Προς το περιεχόμενο

WD Blue vs Black


deadth

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 1/12/2019 στις 9:47 ΠΜ, 2MikronS είπε

Κανενα μιας και η WD ειναι πρωτη σε αστοχιες δισκων εδω και καμια δεκαρια χρονια με διπλασια ποσοστα απο τη seagate που ειναι δευτερη. Ειδικα τον blue τον ονομασανε ετσι, για να μη μπαινεις στο κοπο να τον βαφεις, πριν το πεταξεις στη θαλασσα.

Nα υποθέσω οτι πηγή της πληροφορίας είναι το κεφάλι σου προφανώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, deadth είπε


Ερώτηση σχετικά με τον θόρυβο: 
Ακούγονται όλη την ώρα δυνατά, ακόμη και σε idle; Ή μόνο όταν χρειάζεται να πιάσει γρήγορες ταχύτητες;
Επειδή καμιά φορά το χρησιμοποιώ και για εκτός δουλειάς το PC, πχ για καμιά ταινία κτλ... Δεν θα ήθελα να ακούγεται όλη την ώρα τσικι τσίκι...

 

Ακούγονται διαρκώς. Αν σε απασχολεί τόσο πολύ το θέμα του θορύβου μπορείς να δοκιμάσεις το παρακάτω και θα εξαφανιστεί ο θόρυβος.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανουν θορυβω οταν διαβαζει γραφει.

απο το 2010 και μετα (μην παω κατω απο το 2010) εχω δουλεψει με wd seagate maxtor (seagate μεσα) adata (seagate μεσα) toshiba (δεν θυμαμαι αν εχει toshiba μεσα

ολοι οι seagate και αυτοι αλλη μαρκα αλλα με seagate μεσα μεχρι 1 χρονο αντε 2 μαξ και παπαλα.

ο πρωτος wd που χαλασε στα χερια μου ειναι ενας black που επαιζε καθε μερα για παιχνιδια απο το 2013 νομιζω 1 τβ και οταν εκανα νεο pc τον εβαλα main windows και καθε μερα πεταγε τα windows τελικα τα ειχε παιξει ..... κανενας αλλος ευτηχως και δεν με ενδιαφερει τοσο αν παρω αλλον οσο αυτα που μπορει να χασω.

διαφορα μεγεθη και εκδοσεις δισκων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά οι σκληροι δίσκοι είναι αναλώσιμοι. Όσο πιο γρήγορα το πάρετε χαμπάρι , τόσο πιο πολλά αρχεία θα σώσετε. Έχω πάψει να ασχολούμαι αν ο δίσκος είναι καλός η όχι. Όλα όσα είναι στον υπολογιστή γίνονται backup στο drobo και αν χαλάσει κάποιος από τους 4 σκληρούς που έχει,τον βγάζω και βάζω άλλον . Μάλιστα τον πιο φτηνό που θα βρω ακόμα και μεταχειρισμένο . Το drobo δεν μασάει καθόλου. 
Αυτη την στιγμή έχω  μέσα του 2 μεταχειρισμενους 4tb wd black , 1 μεταχειρισμένο 4tb hitachi και 1 μεταχειρισμένο 2tb seagate....όλοι δουλεύουν στο drobo αδειαληπτα την τελευταία κοντά 10ετια! Και ναι τους wd black τους έφερα από Αμερική γιατί δεν υπήρχαν φτηνοί 4tb στην Ελλάδα τότε, ποσό μάλλον μεταχειρισμενοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...