Προς το περιεχόμενο

Μούφα black friday


madB

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, theoritikos είπε

Αυτό ακριβώς , θα ήθελα να αγοράσω από Γερμανό/public κλπ το επόμενο κινητό μου , όπου όλο και κάποιο υποκατάστημα θα έχω κοντά μου, παρά από κάποιο άγνωστο μαγαζάκι που δεν έχει καν φυσική υπόσταση. Αν θέλουν να κάνουν σωστή προσφορά το κάθε public, ας βάλουν ίδια τιμή με το μαγαζάκι. Δεν μου περισσεύουν όμως εμένα όπως και σε πολλούς άλλους να δίνω 50-80 ευρώ καπέλο απλά και μόνο για να λέω ότι το πήρα από αλυσίδα

Γιατί σκας και δεν το παίρνεις από το "μαγαζάκι";Χολέρα εχει;

6 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

Έχουν μπερδεψει την bf με τις εκπτώσεις. Μπαίνεις σε μαγαζι και εχει τα παντα - 10%. Επρεπε να ξεστοκαρουν στο κοστος επιλεγμενα 40-50 κωδικους σε μια η δυο μερες και τελος. 

40-50 κωδικούς στο κόστος;Για ποιο λόγο;Τι θα κερδισουν;Για να χαιρόμαστε εμείς;

Νομίζω πως ορισμένοι επειδή δεν βρήκατε αυτό που θέλατε σε τιμή χώμα σας χτύπησε άσχημα η απογοήτευση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Κάθε χρόνο τα ίδια θα λέμε. Στην black friday μπορείς να πετύχεις σημαντική έκπτωση εφόσον προχωρήσεις σε αγορές πολλών συσκευών με ένα σεβαστό κόστος, επίσης να είναι μαρκαρισμένες από πριν οι υποψήφιες μάρκες για να ελέγχονται τυχόν παιχνίδια με τις τιμές. Πριν 2 χρόνια ανακαίνισε το σπίτι του ο ξάδερφός μου και αγόρασε όλες τις συσκευές κουζίνας την black friday, είχε κέρδος 1000 ευρώ περίπου. Τώρα για μεμονωμένες συσκευές και λοιπά γκατζετάκια, συμφέρει πιθανόν περισσότερο ένα σκρουτζομάγαζο που έτσι κι αλλιώς έχουνε αρκετά χαμηλότερες τιμές σε σχέση με τις μεγάλες αλυσίδες. 

Εγώ σκόπευα από του χρόνου να αγοράσω ένα 24αρι κλιματιστικό από σκρουτζομάγαζο στα 950ευρώ όταν οι γνωστές αλυσίδες το έχουν 1100-1200. Μεγάλη αλυσίδα όμως εν όψει black friday έριξε την τιμή λίγο πάνω απ' τα 950 και δίνει δωρεάν τοποθέτηση μαζί με δωροεπιταγή όταν τα σκρουτζομάγαζα δεν παρέχουν δωρεάν τοποθέτηση, έτσι θα επιλέξω την μεγάλη αλυσίδα, κερδίζω κάπου 70 ως 100 ευρώ επιπλέον που θα πλήρωνα συνεργείο συν οτι άλλο αγοράσω μέχρι εκείνο το ύψος.

Ισχύει και αυτό αλλά οι πιο καλές εκπτώσεις black friday γίνονται στα ακριβά προϊόντα.

Εγώ που έκανα μετακόμιση το καλοκαίρι μια χαρά τιμές βρήκα με τις καλοκαιρινές εκπτώσεις (αλλά πήγα σε πιο value for money λύσεις και όχι λευκές συσκευές 1000+ ευρώ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάθε χρόνο τα ίδια ποστ. Δεν βαριέστε καθόλου. ΠΡΟΦΑΝΩΣ και δεν είναι το ιδιο το αμερικανικό bf με το ελληνικό. Στο αμερικανικο δεν βάζουν εκπτωσουλες 5% σε όλα, έχουν προϊόντα για ξεστοκαρισμα και τα δίνουν 40-50%.Για αυτό και ποδοπατιουνται. Εδώ κάνουν ουρες για 20 ευρώ κάτω στο s10, οσο πιο πρόβατο είναι το κοινό, τόσο περισσότερο για πρόβατα θα του φερθούν. Άλλο ένα λάθος που κάνουμε είναι ότι τρέχουμε και συγκρίνουμε την προσφορά με την κατωτερη τιμή του σκρουτζ. ΔΕΝ θα βρείτε προσφορά με τιμή χαμηλότερη από αυτή του σκρουτζ. Ο λόγος είναι ότι τα μαγαζιά αυτά κάνουν παραεισαγωγη, και γλιτώνουν έξοδα αλλιώς, για αυτό και ρίχνουν την τιμή. Για μια μεγάλη αλυσίδα όπως τα mm ο κωτσο το να πλησιάσουν απλά την χαμηλότερη τιμή στο σκρουτζ για αυτούς είναι έκπτωση. Απλά συνηδειτοποιηστε το και θα έχετε το κεφάλι σας ήσυχο. 

Επεξ/σία από fastnq2
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβως οπως τα λενε οι υπολοιποι...,μην περιμενετε κατι εξωπραγματικο του τυπου αμερικη...απο την πρωτη χρονια θα επρεπε να το καταλαβετε...ακομα η καλυτερη προσφορα ολων των εποχων θυμαμαι ηταν εκτος black friday...εποχη 2015 πασχα που ο γερμανος εδινε με 400Ε το xbox one μαζι με το nokia lumia 930, δηλαδη γλιτωνες 400Ε...και γινοταν πανικος και εδω μεσα θυμαμαι την ατακα "μισα μισα", αλλος ηθελε τη κονσολα και αλλος το κινητο...αυτες ηταν ωραιες εποχες...γνωριμιες απο το φορουμ εξω απο γερμανο:) τι black friday και ψευτιες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γκρίνια γύρω από το black friday δεν είναι μόνο ελληνικό φαινόμενο, τα ίδια άκουγα στο ιρλανδικό ραδιόφωνο την περασμένη βδομάδα, τα ίδια διαβάζω και στον ολλανδικό, τον βέλγικο και τον γαλλικό τύπο.

Λίγο πολύ σε αυτό φταίει ο μύθος που έχει χτιστεί γύρω από την Black friday, μια μέρα που έχει κυρίως εθιμοτυπικό χαρακτήρα για τους Αμερικάνους αλλά έχει μεταφερθεί στον υπόλοιπο κόσμο μέσω των κλασικών εικόνων ανθρώπων που κατασκηνώνουν έξω από malls και μπαίνουν τρέχοντας σαν να μην υπάρχει αύριο όταν ανοίγουν. Αυτό έχει γιγαντώσει στα μάτια του υπόλοιπου κόσμου το φαινόμενο της black friday όπου λίγο πολύ πιστεύουμε ότι το αφεντικό τρελάθηκε και σκοτώνει όλο το εμπόρευμα.

Για να βάλουμε τα πράματα στη θέση τους, δεν είναι αλήθεια κάτι τέτοιο. Η Βlack Friday στις ΗΠΑ είναι κυρίως έθιμο, συνήθεια, κάτι αντίστοιχο που πάμε στην Ελλάδα μαζικά στις ταβέρνες την Τσικνοπέμπτη. Οι Αμερικάνοι το βλέπουν κυρίως ως κάτι το πατροπαράδοτο, τρώμε όλοι μαζί το βράδυ του Thanksgiving και ύστερα πάμε να ψωνίσουμε και να κάνουμε χάζι όλους αυτούς που κάνουν ολονυχτία έξω από τα μαγαζιά.

Για να δείτε πού παίζουν οι προσφορές μπείτε απλά στη σελίδα του Amazon ή του Walmart, δε θα βρείτε κάτι το εξαιρετικά φοβερό τουλάχιστον στα μεγέθη που πιστεύουμε για 70 και 80% κάτω. Παίζουν προσφορές τέτοιες σίγουρα, αλλά στο 99.9% των περιπτώσεων μιλάμε για μεγάλες συσκευές, περασμένα μοντέλα και το κυριότερο λίγα κομμάτια. Ακόμα και ένα σχόλιο πιο πάνω ότι στην Αμερική δίνουν τσάμπα iphone αν αγοράσεις άλλο ένα, προφανώς και δεν είναι αλήθεια. Τέτοιες "προσφορές" που παίζουν σχεδόν όλο το χρόνο είναι αποκλειστικά για κλειδωμένα τηλέφωνα τα οποία αγοράζεις μέσω συμβολαίου. Το συγκεκριμένο προσφέρεται από τη Verizon και σου δίνουν "τσάμπα" το iphone αν πληρώσεις ένα, έχεις ήδη συμβόλαιο με τη Verizon και κάνεις ακόμα ένα στο unlimited plan (δηλαδή πάγιο 75+ δολλάρια τον μήνα). Προφανώς αν κάτι τέτοιο διαφήμιζε η Wind ή η Cosmote στην Ελλάδα θα γέμιζαν με αρνητικά σχόλια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...