Προς το περιεχόμενο

Μούφα black friday


madB

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, gianniz_k είπε

Κύριοι αυτή η κουβέντα ανακυκλώνεται διαρκώς χωρίς νόημα.Όποιος θέλει αγοράζει,όποιος νιώθει πως θα εξαπατηθεί δεν αγοράζει.

Εσύ φίλε μου που θες την 32" μπορείς να περιμένεις να πέσει κι άλλο ή να βρεις κάποια άλλη αν δεν σου κάνει η τιμή.Και ο ts με το a50 να το πάρει από skroutz.Γιατί το βασανίζετε;

Εμένα προσωπικά δεν με ενδιαφέρει η 32". Απλά ανέφερα την απάντηση του Public για να δείξω ποια είναι η τακτική που ακολουθείται από όλα τα καταστήματα. 

Προσωπικά θα ήμουν περισσότερο ευχαριστημένος αν οι προσφορές που αναγράφονταν ήταν μικρότερες πχ 10-20% αλλά πιο ουσιαστικές. 

Τέλος, όπως ξανά έγραψα, από την ώρα που ο μέσος και κάθε μέσος καταναλωτής δεν μπορεί ή δεν θέλει να κάνει μια μικρή έρευνα αγοράς και αγοράζει την οποιαδήποτε "προσφορά" στυλ Black Friday, τότε τα καταστήματα σε όλο τον κόσμο θα συνεχίσουν να ακολουθούν την ίδια τακτική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εχω βαρεθει να γραφω καθε φορα τα ιδια και τα ιδια για τα σχολια περι black friday γιατι δυστηχως ο κοσμος απλα συγκρινει ανομοια πραγματα/αγορες και βγαζει δικες του αποψεις απο το μυαλο για το τι ειναι το σωστο και τι οχι.

Το Black Friday λοιπον δημιουργηθηκε κυριως για να γινει ξεστοκαρισμα πραγματων,κυριως παλιοτερων(γιαυτο και οι μεγαλυτερες εκπτωσεις γινονται σε παλιοτερες συσκευες).

Και ολως τυχαιως μονο οι μεγαλες αλυσιδες παγκοσμιως εχουν ουτως ή αλλως μεγαλο stock στα καταστηματα τους(εξου και γιατι το Black Friday αρχικα αφορουσε μονο αγορα απο το ιδιο το καταστημα).

Βρειτε μου λοιπον εσεις οι ξυπνιοι στην Αμερικη(που οι τιμες btw ειναι χωρις ΦΠΑ)μιας και μιλαμε για κινητα Iphone 11 με εκπτωση πανω απο 50,60 και 70% κατω.Περιμενω....

 

6 ώρες πριν, madB είπε

θα έπρεπε οι τιμές των επώνυμων αλυσίδων να είναι φθηνοτερες ή τουλαχιστον το ίδιο με τα σκτρουτζομαγαζα. Και όχι να μας κοροϊδεύουν για κατεδάφιση και για σφαγή τιμών ενώ είναι και πάλι 50-100 ευρώ ακριβότεροι 😉

Προφανως και δεν ισχυει το σχολιο σου στην πραξη και απορω για ποιο λογο πηρες και likes.

Χαμηλοτερες τιμες απο skroutz o μαγαζα μια χαρα υπαρχουν πχ στο Apple Watch series 4

https://www.skroutz.gr/s/15863434/Apple-Watch-Series-4-Aluminium-44mm-Space-Grey.html

Η πχ σε ενα δισκο Ssd https://www.skroutz.gr/s/12861899/Sandisk-Ultra-3D-1TB.html?from=catspan&keyphrase=ultra

Απλα εννοειται οτι δεν θα ειναι σε ολα τα προιοντα.

Καντε μια βολτα και στα Ευρωπαικα amazon να μου βρειτε σε ολα τα προιοντα τιμες χωμα.Κατι μου λεει οτι ολως τυχαιως θα δειτε οτι και στην υπολοιπη Ευρωπη,αναλογα σκηνικα υπαρχουν.

 

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, deadwar είπε

Απλά κοροϊδία. Τηλεόραση που αγόρασα πριν λίγες μέρες και όχι σε "black Friday ".

Είμαι για καταγγελία αλλά δεν θέλω ασχοληθώ.

Screenshot_20191125-213753_Gmail.jpg

20191125_215638.jpg

Όχι πρέπει να ασχοληθείς και να μας γράψεις και την απάντηση που θα πάρεις μετά για νά'χουμε να γελάμε.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα κινητά που έχουν προσφορά, αν συγκρίνετε τιμή black friday με τιμή Σκρουτζ, το Σκρουτζ βγαίνει αρκετά πιο φθηνό. Πιο το νόημα να αγοράσεις το κινητό τότε από την αλυσίδα ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, theoritikos είπε

Στα κινητά που έχουν προσφορά, αν συγκρίνετε τιμή black friday με τιμή Σκρουτζ, το Σκρουτζ βγαίνει αρκετά πιο φθηνό. Πιο το νόημα να αγοράσεις το κινητό τότε από την αλυσίδα ?

Δεν υποχρεώνει κάνεις κανέναν ν αγοράσει είτε από αλυσίδες είτε από Σκρουτζ! 

Αυτή η κλάψα "μαααα κοίτα πόσο έχει στο σκρουτζ" δεν έχει κανένα μα κανένα νόημα. 

Θρεντ το ένα μετά το άλλο να κλαίγονται γιατί ο Χ Γερμανός πουλαει τόσο και το μαγαζάκι στα εγκατα της Ομονοιας πιο κάτω. 

Μεγάλα παιδιά είμαστε , αγοράζουμε απ όπου θέλουμε ! Αν ασχολείσαι τόσο με τον κάθε γερμανό σημαίνει πως κι εσύ θα ήθελες ν αγοράσεις απ εκεί κι όχι από την αποθηκουλα 

(Γενικό σχόλιο) 

  • Like 6
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα δεν είναι το 5 και 10% στην έκπτωση αλλά η ''εξαπάτηση''. Αν μια ΤV πχ κάνει 350€ και διαφημίζουν έκπτωση 5% άρα 332.5€ πολύ ευχαρίστως να το σκεφτώ εφόσον με ενδιαφέρει στην παρούσα φάση. Άλλα όταν τα 350€ γίνονται 440€ και διατυμπανίζουν έκπτωση 20% άρα 352€ δε το δέχομαι για κανένα λόγο και νομίζω ότι αυτό είναι και το γενικό κράξιμο και όχι γιατί εδώ κάνουν 5 και 10% έκπτωση ενώ στο εξωτερικό πάνω από 30.

Πρόπερσι σε περίοδο black friday είχα πάρει monitor από 150€ που ήταν η τιμή προ BF στα 130 με τιμή BF 160€. Δε με χάλασε καθώς τόση ήταν περίπου η πραγματική του αξία με τα τότε specs. Δεν έκανα τη χρυσή αγορά αλλά αυτό το 20ρικο μείον δε με χάλασε.

Πέρυσι πήρα το XBOX One S στα 214€. Είχε παίξει το απίστευτο deal από το επίσημο site στα 150€ αλλά το χασα ωστόσο ελέω BF τρώει μια βουτιά από τα 300+ στα 250 και μετά έπαιζε στα 214. Δεν ήταν επίσης η χρυσή αγορά αλλά ήταν πολύ τίμια.

To 2017 το PS4 pro κόστισε 380€ χωρίς παιχνίδι, αγοράστηκε από amazon 360 τελική ΜΕ παιχνίδι πάλι περίοδο BF. 

Σίγουρα υπάρχουν οι ανύπαρκτες προσφορές αλλά όποιος βλέπει την BF σαν ευκαιρία να τσιμπήσει κάτι με μια μικρή έκπτωση είναι κερδισμένος. Αυτός που περιμένει το iphone ή την 4Κ των 1000€ με 70% απλά θα γκρινιάζει στα φόρα. Ότι θα βγει θα βγει σε κάποιο κατάστημα αλλά σίγουρα θα είναι ένα και είτε θα πέσει ξύλο για το ποιος θα το πάρει είτε θα το συνεννοηθούν να το πάρει κάποιος από μέσα.

 

16 λεπτά πριν, theoritikos είπε

Στα κινητά που έχουν προσφορά, αν συγκρίνετε τιμή black friday με τιμή Σκρουτζ, το Σκρουτζ βγαίνει αρκετά πιο φθηνό. Πιο το νόημα να αγοράσεις το κινητό τότε από την αλυσίδα ?

Επίσημη εισαγωγή με επίσημη εγγύηση ο ένας παραεισαγωγή ο άλλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν μπερδεψει την bf με τις εκπτώσεις. Μπαίνεις σε μαγαζι και εχει τα παντα - 10%. Επρεπε να ξεστοκαρουν στο κοστος επιλεγμενα 40-50 κωδικους σε μια η δυο μερες και τελος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πέρυσι χαλβάδιαζα μία τηλεόραση 50". Τελικά την έβαλε ο γερμανός τιμή σκρουτζ, αλλά με eurobank έδινε και 20% επιστροφή. Οπότε 450€ η τηλεόραση με 20% επιστροφή, μου βγήκε στα 360€, αλλά οι έξυπνοι έιναι λίγοι. Οι περισσότεροι νομίζουν πως όλα είναι σούπερ προσφορές και η χειραγώγηση είναι το πρόβλημα των περισσότερων. Άλλωστε αν μην βλέπουμε την BF, κάθε χρόνο, ας βλέπουμε την χειραγώγηση στα σουπερμαρκετ.

Συγκεκριμένα στον σκλαβενίτη, επειδή παίρνω συχνά πάνε για την γιαγιά έχει αρχική τιμή 17,82€ τις βάζει σε ανάλογες προσφορές και μία φορά το δίμηνο κάτω από 10€. Στον Πειραιά όμως που πάω τις έχει σταθερά, ΟΛΟ ΤΟ ΧΡΟΝΟ στα 10,90€.

Αυτό λοιπόν είναι που κράζουν οι περισσότεροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όλο τον κόσμο υπάρχουν λίγα κομμάτια κράχτες που σε οδηγούν στο κατάστημα για να αγοράσεις και άλλα πράγματα.

Κατά τ'άλλα βέβαια, προς το παρόν δεν βλέπω καμία φοβερή προσφορά. Ηθελα να αγοράσω ορισμένα πράγματα πριν από μια εβδομάδα και περίμενα.  Τελικά δεν έβγαλαν τίποτα που να αξίζει τον κόπο. Είχε κάποιες καλές εκπτώσεις, αλλά σε πιο χαμηλής ποιότητας κομμάτια ή σε πολύ ακριβά με άσχημες κριτικές ή σε κομμάτια που δεν υπάρχουν στο σκρουτζ για να μπορείς να συγκρίνεις...

Τελικά κατέληξα να αγοράσω αυτά που είχα δει την προηγούμενη εβδομάδα, δηλαδή τα προιόντα που ήθελα μέσω σκρουτζ... Ο κόσμος που δεν πολυψάχνεται, θα παρασύρεται εύκολα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, margaritagr είπε

Δεν υποχρεώνει κάνεις κανέναν ν αγοράσει είτε από αλυσίδες είτε από Σκρουτζ! 

Αυτή η κλάψα "μαααα κοίτα πόσο έχει στο σκρουτζ" δεν έχει κανένα μα κανένα νόημα. 

Θρεντ το ένα μετά το άλλο να κλαίγονται γιατί ο Χ Γερμανός πουλαει τόσο και το μαγαζάκι στα εγκατα της Ομονοιας πιο κάτω. 

Μεγάλα παιδιά είμαστε , αγοράζουμε απ όπου θέλουμε ! Αν ασχολείσαι τόσο με τον κάθε γερμανό σημαίνει πως κι εσύ θα ήθελες ν αγοράσεις απ εκεί κι όχι από την αποθηκουλα 

(Γενικό σχόλιο) 

Αυτό ακριβώς , θα ήθελα να αγοράσω από Γερμανό/public κλπ το επόμενο κινητό μου , όπου όλο και κάποιο υποκατάστημα θα έχω κοντά μου, παρά από κάποιο άγνωστο μαγαζάκι που δεν έχει καν φυσική υπόσταση. Αν θέλουν να κάνουν σωστή προσφορά το κάθε public, ας βάλουν ίδια τιμή με το μαγαζάκι. Δεν μου περισσεύουν όμως εμένα όπως και σε πολλούς άλλους να δίνω 50-80 ευρώ καπέλο απλά και μόνο για να λέω ότι το πήρα από αλυσίδα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για καθιστε , μην ειστε ανυπομονοι παιδια.Μπορει να ξεκινανε νωχελικα και να  τα δωσουν ολα στην...cyber mondey , για να εχει σασπενς στο φιναλε :D

Επεξ/σία από bluesattack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να παρω ενα κινητο xiaomi t9 pro ενα ηλεκτρικο πατινι xiaomi pro και μια security ip camera

Θα τα βρω σε τιμη εξωτερικου(gearbest/banggood με κουπονι) η ακομα και την BF θα ειναι ποιο ακριβα εδω ?

Πειτε μου να ξερω αν ειναι να τα παρω επιτοπου απ εξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε χρόνο τα ίδια θα λέμε. Στην black friday μπορείς να πετύχεις σημαντική έκπτωση εφόσον προχωρήσεις σε αγορές πολλών συσκευών με ένα σεβαστό κόστος, επίσης να είναι μαρκαρισμένες από πριν οι υποψήφιες μάρκες για να ελέγχονται τυχόν παιχνίδια με τις τιμές. Πριν 2 χρόνια ανακαίνισε το σπίτι του ο ξάδερφός μου και αγόρασε όλες τις συσκευές κουζίνας την black friday, είχε κέρδος 1000 ευρώ περίπου. Τώρα για μεμονωμένες συσκευές και λοιπά γκατζετάκια, συμφέρει πιθανόν περισσότερο ένα σκρουτζομάγαζο που έτσι κι αλλιώς έχουνε αρκετά χαμηλότερες τιμές σε σχέση με τις μεγάλες αλυσίδες. 

Εγώ σκόπευα από του χρόνου να αγοράσω ένα 24αρι κλιματιστικό από σκρουτζομάγαζο στα 950ευρώ όταν οι γνωστές αλυσίδες το έχουν 1100-1200. Μεγάλη αλυσίδα όμως εν όψει black friday έριξε την τιμή λίγο πάνω απ' τα 950 και δίνει δωρεάν τοποθέτηση μαζί με δωροεπιταγή όταν τα σκρουτζομάγαζα δεν παρέχουν δωρεάν τοποθέτηση, έτσι θα επιλέξω την μεγάλη αλυσίδα, κερδίζω κάπου 70 ως 100 ευρώ επιπλέον που θα πλήρωνα συνεργείο συν οτι άλλο αγοράσω μέχρι εκείνο το ύψος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...