Προς το περιεχόμενο

DRONE - DJI Mavic Mini


tuning123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, joya111 είπε

τι εννοείς δεν έχει gimbal?

Γενικά, προσπαθώ (εν όψει αγοράς) να βγάλω νόημα από τα γραφόμενα σου , αλλά δεν...

Αν θέλεις να γίνεις λίγο πιό σαφής..

gimbal εννοω τη βαση που εχουν τα μεγαλυτερα μοντελα της DJI και οτι κινηση και αν κανει η καμερα παραμενει οριζοντια ενω σε αυτο ακολουθει τη κλιση του drone πχ οταν πας μπροστα με καποια ταχυτητα το drone παιρνει μια γωνια 20  με 30 μοιρες και οταν σταματας  παει σε οριζοντια θεση με αποτελεσμα να μην εχεις το ιδιο πλανο με πριν.. εχεις τη δυνατοτητα χειροκινητα να ρυθμισεις το πανω κατω στη καμερα αλλα ειναι λιγο δυσκολο να πετας και ταυτοχρονα να ρυθμιζεις αναλογα με τη ταχυτητα το πλανο που θες να παρεις......εχει αυτοματισμους για να κανεις  βιντεοσκοπησεις   για να  μην ταλαιπωρουνται οι χρηστες αλλα για μενα ειναι μεγαλο μειον να μην μπορω να κανω μια βιντεοσκοπηση μηχανικα και οπως θελω εγω γιατι δεν ειναι παντου το πεδιο ανοιχτη αλανα και χωρις εμποδια.....

ριξε μια πατια σε βιντεο που εχουν ανεβασει μερικοι και θα καταλαβεις....κοιτα βιντεο με μινι και με προ,οχι για τη ποιοτητα αλλα για να δεις τη διαφορα πως στο ενα το πλανο ακολουθει τη κλιση του drone και στο προ το πλανο ειναι παντα οριζοντιο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το μίνι έχει gimbal 3 αξόνων αν εννοείς αυτό.και στην λειτουργεια cine smooth -follow mode μένει οριζόντια σταθερή η κάμερα.ελπιζω να μην έχω καταλάβει λάθος αυτό που λες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@joya111 δικο μου λαθος γιατι ο δικος μου μιλαγε για το σπαρκ και μου τα εφερε και τα 2 χτες για τεστ...σιγουρα καλυτερο το μινι απο το σπαρκ αλλα ειχαμε και λιγο αερα οποτε ηταν λιγο

βαρκα γυαλο για να σταθουμε για τεστ

το μινι εχει 3 αξονων γκιμπαλ....συγνωμη επρεπε να το δω απο κοντα....το σπαρκ εχει 2 αξονων και ολο παραπονα μου εκανε

σιγουρα καλυτερη επιλογη απο το σπαρκ αλλα το βιντεο χειροτερο απο τη φωτογραφια του ου ειναι πολυ καλη

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostasbm είπε

@joya111 δικο μου λαθος γιατι ο δικος μου μιλαγε για το σπαρκ και μου τα εφερε και τα 2 χτες για τεστ...σιγουρα καλυτερο το μινι απο το σπαρκ αλλα ειχαμε και λιγο αερα οποτε ηταν λιγο

βαρκα γυαλο για να σταθουμε για τεστ

το μινι εχει 3 αξονων γκιμπαλ....συγνωμη επρεπε να το δω απο κοντα....το σπαρκ εχει 2 αξονων και ολο παραπονα μου εκανε

σιγουρα καλυτερη επιλογη απο το σπαρκ αλλα το βιντεο χειροτερο απο τη φωτογραφια του ου ειναι πολυ καλη

τώρα  μάλιστα! παρόλα αυτά, (ξαναλέω: στα πλαίσια της "μελέτης" προ αγοράς) έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι το video είναι πολύ πιό ποιοτικό από την φωτογραφία. Μάλιστα (φωτογράφος γαρ) κατέβασα αρχεία unedited και είδα ότι το video έχει υψηλή ποιότητα τηρουμένων των αναλογιών, ενώ η φωτογραφίες δεν ..."σηκώνουν" τίποτα  στο edit.

Τεράστιο μειονέκτημα η έλλειψη RAW αρχείου σε τόσο μιικρό αισθητήρα με περιορισμένο δυναμικό εύρος ( και στερούμενου manual ελεγχου..).

Λογικό, θα πει κάποιος ώστε να κατευθύνει πωλήσεις σε μεγαλύτερα (βλέπε Ακριβότερα) μοντέλα. Όμως θεωρώ ότι δυνατότητα λήψης RAW φωτο, δεν  θα έβλαπτε την προιοντική γκάμα της εταιρίας..

Ακόμα το ψάχνω, γιατί με χοντροχαλάνε τα σχόλια περί απώλειας σήματος και μηδενικής εμβέλειας... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

28 λεπτά πριν, joya111 είπε

τώρα  μάλιστα! παρόλα αυτά, (ξαναλέω: στα πλαίσια της "μελέτης" προ αγοράς) έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι το video είναι πολύ πιό ποιοτικό από την φωτογραφία. Μάλιστα (φωτογράφος γαρ) κατέβασα αρχεία unedited και είδα ότι το video έχει υψηλή ποιότητα τηρουμένων των αναλογιών, ενώ η φωτογραφίες δεν ..."σηκώνουν" τίποτα  στο edit.

Τεράστιο μειονέκτημα η έλλειψη RAW αρχείου σε τόσο μιικρό αισθητήρα με περιορισμένο δυναμικό εύρος ( και στερούμενου manual ελεγχου..).

Λογικό, θα πει κάποιος ώστε να κατευθύνει πωλήσεις σε μεγαλύτερα (βλέπε Ακριβότερα) μοντέλα. Όμως θεωρώ ότι δυνατότητα λήψης RAW φωτο, δεν  θα έβλαπτε την προιοντική γκάμα της εταιρίας..

Ακόμα το ψάχνω, γιατί με χοντροχαλάνε τα σχόλια περί απώλειας σήματος και μηδενικής εμβέλειας... 

το βιντεο 720 ειναι εμενα δεν με ενθουσιαζει ισως γιατι εχω συνιθισει απο τις go pro3 -4.........

ο χειροκινητος ελεγχος ειναι σημαντικος για μενα ισως οχι αλλα για σενα που ασχολεισε σιγουρα

εγω θα ελεγα να κοιτας για καποιο μετ/νο προ μοντελο..............

εγω θα το επαιρνα μονο και μονο γιατι οταν ταξιδευεις με αεροπλανο υπαρχει θεμα πολλες φορες με τις μπαταριες (lipo)αλλα και λογω οτι τα μεγαλα μου εχουν και βαρος 

και γιατι δε θελει αδεια να πεταξεις στα περισσοτερα κρατη σε τοποθεσιες,σε κοσμο δε πετας,και ειναι γρηγορο στο στησιμο ,πεταγμα μικρο βιντεο και εφυγες.

Η εμβελεια ειναι θεμα γιαυτο αν δεις τα περισσοτερα βιντεο ανεβαινουν σε υψωματα και δοκιμαζουν το οποιο δε δειχνει τη πραγματικη εμβελεια.Εγω ειμαι σε υψομετρο 780μ και πεταω 7 χιλ ανετα αλλα σε αλλη συχνοτητα κοντρολ και βιντεο με ηλεκτρονικα της dji .

κοιτα ενα βιντεο καλοκαιριατικο με gopro3 χωρις ιδιαιτερη επεξεργασια   οταν εκανα δοκιμες με καινουργιους ελικες

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βίντεο είναι έως 2κ!

@joya111 

Για ποια απώλεια σήματος μιλάς;μέχρι τώρα,από την στιγμή που θα κλειδώσει δορυφόρους δεν έχει χαθεί καθόλου το σημα.και σχετικα με την εμβέλεια στα χαρτιά το δίνουν 2km.Μαζι με την μεγάλη αυτονομία τις μπαταρίας του,σχεδόν 30 λεπτά,το κάνουν ένα πολύ καλο drone στα 500 ευρώ.(combo)Είχα και εγω τον ίδιο προβληματισμό.Μτχ Mavic air-pro ή κούτα mini;Επέλεξα το μίνι και μέχρι τώρα το μόνο που θα ήθελα να έχω είναι το follow mode,και οι αισθητήρες αποφυγής,γιατί το μινι έχει μόνο για αισθητήρες για το έδαφος.

τελος να πω ότι gopro και drone,δεν τα παίρνεις για τις φωτογραφίες τους.ισως τα πολύ ακριβότερα drone να βγάζουν καλες φωτογραφίες αλλά κυρίως τα αγοράζεις για το βίντεο τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@hlias77

απώλεια σήματος θεωρώ το ότι μέσα σε κατοικημένη περιοχή η εμβέλεια....εκμηδενίζεται λόγω παρεμβολών στο wifi.

τα (τυπικά) 2km, εντός αστικού ιστού δεν ξεπερνούν ουσιαστικά τα 250/300m όπως μαρτυρούν οι περισσότεροι χρήστες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτό εννοειτε.τι θα βιντεοσκοπήσεις άλλωστε μέσα στον αστικό ιστό,και σε μεγάλη εμβέλεια;και πάνω σε αυτό το θέμα,ένα αρνητικό του μινι είναι ότι δεν γυρνάει σε fcc mode.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/12/2019 στις 10:36 ΠΜ, joya111 είπε

τώρα  μάλιστα! παρόλα αυτά, (ξαναλέω: στα πλαίσια της "μελέτης" προ αγοράς) έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι το video είναι πολύ πιό ποιοτικό από την φωτογραφία. Μάλιστα (φωτογράφος γαρ) κατέβασα αρχεία unedited και είδα ότι το video έχει υψηλή ποιότητα τηρουμένων των αναλογιών, ενώ η φωτογραφίες δεν ..."σηκώνουν" τίποτα  στο edit.

Τεράστιο μειονέκτημα η έλλειψη RAW αρχείου σε τόσο μιικρό αισθητήρα με περιορισμένο δυναμικό εύρος ( και στερούμενου manual ελεγχου..).

Λογικό, θα πει κάποιος ώστε να κατευθύνει πωλήσεις σε μεγαλύτερα (βλέπε Ακριβότερα) μοντέλα. Όμως θεωρώ ότι δυνατότητα λήψης RAW φωτο, δεν  θα έβλαπτε την προιοντική γκάμα της εταιρίας..

Ακόμα το ψάχνω, γιατί με χοντροχαλάνε τα σχόλια περί απώλειας σήματος και μηδενικής εμβέλειας... 

μερικα προβληματα ου βλεπω οτι πολλοι παραπονιουνται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

αδεια δε χρειαζεται αλλα δε μπορεις να πετας οπου θελεις και σε αποσταση μεγαλυτερη απο καποια μετρα απο σενα(με το ματι χερισμο) 50 με 100μ ,,,,,,αν προκαλεσεις ατυχημα η γινει καποια διαμαρτυρια θα εχεις προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Στις 22/12/2019 στις 12:53 ΜΜ, kostasbm είπε

gimbal εννοω τη βαση που εχουν τα μεγαλυτερα μοντελα της DJI και οτι κινηση και αν κανει η καμερα παραμενει οριζοντια ενω σε αυτο ακολουθει τη κλιση του drone πχ οταν πας μπροστα με καποια ταχυτητα το drone παιρνει μια γωνια 20  με 30 μοιρες και οταν σταματας  παει σε οριζοντια θεση με αποτελεσμα να μην εχεις το ιδιο πλανο με πριν.. εχεις τη δυνατοτητα χειροκινητα να ρυθμισεις το πανω κατω στη καμερα αλλα ειναι λιγο δυσκολο να πετας και ταυτοχρονα να ρυθμιζεις αναλογα με τη ταχυτητα το πλανο που θες να παρεις......εχει αυτοματισμους για να κανεις  βιντεοσκοπησεις   για να  μην ταλαιπωρουνται οι χρηστες αλλα για μενα ειναι μεγαλο μειον να μην μπορω να κανω μια βιντεοσκοπηση μηχανικα και οπως θελω εγω γιατι δεν ειναι παντου το πεδιο ανοιχτη αλανα και χωρις εμποδια.....

ριξε μια πατια σε βιντεο που εχουν ανεβασει μερικοι και θα καταλαβεις....κοιτα βιντεο με μινι και με προ,οχι για τη ποιοτητα αλλα για να δεις τη διαφορα πως στο ενα το πλανο ακολουθει τη κλιση του drone και στο προ το πλανο ειναι παντα οριζοντιο

Καποιο λάθος κανεις φίλε μου εδω ... φυσικά και εχει gimbal και δουλεύει κανονικότατα 

Στις 23/12/2019 στις 7:35 ΜΜ, hlias77 είπε

Ναι αυτό εννοειτε.τι θα βιντεοσκοπήσεις άλλωστε μέσα στον αστικό ιστό,και σε μεγάλη εμβέλεια;και πάνω σε αυτό το θέμα,ένα αρνητικό του μινι είναι ότι δεν γυρνάει σε fcc mode.

Γυρνάει σε fcc ανετα φίλε!@

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, AZA είπε

Καποιο λάθος κανεις φίλε μου εδω ... φυσικά και εχει gimbal και δουλεύει κανονικότατα 

Γυρνάει σε fcc ανετα φίλε!@

επειδή είχα την ευκαιρία να παίξω  μαζί του σου λεω δεν είναι gimbal αυτο που εχει....ειναι κατι σαν gimbal.....οταν δεις καποιο προ η φαντομ απο κοντα καταλαβαινεις τι ειναι gimbal 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...