Προς το περιεχόμενο

Σύμφωνα με φήμες το PS5 θα κυκλοφορήσει στις 20 Νοεμβρίου 2020 με τιμή $499


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, DJTaurus είπε

Έχεις γίνει auto-exposed.... o πρώτος ελιτιστής που γουστάρει να τα σκάει και στους 2 Πέτσινους.... Ο Πέτσινος και η Πέτσινη (Lisa Su). Αμφότεροι φοράνε δερμάτινα σε παρουσιάσεις.

image.png

O μόνος κομπλεξικός της υπόθεσης είσαι εσύ που κάνεις hijack console topic χωρίς να απαντάς σε τίποτα τεχνικό (που σου έχω γράψει) και κάθε φορά επαναλαμβάνεις αυθαίρετα οτι η 2080ti ειναι 500 φορες καλύτερη από το PS5 etc.... μιλάμε τέτοιο πρόβλημα με το μόριο τους δεν έχουν ούτε τα καμένα στα λιμανάκια. Μεγιστάνα των PC τα χρήματά μου τα  δίνω σε συσκευές που το αξίζουν όχι σε bottleneck-ed χαζοκούτια. Μπορείς να τσεκάρεις τις αγγελίες μου.

Η nVidia τα πήγαινε καλύτερα σε DX11/single-threaded games (δηλαδή τα cross-gen), ενώ η AMD καλύτερα σε DX12 (Async)/multi-threaded engines (next-gen/current-gen games). Πάντα παίρνει καιρό μέχρι να γίνει η μετάβαση. Ούτε το PS5 θα δώσει το 100% τα πρώτα 1-2 χρόνια. Πάντα έτσι είναι οι κονσόλες. Ακόμα και στα (AMD) PC υπάρχει το περίφημο FineWine (AMD GPU drivers, AMD CPU AGESA updates).

Στο πρωτο σου ποστ στο εν λογω νημα ρωτας ποσα ps+ ειναι μια 2080ti. Αλλα εγω ειμαι κομπλεξικος που κανω hijack console topic ;) 

Ολα bottlenecked χαζοκουτια ειναι, εξορισμου. Προφανως δεν καταλαβαινεις τι ειναι το bottleneck. Μεγαλωνοντας, θα μαθεις. Το μονο τεχνικο που μου γραψες ειναι οτι το PS5 θα εχει 13tflops. Αντε με το καλο να το δουμε. Εγω σου βαζω σφραγιδα οτι για να δεις επιδοσεις 2080ti θα περιμενεις το PS6. Με 500€ που μπορεις να διαθεσεις, δυστηχως, και το 2020 εδω θα εισαι να βγαζεις κομπλεξ για hardware που δεν μπορεις να αγορασεις που θα σφαλιαριζουν το PS5. 

Και τι εννοεις γουσταρω να τα σκαω? Προφανως δεν γουσταρω, επιδοσεις θελω ο ανθρωπος. Αν τις ειχε η κονσολα με 200€ που λες προφανως κονσολα θα αγοραζα. Τι να κανουμε ομως που ειναι σαπιες ρε φιλε? Να παρω το ps5 επειδη ειναι φτηνο ενω θα αποδιδει οσο μια GPU του 2017 να το κανω τι?? Κονσολα παιρνεις για τα exclusives που μπορει να θες να παιξεις. Σταματα λοιπον να βαυκαλιζεσαι περι επιδοσεων γιατι απλα η κονσολα δεν τις εχει τις επιδοσεις. Και σταματα και το κραξιμο για hardware που ειναι, στην πραξη και αποδεδειγμενα, 15 φορες καλυτερα απο την κονσολιτσα σου γιατι απλα δεν μπορεις να τα αγορασεις. Αν ειχες σιγα μην καθοσουν να παιζεις σε sub 30fps και sub1080p ρε φιλε, θα μας τρελανεις? Κανεις δεν οδηγαει datsun απο επιλογη αλλα απο αναγκη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Ryzenlake είπε

Στο πρωτο σου ποστ στο εν λογω νημα ρωτας ποσα ps+ ειναι μια 2080ti. Αλλα εγω ειμαι κομπλεξικος που κανω hijack console topic ;) 

Ολα bottlenecked χαζοκουτια ειναι, εξορισμου. Προφανως δεν καταλαβαινεις τι ειναι το bottleneck. Μεγαλωνοντας, θα μαθεις. Το μονο τεχνικο που μου γραψες ειναι οτι το PS5 θα εχει 13tflops. Αντε με το καλο να το δουμε. Εγω σου βαζω σφραγιδα οτι για να δεις επιδοσεις 2080ti θα περιμενεις το PS6. Με 500€ που μπορεις να διαθεσεις, δυστηχως, και το 2020 εδω θα εισαι να βγαζεις κομπλεξ για hardware που δεν μπορεις να αγορασεις που θα σφαλιαριζουν το PS5. 

Και τι εννοεις γουσταρω να τα σκαω? Προφανως δεν γουσταρω, επιδοσεις θελω ο ανθρωπος. Αν τις ειχε η κονσολα με 200€ που λες προφανως κονσολα θα αγοραζα. Τι να κανουμε ομως που ειναι σαπιες ρε φιλε? Να παρω το ps5 επειδη ειναι φτηνο ενω θα αποδιδει οσο μια GPU του 2017 να το κανω τι?? Κονσολα παιρνεις για τα exclusives που μπορει να θες να παιξεις. Σταματα λοιπον να βαυκαλιζεσαι περι επιδοσεων γιατι απλα η κονσολα δεν τις εχει τις επιδοσεις. Και σταματα και το κραξιμο για hardware που ειναι, στην πραξη και αποδεδειγμενα, 15 φορες καλυτερα απο την κονσολιτσα σου γιατι απλα δεν μπορεις να τα αγορασεις. Αν ειχες σιγα μην καθοσουν να παιζεις σε sub 30fps και sub1080p ρε φιλε, θα μας τρελανεις? Κανεις δεν οδηγαει datsun απο επιλογη αλλα απο αναγκη

Πράγματι το 2080ΤΙ είναι άπιαστο όνειρο για APU , θα είναι τεράστιο επίτευγμα να προσεγγίσει την 5700XT. Ενα βασικό πρόβλημα είναι η πρόσβαση στην μνήμη και από ότι έχουν πει θα βάλουν γρήγορη GDDR5.

Αν δώσουν όμως προσοχή στην βελτιστοποίηση μπορεί να πιάσουν 4K/60fps σε πολλά παιχνίδια και βαριά να πιάσουν 4Κ/30fps. Η σύγκριση consoles με Pc είναι άτοπη αλλά νομίζω ότι η κονσολοβιομηχανία θα ξαναπάρει το πάνω χέρι μετά την κυκλοφορία για πάνω από 1 χρόνο. Οποιος gamer ρέπει προς την "ευκολία" των κονσολών θα αλλάξει στρατόπεδο και θα παρατήσει το pc.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, Ryzenlake said:

Στο πρωτο σου ποστ στο εν λογω νημα ρωτας ποσα ps+ ειναι μια 2080ti. Αλλα εγω ειμαι κομπλεξικος που κανω hijack console topic ;) 

Ολα bottlenecked χαζοκουτια ειναι, εξορισμου. Προφανως δεν καταλαβαινεις τι ειναι το bottleneck. Μεγαλωνοντας, θα μαθεις. Το μονο τεχνικο που μου γραψες ειναι οτι το PS5 θα εχει 13tflops. Αντε με το καλο να το δουμε. Εγω σου βαζω σφραγιδα οτι για να δεις επιδοσεις 2080ti θα περιμενεις το PS6. Με 500€ που μπορεις να διαθεσεις, δυστηχως, και το 2020 εδω θα εισαι να βγαζεις κομπλεξ για hardware που δεν μπορεις να αγορασεις που θα σφαλιαριζουν το PS5. 

Και τι εννοεις γουσταρω να τα σκαω? Προφανως δεν γουσταρω, επιδοσεις θελω ο ανθρωπος. Αν τις ειχε η κονσολα με 200€ που λες προφανως κονσολα θα αγοραζα. Τι να κανουμε ομως που ειναι σαπιες ρε φιλε? Να παρω το ps5 επειδη ειναι φτηνο ενω θα αποδιδει οσο μια GPU του 2017 να το κανω τι?? Κονσολα παιρνεις για τα exclusives που μπορει να θες να παιξεις. Σταματα λοιπον να βαυκαλιζεσαι περι επιδοσεων γιατι απλα η κονσολα δεν τις εχει τις επιδοσεις. Και σταματα και το κραξιμο για hardware που ειναι, στην πραξη και αποδεδειγμενα, 15 φορες καλυτερα απο την κονσολιτσα σου γιατι απλα δεν μπορεις να τα αγορασεις. Αν ειχες σιγα μην καθοσουν να παιζεις σε sub 30fps και sub1080p ρε φιλε, θα μας τρελανεις? Κανεις δεν οδηγαει datsun απο επιλογη αλλα απο αναγκη

Το PS5 θα έχει APU με λιθογραφία 7nm EUV, δηλαδή υπερδιπλάσια πυκνότητα transistors συγκριτικά με τα 12nm FinFET της 2080 Ti.

Αν θέλεις να λέγεσαι γνωστικός PCMR, διάβασε να μάθεις τι εστί die shrink και γιατί η ναυαρχίδα του 2018 (2080 Ti) θα είναι mid-range τέλη του 2020. Η τότε ναυαρχίδα θα λέγεται 3080 Ti.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, DJTaurus είπε

Το PS5 θα έχει APU με λιθογραφία 7nm EUV, δηλαδή υπερδιπλάσια πυκνότητα transistors συγκριτικά με τα 12nm FinFET της 2080 Ti.

Αν θέλεις να λέγεσαι γνωστικός PCMR, διάβασε να μάθεις τι εστί die shrink και γιατί η ναυαρχίδα του 2018 (2080 Ti) θα είναι mid-range τέλη του 2020. Η τότε ναυαρχίδα θα λέγεται 3080 Ti.

Και η 5700xt ειναι στα 7nm με υπερδιπλάσια πυκνότητα transistors. Παρολαυτα είναι το 1/3 σε μέγεθος της 2080ti γιαυτό και τρώει 50% στο κεφάλι. Εσύ νομίζεις ότι με die shrink μια 5700 θα πάρει 50%+ επιδόσεις... Νταξει, τι να σου πω ρε αδελφέ. Έγινε 

Εγώ προβλέπω θα είναι η χειρότερη γενιά κονσολών από άποψη επιδόσεων που υπήρξε ποτέ σε σύγκριση με ένα mid range pc. Άλλωστε μη ξεχνάμε ότι και η 5700ΧΤ mid range καρτα αντικαταστάτης της 580 είναι. Τέλος του  2020 αυτή η κάρτα θα είναι  entry level. 

Επεξ/σία από Ryzenlake
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Ryzenlake said:

Και η 5700xt ειναι στα 7nm με υπερδιπλάσια πυκνότητα transistors. Παρολαυτα είναι το 1/3 σε μέγεθος της 2080ti γιαυτό και τρώει 50% στο κεφάλι. Εσύ νομίζεις ότι με die shrink μια 5700 θα πάρει 50%+ επιδόσεις... Νταξει, τι να σου πω ρε αδελφέ. Έγινε 

Εγώ προβλέπω θα είναι η χειρότερη γενιά κονσολών από άποψη επιδόσεων που υπήρξε ποτέ σε σύγκριση με ένα mid range pc. Άλλωστε μη ξεχνάμε ότι και η 5700ΧΤ mid range καρτα αντικαταστάτης της 580 είναι. Τέλος του  2020 αυτή η κάρτα θα είναι  entry level. 

Δεν μιλάω για 5700, αλλά για κατηγορία επιπέδου 2080 Ti, δηλαδή 5800/5900.

754 mm² / 2 = 377 mm2 στην χειρότερη
754 mm² / 3 = 251 mm2 στην καλύτερη

Εμ ο νέο-PC gamer δεν διαβάζει ιστορία για να μάθει πως οι κονσόλες παίρνουν (πρώην) ναυαρχίδες 2ετίας σε μικρότερο die size/TDP.

rsxtransistor2.jpg
 

GeForce 6800 Ultra = ναυαρχίδα του 2004
RSX = mid-range GPU του 2006

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, DJTaurus είπε

Δεν μιλάω για 5700, αλλά για κατηγορία επιπέδου 2080 Ti, δηλαδή 5800/5900.

754 mm² / 2 = 377 mm2 στην χειρότερη
754 mm² / 3 = 251 mm2 στην καλύτερη

Εμ ο νέο-PC gamer δεν διαβάζει ιστορία για να μάθει πως οι κονσόλες παίρνουν (πρώην) ναυαρχίδες 2ετίας σε μικρότερο die size/TDP.

rsxtransistor2.jpg
 

GeForce 6800 Ultra = ναυαρχίδα του 2004
RSX = mid-range GPU του 2006

Ναι αλλα η APU της κονσολας πρεπει να χωρεσει σε 300-350 mm2 cpu/gpu και Ι/Ο και μην ξεχναμε και το raytracing hardware που θα πρεπει να χωρεσει στο ιδιο die, η 5700 δεν εχει τετοιο hardware και tbh δεν εχω ιδεα ποσο πιανει απο το die των RTX. Ξερουμε πως θα εχουν πολυ λιγοτερη cache απο της retail cpu και τα I/O λογο APU γλυτωνουν χωρο, αλλα και παλι δεν χωρανε πολλα πολλα.

Θα πανε σε μεγαλυτερο die size? Λιγο εως πολυ δυσκολο γιατι θα εχουν θεματα λογο θερμοτητας και καταναλωσης.

Επεξ/σία από Darky
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, Darky said:

Ναι αλλα η APU της κονσολας πρεπει να χωρεσει σε 300-350 mm2 cpu/gpu και Ι/Ο και μην ξεχναμε και το raytracing hardware που θα πρεπει να χωρεσει στο ιδιο die, η 5700 δεν εχει τετοιο hardware και tbh δεν εχω ιδεα ποσο πιανει απο το die των RTX. Ξερουμε πως θα εχουν πολυ λιγοτερη cache απο της retail cpu και τα I/O λογο APU γλυτωνουν χωρο, αλλα και παλι δεν χωρανε πολλα πολλα.

Θα πανε σε μεγαλυτερο die size? Λιγο εως πολυ δυσκολο γιατι θα εχουν θεματα λογο θερμοτητας και καταναλωσης.

Μπορούν να πάνε μέχρι 400mm2 κρίνοντας από το Scarlett die size (έχουμε PCB photo).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DJTaurus είπε

Μπορούν να πάνε μέχρι 400mm2 κρίνοντας από το Scarlett die size (έχουμε PCB photo).

Ονειρευεσαι δηλαδη 400mm2 die APU με RT και επιδοσεις 2080ti? Μακαρι, ωστε βγει και μια 3080ti στο PC να συνεχιζει να σφαλιαριζει τις κονσολες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, Ryzenlake said:

Ονειρευεσαι δηλαδη 400mm2 die APU με RT και επιδοσεις 2080ti? Μακαρι, ωστε βγει και μια 3080ti στο PC να συνεχιζει να σφαλιαριζει τις κονσολες. 

Σφαλιάρες τρως ήδη από τον επιβήτορα σου τον Πέτσινο, ακόμα και χωρίς mining craze... εδώ τις 12nm Turing τις πουλάνε πανάκριβα, πόσο μάλλον 7nm φρέσκο πράμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, DJTaurus είπε

Σφαλιάρες τρως ήδη από τον επιβήτορα σου τον Πέτσινο, ακόμα και χωρίς mining craze... εδώ τις 12nm Turing τις πουλάνε πανάκριβα, πόσο μάλλον 7nm φρέσκο πράμα.

Δεν εχω turing φιλε, εχασες. Σαφηνω τωρα γιατι βλεπω σφιγκεσαι πολυ και ειναι κριμα. Παντως αμα θες στειλε pm να ρθεις απο δω να παιξεις τιποτα στο PC μου να δεις πως ειναι, να σου φυγει και το κομπλεξ, γιατι πολυ λυσσα βγαζεις ρε φιλε. Οκ καταλαβαμε, δεν μπορεις να αγορασεις, μεχρι 200€ που κανει το peasant gaming device φτναει η τσεπη σου. Και τι εγινε? Και εγω δεν εχω λεφτα για F40 αλλα δεν τις βγαζω μαπα ;) 

Επεξ/σία από Ryzenlake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...