Προς το περιεχόμενο

Καθαρισμος αισθητηρα


ioakim100

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 6/12/2019 στις 1:00 ΜΜ, Ablaoublas_542 είπε

Τα πουλανε σαν κιτ σε μαγαζια με φωτογραφικα. Θα δώσεις 20€ η και παραπανω. Εχει οδηγιες τι να κανεις, αμα δεν εισαι τρομερα αμπνταλης δεν ειναι επικινδυνο. Αλλα απο f11 και πανω οι φωτογραφιες σου θα ειναι θολες λογω. διαθλασης, επομενως το "θα καθαρισω το  αισθητηρα για να βγαζω με f16" δεν στεκει αφου τη μια στο τοσο που αναγκαστικα θα βγαλεις με f16 σβηνεις την γραμμη στο photoshop

     Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα , μόνος σας όχι , διότι θα πληρώσετε το κιτ καθαρισμού και πηγαίνοντας να κάνετε μια δουλειά την οποία δεν έχετε κάνει προηγούμενα θα καταλήξετε πιθανόν να πάτε για καθαρισμό του αισθητήρα έξω , οπότε θα πληρώσετε εκ νέου για την ίδια δουλειά .

   Το ζήτημα του καθαρισμού γενικά του εσωτερικού χώρου , περιλαμβάνει και τον αισθητήρα αλλά και όλο τον χώρο γύρω και μπροστά από αυτόν .

  Βέβαια , συνήθως οι αναφορές έχουν να κάνουν με τον αισθητήρα ξεχνώντας ότι ο γύρω του χώρος μπορεί άνετα να μεταφέρει επάνω του βρωμιες αν δεν είναι όπως πρέπει .

  Φυσικά ο αισθητήρας δεν είναι γυμνός , έχει επάνω του διαφανές κάλυμμα , δεν γνωρίζω το υλικό ας συμπληρώσει όποιος θέλει , κάτι που δεν κάνει τόσο τρομακτική μια απόπειρα καθαρισμού , η οποία όμως δεν θα έχει αποτέλεσμα αν συνοδευτεί από εσωτερικό καθαρισμό , κάτι που πρέπει να γίνει κάποια στιγμή .

  Οι φακοί σαφώς αλλάζονται έχοντας το σώμα στραμμένο προς τα κάτω , τηρουμένων των αναλογιών διότι εκείνη την στιγμή αν γύρω υπάρχει αέρας με σκόνη η ωφέλεια από τον τρόπο αυτό είναι μικρή . Πάντως έτσι πρέπει να γίνει , όπως επίσης με τον ίδιο τρόπο φυσάμε με το blower , από σχετική απόσταση , έχοντας όμως κατά νου πως αν ο χώρος γύρω από τον αισθητήρα δεν είναι καθαρός , ίσως τελικά μεταφέρουμε σκόνη επάνω του , αντί να τον βοηθάμε να μείνει καθαρός . Για το blower με φίλτρο , σωστά προτάθηκε .

   Τα καπάκια των φακών , το πίσω κυρίως είναι ικανά να αφήσουν σκόνη στο πίσω μέρος του φακού κι' αυτή με την σειρά θα βρει τον δρόμο της να πάει στον αισθητήρα , όπως ομοίως τα ανοίγματα των ζουμ φακών ανάμεσα στα κινητά μέρη θα αφήσουν να μπει σκόνη με τα ανάλογα αποτελέσματα . Ειδικά στις bridge cameras είναι και ένας λόγος που εμφανίζουν ακριβές βλάβες οι μηχανισμοί των φακών και είναι καλό σε ένα βαθμό να μπαίνει εξωτερικό tube , εφόσον υπάρχει η δυνατότητα , για να περιοριστεί το κακό όσο γίνεται .

  Πιστεύω πως χρονικά ένας συνολικός καθαρισμός , μέσα και ο αισθητήρας , επιβάλλεται . 

   

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για μένα πάντως το πρόβλημα δεν είναι οι σκόνες. Με ένα σπρέι αέρα τις διώχνω εύκολα.

Το πρόβλημα είναι οι λεκέδες. Δεν ξέρω αν είναι λιπαροί ή όχι , αλλά δεν μπορώ να τους καθαρίσω με τίποτα. Δοκίμασα μέχρι και μπατονέτα με ισοπροπυλική αλκοόλη που χρησιμοποιώ για όλα τα ηλεκτρονικά. Τίποτα. Εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν θελει μπατονετα κακως εβαλες..θελει ειδικα πινελα( pads/swabs)  αισθητηρων και υγρο καθαρισμα με ισοπροπανολη αν πιασει κατι σαν λιπος/λαδι.

Αν δεν κανει ουτε η ισοπροπανολη δουλεια, δες σε υγρα απο eclipse και visible dust

Θυμαμαι κατι ειχε πεσει σαν γρασο/λιπος στον δικο μου αισθητηρα πριν χρονια και για να φυγει ηθελε 7 υγρα περασματα (δλδ 7 πινελα) αλλα υστερα εγινε σαν καινουργιος απο το εργοστασιο.

 

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ioakim100 είπε

Εχω ενα σπρει πεπιεσμενου αερα να το δοκιμασω ?

Με blower πρεπει κανονικα. Παρε ενα απο ebay η ali. Ειναι αρκετα φτηνα.

Επεξ/σία από jimskeet2002
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, ioakim100 είπε

Εχω ενα σπρει πεπιεσμενου αερα να το δοκιμασω ?

Κάνει δουλειά με τη σκόνη. όμως προσοχή: Από απόσταση 15-20 εκ.

Η πίεση του αέρα είναι μεγάλη και μπορεί να κάνει σοβαρή ζημιά , αν το φυσήξεις από κοντά με σπρέι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δοκιμασα και εκανε μια χαρα δουλεια... Καθαρισε. Βεβαια εχω παραγγειλει και ενα κιτ απο ebay να κανω αλλη μια δοκιμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

Ξεθάβω ημιαρχαιο τοπικ. Έχει αρχίσει να εμφανίζει σημαδάκια ο αισθητήρας sony a7 III. Δεν λειτούργησε τόσο ο αυτοκαθαρισμός. Θα πάω κέντρο να αγοράσω κάποιο blower και αν δεν λειτουργήσει ίσως πάω για κιτ καθαρισμού. Κάποιες ερωτήσεις για να γίνω πιο συγκεκριμένος: Α) Έχουν κάποια διαφορά τα blower των 6 ευρώ από αυτά των... 25; Β) Κάποια πρόταση για δοκιμασμένο και ασφαλές κιτ καθαρισμού αισθητήρα (υγρό+swabs);

Καθαρισμός σε συνεργείο είναι η άλλη εναλλακτική φαντάζομαι. Το κόστος εκεί είναι όπως στις DSLR; 40-50 ο απλός καθαρισμός; 

Ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Rebirth είπε

Ξεθάβω ημιαρχαιο τοπικ. Έχει αρχίσει να εμφανίζει σημαδάκια ο αισθητήρας sony a7 III. Δεν λειτούργησε τόσο ο αυτοκαθαρισμός. Θα πάω κέντρο να αγοράσω κάποιο blower και αν δεν λειτουργήσει ίσως πάω για κιτ καθαρισμού. Κάποιες ερωτήσεις για να γίνω πιο συγκεκριμένος: Α) Έχουν κάποια διαφορά τα blower των 6 ευρώ από αυτά των... 25; Β) Κάποια πρόταση για δοκιμασμένο και ασφαλές κιτ καθαρισμού αισθητήρα (υγρό+swabs);

Καθαρισμός σε συνεργείο είναι η άλλη εναλλακτική φαντάζομαι. Το κόστος εκεί είναι όπως στις DSLR; 40-50 ο απλός καθαρισμός; 

Ευχαριστώ! 

Για το Α) δεν έχω άποψη. Έχω ένα των 7 ευρώ, ταλαιπωρημένο κάπως αλλά τη δουλειά την κάνει. Κάποια στιγμή το πίσω μέρος ξεκόλλησε και το έβαλα στη θέση του με λίγη κόλλα. Ίσως σε ένα των 25 να μη συνέβαινε. 

Για το Β) αυτό που μπορώ να σου πω με σιγουριά τουλάχιστον από τη δική μου εμπειρία είναι να αποφύγεις το K&F concept set που κυκλοφορεί ευρέως. Τα swabs που έχει είναι τίμια αλλά το υγρό που έχει δεν κάνει για αισθητήρες και ας το πουλάνε έτσι. Το γράφει βέβαια πως είναι lens cleaner αλλά δεν κάνει ούτε για αυτό. Έχω χρησιμοποιήσει τα swabs από αυτό το set μαζί με υγρό από Nitecore. Οκ έγινε η δουλειά αλλά και πάλι δεν είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Υπάρχουν καταστήματα που χρησιμοποιούν ακριβότερα προϊόντα και λογικά το αποτέλεσμα είναι καλύτερο. Κάποιοι λένε πως δεν αξίζει τα χρήματα, αλλά αν είναι να αγοράσεις κάτι όπως το K&F χίλιες φορές να τα δώσεις σε ένα μαγαζί και να τελειώνεις. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, pifilos είπε

Για το Α) δεν έχω άποψη. Έχω ένα των 7 ευρώ, ταλαιπωρημένο κάπως αλλά τη δουλειά την κάνει. Κάποια στιγμή το πίσω μέρος ξεκόλλησε και το έβαλα στη θέση του με λίγη κόλλα. Ίσως σε ένα των 25 να μη συνέβαινε. 

Για το Β) αυτό που μπορώ να σου πω με σιγουριά τουλάχιστον από τη δική μου εμπειρία είναι να αποφύγεις το K&F concept set που κυκλοφορεί ευρέως. Τα swabs που έχει είναι τίμια αλλά το υγρό που έχει δεν κάνει για αισθητήρες και ας το πουλάνε έτσι. Το γράφει βέβαια πως είναι lens cleaner αλλά δεν κάνει ούτε για αυτό. Έχω χρησιμοποιήσει τα swabs από αυτό το set μαζί με υγρό από Nitecore. Οκ έγινε η δουλειά αλλά και πάλι δεν είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Υπάρχουν καταστήματα που χρησιμοποιούν ακριβότερα προϊόντα και λογικά το αποτέλεσμα είναι καλύτερο. Κάποιοι λένε πως δεν αξίζει τα χρήματα, αλλά αν είναι να αγοράσεις κάτι όπως το K&F χίλιες φορές να τα δώσεις σε ένα μαγαζί και να τελειώνεις. 

Σε ευχαριστώ πολύ. Είχα πάρει παλαιότερα ένα σετ K&F για μια DSLR και ήταν τελείως... καλοκαιρινό. Παραδόξως είχα πάρει ένα τίμιο σετ φίλτρα για έναν φτηνό 50αρι. Επομένως ευχαριστώ για τη συμβουλή, θα την ακολουθήσω και θα τα αποφύγω. Για blower νομίζω θα πάω στο φτηνό, δεν νομίζω να δω κάποια τρομακτική διαφορά. Τώρα για καθαρισμό σε κατάστημα, κάτι που πάντοτε έκανα με παλαιότερες (DSLR) μηχανές κάπως με έχει πιάσει η τσιγκουνιά μου και προσπαθώ να αποφύγω κάτι που ενδεχομένως μπορώ να κάνω και μόνος μου. Θα το κοιτάξω και θα επανέλθω. Να σαι καλά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Rebirth είπε

Σε ευχαριστώ πολύ. Είχα πάρει παλαιότερα ένα σετ K&F για μια DSLR και ήταν τελείως... καλοκαιρινό. Παραδόξως είχα πάρει ένα τίμιο σετ φίλτρα για έναν φτηνό 50αρι. Επομένως ευχαριστώ για τη συμβουλή, θα την ακολουθήσω και θα τα αποφύγω. Για blower νομίζω θα πάω στο φτηνό, δεν νομίζω να δω κάποια τρομακτική διαφορά. Τώρα για καθαρισμό σε κατάστημα, κάτι που πάντοτε έκανα με παλαιότερες (DSLR) μηχανές κάπως με έχει πιάσει η τσιγκουνιά μου και προσπαθώ να αποφύγω κάτι που ενδεχομένως μπορώ να κάνω και μόνος μου. Θα το κοιτάξω και θα επανέλθω. Να σαι καλά 

Ναι και εγώ έχω έναν αντάπτορα από M42 σε fuji-x mount και είναι μια χαρά. Και για τα φίλτρα δεν έχω ακούσει κακά λόγια αλλά για το καθαριστικό δυστυχώς δεν...  H Nitecore έχει και swabs για τα οποία λένε καλά λόγια, δεν τα έχω χρησιμοποιήσει. Το υγρό μαζί με αυτά θα σου βγουν στα 35+ περίπου ευρώ που τα θεωρώ τίμια λύση. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, pifilos είπε

Ναι και εγώ έχω έναν αντάπτορα από M42 σε fuji-x mount και είναι μια χαρά. Και για τα φίλτρα δεν έχω ακούσει κακά λόγια αλλά για το καθαριστικό δυστυχώς δεν...  H Nitecore έχει και swabs για τα οποία λένε καλά λόγια, δεν τα έχω χρησιμοποιήσει. Το υγρό μαζί με αυτά θα σου βγουν στα 35+ περίπου ευρώ που τα θεωρώ τίμια λύση. 

Βλέπω καλές κριτικές (όχι skroutz, σε φόρουμ εξωτερικού) για τα Visible Dust. Έχει κιτ swabs με υγρό στα 30 ευρώ. Είναι αυτά εδώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Rebirth είπε

Βλέπω καλές κριτικές (όχι skroutz, σε φόρουμ εξωτερικού) για τα Visible Dust. Έχει κιτ swabs με υγρό στα 30 ευρώ. Είναι αυτά εδώ

Ναι ισχύει. Θα είναι η επόμενη επιλογή μου όταν τελειώσουν είτε τα swabs μου είτε το καθαριστικό από Nitecore. Καθαρά βασιζόμενος σε κριτικές από BHPhoto κλπ σελίδες εξωτερικού. Απλώς επειδή δεν τα έχω χρησιμοποιήσει δεν τα πρότεινα πριν. 

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, highpriest είπε

Visible Dust δουλεύω κι εγώ. Πολύ ευχαριστημένος

Καλημέρα και ευχαριστώ. Τα πράσινα παίρνεις; Αυτά είναι για λεκέδες νερού. Τα πορτοκαλί για... λιπαρους λεκέδες. Εχει έναν οδηγό η εταιρεία αλλά στο ερώτημα "πώς καταλαβαίνεις αν ο λεκές είναι νερού είναι λιπαρός" η απάντηση είναι "δεν μπορείς να ξέρεις"! 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...