Προς το περιεχόμενο

Apple Watch CELLULAR στην Ελλάδα


Nikos3648

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 819
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 ώρες πριν, kounga είπε

Kaλησπέρα, για να μην ανοίγω θεμα,  κερδισα iwatch απο τράπεζα και θελω να το πουλήσω ετσι όπως ήρθε στο κουτί του,  μιας και κατόπιν εορτής έμαθα οτι αφού δεν έχω iphone,  μου είναι άχρηστο. Μου κάνει εντύπωση οτι μου το έστειλαν χωρίς παραστατικά εγγύησης κλπ .

Ο τυχόν υποψήφιος αγοραστής δεν θα ζητήσει κατι ανάλογο;  Ή μηπως αρκεί ο αριθμος προιόντος του κουτιού κ το SN και τα καταχωρεί καπου;

Αντίστοιχο case έχουμε κ εμείς στην εταιρεία με παροχή συσκευών. Δεν σου δίνουν τα παραστατικά, αλλά αν χρειαστεί να κάνεις χρήση της εγγύησης, μπορείς να πας στο κατάστημα (αλυσίδα) που το πήραν κάνοντας χρήση του SN.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε προηγούμενο post στο παρόν thread κάποιος το είχε ψάξει με τη Cyta. Έψαξα λίγο να βρω το post αλλά δεν τα κατάφερα. Αν το έχει κανείς υπόψη ας κάνει ένα link. Ευχαριστώ.

EDIT: Άκυρο, το βρήκα. Υπάρχει αλήθεια καμία άλλη λύση για global esim (έστω μόνο data στο AW);

Επεξ/σία από gidi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gidi είπε

Σε προηγούμενο post στο παρόν thread κάποιος το είχε ψάξει με τη Cyta. Έψαξα λίγο να βρω το post αλλά δεν τα κατάφερα. Αν το έχει κανείς υπόψη ας κάνει ένα link. Ευχαριστώ.

EDIT: Άκυρο, το βρήκα. Υπάρχει αλήθεια καμία άλλη λύση για global esim (έστω μόνο data στο AW);

Δεν υπάρχει λόγος για ξένη sim. Το δίκτυο στην Ελλάδα δεν υποστηρίζει την συγκεκριμένη δυνατότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

Δεν υπάρχει λόγος για ξένη sim. Το δίκτυο στην Ελλάδα δεν υποστηρίζει την συγκεκριμένη δυνατότητα.

Εγώ δεν το πιστεύω αυτό αν δεν το δω πρώτα. Δηλαδή να φέρει κάποιος με πρόγραμμα Κινητό+AW_cellular από Αγγλία ή Κύπρο και να μην λειτουργεί αυτόνομα το AW. 

Κρίμα που δεν υπάρχει κάποιος στο thread να το επιβεβαιώσει με αποδείξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, alexiosdimitriadis είπε

Εγώ δεν το πιστεύω αυτό αν δεν το δω πρώτα. Δηλαδή να φέρει κάποιος με πρόγραμμα Κινητό+AW_cellular από Αγγλία ή Κύπρο και να μην λειτουργεί αυτόνομα το AW. 

Κρίμα που δεν υπάρχει κάποιος στο thread να το επιβεβαιώσει με αποδείξεις.

Πάντως ούτε το 112 δε δουλεύει από το AW...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Dinos1973 είπε

Δεν υπάρχει λόγος για ξένη sim. Το δίκτυο στην Ελλάδα δεν υποστηρίζει την συγκεκριμένη δυνατότητα.

Η περιαγωγή εξαρτάται μόνο από τον πάροχο που έχεις συμβόλαιο όχι από την χώρα που επισκέπτεσαι. μην τα ξαναλέμε.

International roaming with your Apple Watch

With watchOS 9.1 and later, international roaming is available on cellular models of Apple Watch Series 5 and later, Apple Watch SE and later, and Apple Watch Ultra. 

To get international roaming on your Apple Watch, contact your iPhone carrier to add your watch to your iPhone cellular roaming plan. For international roaming to work on your Apple Watch, your carrier must support VoLTE and roaming. Not all carriers support international roaming on Apple Watch and coverage in other countries is determined by your carrier.

To turn on international roaming, open the Settings app on your Apple Watch. Tap Cellular, then turn on Data Roaming.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, gidi είπε

Πώς εξηγείς ότι δεν παίζει το 112 στην Ελλάδα;

Για μένα δεν λέει κάτι αυτό. Δεν υποδηλώνει, δηλαδή, ότι και το roaming μέσω ξένου παρόχου στο AW δε θα δουλεύει. Είναι ένα ακόμα νούμερο προσβάσιμο μέσω των κινητών.

Προβλέψεις ή/και εκτιμήσεις, φυσικά, μπορούμε να κάνουμε μέχρι να μας πει ενημερώσει κάποιος που έκανε το πείραμα με σύνδεση ξένου παρόχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
10 ώρες πριν, alexiosdimitriadis είπε

Για μένα δεν λέει κάτι αυτό. Δεν υποδηλώνει, δηλαδή, ότι και το roaming μέσω ξένου παρόχου στο AW δε θα δουλεύει. Είναι ένα ακόμα νούμερο προσβάσιμο μέσω των κινητών.

Προβλέψεις ή/και εκτιμήσεις, φυσικά, μπορούμε να κάνουμε μέχρι να μας πει ενημερώσει κάποιος που έκανε το πείραμα με σύνδεση ξένου παρόχου.

Μπορείς εύκολα να βρεις σχόλια τουριστών κλπ στα Apple forums, που περιγράφουν ακριβώς αυτό: έχουν Apple Watch με esim κλπ στη χώρα τους και προφανώς δεν λειτουργεί μέσω roaming σε χώρες που δεν υποστηρίζεται η υπηρεσία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, billdanos είπε

Μπορείς εύκολα να βρεις σχόλια τουριστών κλπ στα Apple forums, που περιγράφουν ακριβώς αυτό: έχουν Apple Watch με esim κλπ στη χώρα τους και προφανώς δεν λειτουργεί μέσω roaming σε χώρες που δεν υποστηρίζεται η υπηρεσία. 

Πρώτον δε με καλύπτουν αυτές οι απαντήσεις, μπορεί να είναι άσχετοι δηλαδή, να μην έκαναν τις απαραίτητες ρυθμίσεις και συννενόηση με τον πάροχο τους. Και δεύτερον, δεν έχω δει κάτι για την Ελλάδα. Αν δε βαριόμουν, θα έκανα ένα ταξίδι στην Κύπρο ή στην Αγγλία για να δοκιμάσω μία σύνδεση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 ώρα πριν, alexiosdimitriadis είπε

Πρώτον δε με καλύπτουν αυτές οι απαντήσεις, μπορεί να είναι άσχετοι δηλαδή, να μην έκαναν τις απαραίτητες ρυθμίσεις και συννενόηση με τον πάροχο τους. Και δεύτερον, δεν έχω δει κάτι για την Ελλάδα. Αν δε βαριόμουν, θα έκανα ένα ταξίδι στην Κύπρο ή στην Αγγλία για να δοκιμάσω μία σύνδεση. 

Δεν μπορεί να παίξει με roaming μια esim σε apple watch  σε ελληνικό δίκτυο που ΔΕΝ υποστηρίζει αυτή τη δυνατότητα. Η esim δεν είναι μια ξεχωριστή κάρτα με ξεχωριστό νούμερο στο ρολόι ώστε απλά να παίξει σε roaming. Αν αυτό έπαιζε έτσι απλά, θα είχε λυθεί το θέμα για όλους μας. 

https://www.apple.com/watch/cellular/#table-apple-watch

Το περίεργο είναι πως "θεωρητικά" θα μπορούσαν όλα τα δίκτυά μας που υποστηρίζουν VoLTE να παίζουν κανονικά ώστε κάποιος που έρχεται στην Ελλάδα με cellular apple watch, να το χρησιμοποιεί κανονικά! Και πριν κάτι μήνες η Apple είχε ανακοινώσει πως πλεον το roaming στα ρολόγια της θα παίζει κανονικά στις περισσότερες χώρες (με αστεράκι "έως το τέλος του χρόνου").

Η δική μου εκτίμηση και γνωρίζοντας πως στην cosmote το συζητούν εδώ και πολύυυυυυυυ καιρό, είναι πως θα έχουμε σχετικά σύντομα κανονική υποστήριξη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην περιαγωγή δεν έχει σχέση ο πάροχος που σε φιλοξενεί αλλά ο πάροχος που έχεις κάνει συμβόλαιο. το έχω παραθέσει τόσες φορές και δεν το έχω βγάλει από μόνος μου.

στο family setup, όπου υποστηρίζετε ο κάτοχος έχει μια εντελώς ξεχωριστή esim.

και τέλος κάποια στιγμή θα υποστηριχτεί από τρίτους παρόχους ίσως πιο γρήγορα από ότι θα το κάνουν οι δικοί μας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα και παλι και απο εμένα. Στην Ελλαδα απο οπου και αν το εχεις αγορασει (Ευρωπη, Κινα, Αμερικη) και μετα απο επικοινωνια με τα εργαστηρια της Cosmote σημερα το πρωι μου δοθηκε η παρακατω απαντηση. Η περιαγωγη απο τον οποιοδηποτε παροχο Εξωτερικου στην Ελλαδα δεν λειτουργει. Ακυρη λοιπον η αγορα απο την Cyta Κυπρου. Επισης σε δευτερη ερωτηση μου αν προκειται να ενεργοποιηθει συντομα η απαντηση ηταν: ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΚΡΙΑ ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΗ ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ COSMOTE. Αυτα λοιπον απο την Cosmote.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...