Προς το περιεχόμενο

[Gaming Monitor] LG UltraGear 27GL83A-B (27", WQHD, IPS, G-Sync/FreeSync, 144Hz, 1ms) ~440€ @Amazon.co.uk


LaMereda

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, John_on_PC είπε

Παιδιά πιστεύετε αξίζει 90€ παραπάνω από αυτήν για συνδυασμό με 3600 και 5700 xt:

https://www.plaisio.gr/dell-monitor-27-s2719dgf-gaming_3012263

Έχω τη συγκεκριμένη με 3700x και 5700xt και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Αν δεν θες τρομερές γωνίες και παίζεις παιχνίδια είναι πολύ καλή λύση. Δες και απευθείας από την ίδια τη Dell, μπορεί να έχει ακόμα καλύτερη τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Thrylos7 είπε

IPS ειναι φιλε μου...τι contrast να εχει? Το ξερεις αυτο απο την αρχη εκτος αν περιμενεις θαυματα η δεν ξερεις απο panels

Άρα το εξαιρετική δεν την χαραχτηρίζει  απόλυτα. Ένα φρέσκο μόνιτορ είναι η GL850 με ότι κουσούρια-προβλήματα μπορεί να έχει. Να θυμίσω ότι βγήκε αρχές Σεπτμεβρίου και για κάποιο λόγο εξαφανίστηκε-αποσύρθηκε από τα καταστήματα (για εξωτερικό μιλάω) και τώρα δειλά δειλά εμφανίζεται και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Vasilis 07 είπε

Άρα το εξαιρετική δεν την χαραχτηρίζει  απόλυτα. Ένα φρέσκο μόνιτορ είναι η GL850 με ότι κουσούρια-προβλήματα μπορεί να έχει. Να θυμίσω ότι βγήκε αρχές Σεπτμεβρίου και για κάποιο λόγο εξαφανίστηκε-αποσύρθηκε από τα καταστήματα (για εξωτερικό μιλάω) και τώρα δειλά δειλά εμφανίζεται και πάλι.

Λόγω ζήτησης έχει εξαφανιστεί όντως. Τουλάχιστον στο ρεντιτ έκαναν σαν τρελοί αυτοί καθώς δεν έβρισκαν απόθεμα και ότι υπήρχε σε στοκ το άρπαζαν σαν Ουρουκ Χαι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Vasilis 07 είπε

Άρα το εξαιρετική δεν την χαραχτηρίζει  απόλυτα. Ένα φρέσκο μόνιτορ είναι η GL850 με ότι κουσούρια-προβλήματα μπορεί να έχει. Να θυμίσω ότι βγήκε αρχές Σεπτμεβρίου και για κάποιο λόγο εξαφανίστηκε-αποσύρθηκε από τα καταστήματα (για εξωτερικό μιλάω) και τώρα δειλά δειλά εμφανίζεται και πάλι.

Δεν ήταν κάποιο μυστήριο. Δεν υπήρχε αρκετό απόθεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμάμαι καλά η GL850 ειχε κανα 800αρι contrast. Χαμηλό και για ips.

Στο overclockers.uk διάβαζα πολύ τζογος για να βρεις καλο πανελ. Φυσικά αυτό ισχυει για πολλα monitor ανεξαρτήτου τιμης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Λόγω ζήτησης έχει εξαφανιστεί όντως. Τουλάχιστον στο ρεντιτ έκαναν σαν τρελοί αυτοί καθώς δεν έβρισκαν απόθεμα και ότι υπήρχε σε στοκ το άρπαζαν σαν Ουρουκ Χαι

 

2 λεπτά πριν, Q-Taxys είπε

Δεν ήταν κάποιο μυστήριο. Δεν υπήρχε αρκετό απόθεμα.

Κάπου είχα διαβάσει (σε ξένο site)  ότι διαπιστώθηκε κάποιο τεχνικό θέμα και τις ξαναμάζεψε η LG. Θέμα διαθεσιμότητας σε προϊόν που παρουσιάστηκε το καλοκαίρι με ημερομηνία κυκλοφορίας αρχές Σεπτεμβρίου δεν νοείται, εκτός και αν η παραγωγή γινόταν χειροποίητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Q-Taxys είπε

Έχω τη συγκεκριμένη με 3700x και 5700xt και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Αν δεν θες τρομερές γωνίες και παίζεις παιχνίδια είναι πολύ καλή λύση. Δες και απευθείας από την ίδια τη Dell, μπορεί να έχει ακόμα καλύτερη τιμή.

Κοίτα έχω και μια ips 60hz 1080p όπου θα μπορούσα να παίξω ΑΑΑ παιχνίδια, αλλά την είδα την Dell στο mediamarkt και σε σχέση με τις άλλες ips και va τα χρώματα ήταν πολύ ξεθωριασμένα. Αλλά την θέλω κυρίως για racing και fps. Θα μπορούσα να πουλήσω την 1080p για να πάρω την lg αλλά δεν ξέρω αν αξίζει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Vasilis 07 είπε

Άρα το εξαιρετική δεν την χαραχτηρίζει  απόλυτα. Ένα φρέσκο μόνιτορ είναι η GL850 με ότι κουσούρια-προβλήματα μπορεί να έχει. Να θυμίσω ότι βγήκε αρχές Σεπτμεβρίου και για κάποιο λόγο εξαφανίστηκε-αποσύρθηκε από τα καταστήματα (για εξωτερικό μιλάω) και τώρα δειλά δειλά εμφανίζεται και πάλι.

 

Προσωπικα παντως θεωρω οτι πριν αγορασεις οθονη το πρωτο πραγμα που οφειλεις να ψαξεις ειναι οι διαθεσιμες (3) τεχνολογιες panel και αφου διαλεξεις τι σου ταιριαζει με τα + και - του, να προχωρησεις. Συνεπως δε μπορω να θεωρησω σαν αρνητικο κατι με το οποιο ξεκιναω σα δεδομενο εφοσον εχω πει πως "θα παω για IPS" .....ειναι κατι που το αποδεχεσαι για να απολαυσεις αλλα οφελη σαν trade-off.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, John_on_PC είπε

Κοίτα έχω και μια ips 60hz 1080p όπου θα μπορούσα να παίξω ΑΑΑ παιχνίδια, αλλά την είδα την Dell στο mediamarkt και σε σχέση με τις άλλες ips και va τα χρώματα ήταν πολύ ξεθωριασμένα. Αλλά την θέλω κυρίως για racing και fps. Θα μπορούσα να πουλήσω την 1080p για να πάρω την lg αλλά δεν ξέρω αν αξίζει αυτό.

Παίζουν ρόλο οι ρυθμίσεις. Εγώ την είδα δίπλα σε άλλες Dell μη-TN (Ultrasharp) και δεν μπορούσες να καταλάβεις ποια ήταν η ΤΝ. Σίγουρα δεν φτάνει στα ίδια επίπεδα, αλλά επειδή το είχα ψάξει πάρα πάρα πολύ και είχα μια αρνητική εντύπωση για τις ΤΝ, όταν την είδα από κοντά όλα αυτά έσβησαν. Ειδικά συγκρίνοντας π.χ. με την κλασσική Samsung που παίζει σε αρκετά τόπικ εδώ (από το ιταλικό Amazon) και όσες φορές την είδα από κοντά μου φάνηκε απαράδεκτη (συν ότι η Samsung δεν μου άρεσε αισθητικά και έχει ανόητο σύστημα για ρύθμιση ύψους). Την έχουν κι άλλοι την Dell από το φόρουμ, θέλει λίγο να βρεις ρυθμίσεις σωστές (υπάρχει και τόπικ).

Είχα για στόχο την LG GL850 αλλά δεν υπήρχε πουθενά, κι ας μην αρέσει το κοντράστ της σε αρκετούς. Τη συγκεκριμένη του θέματος δεν την ξέρω, οπότε δεν έχω άποψη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Q-Taxys είπε

Παίζουν ρόλο οι ρυθμίσεις. Εγώ την είδα δίπλα σε άλλες Dell μη-TN (Ultrasharp) και δεν μπορούσες να καταλάβεις ποια ήταν η ΤΝ. Σίγουρα δεν φτάνει στα ίδια επίπεδα, αλλά επειδή το είχα ψάξει πάρα πάρα πολύ και είχα μια αρνητική εντύπωση για τις ΤΝ, όταν την είδα από κοντά όλα αυτά έσβησαν. Ειδικά συγκρίνοντας π.χ. με την κλασσική Samsung που παίζει σε αρκετά τόπικ εδώ (από το ιταλικό Amazon) και όσες φορές την είδα από κοντά μου φάνηκε απαράδεκτη (συν ότι η Samsung δεν μου άρεσε αισθητικά και έχει ανόητο σύστημα για ρύθμιση ύψους). Την έχουν κι άλλοι την Dell από το φόρουμ, θέλει λίγο να βρεις ρυθμίσεις σωστές (υπάρχει και τόπικ).

Είχα για στόχο την LG GL850 αλλά δεν υπήρχε πουθενά, κι ας μην αρέσει το κοντράστ της σε αρκετούς. Τη συγκεκριμένη του θέματος δεν την ξέρω, οπότε δεν έχω άποψη.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Δηλαδή λες μετά από calibration η ψαλίδα με τις ips και va μικραίνει; Επειδή έπαιζε trailer του death stranding και φαινόταν ξεκάθαρα ότι ήταν tn, τουλάχιστον σε factory settings. Εμένα με την lg με ανησυχεί και ο 1 χρόνος εγγύησης.

Πάντως υπάρχει και αυτή η προσφορά που λογικά θα βγαίνει στα 450-460€, για όσους τα έχουν:

https://www.amazon.it/gp/aw/d/B0798QPYMF/ref=mp_s_a_1_8?__mk_it_IT=ÅMÅZÕÑ&qid=1574690858&sr=1-8&pi=AC_SX236_SY340_FMwebp_QL65&dpPl=1&dpID=41p9cXK9-eL&ref=plSrch

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, John_on_PC είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Δηλαδή λες μετά από calibration η ψαλίδα με τις ips και va μικραίνει; Επειδή έπαιζε trailer του death stranding και φαινόταν ξεκάθαρα ότι ήταν tn, τουλάχιστον σε factory settings. Εμένα με την lg με ανησυχεί και ο 1 χρόνος εγγύησης.

Πάντως υπάρχει και αυτή η προσφορά που λογικά θα βγαίνει στα 450-460€, για όσους τα έχουν:

https://www.amazon.it/gp/aw/d/B0798QPYMF/ref=mp_s_a_1_8?__mk_it_IT=ÅMÅZÕÑ&qid=1574690858&sr=1-8&pi=AC_SX236_SY340_FMwebp_QL65&dpPl=1&dpID=41p9cXK9-eL&ref=plSrch

Πριν λίγες εβδομάδες έπαιζε η lg 32gk650f στα 350 στο amazon. Θα ξαναμπεί λογικά.

Edit: 18 Νοεμβρίου, 351 ευρώ, γαλλικό αμαζον.

Επεξ/σία από nighthawk6969
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, nighthawk6969 είπε

Πριν λίγες εβδομάδες έπαιζε η lg 32gk650f στα 350 στο amazon. Θα ξαναμπεί λογικά.

Edit: 18 Νοεμβρίου, 351 ευρώ, γαλλικό αμαζον.

Τελική τιμή(με φόρο και μεταφορικά) ή αρχική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Dantε είπε

VA για gaming,μην εχετε υψηλες προσδοκιες παντως...

Για γενικη χρηση οκ.

Σωστό εν μέρει αλλά σίγουρα υπάρχουν διαφορές απο μονιτορ σε μονιτορ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...