Προς το περιεχόμενο

WD Blue vs Black


deadth

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Θα ήθελα την γνώμη σας για τα παρακάτω:
Western Digital Black 4TB, 7200rpm, 256MB cache size ~175€
ή
Western Digital Blue 4TB, 5400rpm, 64MB cache size ~90€

Αρχικά δεν ξέρω αν αξίζει σχεδόν η διπλάσια τιμή για την διαφορά ταχύτητας. Δεν είναι ότι πας σε SSD πχ...
Δεύτερον αυτό που με ανησυχεί για τον Black είναι πολλά σχόλια στο internet ότι κάνει πολύ θόρυβο (Κρίμα αθόρυβο PC να αρχίσει να ακούγεται τώρα συνεχώς).
Έχει κάποιος σχετική εμπειρία;

Η χρήση του θα είναι για Video editing, VFX, 3D rendering. αλλά σε δευτερεύον στάδιο (πχ σε ογκώδη project) μιας και τα περισσότερα τα τρέχω από τον SSD m2. Και παράλληλα και main storage του PC. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον δεύτερο. O πρώτος είναι πιο καλός όμως γενικά σήμερα HDD για projects files και preview files υπάρχουν οι SATA SSD. Στιγμιαίο άνοιγμα/ρεύματα και φόρτωμα. Αθόρυβοι είναι οι 2,5 σκληροί. Τον φθηνότερο προτείνω, τον Blue.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικά μπορείς να βάλεις 2 ίδιους σκληρούς μηχανικούς σε raid 0 και να έχεις σχεδόν διπλάσια ταχύτητα από ότι με έναν.

Καλύτερα τα πρότζεκτ να τα κάνεις backup και σε εξωτερικό σκληρό. 

Επεξ/σία από atheatos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο black κατά την εκκίνηση  ξεκινά από τα 15 και φτάνει μέχρι 68.2 db και μετά πέφτει στα 24,8 έως-28 κατά την σκληρή λειτουργία  .

 

 

τουλάχιστον τόσο μέτρησα τον δικό μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, δεν θα πήγαινα ποτέ πλέον σε Blue. Οι Blue είναι πλέον οι παλιοί Green με την χάλια αξιοπιστία τους. Οποιοσδήποτε δίσκος στις 7200 είναι θορυβώδης δεν έχει να κάνει με τους Black αποκλειστικά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 hours ago, SaFiS said:

Προσωπικά, δεν θα πήγαινα ποτέ πλέον σε Blue. Οι Blue είναι πλέον οι παλιοί Green με την χάλια αξιοπιστία τους. Οποιοσδήποτε δίσκος στις 7200 είναι θορυβώδης δεν έχει να κάνει με τους Black αποκλειστικά...

Αυτό ακριβώς. Θα πήγαινα σε WD Ultrastar (πρώην Hitachi Ultrastar).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πληρώνεις τα παραπάνω χρήματα για την ταχύτητα, αλλά για την αξιοπιστία. Οι black έχουν πενταετή εγγύηση, ενώ οι blue τριετή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

BLACK κανει θορυβo .αλλα απο ταχυτητα πανε στα 110+ ανετα και σταθερα.

καλυτερα για επαγγελματικες δουλιες τους gold 

Επεξ/σία από kinitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανενα μιας και η WD ειναι πρωτη σε αστοχιες δισκων εδω και καμια δεκαρια χρονια με διπλασια ποσοστα απο τη seagate που ειναι δευτερη. Ειδικα τον blue τον ονομασανε ετσι, για να μη μπαινεις στο κοπο να τον βαφεις, πριν το πεταξεις στη θαλασσα.

Επεξ/σία από 2MikronS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

wd blue= 5400rpm

wd caviar blue= 7200rpm

wd black 500gb= true black

wd black 1-3tb= caviar blue με επιπλεον εγγυηση

wd black 4tb= true black

wd desktop mainstream= caviar blue

wd desktop performance= caviar black

Αν θες σαν βασικο drive ο απλος blue δεν ειναι η καλυτερη ιδεα(μεγαλο θεμα η χαμηλη εγγυηση),κυριως για τα χαμηλα access times,βεβαια ουτε ο black αξιζει τα διπλασια λεφτα γτ μιλάμε παντα για εναν μηχανικο με πολυ αργα access time επισης(αλλα μεγαλη εγγυηση)

Καλη αντιπροταση θα ηταν ο sshd της seagate αλλα και αυτος βγαινει μεχρι 2tb.
 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/12/2019 στις 9:47 ΠΜ, 2MikronS είπε

Κανενα μιας και η WD ειναι πρωτη σε αστοχιες δισκων εδω και καμια δεκαρια χρονια με διπλασια ποσοστα απο τη seagate που ειναι δευτερη. Ειδικα τον blue τον ονομασανε ετσι, για να μη μπαινεις στο κοπο να τον βαφεις, πριν το πεταξεις στη θαλασσα.

Έχω 10 WD black,red,purple κλπ.Τους έχω σκίσει τα τελευταία 10+ χρόνια και κανένας δεν έχει πάθει το παραμικρό.Αν δεν ξέρεις πως να δουλεύεις τους δίσκους δεν σου φταίνε οι αστοχίες (που και αυτές μέσα στο πρόγραμμα είναι).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, tarantules είπε

Έχω 10 WD black,red,purple κλπ.Τους έχω σκίσει τα τελευταία 10+ χρόνια και κανένας δεν έχει πάθει το παραμικρό.Αν δεν ξέρεις πως να δουλεύεις τους δίσκους δεν σου φταίνε οι αστοχίες (που και αυτές μέσα στο πρόγραμμα είναι).

Σε αυτό συμφωνώ, και πολύ μάλιστα. Πρώτον, ΠΟΛΥ καλό και ακριβό τροφοδοτικό. Οι περισσότερες αστοχίες οφείλονται σε κακής ποιότητας τροφοδοσία. Δεύτερον, όσο το δυνατόν λιγότερα start-stop, άρα απενεργοποιούμε όλα τα sleep κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Οκ, έχω αποκλείσει τον Blue σύμφωνα με τα παραπάνω που αναφέρετε.

Τους Ultrastar δεν τους γνώριζα, οπότε θα το σκεφτώ και για αυτόν σε 4Tb.
Λογικά θα είναι και αυτός όσο θορυβώδης και ο Black;

Ερώτηση σχετικά με τον θόρυβο: 
Ακούγονται όλη την ώρα δυνατά, ακόμη και σε idle; Ή μόνο όταν χρειάζεται να πιάσει γρήγορες ταχύτητες;
Επειδή καμιά φορά το χρησιμοποιώ και για εκτός δουλειάς το PC, πχ για καμιά ταινία κτλ... Δεν θα ήθελα να ακούγεται όλη την ώρα τσικι τσίκι...
 

13 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Πρώτον, ΠΟΛΥ καλό και ακριβό τροφοδοτικό. Οι περισσότερες αστοχίες οφείλονται σε κακής ποιότητας τροφοδοσία.

Έχω το Corsair RM850x, θεωρώ πώς είναι καλό, σωστά;

13 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Δεύτερον, όσο το δυνατόν λιγότερα start-stop, άρα απενεργοποιούμε όλα τα sleep κλπ.

Ναι λογικό. Τα sleep εννοείς από μεριάς λειτουργικού ή έχει και κάποια ρύθμιση για τον δίσκο;
Πχ. ένας εξωτερικός (ένα μοντέλο συγκεκριμένα) που έχω μπαίνει σε sleep μόνος του αν τον αφήσεις για 5-10 λεπτά 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...