Προς το περιεχόμενο

Καθαρισμος αισθητηρα


ioakim100

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,εχω την canon 1300d και εχω παρατηρησει οτι στα μεγαλα f (f11 και πανω) εμφανιζεται μια γραμμη στις φωτογραφιες. Εψαξα λιγο και εβγαλα το συμπερασμα οτι ειναι καποιο ειδους βρωμια. Πολυ κοσμος στου youtube λεει οτι ειναι πολυ ευκολος ο καθαρισμος με ενα φυσητηρα και ενα ειδικο βουρτσακι με ενα υγρο. Στα βιντεακια φενεται οντως πολυ ευκολο. Ειναι ασφαλες να το δοκιμασω ? + τι προιοντα να παρω για να το δοκιμασω ? 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, ioakim100 είπε

Καλησπερα,εχω την canon 1300d και εχω παρατηρησει οτι στα μεγαλα f (f11 και πανω) εμφανιζεται μια γραμμη στις φωτογραφιες. Εψαξα λιγο και εβγαλα το συμπερασμα οτι ειναι καποιο ειδους βρωμια. Πολυ κοσμος στου youtube λεει οτι ειναι πολυ ευκολος ο καθαρισμος με ενα φυσητηρα και ενα ειδικο βουρτσακι με ενα υγρο. Στα βιντεακια φενεται οντως πολυ ευκολο. Ειναι ασφαλες να το δοκιμασω ? + τι προιοντα να παρω για να το δοκιμασω ? 

Ευχαριστω

Τα πουλανε σαν κιτ σε μαγαζια με φωτογραφικα. Θα δώσεις 20€ η και παραπανω. Εχει οδηγιες τι να κανεις, αμα δεν εισαι τρομερα αμπνταλης δεν ειναι επικινδυνο. Αλλα απο f11 και πανω οι φωτογραφιες σου θα ειναι θολες λογω. διαθλασης, επομενως το "θα καθαρισω το  αισθητηρα για να βγαζω με f16" δεν στεκει αφου τη μια στο τοσο που αναγκαστικα θα βγαλεις με f16 σβηνεις την γραμμη στο photoshop

Επεξ/σία από Ablaoublas_542
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ioakim100 είπε

Καλησπερα,εχω την canon 1300d και εχω παρατηρησει οτι στα μεγαλα f (f11 και πανω) εμφανιζεται μια γραμμη στις φωτογραφιες. Εψαξα λιγο και εβγαλα το συμπερασμα οτι ειναι καποιο ειδους βρωμια. Πολυ κοσμος στου youtube λεει οτι ειναι πολυ ευκολος ο καθαρισμος με ενα φυσητηρα και ενα ειδικο βουρτσακι με ενα υγρο. Στα βιντεακια φενεται οντως πολυ ευκολο. Ειναι ασφαλες να το δοκιμασω ? + τι προιοντα να παρω για να το δοκιμασω ? 

Ευχαριστω

το f11 δεν είναι τόσο μικρό διάφραγμα. Για να σου εμφανίζει ακόμα και σε f11 πρόβλημα, σημαίνει ότι το αντικείμενο είναι μάλλον μεγάλων διαστάσεων και μπορεί να είναι εμφανές με γυμνό μάτι. Αν είναι έτσι, μπορεί να φύγει με ένα απλό φύσημα με blower. Με προσοχή βέβαια, και χωρίς να πλησιάζεις πολύ τον αισθητήρα. Μπορεί όμως να μην είναι στον αισθητήρα αλλά στο οπίσθιο τμήμα του φακού ή, πιο σπάνια, στο εμπρόσθιο (αυτά φαίνονται όμως με αρκετά μικρά  διαφράγματα). Προσωπικά προτιμώ τα blower που έχουν και φίλτρο κατά την είσοδο του αέρα (ακριβούτσικα δυστυχώς). Διαφορετικά, απλώς επαναπροωθούν σκόνη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη η φωτογραφια ειναι με f13 . Ξερετε καποια εταιρια να μου πειτε με κιτ ? ή καποιο blower ψιλο οικονομικο ? Γιατι ειδα οτι παιζουν πολλες τιμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ioakim100 είπε

Αυτη η φωτογραφια ειναι με f13 . Ξερετε καποια εταιρια να μου πειτε με κιτ ? ή καποιο blower ψιλο οικονομικο ? Γιατι ειδα οτι παιζουν πολλες τιμες

  • Αυτα φαινονται να ειναι στον φακο
  • Στο photoshop σβηνονται σε 2 λεπτα
  • Το f13 ειναι λαθος στη συγκεκριμενη ληψη καθως το αεροπλανο βλεπεις σου εχει βγει θολο και γιατι ηθελες γρηγοροτερο κλειστρο και λογω διαθλασης

    Ειναι ιστορια μπελαλιδικη ο καθαρισμος, αν δεν συντρεχει σοβαρος λογος δεν θα εμπαινα σε τετοια διαδικασια...
Επεξ/σία από Ablaoublas_542
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά δεν ασχολούμαι πολύ καιρό με τη φωτογραφία οπότε ακόμα μαθαίνω. Τον φακό από τη μέσα μεριά πώς να το καθαρίσω ? + Θα βγαλω κάποιες φωτογραφίες με.αλλον έναν φακό που έχω να σιγουρευτώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε ένα blower (5-10€ κάνουν ) και φύσα (με τον αισθητήρα να κοιτάει προς τα κάτω) κάθε φορά που αλλάζεις φακό και θα είσαι οκ..

 

Τουλάχιστον έτσι κάνω εγώ σε ff mirrorless, όπου λόγω μη ύπαρξης καθρέφτη και μεγάλου αισθητήρα, γεμίζει αμέσως σημαδάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, al3xis είπε

Πάρε ένα blower (5-10€ κάνουν ) και φύσα (με τον αισθητήρα να κοιτάει προς τα κάτω) κάθε φορά που αλλάζεις φακό και θα είσαι οκ..

Τουλάχιστον έτσι κάνω εγώ σε ff mirrorless, όπου λόγω μη ύπαρξης καθρέφτη και μεγάλου αισθητήρα, γεμίζει αμέσως σημαδάκια.

Sony είναι; Ρωτώ γιατί ο λόγος που συμβαίνει αυτό δεν είναι η μη ύπαρξη καθρέπτη ούτε ο μεγάλος αισθητήρας αλλά η μη πρόβλεψη για κλείσιμο του κλείστρου όταν η μηχανή είναι off. Αντίθετα από ότι συμβαίνει για παράδειγμα με την Canon R. Είναι καλά γνωστό και περιγεγραμμένο πρόβλημα.

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Sony είναι; Ρωτώ γιατί ο λόγος που συμβαίνει αυτό δεν είναι η μη ύπαρξη καθρέπτη ούτε ο μεγάλος αισθητήρας αλλά η μη πρόβλεψη για κλείσιμο του κλείστρου όταν η μηχανή είναι off. Αντίθετα από ότι συμβαίνει για παράδειγμα με την Canon R. Είναι καλά γνωστό και περιγεγραμμένο πρόβλημα.

Το να μενει το κλειστρο κλειστο οταν η μηχανη ειναι off δεν ειναι μη προβλεψη, αλλα αντιθετως, σωστη προβλεψη. Ο πιο ευαισθητος μηχανισμος σε μια φωτογραφικη μηχανη ειναι το κλειστρο. Ειναι υπερβολικα ευθραυστο και ειναι προτιμοτερο να μην μενει εκτεθημενο σε αντιθεση με τον αισθητηρα που το να τον καθαρισεις δεν ειναι κ τιποτα, ουτε σαν διαδικασια ουτε σαν κοστος.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, jimskeet2002 είπε

Το να μενει το κλειστρο κλειστο οταν η μηχανη ειναι off δεν ειναι μη προβλεψη, αλλα αντιθετως, σωστη προβλεψη. Ο πιο ευαισθητος μηχανισμος σε μια φωτογραφικη μηχανη ειναι το κλειστρο. Ειναι υπερβολικα ευθραυστο και ειναι προτιμοτερο να μην μενει εκτεθημενο σε αντιθεση με τον αισθητηρα που το να τον καθαρισεις δεν ειναι κ τιποτα, ουτε σαν διαδικασια ουτε σαν κοστος.

Δε μένει εκτεθειμένο το κλείστρο διότι αυτό συμβαίνει όταν ο φακός είναι κουμπωμένος. Άλλωστε εδώ σταθμίζουμε δύο ανεπιθύμητα συμβάματα: την πιθανότητα να συμβεί βλάβη κλείστρου με τη βεβαιότητα να έχω κακές φωτογραφίες λόγω σκόνης. Γιατί σύμφωνα με τον Kenrockwell η πρακτική του ανοιχτού κλείστρου από τις mirrorless οδηγεί με βεβαιότητα σε σκονισμένο αισθητήρα σε ελάχιστο χρονικό διάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις canon eos R οταν βγαλεις το φακο το κλειστρο ειναι κατεβασμενο κ εκτεθειμενο. Στις sony και τις nikon ειναι ανοιχτο. Η σκονη που λες οτι θα παει στον αισθητηρα, οταν το κλειστρο ειναι κλειστο θα παει κ θα κατσει στο κλειστρο. Περα απο το οτι οταν αρχισεις να βγαζεις φωτογραφιες αυτη η σκονη παλι μπορει να καταληξει στον αισθητηρα, μπορει επισης να φθειρει το κλειστρο. Η σκονη καθαριζεται πανευκολα με τα καθαριστικα που κυκλοφορουν στο εμποριο συν του οτι τα σημαδια αφαιρουνται πανευκολα στο edit. Το κλειστρο δεν αλλαζει ευκολα. Σκονη θα εχεις με βεβαιοτητα στον αισθητηρα οτι και να κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, jimskeet2002 είπε

Στις canon eos R οταν βγαλεις το φακο το κλειστρο ειναι κατεβασμενο κ εκτεθειμενο. Στις sony και τις nikon ειναι ανοιχτο. Η σκονη που λες οτι θα παει στον αισθητηρα, οταν το κλειστρο ειναι κλειστο θα παει κ θα κατσει στο κλειστρο. Περα απο το οτι οταν αρχισεις να βγαζεις φωτογραφιες αυτη η σκονη παλι μπορει να καταληξει στον αισθητηρα, μπορει επισης να φθειρει το κλειστρο. Η σκονη καθαριζεται πανευκολα με τα καθαριστικα που κυκλοφορουν στο εμποριο συν του οτι τα σημαδια αφαιρουνται πανευκολα στο edit. Το κλειστρο δεν αλλαζει ευκολα. Σκονη θα εχεις με βεβαιοτητα στον αισθητηρα οτι και να κανεις.

Πόσο εύκολο είναι να αρπάξει σκόνη ο αισθητήρας όταν το κλείστρο δεν κατεβαίνει; Να τι γράφει ο Ken Rockwell:
"Expect visible dust at smaller apertures after about a week of daily use". Ενώ στην Canon R; "no significant dust even after a month of daily shooting". Καταλαβαίνουμε τη διαφορά; Ως προς τη δική μου εμπειρία. Χρησιμοποιώ μια Panasonic αρκετά χρόνια χωρίς να έχω θέμα σκόνης αλλά και μια Sony η οποία τραβάει τη σκόνη σα μαγνήτης. Χρησιμοποιώ και Nikon DSLR 5 χρόνια τώρα χωρίς πρόβλημα σκόνης. Από την άλλη μεριά. Πόσο συχνό πρόβλημα είναι για μια Canon R η βλάβη του κλείστρου, δεδομένου επίσης ότι η μηχανή είναι και weather sealed (πιθανότατα και οι ακριβοί φακοί της επίσης). Δε γνωρίζω. Αν υπάρχουν στοιχεία να το δούμε. Και βεβαίως, όχι, δε θεωρώ φυσιολογική ούτε αποδεκτή μια κατάσταση όπου κάθε βδομάδα πρέπει να καθαρίζω τον αισθητήρα, όπως κάνω με τη Sony.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικο ειναι οταν αλλαζεις φακο να προσπαθεις παντα η μηχανη να κοιταει προς τα κατω και να αποφευγεις αν γινετε να αλαζεις φακους οταν φυσαει πολυ και εχει πολυ σκονη στον αερα.

Σκονη τραβανε και αρκετοι ζουμ φακοι, με το μεσα εξω που κανουν, λειτουργουν σαν ρουφηχτρες.Επιπλεον οι περισοτερες μηχανες στο μενου τους εχουν επιλογη να κανουν καθαρισμο αισθητηρα κατα το αναμα η σβησιμο της μηχανης η και τα 2.

Επισης προσωπικα δεν αφηνω ποτε την μηχανη πολυ ωρα χωρις φακο και παντα οταν δεν την χρησιμοποιω την εχω σε τσαντα η θηκη.

Ακολουθωντας αυτα τα απλα πραγματα τα τελευταια 10 χρονια που ασχολουμαι ας πουμε πιο σοβαρα με την φωτογραφια δεν χρειαστηκα ποτε καθαρισμο αισθητηρα.

Οσο για τον Ken Rockwell καλο ειναι να τον διαβαζουμε αλλα μην ξεχνατε πως βγαζει λεφτα απο την σελιδα του και καποια απο τα γραφομενα του μπορει να προωθουν εμεσα προοιοντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, panosk1 είπε

Βασικο ειναι οταν αλλαζεις φακο να προσπαθεις παντα η μηχανη να κοιταει προς τα κατω και να αποφευγεις αν γινετε να αλαζεις φακους οταν φυσαει πολυ και εχει πολυ σκονη στον αερα.

Σκονη τραβανε και αρκετοι ζουμ φακοι, με το μεσα εξω που κανουν, λειτουργουν σαν ρουφηχτρες.Επιπλεον οι περισοτερες μηχανες στο μενου τους εχουν επιλογη να κανουν καθαρισμο αισθητηρα κατα το αναμα η σβησιμο της μηχανης η και τα 2.

Επισης προσωπικα δεν αφηνω ποτε την μηχανη πολυ ωρα χωρις φακο και παντα οταν δεν την χρησιμοποιω την εχω σε τσαντα η θηκη.

Ακολουθωντας αυτα τα απλα πραγματα τα τελευταια 10 χρονια που ασχολουμαι ας πουμε πιο σοβαρα με την φωτογραφια δεν χρειαστηκα ποτε καθαρισμο αισθητηρα.

Οσο για τον Ken Rockwell καλο ειναι να τον διαβαζουμε αλλα μην ξεχνατε πως βγαζει λεφτα απο την σελιδα του και καποια απο τα γραφομενα του μπορει να προωθουν εμεσα προοιοντα.

Συμφωνώ με όλα αυτά. Εγώ είμαι ακόμα πιο ψείρας στην αλλαγή φακών. Προσέχω ώστε και ο φακός στο πίσω μέρος του να κοιτά συνεχώς προς τα κάτω αλλά και το καπάκι του! Πρέπει να με δεις να προσέχω 3 αντικείμενα να μην είναι στραμμένα πάνω αλλά ούτε να ακουμπούν πουθενά. Και οι μεταξύ τους αποστάσεις να είναι οι ελάχιστες δυνατές. Τα παράθυρα κλειστά αλλά τα πατζούρια ανοιχτά για να βλέπω τα αιωρούμενα σωματίδια. Ταχυδακτυλουργικά. Επίσης απαιτώ από την τσάντα μεταφοράς να έχει εσωτερική θήκη με φερμουάρ μόνο για το καπάκι ώστε να μην πάει σκόνη εκεί ακόμα και κατά το στιγμιαίο άνοιγμα. Αλλά στην Sony, παρόλο που δεν αλλάζει ποτέ ο κιτ φακός, περνά σκόνη για πλάκα. Τώρα για τον αυτόματο καθαρισμό αισθητήρα με δονήσεις, νομίζω πως δεν κάνει αυτά που υποτίθεται ότι πρέπει να κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...