Προς το περιεχόμενο

[φωτογραφική mirrorless APS-C] Sony α6400 Kit με 18-135mm f/3.5-5.6 OSS 1099€


keysmith

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μία πολύ καλή APS-C φωτογραφική όχι όμως με τον συνηθισμένο pz 16-50 oss αλλά με τον μηχανικό 18-135mm ίσως έναν από τους οξύτερους φακούς στην κατηγορία "super-zoom" (αν το λές super).  Είναι φακός ιδιαίτερα βολικός για ταξίδια και τουρισμό και δένει πολύ καλά με την a6400 εκτός ότι την μεγαλώνει κάπως.

spacer.png

Η α6400 είναι εκπληκτικό σώμα σε δυνατότητες και η πρώτη sony στο σκαρί της α6000 που αναστρέφεται η οθόνη της για vlogging (εντάξει αν έχει εξ/κό μικρόφωνο και το βάλεις στο φλας θα είναι στην μέση αλλά πάλι ξέρεις τι τραβάς). Κατά τα άλλα καλός 24mp αισθηρας με καλή οξύτητα και στο βίντεο και πολύ καλό DR με εξαιρετικό AI-AF, video προφίλ και μερικά ακόμα. Στα (κλασσικά) μείον το αργό read out στο 4k (jello effect, rolling shutter στο 4k) και ο "χειροκίνητος"με κουμπιά πρακτικτά χειρισμός αν και με οθόνη ναι μεν touch αλλά στα πολύ βασικά όχι στο μενού (έχει τουλάχιστον αρκετά κουμπάκια). 

Η μηχανή από ελληνικά καταστήματα (αντιπροσωπίας) συνήθως παίζει στα 1500€+ και παρα-εισαγωγές 1400€. Τώρα (όλη την εβδομάδα) 1099€ σε κάποια γνωστά φωτοκαταστήματα και (νομίζω) είναι ελληνικής αντιπροσωπίας. Τώρα 1099€ σε 4 καταστήματα.

 

Υ.Γ. Εμένα μου τα έφαγαν τα χρήματα άλλες προσφορές :( αλλά λίγο την "ζαχάρωσα" αλλά από την άλλη έχω αντίστοιχο (ας πούμε) εξοπλισμό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τα χειροτερα value for money. Καλος συνδυασμος μονο για ελαχιστους σκοπους. Με αυτα τα χρηματα παιρνεις πολυ καλυτερα πραγματα σε ολες τις εταιριες, συμπεριλαμβανομενης της sony

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν συμφωνώ ότι παίρνεις καλύτερους συνδιασμούς (και μην ακούσω fuji ΧΤ-30/20 😛 )  γιατί πρέπει να τις δεις με τον αντίστοιχο 18-135 της fuji για να συγκείνεις μήλα με μήλα. Το καλύτερα δεν είναι "καλύτερες" φωτογραφίες πάντως,  όχι πάντα δλδ.. Άσε που δεν βγάζουν καλύτερα στην πράξη οι δυο του. Καλύτερο βίντεο έχει η xt30 και καλύτερο οπτικά  φακό ο 18-55 f2.8 όχι χρηστικά όμως. 

Ο φακός είναι ειδική κατηγορία, ταξιδιωτικός/τουριστικός. Ο συγκεκριμένος είναι οξύτατος (δεν έχει σχέση με τον 18-150 της canon ας πούμε).

η sony το ίδιο μοντέλο  6400 με 16-50 oss σήμερα έχει 1050€ δλδ 40€ κάτω ενώ οι φακοί έχουν 250€ διαφορά μόνο.  Ο φακός μόνο 18-135 από ελληνική αντιπροσωπία (που είναι σε προσφορά επίσης αυτή την εβδομάδα) έχει 499€ (δλδ το σώμα αν το σπάσεις βγαίνει 600€ από αυτήν την προσφορά όταν σκέτο έχει 900+)

Τι προτείνεις στα ίδια χρήματα σε ταξιδιωτικό φακό μεγάλου εύρους; Αν θέλεις το συζητάμε. Εγώ βλέπω μόνο canon m50 με 18-150 f3.5-6.5 στα 880€ (γκρί εισαγωγή) χωρίς βέβαια να έχουν σχέση τα δύο σώματα. 

Επεξ/σία από keysmith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, hydra7 είπε

Γιατί λάθος?

Με τα λίγο υπομονή στα λεφτά που έδωσα για αυτή κ τον φακό έπαιρνα A7 11 mε φακό  η καινούργια (έστω κ άλλο μοντέλο)

Επεξ/σία από PETRITIS13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, keysmith είπε

Δεν συμφωνώ ότι παίρνεις καλύτερους συνδιασμούς (και μην ακούσω fuji ΧΤ-30/20 😛 )  γιατί πρέπει να τις δεις με τον αντίστοιχο 18-135 της fuji για να συγκείνεις μήλα με μήλα.

Δεν θελω να συγκρινω με σαπια μηλα. Οποιος θελει να δωσει 11 κατοσταρικα για ενα half-assed vlogging σωμα που πασχει σε εργονομια, evf, οθονη κλπ κλπ. σε συνδυασμο με εναν φακο πληρως ακαταλληλο για vlogging, γιατι? γιατι ετσι, ας προχωρησει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, PETRITIS13 είπε

Με τα λίγο υπομονή στα λεφτά που έδωσα για αυτή κ τον φακό έπαιρνα A7 11 mε φακό  η καινούργια (έστω κ άλλο μοντέλο)

Εγω αν πηγαινα σε φουλ φρειμ δεν θα πηγαινα σε τιποτα λιγοτερο απο α7R2 μεταχειρισμενη(παιζει σε καλες τιμες σωμα μονο μεταχειρισμενη) με καποιον Prime ιδανικα manual για φτηνο και για ξεκινημα(θα εβαζα πανω και τους φακους που εχω απο Amount)--υστερα θα μαζευα λεφτα και για autofocus φακους(αντισυμβατικη προταση το ξερω)...θεωρω οτι εχει παλιωσει καπως η α7ΙΙ

Για καποιον πρωταρη "αξιοπρεπη" deal ηταν η mirrorless η canon στα 249 και η α6000 στα 450 (μπορει να βρεθει αρκετα φθηνοτερη μεταχειρισμενη το ξερω)

 

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μηχανή α6400 δεν είναι για πρωτάρη με την έννοια δε θα ξέρει τι να κάνει με τόσα που προσφέρει. Είναι για κάποιον που ξέρει τι θέλει και αυτός δεν είναι απαρέτητα ο FF τύπος με τον prime. Προφανώς μία m100 στα 245€ και πιο κατάλληλη είναι και υπεραρκετή και πάντα σε λόγο απόδοσης κόστους τα φτηνότερα μοντέλα είναι πιο καλά (προσφέρουν παραπάνω για αυτά που ζητάνε σε χρήματα σε σχέση με τα ακριβότερα). Αλλά αν θες και το κάτι ακόμα αρχίζεις να ανεβαίνεις και στην κατηγορία της αυτή η προσφορά είναι πολύ καλή. 

Καλές οι Α7 ΙΙ, ΙΙΙ κτλ αλλά κουβαλάς βάρος γιατί; Είναι γενικές μηχανές οι FF με βαρείς φακούς μικρού ζουμ? Εδώ μιλάμε για compo για τουριστική φωτογραφία, φωτογραφία γενική πχ δρόμου κτλ που κατά τη γνώμη μου μικρότερα σώματα και φακοί αποκρίνονται καλύτερα.

Επίσης η διαφορά του FF από το APS-C δεν είναι όσο μεγάλη θέλετε να την βλέπουν κάποιοι. Είναι μάλιστα καλά μετρημένη, κανα στοπ σε noise και κανα EV σε DR. Και φωτογραφική δεν είναι μόνο αυτά τα δύο γιατί αν είναι έτσι να πάμε σε Medium format. Είναι πολλά περισσότερα που κάνουν ένα compo επιτυχημένο.  Εκτός αν υπάρχει 18-135Χ1.5 σε FF για sony αξιοπρεπής σε αυτά τα χρήματα το σύνολο να το συζητήσουμε (πες το βάρος δεν μας νοιάζει ως διαφορά). 

Επίσης δεν μιλάμε για την αρχική της τιμή 1500 (που και για μένα δλδ τα κριτήριά μου "δεν" αξίζει) αλλά για μειωμένη 1100 και ούτε μιλάμε για μεταχειρισμένη οπότε δεν αντιλαμβάνομαι το επιχείρημα. Οπότε δεν ξέρω γιατί μπαίνουμε σε συζητήσεις "ποια είναι καλύτερη" με αυτά τα δεδομένα και αλλάζουμε κατηγορία και απαιτήσεις.

Εννοείται η καινούρια a6400 με τον 18-135 για αυτόν που θέλει μία καταπληκτική γενική μηχανή με ένα φακό να κάνει πολλά πράγματα είναι μία εξαιρετική επιλογή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοσος προλογος για τοσο μετρια προσφορα, μεχρι και για βαλτος μου κανεις. Ελπιζω να μην παρασυρθει απο τον ακρατο ενθουσιασμο σου κανενας και να ψαχτει εστω λιγο παραπανω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Ablaoublas_542 είπε

Τοσος προλογος για τοσο μετρια προσφορα, μεχρι και για βαλτος μου κανεις. Ελπιζω να μην παρασυρθει απο τον ακρατο ενθουσιασμο σου κανενας και να ψαχτει εστω λιγο παραπανω. 

με έπιασες. Για την sony δουλεύω.. ;)  και για την lenovo γιατί ανέβασα προσφορά και για ένα 14'' λαπτοπ που αυτό όμως το αγόρασα να πω την αμαρτία μου. Και σε μία FnU έγραψα κριτική αλλά μάλλον και από τον Σαββίδή τα παίρνω 😛 

 

Υ.Γ. (Φωτογραφικά ποιος είμαι δες στο dpgr τι γράφω.). 

Υ.Γ2 όπως προείπα την ζαχάρωνα (μια από τις 3 APS-C που κοιτάω αυτό το χρόνο καθώς δεν εγκρίνω κατηγορία FF στα 24mp με κάποιο σκεπτικό) και μαλλον θα την έπαιρνα αν δε μου τα είχαν πάρει οι άλλοι (λαπτοπ/τβ).

Επεξ/σία από keysmith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...