Προς το περιεχόμενο

LG 43UM7100 vs Samsung UE43RU7092


Xdarkgamer1996X

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες θέλω να πάρω μια απο τις 2 επειδή απο νεύρα έσπασα την παλιά που είχα (lg 4 η 5 ετών ήταν) , κυρίως για gaming και netflix την θέλω 

Ειδα απο κοντά στο public σήμερα και τις 2, την δεύτερη την εχω δει πολυ καλα σπίτι κολλητού γιατί έχει μια ίδια 49ρα 

Εσείς ποια θεωρείται καλύτερη ή προτείνεται; 

(το δωμάτιο μου είναι αρκετά σκοτεινό btw) 🤪

https://www.public.gr/product/tileorasi-samsung-43-smart-led-4k-uhd-hdr-tv-ue43ru7092kxxh/prod10220323pp/

 

https://www.public.gr/product/tileorasi-lg-43-smart-led-ultra-hd-hdr-43um7100plb/prod9900242pp/?sn_ref=s&sn_cat=cat2810338pp&sn_id=prod9900242pp

 

Επίσης ξέρω skroutz χαμηλότερη τιμή έχουν σχετικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο eshop την έχουν 300 την ru7092!

Πώς την βλέπεις στου φίλου σου; Καλή; 

Επεξ/σία από klainmein
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, klainmein είπε

Στο eshop την έχουν 300 την ru7092!

Πώς την βλέπεις στου φίλου σου; Καλή; 

Εκεί θα την τσιμπήσω σίγουρα αν καταλήξω σε αυτήν 

Αρκετά θα έλεγα έβαλε κ μερικά demo 4k YouTube σε σχέση με την full hd που εχω τωρα έμεινα με στόμα ανοιχτό προφανώς 😂

Έχει και ps4 pro εκείνος οπότε και εκεί την εχω δει  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδια!Εχω καταληξει και γω ακριβως αναμεσα σε αυτες τις δυο τηλεορασεις.H samsung ειναι ips το πανελ της?Ευχαριστω!

Επεξ/σία από gustom2008
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, gustom2008 είπε

Καλησπερα παιδια!Εχω καταληξει και γω ακριβως αναμεσα σε αυτες τις δυο τηλεορασεις.H samsung ειναι ips το πανελ της?Ευχαριστω!

Καλησπέρα, Η Samsung έχει VA πανελ. 

Επίσης απο οτι διάβασα η LG είναι RGBW που σημαίνει οτι δεν είναι "καθαρό " 4K 

5 ώρες πριν, gustom2008 είπε

Καλησπερα παιδια!Εχω καταληξει και γω ακριβως αναμεσα σε αυτες τις δυο τηλεορασεις.H samsung ειναι ips το πανελ της?Ευχαριστω!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η UE43RU7092 έχει PLS πάνελ, παρόμοιο με το IPS. 

Η 43UM7100 δεν είναι True 4K είναι μέσα σε αυτές που έχουν την RGB(W) διάταξη εικονοστοιχείων. Έχει δηλαδή και White, άσπρα. RGB (2880) + W (960).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Payne83 είπε

Η UE43RU7092 έχει PLS πάνελ, παρόμοιο με το IPS. 

Η 43UM7100 δεν είναι True 4K είναι μέσα σε αυτές που έχουν την RGB(W) διάταξη εικονοστοιχείων. Έχει δηλαδή και White, άσπρα. RGB (2880) + W (960).

Αρα θεωρητικά είναι καλύτερη η 7092 της Samsung? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Payne83 είπε

Η UE43RU7092 έχει PLS πάνελ, παρόμοιο με το IPS. 

Η 43UM7100 δεν είναι True 4K είναι μέσα σε αυτές που έχουν την RGB(W) διάταξη εικονοστοιχείων. Έχει δηλαδή και White, άσπρα. RGB (2880) + W (960).

Παιδιά επειδή είχα την Lg μέχρι που την έριξε ο μικρός και την έσπασε ,την αντικατέστησα με τη Samsung λόγω όλων αυτων που διάβαζα εδώ μέσα περί Rgbw...Οι διάφορες δεν είναι υπολογίσιμες... Τουλάχιστον στο δικό μου ματι για να μην παρεξηγηθω.Αυτο που με χάλαγε λίγο στην Lg είναι το πράσινο της.Νομιζω ότι ήταν αρκετά εντονο και υπερβολικό παρά τις όποιες ρυθμισεις.Ηταν ιδιαίτερα έντονο στο Netflix.Επιασα πολλές φορές τον εαυτό μου να προσπαθώ να με πείσω ότι έχει καλύτερη εικόνα  η Samsung..Συν ότι είναι αρκετά πιο σκοτεινή η εικόνα της.Σαν γωνίες δε με νοιάζει γιατί τη χρησιμοποιουμε στην κρεβατοκάμαρα αλλά και πάλι τη δοκιμασα και δεν είναι τόσο κακή στο να βλέπεις υπό γωνία.Εχει μια χαρά εικόνα ιδίως για τα λεφτά της.Ένα άλλο όμως που με έχει χαλάσει στη Samsung είναι ότι ενώ με την Lg έμπαινα σε μια συγκεκριμένη σελίδα και έβλεπα ταινιες online με τη Samsung δυστυχώς ,ενώ μπαίνει στη σελίδα ,μόλις πατήσεις το play δε δείχνει τίποτα.Προσπαθησα να στείλω εικόνα μέσω κινητού,κάτι στο οποίο στην Lg γινόταν κανονικα,αλλά δυστυχώς μου πετάει μήνυμα ότι κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό η δεν υποστηρίζεται το φορμά .Αυτα από εμένα.Μια χαρά εικόνα και η δύο άντε λίγο καλύτερη η Samsung.Βαλτα κάτω όλα αυτά και αποφάσισε.Ελπιζω να σε βοήθησα γιατί έχουν περάσει και οι δύο από χέρια μου.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kajwbtfe είπε

Παιδιά επειδή είχα την Lg μέχρι που την έριξε ο μικρός και την έσπασε ,την αντικατέστησα με τη Samsung λόγω όλων αυτων που διάβαζα εδώ μέσα περί Rgbw...Οι διάφορες δεν είναι υπολογίσιμες... Τουλάχιστον στο δικό μου ματι για να μην παρεξηγηθω.Αυτο που με χάλαγε λίγο στην Lg είναι το πράσινο της.Νομιζω ότι ήταν αρκετά εντονο και υπερβολικό παρά τις όποιες ρυθμισεις.Ηταν ιδιαίτερα έντονο στο Netflix.Επιασα πολλές φορές τον εαυτό μου να προσπαθώ να με πείσω ότι έχει καλύτερη εικόνα  η Samsung..Συν ότι είναι αρκετά πιο σκοτεινή η εικόνα της.Σαν γωνίες δε με νοιάζει γιατί τη χρησιμοποιουμε στην κρεβατοκάμαρα αλλά και πάλι τη δοκιμασα και δεν είναι τόσο κακή στο να βλέπεις υπό γωνία.Εχει μια χαρά εικόνα ιδίως για τα λεφτά της.Ένα άλλο όμως που με έχει χαλάσει στη Samsung είναι ότι ενώ με την Lg έμπαινα σε μια συγκεκριμένη σελίδα και έβλεπα ταινιες online με τη Samsung δυστυχώς ,ενώ μπαίνει στη σελίδα ,μόλις πατήσεις το play δε δείχνει τίποτα.Προσπαθησα να στείλω εικόνα μέσω κινητού,κάτι στο οποίο στην Lg γινόταν κανονικα,αλλά δυστυχώς μου πετάει μήνυμα ότι κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό η δεν υποστηρίζεται το φορμά .Αυτα από εμένα.Μια χαρά εικόνα και η δύο άντε λίγο καλύτερη η Samsung.Βαλτα κάτω όλα αυτά και αποφάσισε.Ελπιζω να σε βοήθησα γιατί έχουν περάσει και οι δύο από χέρια μου.

Οποτε ακόμα και με RGBW η εικόνα εξίσου καλή όπως η Samsung?

 

Αυτό με το σαιτ με τις ταινίες πολύ σημαντικό, παλι καλα μπορώ να το κάνω κ απο το ps4 οπότε λύνεται αυτό 

Απο λογισμικό; να φανταστώ πολύ ανώτερη η LG 

 

Εχω παραγγείλει τώρα την 7092 απο eshop στα 299, διαθέσιμη είναι απο 4 ή 6Δεκέμβρη αν θυμάμαι καλα ,οπότε εύκολα ακυρώνεται 😁 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα μη σε πάρω στο λαιμό μου... Καλύτερα να τις δεις και τις δύο να παίζουν και να αποφασίσεις. Πάντως στα 299 πού τη βρήκες είναι πάρα πολύ καλή τιμή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kajwbtfe είπε

Κοίτα μη σε πάρω στο λαιμό μου... Καλύτερα να τις δεις και τις δύο να παίζουν και να αποφασίσεις. Πάντως στα 299 πού τη βρήκες είναι πάρα πολύ καλή τιμή..

Η τιμή οτνως είναι πολυ πολυ καλή 

Τις έχω δει στο πλαισιο και τις δυο δίπλα δίπλα, γωνίες κτλπα κομπλέ ήταν κ στις δύο αν ακι δεν με νοιάζει επειδή θα μπει υπνοδωμάτιο. Δν έχουν τρελές διάφορες 

Θα τιε ξανά δω αύριο κια τελευταία κ αποφασίζω. 

Gaming πως είναι;; αν παίζεις βέβαια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...