Προς το περιεχόμενο

Apple Watch CELLULAR στην Ελλάδα


Nikos3648

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια μικρή διόρθωση στον φίλο alexios από το iPhone 13 και μετά υποστηρίζεται η 2πλη esim ταυτόχρονα.

Κάντε πλάκα να δώσει πρώτη η Nova σύνδεση κινητής στα ρολόγια....

Επεξ/σία από dinosppc
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 821
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, dinosppc είπε

Μια μικρή διόρθωση στον φίλο alexios από το iPhone 13 και μετά υποστηρίζεται η 2πλη esim ταυτόχρονα.

Κάντε πλάκα να δώσει πρώτη η Nova σύνδεση κινητής στα ρολόγια....

Αυτό θα είχε πραγματικά ΠΟΛΥ πλάκα…. 

Επεξ/σία από ramarg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/1/2024 στις 6:00 ΜΜ, alexiosdimitriadis είπε

Βρήκα αυτό το site για αγορά esim/data που λέει λειτουργεί με το Apple Watch cellular.

https://esim.holafly.com/esim-europe/

Το έχει δοκιμάσει κανείς;

image.png.30e1808ce662b03403541323216fda42.png

 

Έστω data να έχουμε, θα είναι αρκετό για FaceTime audio, μουσική κλπ.

Το είχα δοκιμάσει εγώ πριν κάποιους μήνες και δεν έπαιξε, πρέπει να είχα γράψει περισσότερες λεπτομέρειες κάποιες σελίδες πιο πίσω.

EDIT: Σελίδες 30-31 του νήματος

Επεξ/σία από kostis_jp
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/1/2024 στις 5:14 ΜΜ, ramarg είπε

4/7/12 μέρες αυτονομία με Cellular Data ανοιχτό και πραγματική κίνηση δεδομένων. Τί είπες τώρα… Κάθε φορά που διαβάζω τέτοια σχόλια , μετανιώνω που δεν φρόντισα τόσα χρόνια να κρατάω αρχείο από αυτά, για να τα θυμόμαστε σε μελλοντικά threads και να γελάμε.. Και όχι γιατί μας αρέσει να την ‘’λέμε’’ σε εσάς, αλλά γιατί είστε λάτρεις της υπερβολής όταν πρόκειται για την Apple. Με αυτά που γράφετε προκαλείτε να σας απαντήσουν και μετά θίγεστε. Άλλο η συσκευή σου να έχει Cellular Capabilities και τρέχεις τη συσκευή σου σε FlightMode ή με BluetoothOnly διασύνδεση & άλλο να τα έχεις όλα ανοιχτά με πραγματική κίνηση δεδομένων. Άλλο πράγμα η υποστήριξη, και άλλο πράγμα η χρήση. Τέτοιες αυτονομίες με χρήση Cellular Internet δεν υφίστανται.Ξεκαθαρίζω πως εξαρχής ΔΕΝ ΕΙΧΑ σκοπό να γίνω επιθετικός με το σχόλιο μου επομένως κακώς το πήρες προσωπικά. Το λάθος σου είναι ότι μπήκες σε ένα νήμα με ΠΟΛΥ συγκεκριμένη θεματική (και αυτή ΔΕΝ αφορά τα ζητήματα αυτονομίας των Cellular συσκευών). Και μόνο που είσαι offtopic, κατακερματίζεις την προσπάθεια που κάνουν κάποιοι από εμάς να συγκεντρώσουν πληροφορίες για αυτό το πολύ εξειδικευμένο θέμα.
_____________________________________________________________________

ΥΓ: Και έτσι για την ιστορία για να μη νομίζεις ότι αντιδρούμε χωρίς λόγο. Με μία σύντομη αναζήτηση στο Google θα δεις και εσύ ότι οι αριθμοί που λες δεν ισχύουν. Η υπόθεση μπαταρία/αυτονομία είναι μία πονεμένη ιστορία για τα wearables. Πατώντας πάνω στο μπλε κείμενο θα βρεις και τα σχετικά link.

 

Στο αρχικό μου post  είπα μέχρι να κρατάει η μπαταρία 7ημέρες στο ρολόι σε σχέση με τωρα που κρατάει 2+ μέρες...δεν είπα οτι θέλω 7ημέρες cellular...εκεί το χάσαμε...οπότε πασσο!!

απολύτως λογικό να μην μπορεί να κρατάει ολόκληρη μέρα σε πλήρη χρήση cellular...εδω τα κινητά και κάποια δεν βγάζουν ούτε ημέρα....

πάντως το 945lte που λεει χρήση 7 ωρες με lte,gps και μουσική πίστεψε με είναι πάρα πολυ...σου λεει οτι θα σου κρατήσει 7 ώρες αμα τρέχεις ή κανεις ποδήλατο με χρήση lte και ακούς και μουσική αλλά με βασικές λειτουργίες lte...(Ελλάδα δεν ήρθε ποτέ)

το fenix 7x ss που εχω μου βγάζει ολα αυτά με 12 ημέρες και 9+ ωρες προπονηση την εβδομαδα και μάλιστα στο τρέξιμο ακούω και μουσική...ποτε δεν κοιταω την ηλιακή φόρτιση γιατί είναι αστείο....θελει 2 ώρες έκθεση στον ήλιο για να παρει σχεδόν 1%....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, kostis_jp said:

Το είχα δοκιμάσει εγώ πριν κάποιους μήνες και δεν έπαιξε, πρέπει να είχα γράψει περισσότερες λεπτομέρειες κάποιες σελίδες πιο πίσω.

EDIT: Σελίδες 30-31 του νήματος

Κρίμα... κι εγώ διστάζω να κάνω το πείραμα, δίνω περισσότερες πιθανότητες στο να μη δουλεύει ακόμα. Αλλά πιστεύω από τη στιγμή που το roaming για ξένους παρόχους έχει ενεργοποιηθεί κάποιο πακέτο σύντομα πρέπει να το υποστηρίξει.  Ίσως με επικοινωνία στο support της υπηρεσίας βρεθεί λύση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alexiosdimitriadis είπε

Κρίμα... κι εγώ διστάζω να κάνω το πείραμα, δίνω περισσότερες πιθανότητες στο να μη δουλεύει ακόμα. Αλλά πιστεύω από τη στιγμή που το roaming για ξένους παρόχους έχει ενεργοποιηθεί κάποιο πακέτο σύντομα πρέπει να το υποστηρίξει.  Ίσως με επικοινωνία στο support της υπηρεσίας βρεθεί λύση...

Είχα επικοινωνήσει με το support τους αλλά δεν βρέθηκε λύση.
Μου έκαναν refund όμως, οπότε αν θες να πειραματιστείς καν'το μη τυχόν και άλλαξε κάτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/1/2024 στις 11:42 ΠΜ, arxontas2323 είπε

Στο αρχικό μου post  είπα μέχρι να κρατάει η μπαταρία 7ημέρες στο ρολόι σε σχέση με τωρα που κρατάει 2+ μέρες...δεν είπα οτι θέλω 7ημέρες cellular...εκεί το χάσαμε...οπότε πασσο!!

απολύτως λογικό να μην μπορεί να κρατάει ολόκληρη μέρα σε πλήρη χρήση cellular...εδω τα κινητά και κάποια δεν βγάζουν ούτε ημέρα....

πάντως το 945lte που λεει χρήση 7 ωρες με lte,gps και μουσική πίστεψε με είναι πάρα πολυ...σου λεει οτι θα σου κρατήσει 7 ώρες αμα τρέχεις ή κανεις ποδήλατο με χρήση lte και ακούς και μουσική αλλά με βασικές λειτουργίες lte...(Ελλάδα δεν ήρθε ποτέ)

το fenix 7x ss που εχω μου βγάζει ολα αυτά με 12 ημέρες και 9+ ωρες προπονηση την εβδομαδα και μάλιστα στο τρέξιμο ακούω και μουσική...ποτε δεν κοιταω την ηλιακή φόρτιση γιατί είναι αστείο....θελει 2 ώρες έκθεση στον ήλιο για να παρει σχεδόν 1%....

Συμφωνώ. Σε κάθε περίπτωση με την τεχνολογία μπαταριών που χρησιμοποιείται τώρα, δεν μπορούμε να έχουμε απαιτήσεις για κάτι παραπάνω. Χρειάζεται να γίνει το επόμενο βήμα στον τομέα ''Μπαταρία''. Διότι και εμένα δεν μου αρέσει να βλέπω την εκπληκτική οθόνη του Apple Watch να ντιμάρει σε εσωτερικούς χώρους τη στιγμή που έχει δυνατότητες για εκπληκτικά χρώματα. Εννοείται ότι έγιναν μεγάλα βήματα με οθόνες 2000nits (δηλαδή έξω στον ήλιο δεν έχω παράπονο) αλλά θα ήθελα μία μπαταρία που να μην με κάνει να σκέφτομαι αν θα ανοίξω δεδομένα ούτε να συμβιβάζομαι με χαμηλή φωτεινότητα. Αλλά έτσι έχουν τα πράγματα για την ώρα. 

Επεξ/σία από ramarg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεράσαμε να περιμένουμε την Cosmote, πραγματικά. Όταν βγήκε το Apple Watch 3 Cellular είχα ακόμη (κάποια) μαύρα μαλιά. Έλεος κάπου. Άσε που και να το δώσουν κάποια στιγμή (όσο έχουμε μαλιά ακόμη) μετά θα πάρει άλλη μια δεκαετία το family setup. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, gidi είπε

Γεράσαμε να περιμένουμε την Cosmote, πραγματικά. Όταν βγήκε το Apple Watch 3 Cellular είχα ακόμη (κάποια) μαύρα μαλιά. Έλεος κάπου. Άσε που και να το δώσουν κάποια στιγμή (όσο έχουμε μαλιά ακόμη) μετά θα πάρει άλλη μια δεκαετία το family setup. 

Βάλτε και μένα στο group της απογοήτευσης... Η Cyta Κύπρου φάνηκε πολύ πιο αποφασιστική/ικανή από όλους... Στην cosmote έχουν καταφέρει ως εταιρία να κάνουν το απλό να φαντάζει απίθανο... Για να μην σχολιάσω πάλι το επαναλαμβανόμενο κόστος έκδοσης eSIM και την ΜΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ μεταφοράς eSIM με τις ασφαλείς διαδικασίες που απλόχερα δίνει η Apple.  https://www.cyta.com.cy/apple-watch-cellular

Επεξ/σία από ramarg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πραγματι και εγω πλεον δεν νομιζω να υπαρχει θεμα υλοποιησης του cellular στα ρολογια μας . Οπως ειπε και ενας φιλος πιο πανω , στην cosmote δεν εχουν ιδεα και οι ιδιοι οτι για να δωσουν μια esim σε πελατη το κανουν ηλεκτρονικα και οχι με φάκελο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτήσω κάτι. Έστω ότι οι τρεις πάροχοι (ή κάποιος από αυτούς) ξεκινούν να υποστηρίζουν την eSIM στο Apple Watch. Αυτό θα απαιτεί ξεχωριστή σύνδεση (άλλον αριθμό, άλλο πάγιο κ.λπ); Ή θα είναι "κλώνος" του κύριου αριθμού που έχουμε και στο κινητό μας, και μάλιστα με ταυτόχρονη χρήση και των δύο; Αν δεν ισχύσει το δεύτερο, δεν βλέπω το παραμικρό κίνητρο για κάποιον να τη βάλει, αφού θα πρέπει να διατηρεί (και να πληρώνει) μια δεύτερη σύνδεση, με έναν αριθμό που πρακτικά μόνο για data θα χρησιμοποιεί, αφού όλες του οι επαφές δεν θα γνωρίζουν το νέο αριθμό και δεν θα τον αναγνωρίζουν αν καλέσει από το ρολόι.

Επεξ/σία από Dead-Poet
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ιδεα ειναι να εχεις τον ιδιο αριθμο με μια επιβαρυνση το μηνα στα 5 ευρω , και να μπορεις να κυκλοφορεις χωρις το κινητο σου μαζι . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 11/01/2024 at 11:44, Nabuko said:

Εγώ είμαι το ΣτΕ

 

11 minutes ago, Dead-Poet said:

Να ρωτήσω κάτι. Έστω ότι οι τρεις πάροχοι (ή κάποιος από αυτούς) ξεκινούν να υποστηρίζουν την eSIM στο Apple Watch. Αυτό θα απαιτεί ξεχωριστή σύνδεση (άλλον αριθμό, άλλο πάγιο κ.λπ); Ή θα είναι "κλώνος" του κύριου αριθμού που έχουμε και στο κινητό μας, και μάλιστα με ταυτόχρονη χρήση και των δύο; Αν δεν ισχύσει το δεύτερο, δεν βλέπω το παραμικρό κίνητρο για κάποιον να τη βάλει, αφού θα πρέπει να διατηρεί (και να πληρώνει) μια δεύτερη σύνδεση, με έναν αριθμό που πρακτικά μόνο για data θα χρησιμοποιεί, αφού όλες του οι επαφές δεν θα γνωρίζουν το νέο αριθμό και δεν θα τον αναγνωρίζουν αν καλέσει από το ρολόι.

Δεν δουλευει ετσι το cellular. Με πολυ απλα λογια θα ειναι μια προεκταση του κανονικου σου τηλεφωνου, σιγουρα με μια συνδρομη στα 10 ευρω τουλαχιστον!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dinos1973 είπε

Με πολυ απλα λογια θα ειναι μια προεκταση του κανονικου σου τηλεφωνου, σιγουρα με μια συνδρομη στα 10 ευρω τουλαχιστον!

Αυτό θα ήθελα κι εγώ, δηλαδή να είναι "προέκταση", με ταυτόχρονη λειτουργία προφανώς. Αλλά τα +10 ευρώ στο μηνιαίο λογαριασμό "δαγκώνουν" λίγο, μέχρι 5 πες ότι είναι ανεκτό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...