Προς το περιεχόμενο

Quest Slimbook Plus 14.1 & linux (ubuntu) drivers


xtrmsnpr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους.
Έχω αυτόν εδώ τον σκαραβαίο για Laptop Quest Slimbook Plus 14.1".  (θα θελε να ταν).
Το δουλεύω για πάρα πολύ απλή χρήση γραφείου αποκλειστικά,άντε  λίγη μουσική και λίγο σερφάρισμα (2-3 tabs στο firefox) και συγγραφή κειμένων στο office του,μερικές φορές και τα 3 μαζί Τίποτα παραπάνω.
Το φόρμαρα και του πέρασα χθες τα ubuntu 19.10 όμως αντιμετωπίζω κάποια προβλήματα με τον ήχο.
Δεν έχω καθόλου ήχο από τα ηχεία του,ενώ το μικρόφωνο του δείχνει να λειτουργεί κανονικά και ότι με ακούει, ήχος από τα ηχεία γιοκ.
Του έβαλα μια εξωτερική κάρτα ήχου, creative sound blaster play3,
την οποία και αναγνώρισε αμέσως και παίζει χωρίς πολλά πολλά συνδέοντας πάνω ένα απλό headset. Όμως δεν θέλω να την χρησιμοποιώ/κουβαλάω σαν main,γιατί θέλω να δουλεύω τα Onboard ηχεία.
(πχ η κάμερα του λειτουργεί επίσης χωρίς να περάσω κάτι πάνω)
 

Κάποια βοήθεια παρακαλώ στο πώς να κάνω να παίξει ο ήχος από τα ηχεία του; Υπάρχουν drivers?

(επίσης κάποιο tip για να ελαφρύνω το λειτουργικό; από την λίγη χρήση που του έκανα, φαίνεται πιο βαρύ από τα win10 😮 που φορούσε πριν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλή μας ημέρα,

Χωρίς να έχω πιάσει στα χέρια μου το συγκεκριμένο laptop θα πρότεινα να βγάλεις την ubuntu έκδοση και να βάλεις την xubuntu. Σαν DE είναι "εργοστασιακά" ότι πιο ελαφρύ ΚΑΙ σε λογική ότι πιο κοντά σε εκείνη των windows μπορείς να βρεις. Πας στο παρακάτω link

https://xubuntu.org/

και κατεβάζεις την έκδοση που σε ενδιαφέρει. Αν ήταν δικό μου το laptop θα έβαζα την Xubuntu 18.04 LTS. Ξεκίνα λοιπόν με μία καθαρή εγκατάσταση αφού λογικά τα αρχεία που θέλεις τα έχεις ήδη πάρει backup και αν το πρόβλημα με το ήχο παραμένει τότε εδώ είμαστε να βοηθήσουμε.

Καλή συνέχεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν αρχισουμε το προχωρημενο troubleshooting, δες μηπως εχει σαν πρωτη εξοδο ηχου το hdmi. Ο πιο απλος τροπος να το τσεκαρεις ειναι να συνδεσεις το λαπτοπ σε μια τηλεορασηη, με ενα καλωδιο hdmi, και να βαλεις κατι να παιζει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, amveria είπε

Καλή μας ημέρα,

Χωρίς να έχω πιάσει στα χέρια μου το συγκεκριμένο laptop θα πρότεινα να βγάλεις την ubuntu έκδοση και να βάλεις την xubuntu. Σαν DE είναι "εργοστασιακά" ότι πιο ελαφρύ ΚΑΙ σε λογική ότι πιο κοντά σε εκείνη των windows μπορείς να βρεις. Πας στο παρακάτω link

https://xubuntu.org/

και κατεβάζεις την έκδοση που σε ενδιαφέρει. Αν ήταν δικό μου το laptop θα έβαζα την Xubuntu 18.04 LTS. Ξεκίνα λοιπόν με μία καθαρή εγκατάσταση αφού λογικά τα αρχεία που θέλεις τα έχεις ήδη πάρει backup και αν το πρόβλημα με το ήχο παραμένει τότε εδώ είμαστε να βοηθήσουμε.

Καλή συνέχεια.

Τρομερά γρήγορα! τα χρησιμοποιώ στο pi.

Δεν είναι κάτι που με τρελαίνει σαν interface είναι η αλήθεια για να τα περάσω και στο σάπακι :P .
Να τα δοκιμάσω μόνο και μόνο να δούμε εαν λυθεί το θέμα;

 

9 ώρες πριν, jim_p είπε

Πριν αρχισουμε το προχωρημενο troubleshooting, δες μηπως εχει σαν πρωτη εξοδο ηχου το hdmi. Ο πιο απλος τροπος να το τσεκαρεις ειναι να συνδεσεις το λαπτοπ σε μια τηλεορασηη, με ενα καλωδιο hdmi, και να βαλεις κατι να παιζει. 

Έχει μόνο mini hdmi port το λαπτοπ,δεν έχω τέτοιο καλώδιο όμως.
Από τις ρυθμίσεις του ήχου στο output μόνο headphones-built in audio έχει να επιλέξω έτσι και αλλιώς.
Ενώ στο input device έχει 2 επιλογές, headset microphone on IN1 build in audio και το headset microphone on IN2 build in audio

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιεργο. Αν συνδεσεις ακουστικα στην υποδοχη του, δινει ηχο απο εκει? Πως αναγνωριζει το συστημα σου την καρτα ηχου στο lspci και ποιον σε driver την εχει αναθεσει? Για το τι ειναι το lspci και αλλα πολλα δες τι εχω πει εδω. Ουσιαστικα ζηταω το lspci -k του συστηματος σου.
https://www.insomnia.gr/forums/topic/437309-hardware-και-drivers-στο-linux/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/11/2019 στις 8:42 ΠΜ, jim_p είπε

Περιεργο. Αν συνδεσεις ακουστικα στην υποδοχη του, δινει ηχο απο εκει? Πως αναγνωριζει το συστημα σου την καρτα ηχου στο lspci και ποιον σε driver την εχει αναθεσει? Για το τι ειναι το lspci και αλλα πολλα δες τι εχω πει εδω. Ουσιαστικα ζηταω το lspci -k του συστηματος σου.
https://www.insomnia.gr/forums/topic/437309-hardware-και-drivers-στο-linux/

Συγνώμη, άργησα γιατι μιας και δεν έγινε quote στο μνμ,δεν πήρα ειδοποίηση και το έχασα το θέμα.

Τώρα που πέρασα την 18.04.3 LTS, φρέσκια εγκατάσταση, δεν έχω καθόλου ήχο από την εξωτερική κάρτα, και συνεχίζει να μην υπάρχει ούτε και από τα ηχεία του λαπτοπ,
Για την θύρα που ζήτησες ούτε από κει αναπαράγει ήχο.
 

Και πλέον στις συσκευές ήχου,δεν εμφανίζεται τίποτα για να επιλέξω.

lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Atom/Celeron/Pentium Processor x5-E8000/J3xxx/N3xxx Series SoC Transaction Register (rev 36)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Atom/Celeron/Pentium Processor x5-E8000/J3xxx/N3xxx Series PCI Configuration Registers (rev 36)
00:03.0 Multimedia controller: Intel Corporation Atom/Celeron/Pentium Processor x5-E8000/J3xxx/N3xxx Series Imaging Unit (rev 36)
00:0b.0 Signal processing controller: Intel Corporation Atom/Celeron/Pentium Processor x5-E8000/J3xxx/N3xxx Series Power Management Controller (rev 36)
00:14.0 USB controller: Intel Corporation Atom/Celeron/Pentium Processor x5-E8000/J3xxx/N3xxx Series USB xHCI Controller (rev 36)
00:1a.0 Encryption controller: Intel Corporation Atom/Celeron/Pentium Processor x5-E8000/J3xxx/N3xxx Series Trusted Execution Engine (rev 36)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation Atom/Celeron/Pentium Processor x5-E8000/J3xxx/N3xxx Series PCU (rev 36)
lsusb
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0003 Linux Foundation 3.0 root hub
Bus 001 Device 005: ID 258a:000c  
Bus 001 Device 004: ID 1908:2311 GEMBIRD 
Bus 001 Device 003: ID 145f:01d2 Trust 
Bus 001 Device 006: ID 041e:324d Creative Technology, Ltd 
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub

 

Επεξ/σία από xtrmsnpr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

No idea απο εμενα. Αν το 

00:03.0 Multimedia controller: Intel Corporation Atom/Celeron/Pentium Processor x5-E8000/J3xxx/N3xxx Series Imaging Unit (rev 36)

που λεει στο lspci δνε ειναι καρτα ηχου, τοτε ειναι σαν να μην εχει καρτα ηχου γενικα το λαπτοπ. Ποσταρε αν θες το lspci -nn να το ψαξω με το hardware id του, 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/12/2019 στις 10:41 ΠΜ, jim_p είπε

No idea απο εμενα. Αν το 


00:03.0 Multimedia controller: Intel Corporation Atom/Celeron/Pentium Processor x5-E8000/J3xxx/N3xxx Series Imaging Unit (rev 36)

που λεει στο lspci δνε ειναι καρτα ηχου, τοτε ειναι σαν να μην εχει καρτα ηχου γενικα το λαπτοπ. Ποσταρε αν θες το lspci -nn να το ψαξω με το hardware id του, 

lspci -nn
00:00.0 Host bridge [0600]: Intel Corporation Atom/Celeron/Pentium Processor x5-E8000/J3xxx/N3xxx Series SoC Transaction Register [8086:2280] (rev 36)
00:02.0 VGA compatible controller [0300]: Intel Corporation Atom/Celeron/Pentium Processor x5-E8000/J3xxx/N3xxx Series PCI Configuration Registers [8086:22b0] (rev 36)
00:03.0 Multimedia controller [0480]: Intel Corporation Atom/Celeron/Pentium Processor x5-E8000/J3xxx/N3xxx Series Imaging Unit [8086:22b8] (rev 36)
00:0b.0 Signal processing controller [1180]: Intel Corporation Atom/Celeron/Pentium Processor x5-E8000/J3xxx/N3xxx Series Power Management Controller [8086:22dc] (rev 36)
00:14.0 USB controller [0c03]: Intel Corporation Atom/Celeron/Pentium Processor x5-E8000/J3xxx/N3xxx Series USB xHCI Controller [8086:22b5] (rev 36)
00:1a.0 Encryption controller [1080]: Intel Corporation Atom/Celeron/Pentium Processor x5-E8000/J3xxx/N3xxx Series Trusted Execution Engine [8086:2298] (rev 36)
00:1f.0 ISA bridge [0601]: Intel Corporation Atom/Celeron/Pentium Processor x5-E8000/J3xxx/N3xxx Series PCU [8086:229c] (rev 36)

 το λαπτοπ οσο είχα win10 έπαιζε μια χαρά ήχο,άρα έχει κάρτα ήχουι

το θέμα είναι οτι και την εξωτερική κάρτα ήχου να βάλω τώρα δεν παίζει.

Επεξ/σία από xtrmsnpr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, jim_p είπε

Επειδη ειμαι μακρια απο το pc μου για να τσεκαρω οτιδηποτε, ποσταρε και το lspci -k αν δεν σου εινια κοπος. Ευχαριστω.

lspci -k
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Atom/Celeron/Pentium Processor x5-E8000/J3xxx/N3xxx Series SoC Transaction Register (rev 36)
	Subsystem: Intel Corporation Atom/Celeron/Pentium Processor x5-E8000/J3xxx/N3xxx Series SoC Transaction Register
	Kernel driver in use: iosf_mbi_pci
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Atom/Celeron/Pentium Processor x5-E8000/J3xxx/N3xxx Series PCI Configuration Registers (rev 36)
	Subsystem: Intel Corporation Atom/Celeron/Pentium Processor x5-E8000/J3xxx/N3xxx Series PCI Configuration Registers
	Kernel driver in use: i915
	Kernel modules: i915
00:03.0 Multimedia controller: Intel Corporation Atom/Celeron/Pentium Processor x5-E8000/J3xxx/N3xxx Series Imaging Unit (rev 36)
	Subsystem: Intel Corporation Atom/Celeron/Pentium Processor x5-E8000/J3xxx/N3xxx Series Imaging Unit
	Kernel driver in use: intel_atomisp2_pm
	Kernel modules: intel_atomisp2_pm
00:0b.0 Signal processing controller: Intel Corporation Atom/Celeron/Pentium Processor x5-E8000/J3xxx/N3xxx Series Power Management Controller (rev 36)
	Subsystem: Intel Corporation Atom/Celeron/Pentium Processor x5-E8000/J3xxx/N3xxx Series Power Management Controller
	Kernel driver in use: proc_thermal
	Kernel modules: processor_thermal_device
00:14.0 USB controller: Intel Corporation Atom/Celeron/Pentium Processor x5-E8000/J3xxx/N3xxx Series USB xHCI Controller (rev 36)
	Subsystem: Intel Corporation Atom/Celeron/Pentium Processor x5-E8000/J3xxx/N3xxx Series USB xHCI Controller
	Kernel driver in use: xhci_hcd
00:1a.0 Encryption controller: Intel Corporation Atom/Celeron/Pentium Processor x5-E8000/J3xxx/N3xxx Series Trusted Execution Engine (rev 36)
	Subsystem: Intel Corporation Atom/Celeron/Pentium Processor x5-E8000/J3xxx/N3xxx Series Trusted Execution Engine
	Kernel driver in use: mei_txe
	Kernel modules: mei_txe
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation Atom/Celeron/Pentium Processor x5-E8000/J3xxx/N3xxx Series PCU (rev 36)
	Subsystem: Intel Corporation Atom/Celeron/Pentium Processor x5-E8000/J3xxx/N3xxx Series PCU
	Kernel driver in use: lpc_ich
	Kernel modules: lpc_ich

 

 


έκανα και φορματ και τα ξανάπέρασα τα 18αρια LTS..
τα ίδια,δεν δείχνει καμία output/input συσκευή..
λύση εδώ δε βρίσκουμε,αλλά και ότι βρίσκω στο νετ, δεν αποδίδει και έχω αρχίσει να κουράζομαι άπειρα με τα linux.

φτάνουμε τις 3 βδομάδες που το προσπαθούμε

Επεξ/σία από xtrmsnpr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, mphxths είπε

Δεν φαινεται καρτα ηχου στην λιστα.Δες σε κανα bios μηπως εχει γινει τιποτα disable.

δεν έχει κάτι να πειράξω το bios-μόλις τσέκαρα

βάζω να περάσω τα 19.10 να δούμε- με το που ξεκινάει η εγκατάσταση του νέου λειτουργικού εμφανίζει εικονίδιο ήχου

Επεξ/σία από xtrmsnpr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα νέα είναι:
(Όπως και πριν περάσω τα 18αρια LTS)
με τα 19.10 βλέπει ouput/input devices, δεν παίζουν τα ηχεία όμως,
Έβαλα ακουστικά στην θύρα και παίζουν, μονοφωνικά προφανώς.
Όπως και βλέπει και το onboard μικρόφωνο( internal microphone on IN1- Built in Audio και έχει και δεύτερη επιλογή,που λέει IN 2), το οποίο με ακούει!
Επίσης λειτουργεί και η εξωτερική κάρτα ήχου (sound blaster play3) που έχω.

 

Αυτό που παρατήρησα είναι το εξής:

  1. Όταν δεν έχω συνδέσει τα ακουστικά στην θύρα τους το output device για κάποιον λόγο γράφει: Headphones-built In Audio
    και δεν παίζουν τα ηχεία εννοείται.
  2. Όταν συνδέω τα ακουστικά γράφει Mono Speaker-built In Audio και παίζουν και τα ηχεία αλλά και τα ακουστικά μαζί :P
  3. Όταν συνδέω και την εξωτερική κάρτα ήχου,πέρα ότι την εμφανίζει στις συσκευές που παράγουν ήχου, εμφανίζεται και άλλη μία επιλογή η digital output (s/pdif) και το όνομα της εξωτερικής κάρτας, και ακόμα και αν την επιλέξω παίζει ήχο από τα ακουστικά που έχω πάνω στην εξωτερική κάρτα.
  4. Και αν έχω και την κάρτα ήχου πάνω,και τα ακουστικά στην θύρα τους και επιλέξω την επιλογή mono speaker παίζουν τα ηχεία 🤯

Ελπίζω να βοήθησα με αυτά να το λύσουμε

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκα στο

alsamixer

από το terminal και βρήκα τα speakers να είναι ΜΜ (muted), τα έκανα unmute και έπαιζε ο ήχος από τα ηχεία, με μόνη επιλογή το [ headphones- built in Audio] :P .
Έκανα reboot και εννοείται δεν έπαιζαν τα ηχεία.. Και αν ξανάπαω στο alsamixer και το κάνω unmute παίζουν τα ηχεία. Όμως δεν είναι λύση αυτό, θέλω μόνιμη επιλογή να μην χρειάζεται να το κάνω κάθε φορά.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...