Προς το περιεχόμενο

Η Uber έχασε την άδεια λειτουργίας της στο Λονδίνο


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Narayan είπε

Υπάρχουν και άλλες εταιρείες limo ή taxi service ευτυχώς που τις κλείνεις από πριν... Heathrow to Euston με 45 λίρες, δεν είναι άσχημα από τη στιγμή που μόνο το Heathrow Express πάει 25.

Μy point exaclty . 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 λεπτά πριν, nextp είπε

Και μας ενδιαφερει / αφορα αυτο στην Ελλαδα για ποιο λογο ειπαμε ;

Υπαρχει περιπτωση καποιος απο εμας να κατεβει Heathrow η Gatwick η ακομη χειροτερα stansted και να παει Uber για να παει Βικτωρια  η Saint Pancras η Waterloo η Euston για να μην αναφερω Charing Cross η καμμια London Bridge; (οσοι γνωριζουν τι μπουρδελο ειναι το Λονδινο πολεοδομικα θα καταλαβουν) 

Εκτος εαν θελει να πληρωσει 250+ λιρες για κατι τετοιο.

Βεβαια μπορει κανεις να πει οτι ειναι απλας και θελει να κινηθει εντος Λονδινου (με στυλ και εχοντας λεφτα για πεταμα γιατι τα ταξι γενικα δαγκωνουν στο Λονδινο) οποτε ενα εχω να πω : Tube και αγιος ο Θεος . Στριμωχνεσαι σε ωρες αιχμης αλλα ειναι μακραν το ταχυτερο μεσο μετακινησης στο Λονδινο.

Και τα γραφει αυτα καποιος που ζει στο Λονδινο. 

Αν ησουν τουριστας στο λονδινο μπορει και να σε βολευε.

το μετρο σε παει παντου αλλα είναι κυριολεκτικα λαβυρινθος για καποιον που θα παει 5 μερες.

 

επισης δεν θα παρεις ταξι απο το αεροδρομιο, δεν ειναι μονο αυτη η χρηση του ταξι/uber σε μια πολη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Mhlogiatros είπε

Ναι αλλα σκεψου και τους ανθρωπους με κινητικα προβληματα - που θα πανε με το μπαστούνι μεσα στο σπρωξιδι ;

Οσο για το παραπανω εδω πανω εχω να πω οτι ειναι 500 χρονια μπσοτα στις εξυπηρετηση ανυρωπων με κινητικα προβληματα η αναπηρια .

Εχω δει απο ραμπες που μπαινουν και βγαινουν σε τραινα , λεωφορεια μεχρι και συνοδους που συνοδευουν ατομα απο τον αρχικο σταθμο μεχει τον προορισμο τους (σε τραινο) . 

Απλα υποδειγματικοι και μπραβο τους.

Και το πιο σημαντικο (το οποιο εμενα προσωπικα ισως και λογω ηλικιας με συγκινει αφανταστα) . Σεβασμος . Στον ηληκιωμενο , στον τυφλο , στην εγγυο , σε μωρα παιδια. Σε ολες σχεδον τις περιπτωσεις εαν οχι ολοι καποιος ή καποιοι θα σηκωθουν να παραχωρησουν τη θεση τους. 

Χθες χαρακτηριστικα πηρα το τραινο στις 6.02 μμ για Sheffield. Στο σημειο του σταθμου του St Pancras απο οπου φευγουν τα τραινα της ΕΜR(μεγαλο μπουρδελο εταιρια ιδιως μετα την συγχωνευση της τωρα προσφατα αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια) καθομουν πριν τις μπαρες σε καποια καθισματα που ειναι πενταδες.

Ηταν κατηλλειμενες 3 απο τις 5 θεσεις εγω και αλλα δυο ατομα. Σε καποιο σημειο πλησιασε καποιος υπερηλικας που συνοδευε εναν αλλο υπερηλικα τυφλο. Δεν το προσεξα , καταλαβα στην αρχη (διοτι κοιτουσα αλλου) αλλα με το που γυριζω το κεφαλι μου βλεπω τα αλλα 2 ατομα να εχουν σηκωθει (και ενω υπηρχαν 2 ακομη αδειες θεσεις)  και μαλιστα η μια διπλα στην αλλη. Απλα μεγαλειωδες . Απο τις ωραιες στιγμες σε αυτη τη χωρα .

 

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, georgeps21 είπε

προτιμώ πόδια , αλλά και πάλι 1000 φορές να τα δώσω σε εναν απλό οδηγό και να με πάει στη διαδρομή που θέλω , παρα να μπω σε ενα ταξι να μυρίζει ή να συχαίνομαι που πατάω και που κάθομαι. Προτιμώ να επιλέγω εγώ που θα μπώ και οχι να μπω στον πρώτο που καθεται και περιμενει.

Προχθεσινό σκηνικό: Εχω παει θέατρο και καθως βγαίνουμε ήταν ενα ταξί απέξω σταματημένο σαν κοράκι, μια κυρία σταμάτησε ενα ταξι που περναγε εκεινη την ώρα απέξω κ επειδη δεν πήγε σε αυτόν αρχισε να κορναρει γ, να βριζει , να τις φωνάζει, να τσακώνεται με τον άλλο οδηγό. Ε τετοιους ανθρώπους γιατί να τους προτιμώ, Μονοι τους φτιάξαν το όνομα τους, και μόνοι τους το καλλιεργουν.

Και επειδη αν δεν είσαι εσυ , έχεις συγγενικά προσωπα που δουλευουν στα ταξί μαλλον για αυτό αρπάζεσαι τόσο...  τοπ που λεμε και στο χωριο μου.

επιλέγεις και τον υπάλληλο στο "πλαίσιο" όταν πας για ψώνια; είσαι τόσο όμορφος που επιθυμείς κοινωνικό ρατσισμό;

37 λεπτά πριν, vargas είπε

Εσύ ο συνειδητοποίημενος  θεωρείς ότι ήταν σωστό να χτυπάνε στο Σύνταγμα αυτούς που δούλεψαν για το uber και τους έσπαγαν τα αυτοκίνητα. Αν αυτή είναι η λύση για σένα δεν έχω κάτι άλλο να πω .    Btw οι επάγγελματιες οδηγοί στην πλειοψηφία τους είναι άσχετοι κ ανίκανοι να οδηγούν ένα ταξί, όποτε μάλλον προτιμούσα του uber

.  Eιμαστε καλά τώρα οκ ??

επειδή έχουμε άκρατο καπιταλισμό και ο καθένας έχει τα χωράφια του και τα υπερασπίζεται, όταν μπαίνεις σε ξένα χωράφια φιλάς τον κώλο σου. Γκέγκε;

  • Like 2
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, mkp είπε

Μια χαρά τα είπε ο vargas, δεν χρειαζόμαστε το κράτος να μας κάνει κουμάντο και να μας λέι πως θα δουλεύουμε, ελευθερία και 100% ελεύθερη αγορά χρειαζόμαστε, 0% φόρους και ελάχιστη ως μηδενική κρατική παραβατικότητα.

Κι εγω θελω 1 παλατι να μενω.Σε πια χωρα ισχυουν αυτα για πες μας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα που έχει η uber στην Ελλάδα και έφυγε είναι ο αθέμιτος ανταγωνισμός,. 

Πρώτο ότι δεν υπάρχει Φ. Π. Α και δεύτερο ότι για να γίνει κάποιος οδηγός ταξί (δεν λέω για τους ιδιοκτήτες) χρειάζεται χρήμα και να περάσεις από ψυχίατρο κάτι που δεν είχαν οι οδηγοί uber. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, JcD είπε

Πέρα δώθε που πηγαινοέρχομαι μόσχα, έχω την εφαρμογούλα μου στο κινητό, καλώ ταξί μέσω της εφαρμογής στο σημείο που βρίσκομαι μέσω του gps, επιλέγω ποιότητα αυτοκινήτου και τιμή, πληρώνω μέσω της εφαρμογής για την διαδρομή, ρε δύο ώρες να κάνεις διαδρομή εξ αιτίας της κίνησης ότι πλήρωσες πλήρωσες! Κι έχεις εδώ τους απατεώνες με τους πειραγμένους μετρητές και δεν ξέρω κι εγώ τι!

Η εταιρία που έχει την λειτουργία των ταξί έχει πάρει και καμπόσες χιλιάδες αυτοκίνητα και τα έχει αμολίσει στην μόσχα, βρίσκεις το αυτοκίνητο που έτυχε να βρίσκεται κοντά σου μέσω της εφαρμογής, το νοικιάζεις για όσο θες, σου έρχεται κωδικός ξεκλειδώματος του αυτοκινήτου για να το ανοίξεις και να το βάλεις μπροστά με το κινητό μέσω nfc, κατόπιν παρατάς το αμάξι όπου βρίσκεσαι όταν τελειώσεις τις δουλείες σου και αυτό ήταν.

Έχεις δει Ελλάδα τι γίνεται με τα γυφτάκια και τα πατινια της lime έτσι? Φαντάσου το με αμάξι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, georgeps21 είπε

προτιμώ πόδια , αλλά και πάλι 1000 φορές να τα δώσω σε εναν απλό οδηγό και να με πάει στη διαδρομή που θέλω , παρα να μπω σε ενα ταξι να μυρίζει ή να συχαίνομαι που πατάω και που κάθομαι. Προτιμώ να επιλέγω εγώ που θα μπώ και οχι να μπω στον πρώτο που καθεται και περιμενει.

Προχθεσινό σκηνικό: Εχω παει θέατρο και καθως βγαίνουμε ήταν ενα ταξί απέξω σταματημένο σαν κοράκι, μια κυρία σταμάτησε ενα ταξι που περναγε εκεινη την ώρα απέξω κ επειδη δεν πήγε σε αυτόν αρχισε να κορναρει γ, να βριζει , να τις φωνάζει, να τσακώνεται με τον άλλο οδηγό. Ε τετοιους ανθρώπους γιατί να τους προτιμώ, Μονοι τους φτιάξαν το όνομα τους, και μόνοι τους το καλλιεργουν.

Και επειδη αν δεν είσαι εσυ , έχεις συγγενικά προσωπα που δουλευουν στα ταξί μαλλον για αυτό αρπάζεσαι τόσο...  τοπ που λεμε και στο χωριο μου.

Και ποιος σε υποχρεώνει να πάρεις ταξί από τον δρόμο; Αφού σου αρέσει να χρησιμοποιείες εφαρμογή κάλεσε ένα μέσω Beat. Μπορείς να δεις κριτικές για να διαλέξεις και να κάνεις ονομαστικά παράπονα αν χρειαστεί. Το να υποστηρίζεις μια πολυεθνική που εκμεταλλεύεται τους "συνεργάτες" της τι κερδίζεις;

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, TechnoV είπε

επιλέγεις και τον υπάλληλο στο "πλαίσιο" όταν πας για ψώνια; είσαι τόσο όμορφος που επιθυμείς κοινωνικό ρατσισμό;

επειδή έχουμε άκρατο καπιταλισμό και ο καθένας έχει τα χωράφια του και τα υπερασπίζεται, όταν μπαίνεις σε ξένα χωράφια φιλάς τον κώλο σου. Γκέγκε;

Ταρίφες παρακαλάτε τους πολιτικούς οσο ακόμα μπορείτε για να απαγορεύει το uber.. γιατί σε λίγο θα σας κλείσει μια και καλή..ο κόσμος θέλει να μην πληρώνει χρυσή μια διαδρομή...

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, TechnoV είπε

επιλέγεις και τον υπάλληλο στο "πλαίσιο" όταν πας για ψώνια; είσαι τόσο όμορφος που επιθυμείς κοινωνικό ρατσισμό;

επειδή έχουμε άκρατο καπιταλισμό και ο καθένας έχει τα χωράφια του και τα υπερασπίζεται, όταν μπαίνεις σε ξένα χωράφια φιλάς τον κώλο σου. Γκέγκε;

Φίλε μπράβο με τέτοια επιχείρηματα μπράβο τπτ αλλο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, gakost είπε

Και ποιος σε υποχρεώνει να πάρεις ταξί από τον δρόμο; Αφού σου αρέσει να χρησιμοποιείες εφαρμογή κάλεσε ένα μέσω Beat. Μπορείς να δεις κριτικές για να διαλέξεις και να κάνεις ονομαστικά παράπονα αν χρειαστεί. Το να υποστηρίζεις μια πολυεθνική που εκμεταλλεύεται τους "συνεργάτες" της τι κερδίζεις;

Αρα αφου δεν θέλω να υποστηριζω μια πολυεθνική που εκμεταλλευεται τους συνεργάτες της (που στη πλειοψηφια οι οδηγοι ηταν ευχαριστημενοι) , ας αφήσω μωρέ να εκμεταλλευεται εμενα, τη μανα σου, τη γιαγια μου και τον ανθρωπο με ξεχωριστες ανάγκες ένας ταρίφας. 

 

Λες και μέση λύση δεν υπάρχει. 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα μωρε απλά τώρα οι ζουμερς μαχητές του πληκτρολογίου με γκειμικγκ πισι σαν χριστουγεννιάτικο δέντρο θέλουν μια εφαρμογή για όλα. Ταξί θέλουν? ουμπερ, φαΐ? εφουντ, γκομενα? πατάνε δεξιά η κάτι τέτοιο. Σε λίγο θα χρειάζονται και μια για να ρυθμίσουν βασικές λειτουργίες της ζωής τους.

Εμενα μου έμαθαν να παίρνω τηλέφωνο για ντελίβερι και να σταματάω ταξί στο δρόμο τώρα τα θέλουν όλα εύκολα όλα μέσα από οθόνες για αυτό πάμε έτσι όπως πάμε σαν χώρα.

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...