Προς το περιεχόμενο

Πριν αγοράσετε κάρτα γραφικών: συμβουλές και προτάσεις αγοράς


insomnia.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 minutes ago, Ntinaras said:

3hni0t.jpg

Εχω μιά ΑΟC (την πήρα όταν κανείς δεν τις ήξερε σαν μάρκα και με λέγανε κορόϊδο. Τώρα βλέπω, τις προτείνουν πολλοί) 19" 10 χρόνια και δε λέει να χαλάσει μπας και πάρω καμμιά καινουργια που είναι και τσάμπα. Εχω και την 32άρα TV συνδεδεμένη με το pc και δεν με νοιάζει όσο λειτουργούν σωστά. Δεν είμαι κανάς φανατικός που αναβαθμίζω κάθε χρόνο (οκ...από το 2009 και τον Ε8400 και την 4850, πήγα στον Ε5450 πριν 3-4 χρόνια και στον 2600 φέτος. Ε δεν είναι και λίγο αυτό...)

Πάντως έχω διαβάσει αρκετά sites που λένε ότι η διαφορά από τα 1050 στα 1080 δεν είναι και χαώδης.

Επεξ/σία από Coscas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Coscas είπε

Εχω μιά ΑΟC (την πήρα όταν κανείς δεν τις ήξερε σαν μάρκα και με λέγανε κορόϊδο. Τώρα βλέπω, τις προτείνουν πολλοί) 19" 10 χρόνια και δε λέει να χαλάσει μπας και πάρω καμμιά καινουργια που είναι και τσάμπα. Εχω και την 32άρα TV συνδεδεμένη με το pc και δεν με νοιάζει όσο λειτουργούν σωστά. Δεν είμαι κανάς φανατικός που αναβαθμίζω κάθε χρόνο (οκ...από το 2009 και τον Ε8400 και την 4850, πήγα στον Ε5450 πριν 3-4 χρόνια και στον 2600 φέτος. Ε δεν είναι και λίγο αυτό...)

Πάντως έχω διαβάσει αρκετά sites που λένε ότι η διαφορά από τα 1050 στα 1080 δεν είναι και χαώδης.

Αλλαζει η αναλογια απο 16:10 σε 16:9, αλλα το σημαντικο ειναι οτι το 1920Χ1080 ειναι το πιο στανταρντοειδες προτυπο.

επισης καποτε (το 1999) ειχα φτιαξι pc pentium 3 με 15" aoc crt σε φιλο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, StigmaX είπε

To ότι κάποιοι γράφετε σελίδες ολόκληρες σε διαφημιστικό άρθρο με ξεπερνάει . Έμμεση διαφήμιση είναι το άρθρο από ιστοσελίδα σύγκρισης τιμών.

Μπραβο πρεπει να πουμε στο παιδι που εχασε τον χρονο του να γραψει ενα κατεβατο για να βοηθησει. Τι σημασια εχει αν το αρθρο ειναι διαφημιστικο, ασχετο, ειδικευμενο, η πληρωμενο? Πολλοι θα μπουν κ θα ενημερωθουν κ ακομα περισσοτεροι θα δωσουν προσοχη σε οτι γραφεται.

Το να καθεται καποιος κ να πλουτιζει τις πηγες χωρις ΑΥΤΟΣ να πληρωνεται, ειναι αξιο επιβραβευσης κ οχι κριτικης.

Ισα-ισα που το παλικαρι μετετρεψε μια διαφημιση σε πραγματικο αρθρο με την αποψη του κ τα στοιχεια που παρεθεσε. Μακαρι ολοι να ειχαν την ορεξη να το καναν. Θα ειμασταν σαφως καλυτερα εδω μεσα. Ακομα κ τα fanboys να βαζαν στοιχεια θα ηταν καλυτερα- ολοι εχουν να συνισφερουν οταν το θελησουν. Πρεπει να συνχαιρουμε τους συνφορουμητες που το κανουν κ οχι να προσπαθουμε να τους σιωπησουμε. Τι θα κερδισουμε αν ο καθενας για καποιο δικο του λογο δεν γραφει τιποτα? Θα μπαινουν 2-3 να γραφουν ακυρα του στυλ "first", "nice",  "αυτο", "+1", η να βαζουν κανα ξενερωτο gif κ εκει θα τελειωνει ο διαλογος..... 

 

8 ώρες πριν, vassilis018 είπε

Διαλέγουμε πάντα μόνο Zotac και KFA2/Galax για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο, για 5 χρόνια από πλευράς εγγύησης

Ευχαριστώ

Τα 5 χρονια που αναφερεις ειναι εγγυηση Κινας/Ταιβαν, η ελληνικου καταστηματος? Γιατι δεν ειναι ολοι διατεθημενοι να ταχυδρομουν κ να μπαινουν σε διαδικασιες, αρα δεν θα θελαν κατι που μετα θα επρεπε να το στειλουν εξωτερικο (λεπτομερια που θα ηθελα κ γω να ξερω).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως είμαι ακόμη με την ταπεινή Gigabyte 1050Ti 4GB και έχω μείνει σούπερ ικανοποιημένος στα 1080p, παίζει όλους τους τελευταίους τίτλους χωρίς πρόβλημα. Από τις καλύτερες και πιο VFM αγορές που έχω κάνει.

2 ώρες πριν, bringmevictims είπε

Μεν αυτές τι πράγμα να παίξεις ; Τετρις ;

 

Αν δεν αστειεύεσαι, πραγματικά ότι να ναι...

Επεξ/σία από Undertaker25
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, KnightRider είπε

Η καλύτερη λύση είναι "Αγγελίες Insomnia"  και για καλύτερο Value overall είναι GTX 770/GTX 970/GTX 1060 που τα βρίσκεις 90~130€ 

Ξέχασες RX 580 8GB :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια παλιά απλή  TITAN X 12G και θα την έχω μέχρι να λιώσει ... Με ξεπερνάει που κάθε λίγο και λιγάκι ψάχνουν να βρουν τρόπο να χώσουν το χέρι τους ακόμα πιο βαθιά στην τσέπη μας....   ( Παιδιά δεν αγοράζεται κάρτες και επεξεργαστές .... Χρόνο αγοράζεται από το επόμενο μοντέλο ) ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ntinaras είπε

Δεν παιζουν ολοι Battlefield 1 σε 4k

Δηλαδή τώρα αυτό είναι απάντηση λογικού ανθρώπου ; Καλά εδώ να μου πεις ο άλλος πιο πριν πενεβετε ότι παίζει το assaying με 40-60 fps σε 1050 ανάλυση .......έχει γίνει το μυαλό σας ζελέ .....

Μόλις τώρα, bringmevictims είπε

Δηλαδή τώρα αυτό είναι απάντηση λογικού ανθρώπου ; Καλά εδώ να μου πεις ο άλλος πιο πριν πενεβετε ότι παίζει το assaying με 40-60 fps σε 1050 ανάλυση .......έχει γίνει το μυαλό σας ζελέ .....

Ή παίζει να είσαι από αυτούς που λένε ότι τα 144hz monitor είναι για να σας κοροϊδεύουν και ότι το μάτι βλέπει μόνο μέχρι 60fps και ότι πάνω από 60fps έχεις input lag και μπλα μπλα μπλα μπλα ........ πας μου θνητε , σε τι πιστεύεις λοιπόν ;;

3 λεπτά πριν, bringmevictims είπε

Δηλαδή τώρα αυτό είναι απάντηση λογικού ανθρώπου ; Καλά εδώ να μου πεις ο άλλος πιο πριν πενεβετε ότι παίζει το assaying με 40-60 fps σε 1050 ανάλυση .......έχει γίνει το μυαλό σας ζελέ .....

Ή παίζει να είσαι από αυτούς που λένε ότι τα 144hz monitor είναι για να σας κοροϊδεύουν και ότι το μάτι βλέπει μόνο μέχρι 60fps και ότι πάνω από 60fps έχεις input lag και μπλα μπλα μπλα μπλα ........ πας μου θνητε , σε τι πιστεύεις λοιπόν ;;

Και πρώτα από όλα γιατί να παίξεις games σε 4κ;;;;,,,,,,,, ζορίζεις όλο το σύστημα και στο τέλος θα βλέπεις μόνο 60fps ,,,,,,, βασικά βγήκανε 4κ σε 144; Δεν νομίζω ,,,, αλλά και να βγαίνανε ξέρεις τι θέλει το 4κ για να αγγίξει 140 fps σταθερά  ?????

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...