Προς το περιεχόμενο

[UPS] APC 1300VA BR1300MI 219.00 € @Plaisio.gr


Jason15

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, guzel είπε

Έχω APC στο γραφείο. Νομίζω η legrand είναι μεγάλη εταιρεία. Υποθέτω θα είναι αντάξια στα UPS της APC.

Με το APC στις διακοπές ρεύματος στιγμιαία ανοιγοκλείνει η οθονη. Τα ms που μεσολαβούν για να γυρίσει από ρεύμα στην μπαταρία δεν φθείρουν τις συσκευές που είναι συνδεμένες επάνω;

Σιγουρα ειναι μεγαλη εταιρια αλλα επειδη πολλα χρονια τωρα εχω αρκετα προιοντα της APC δεν θα την αλλαζα.

Για το αλλο ερωτημα ας περιμενουμε τον poulino ν'απαντησει γιατι δεν το γνωριζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, HERTHAN είπε

Σιγουρα ειναι μεγαλη εταιρια αλλα επειδη πολλα χρονια τωρα εχω αρκετα προιοντα της APC δεν θα την αλλαζα.

Για το αλλο ερωτημα ας περιμενουμε τον poulino ν'απαντησει γιατι δεν το γνωριζω.

Επίσης κάτι άλλο που έχω παρατηρησει βάζοντας ένα μετρητή κατανάλωσης που δείχνει και τα βολτ, το AVR δεν λειτουργεί μόνιμα. Θεωρούσα στην αρχή ότι θα είχε μόνιμα σταθερά volt. Ενεργοποιείτε απ' ότι έχω καταλάβει μόνο (στην ουσία γυρνάει στην μπαταρία) όταν τα volt είναι 220-10% ή 230+10%. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, guzel είπε

Έχω APC στο γραφείο. Νομίζω η legrand είναι μεγάλη εταιρεία. Υποθέτω θα είναι αντάξια στα UPS της APC.

Με το APC στις διακοπές ρεύματος στιγμιαία ανοιγοκλείνει η οθονη. Τα ms που μεσολαβούν για να γυρίσει από ρεύμα στην μπαταρία δεν φθείρουν τις συσκευές που είναι συνδεμένες επάνω;

Και το δικο μου το κανει αυτο στη μια απο τις δυο οθονες.

Ειναι παλια οθονη η δικια σου?

Εαν ναι μαλλον οι πυκνωτες δε κρατανε πολυ φορτιο και στη μεταβαση αδειαζουν.

Υποθετικο αυτο μιας και η καινουργια δε μου σβηνει,ενω η παλια μου ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dantε είπε

Και το δικο μου το κανει αυτο στη μια απο τις δυο οθονες.

Ειναι παλια οθονη η δικια σου?

Εαν ναι μαλλον οι πυκνωτες δε κρατανε πολυ φορτιο και στη μεταβαση αδειαζουν.

Υποθετικο αυτο μιας και η καινουργια δε μου σβηνει,ενω η παλια μου ναι.

Είναι η Dell S2316H

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, guzel είπε

Είναι η Dell S2316H

Τι να πω,ισως εχει αργη μεταβαση μιας και με το παλιο μου ups δε το εκανε αυτο.

Κακο αυτο μεν,αλλα δε νομιζω να παθαινουν κατι,ειδικα μια οθονη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, guzel said:

παροτι ειναι μεγαλη εταιρεια προσωπικα θα πηγαινα σε apc αφου και η διαφορα τιμης δεν ειναι μεγαλη. εμπιστευομαι πιο πολυ την apc.αν ηταν για τιποτα πριζακια κτλ οκ τοτε Legrand.

20 hours ago, HERTHAN said:

Οσο καλο κι αν ειναι θα πηγαινα σε APC οπως εχω κανει και σε ολα τα πολυπριζα που εχω.

+1

20 hours ago, guzel said:

Έχω APC στο γραφείο. Νομίζω η legrand είναι μεγάλη εταιρεία. Υποθέτω θα είναι αντάξια στα UPS της APC.

Με το APC στις διακοπές ρεύματος στιγμιαία ανοιγοκλείνει η οθονη. Τα ms που μεσολαβούν για να γυρίσει από ρεύμα στην μπαταρία δεν φθείρουν τις συσκευές που είναι συνδεμένες επάνω;

γενικως ακομα και σε μεγαλα Datacenter lamda helix,med nautilus(ti sparkle) βλεπεις apc.

Ισως εχει να κανει ο συνδυασμος οθονης και ups.οθονης γιατι οπως ειπαν αναλογως τροφοδοτικου κτλ μπορει να αντεξει καποια ms και ups για το ποσο θελει για να γυρισει σε μπαταρια.στα smart που ειναι κατηγορια για servers οσο ξερω ο χρονος αποκρισης(για να γυρισει σε battery ) ειναι μικροτερος.

20 hours ago, HERTHAN said:

Σιγουρα ειναι μεγαλη εταιρια αλλα επειδη πολλα χρονια τωρα εχω αρκετα προιοντα της APC δεν θα την αλλαζα.

Για το αλλο ερωτημα ας περιμενουμε τον poulino ν'απαντησει γιατι δεν το γνωριζω.

Οτι σε μεγαλα data center βλεπει καποιος apc πιστευω σημαινει πολλα.και επισης μαρεσει που καθε κομματι το δοκιμαζουν ξεχωριστα και εβαζαν μεσα και το αποκομμα με τα τεστ που περασε.και απο after sales δεν ειχα παραπονο.

19 hours ago, guzel said:

Επίσης κάτι άλλο που έχω παρατηρησει βάζοντας ένα μετρητή κατανάλωσης που δείχνει και τα βολτ, το AVR δεν λειτουργεί μόνιμα. Θεωρούσα στην αρχή ότι θα είχε μόνιμα σταθερά volt. Ενεργοποιείτε απ' ότι έχω καταλάβει μόνο (στην ουσία γυρνάει στην μπαταρία) όταν τα volt είναι 220-10% ή 230+10%. 

οχι δεν λειτουργει μονιμα.σε ενα smart apc που ειχα και αν θυμαμαι σωστα πανε και χρονια υπηρχε το παρακατω .τα νουμερα ειναι λιγο τυχαια απλα για να καταλαβεις και επισης μπορουσες να τα ρυθμισεις.

αν ησουν 220-230 volt ολα οκ.αν πηγαινες 205-210 ή  230 - 240 τοτε το avr λειτουργουσε και εξομαλυνε την κατασταση.οταν ειναι στο under τοτε βοηθαει και η μπαταρια. αν ομως η ταση πηγαινε κατω απο 205 ή πανω απο 240 τοτε επειδη το avr δεν μπορει να το φερει εκει που θελει ακριβως για αυτο δινει κατευθειαν απο την μπαταρια. το avr για αρχη προσπαθει να φτιαξει το ρευμα και αμα ξεπερασεις καποια ορια τοτε την θεση του παιρνει η μπαταρια.

19 hours ago, Dantε said:

Και το δικο μου το κανει αυτο στη μια απο τις δυο οθονες.

Ειναι παλια οθονη η δικια σου?

Εαν ναι μαλλον οι πυκνωτες δε κρατανε πολυ φορτιο και στη μεταβαση αδειαζουν.

Υποθετικο αυτο μιας και η καινουργια δε μου σβηνει,ενω η παλια μου ναι.

συνδυασμος ειναι πιστευω.και Ups και οθονης οπως εγραψα πιο πανω.

19 hours ago, guzel said:

Είναι η Dell S2316H

μπορει και να μην ειναι θεμα παλιας η νεας οθονης.μπορει απλα να ειναι ετσι η κατασκευη του μοντελου.ειχα παντοτε smart και δεν ειχα δει κατι παρομοιο.

19 hours ago, Dantε said:

Τι να πω,ισως εχει αργη μεταβαση μιας και με το παλιο μου ups δε το εκανε αυτο.

Κακο αυτο μεν,αλλα δε νομιζω να παθαινουν κατι,ειδικα μια οθονη.

ο κατασκευαστης μπορει στο manual να αναφερει κατι για αυτο για τα ms που θελει για να γυρισει σε battery.οποτε με καποιο αλλο μοντελο να ειναι καλυτερα.

ισως το προηγουμενο Ups ειχε μικροτερη χρονο αποκρισης.η μπαταρια ειναι σε καλη κατασταση?αντεχει οταν το βγαλεις απο το ρευμα ή σβηνει μετα απο κανα λεπτο?λεω μηπως 1% είναι κανα θεμα μπαταριας που μπορει να ειναι στα τελευταια της.εκτος αν το εκανε απο την αρχη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο την αρχή μου το κανε. 

Καινουργιο ειναι το ups. Ναι το παλιο στα χαρακτηριστικα εχει μικροτερο χρόνο μεταβασης. 

Περιεργο μιας και ηταν ενα accupowerοχι δηλαδη κατι τρελο. 

Επεξ/σία από Dantε
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 minutes ago, Dantε said:

Απο την αρχή μου το κανε. 

Καινουργιο ειναι το ups. Ναι το παλιο στα χαρακτηριστικα εχει μικροτερο χρόνο μεταβασης. 

Περιεργο μιας και ηταν ενα accupowerοχι δηλαδη κατι τρελο. 

καλως η κακως υπαρχουν διαφορα μοντελα apc.απο τα φτηνα(backups) μεχρι τα Smart.απλα σε εσενα εκατσε και ο συνδυασμος οθονης μαζι.με αλλη οθονη μπορει να μην το ειχες προσεξει ποτε. σε ιδια λεφτα σε αλλη μαρκα μπορει να βρεις Ups με καλυτερα χαρακτηριστικα.. πχ ενα sinewave απο την χ εταιρεια μπορει να ειναι πολυ πιο φτηνο απο ενα sinewave της apc.απλα εχει να κανει με ποιοτητα,εννοειται με το ονομα της καθε εταιρειας κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 27/11/2019 at 15:58, thunderstorm said:

Σήμερα παρέλαβα. Προσοχή, στην συσκευασία ΔΕΝ υπάρχουν αντάπτορες σε schuko όπως λέει η περιγραφή!! :-D 

συνηθως τα smart εδιναν ενα βυσμα iec ωστε να κοψεις το schuko και να το κανεις iec.οποτε εκοβες το βυσμα απο ενα πολυπριζο και εβαζες το βυσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

http://www.axd.gr/product_info.php?products_id=20064 2 τετoια  ετοιμα ειχα παρει + 2 να δινουν σε τροφοδοσια pc 

Σου ειναι ευκολα να δείξεις πως κοβεις το schuko ;

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Mhlogiatros said:

http://www.axd.gr/product_info.php?products_id=20064 2 τετoια  ετοιμα ειχα παρει + 2 να δινουν σε τροφοδοσια pc 

πουλανε και πολυπριζο οπως και σκετο βυσμα αν θελει καποιος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, poulinos είπε

συνηθως τα smart εδιναν ενα βυσμα iec ωστε να κοψεις το schuko και να το κανεις iec.οποτε εκοβες το βυσμα απο ενα πολυπριζο και εβαζες το βυσμα.

Ναι, αγόρασα ένα βύσμα κ έφτιαξα ένα πολύμπριζο για τα περιφερειακά. Οθόνη και pc  τα σύνδεσα με 2 καλώδια που είχε μέσα. 
Έχω την εντύπωση όμως ότι κάτι δεν πάει καλά. Από το 61% έκανε περίπου 6!!! ώρες να πάει στο 97%. Επίσης, έχει πέσει 3 φορές το ρελέ διαφυγής (αλλά ίσως κ να είναι τυχαίο γεγονός)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, thunderstorm said:

Ναι, αγόρασα ένα βύσμα κ έφτιαξα ένα πολύμπριζο για τα περιφερειακά. Οθόνη και pc  τα σύνδεσα με 2 καλώδια που είχε μέσα. 
Έχω την εντύπωση όμως ότι κάτι δεν πάει καλά. Από το 61% έκανε περίπου 6!!! ώρες να πάει στο 97%. Επίσης, έχει πέσει 3 φορές το ρελέ διαφυγής (αλλά ίσως κ να είναι τυχαίο γεγονός)

οσες φορες ειχα apc δεν ειχα ποτε καποιο προβλημα.εχει τυχει να πεφτει ασφαλεια σε μενα σε δωματιο αλλα δεν εφταιγαν οι συσκευες.υπηρχε αλλο προβλημα. στο manual μπορεις να δεις ποση ωρα κανουν οι μπαταριες να γεμισουν και ισως να το επηρεαζει αν υπαρχει φορτο ή οχι πανω στο Ups>το κανονικο τεστ θα ηταν να το αδειασεις και να το γεμισεις χωρις τιποτα πανω.νομιζω το αναφερουν οτι οι μπαταριες γεμιζουν πιο αργα οταν υπαρχει φορτο πανω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...