , M.A.S.K, J I Joe και δεν θελω να θυμηθω τα υπολοιπα γιατι στεναχωριεμαι............

Saber Rider! ΕΠΟΣ..θυμάμαι κάτι Αστυνόμος Σαϊνης, Σπορτ Μπίλλυ, Φρου-Φρου (πολύ παλιό αυτό!) κτλ, ωραίες εποχές.

Επεξ/σία από music_lover
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Mafariel είπε

Ολη του η συνεντευξη ειναι προσαρμοσμενη στο να αναδειξει-προωθησει το "αναρχικο" του στυλ, του ανθρωπου - καλλιτεχνη που περπαταει εξω απο το συστημα, του αντισυμβατικου. Ο λογος που γινεται αυτο για να αναδειξει την "διαφορετικοτητα" των εργων του.

Σε μια εποχη που η καθε εταιρεια με γερες τσεπες μπορει να κυκλοφορησει ενα blockbuster υπερηρωων και οχι μονο, ο Moore εχει αναγκη να το κανει αυτο.

Αναρχικού χωρίς εισαγωγικά. Αντισυμβατικός ,ναι (εδώ είναι μάγιστρος να πούμε 😎). Διαφορετικότητα χωρις εισαγωγικά.

Ναι, έχει ανάγκη να το κάνει αυτό, μια ζωή το κάνει , είναι μαχητής, ποτέ του δε φοβήθηκε να συγκρουστεί με τους μεγάλους εκδοτικούς οίκους και να τα βροντηξει όλα και να φύγει επίσης δεν σέβονταν το έργο του ή συναδέλφων του.

Είναι καμμένο παιδί βέβαια γενικά 😅, αλλά δεν μπορεί κανείς να πει πως η ίδια του η ζωή δεν συμβαδίζει με την δράση του και τα λεγόμενα του.

10 λεπτά πριν, music_lover είπε

Με συγχωρείς, δεν θα μπορούσα να το ξέρω ότι υπαγορεύεις το κείμενο..Όπως καταλαβαίνεις, δεν έκατσα να διαβάζω το αγγλικό κείμενο, διάβασα μόνο την είδηση μέσα από το insomnia και το λάθος είναι αυτού που το μετέφερε-μετέφρασε προς εμάς στα Ελληνικά και όχι δικό μου. Αν ο Moore εννοούσε κάτι άλλο, αυτό θα έπρεπε να αποδοθεί σωστά από τον γράφοντα την είδηση και όχι από εμένα.

Το καταλαβαίνω, πολλές φορές δεν έχουμε τον χρόνο να το ψάξουμε παραπέρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, alexxkidd31 είπε

Ναι αλλά και εσύ αυτή τη στιγμή δεν κάνεις κάτι το διαφορετικό, και εσύ στιγματίζεις την αντίθετη άποψη. Που στην τελική δεν έχει καμία σημασία η μία άποψη ή η άλλη, σημασία έχει ότι η διαφορετικότητα πρέπει να γίνεται σεβαστή και με συνταγματικά κατοχυρωμένα δικαιώματα, από κει και πέρα ο καθένας ας πιστεύει ότι θέλει. Για να πιστεύει όμως αυτό που θέλει ωφειλει το περιβάλλον το ίδιο να μεριμνήσει για να μπορεί να εκφράζει την άποψή του, δεν πιστεύω να διαφωνείτε σε αυτό.

Δεν είπα ότι δεν πρέπει να γίνεται σεβαστή η διαφορετικότητα. Η επιβολή της είναι που με βρίσκει αντίθετο και με ενοχλεί ιδιαίτερα. Άλλο εκφράζω άποψη και επιλέγω τρόπο ζωής και άλλο επιβάλλω την άποψή μου και υποχρεώνω τον άλλο να αποδεχτεί τον τρόπο ζωής μου γιατί αλλιώς θα τον απειλήσω με εξόντωση προσωπικότητας ή επαγγελματικής καριέρας. Η διαφωνία δεν είναι έλλειψη σεβασμού.

Επεξ/σία από Undertaker25
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Mafariel είπε

Θα μου επιτρεψεις να σε επαναφερω στην ταξη(φυσικα και κανω πλακα) το 1989 βλεπαμε Thundercats, Silverhawks, Saber Rider, Samurai Pizza Cats(νομιζω λιγο αργοτερα), Bravestarr, Heman , M.A.S.K, J I Joe και δεν θελω να θυμηθω τα υπολοιπα γιατι στεναχωριεμαι............

Ποιο 1989 ακόμα τα βλέπω αυτά  Συγκεκριμένα τώρα βλέπω Thundercats s01e61 (τα trials του Lion-O για να γίνει επίσημα αρχηγός των Thundercats) και μετά παίρνουν σειρά Transformers G1 ,TNNT, Saber Rider.

Είπα να θυμηθώ λίγο τα παλιά χεχε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Undertaker25 είπε

Δεν είπα ότι δεν πρέπει να γίνεται σεβαστή η διαφορετικότητα. Η επιβολή της είναι που με βρίσκει αντίθετο και με ενοχλεί ιδιαίτερα. Άλλο εκφράζω άποψη και επιλέγω τρόπο ζωής και άλλο επιβάλλω την άποψή μου και υποχρεώνω τον άλλο να αποδεχτεί τον τρόπο ζωής μου γιατί αλλιώς θα τον απειλήσω με εξόντωση προσωπικότητας ή επαγγελματικής καριέρας. Η διαφωνία δεν είναι έλλειψη σεβασμού.

Όταν πας σε ένα κλάμπ και από τα εκατό άτομα υπάρχουν μέσα και 10 πχ gay και 5 με φερετζέ... πιστεύεις ότι το μαγαζί προωθεί κάποια ατζέντα????

Επεξ/σία από AtiX
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...