Προς το περιεχόμενο

Surfshark VPN 56 euro για 27 μήνες


seventh_son

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://surfshark.com/

Δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με το θέμα, αλλά το βγάζει πρώτο στα offers. Τον έχει δοκιμάσει κάποιος ; Δε μου φαίνεται άσχημη τιμή για τόσο μεγάλο διάστημα. 1.59 ευρώ ο μήνας έρχεται.

Αν κάποιος πάει να πληρώσει με Paypal προσθέτει 24% ΦΠΑ και η τιμή βγαίνει 53.27 και μετά λόγω της αλλαγής συναλλάγματος σε χρεώνει 56 ευρώ τελικά.

Επεξ/σία από seventh_son
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και δεν υπήρξε άλλος να το δοκιμάσει, μπήκα εγώ στη διαδικασία και το δοκίμασα αφού διάβασα και γω κάποια reviews. Καταρχήν η ολη διαδικασία από την αρχή μέχρι τέλους με πληρωμή με paypal στοιχίζει 59 δολλάρια τελικά, άρα 56 ευρώ συνολικά για 27 μήνες και όχι 43 όπως έγραψα. Πάμε στα περαιτέρω. Το VPN το ήθελα κυρίως για Netflix US content στις συσκευές μου και για torrents. Σε windows PC και σε 2 android συσκευές που δοκίμασα υπάρχει application. Η σύνδεση στο application με αμερικάνικο server γινόταν στα μπαμ. Σε μετρήση στο PC με speedtest.net η σύνδεση με τον αμερικάνικο server στο Detroit (έχει επιλογή από καμια δεκαπενταριά servers στην Αμερική) έδινε ping timeout 155ms, download 42mbps upload 4,3 mbps. Πολύ κοντά στη γραμμή (50mbps/5mbps). Η αρχική μέτρηση που έκανα ήταν χρησιμοποιώντας το fast.com που για κάποιο λόγο έδινε πολύ χαμηλά νούμερα (2mbps/1mbps) και είχα πάθει εγκεφαλικο. Οπότε για μετρήσεις speetest.net. Και στο tablet και στο PC με το app συνδεδεμένος στο netflix έχεις όλο το US content (που παρεπιπτόντως μιας και δε το ειχα δει δεν έχει καμία σχέση με ότι λαμβάνουμε εμεις κανονικά. Καμία σχέση ούτε στο πλήθος των ταινιών ούτε των σειρών). Για να συνδεθείς στο PC , έπρεπε πρώτα να κάνεις login στην ιστοσελίδα, με κλειστό το VPN, και αφού έκανες login να ανοίξεις το VPN, αλλιώς δεν δούλευε και σου πέταγε ότι έχει error η σελίδα. Η ποιότητα στην εικόνα στην αρχή δεν ηταν αντίστοιχη με αυτη που παίρνεις από την ελλάδα, που κλειδώνει κατευθείαν Full HD από το πρώτο sec. Για να στρώσει ήθελε κανα 30άρι sec. Στο PC αν θες μπορεις αντί για application να χρησιμοποιήσεις extensions είτε στο chrome είτε στον Firefox, αν και βρήκα τις επιλογές στο app πιο πολλές. Υπάρχει αν θες και δυνατότητα να κόβεις ads. Σε LG Smart tv με webos version 1.5 (οι πρώτες με web os) δεν υπάρχει application. Η διαδικασία που προτείνει η εταιρεία για τη σύνδεση στο netflix είναι να χρησιμοποιήσεις άλλον DNS Server (δίνει δυο δικούς τους). Μέσα από το site διαβάζει την IP address σου και κάνει activate τη συγκεκριμένη IP με τον Smart DNS της εταιρείας. Πρακτικά με μια κουβέντα που έκανα με το support στην ουσία γίνεται με τον DNS server που σου δίνουν reroute το traffic μέσω Αμερικής και όχι χρήση VPN. Η μαλακία είναι ότι αν πχ έχεις DHCP address από τον ISP (όπως οι περισσότεροι) αν αλλάξει η IP σου θα πρέπει να ξαναμπείς στο site για να κάνεις activate την καινούρια IP με τον smart dns της εταιρείας. Αν ήταν μόνο αυτό δε θα με χάλαγε. Το θέμα είναι ότι με τον DNS server ναι μεν έβλεπα κανονικά όλο το content όπως και στο PC αλλά μόλις το ξεκίναγα, πέταγε proxy error το netflix και δεν ξεκίναγε ποτέ. Σου έλεγε να ξανατσεκάρεις τις ρυθμίσεις σου. Με τα πολλά και παρόλο τις συμβουλές του support δεν κατάφερα να συνδεθώ στην τηλεόραση που ήταν και ο κύριος λόγος μου για να το κρατήσω. Ένα ακόμα αρνητικό που είδα ήταν ότι παρόλο που έχει ελληνικό server με πολύ χαμηλά ping timeouts σχετικά (17ms) δεν ήταν σταθερός όσον αφορά τις ταχύτητες download. Έτσι υπήρχαν φορές που η μέτρηση έδινε 2mbps/4mbps (download/upload) και άλλες φορές που έδινε 43mbps/4,5mbps. Αντίθετα ο server στα Σκόπια έδινε καλύτερες μετρήσεις από τον server στην Ελλάδα. Στα θετικά μπορώ να πώ οτι έχει τρομερό support. Μίλησα 2 φορές με κάποιον, και δε προσπαθούσαν να με ξεπετάξουν. Έλυσε αρκετές απορίες και με βοήθησε να συνδεθώ στο netflix στo PC (αυτός μου πε να κλείσω VPN , να κάνω sign in και να ανοίξω VPN). Τελικά έκανα refund και πήρα τα χρήματα πίσω. Χωρίς μα μου. Ο δεύτερος που με εξυπηρέτησε, με ρώτησε γιατί θέλω refund, του εξήγησα ότι ο κύριος λόγος ήταν το Us content του netflix στη Smart TV και ότι εφόσον δε μου το παρέχει δεν μου είναι απαραίτητο και απο κει και μετά μου ζήτησε transaction ID έκανε την επιστροφή, με ευχαρίστησε και έκλεισε. Αν είχα μια smart tv με android (πχ Sony, Philips κτλ) που θα μπορούσα να τρέξω το app τους που υπάρχει στο playstore θα το κράταγα κανονικά. Λογικά εγώ στη δική μου τρώω φόλα γιατί φαντάζομαι όλοι οι VPN servers έτσι θα παίζουν από τη στιγμή που δεν υπάρχει VPN app στο LG store. Δεν ήθελα να κουμπώσω με καλώδιο το PC στην τηλεόραση, και δεν γίνεται να κάνω cast από το tablet στην TV μιας και παίζουν σε διαφορετικά VLANs και δε τη βρίσκει το tablet στις διαθέσιμες συσκευές που μπορεί να κάνει cast. Μεγάλο post αλλα θεωρώ ότι ίσως κάποιον άλλον μπορεί να βοηθήσει. O moderator αν θέλει μπορεί να κλείσει το post. Αν κάποιος άλλος έχει κάποια απορία που πιθανόν μπορώ να βοηθήσω μου λέει.

Επεξ/σία από seventh_son
  • Like 5
  • Thanks 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ψαχνω για ενα vpn για προσβαση σε περιεχομενο αλλων χωρων Netflix απο pc. Αν καταλαβα καλα για το Αμερικανικο λειτουργει καλα. Εχεις ιδεα αν μπορεις να συνδεθεις και σε αλλες χωρες, πχ Ιταλιας και να λειτουργει το εκει περιεχομενο?

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει απο αρκετές χώρες. Δες εδώ

https://support.surfshark.com/hc/en-us/articles/360022838873-How-to-watch-Netflix-with-Surfshark-

Δε δοκίμασα το ιταλικό. Εγώ δοκίμασα δυο servers Αμερική (Detroit και New York), τον Ελληνικό και τη πιο κοντινή χώρα που πήγε Σκόπια. Ναι εγώ για όσο το δουλεψα στο PC, ο αμερικάνικος δούλευε μια χαρά, χωρίς προβλήματα. Στη χειρότερη, το παίρνεις και άμεσο refund όπως έκανα εγώ.

Επεξ/σία από seventh_son
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...