Προς το περιεχόμενο

Έχει δουλέψει κανείς σε Alarco?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Είναι να ξεκινήσω δουλειά τη Δευτέρα σε φίλτρα νερού της Alarco είναι 4άωρο με πολύ λίγα χρήματα ούτε 300 ευρώ, αλλά έχει δουλέψει κανείς εκεί να μου πει πώς είναι; Αν δεν έχω πολλές θετικές απαντήσεις απολύουν; Και τι γνώμη έχετε για τα φίλτρα; Παίρνει ο κόσμος, έχουν πέραση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά δούλεψα για 4 μέρες στην Studio Life του ομίλου Alarco, αρχικά ξεκινάς δίνοντας demo φίλτρα νερού σε ενδιαφερόμενους όπως τους ονομάζουν, αλλά από τα πρώτα τηλεφωνήματα που έκανα κατάλαβα ότι δεν ήταν και τόσο ενδιαφερόμενοι. Απλά ήταν άτομα που συμμετείχαν σε μια έρευνα της εταιρίας για το νερό και τους έδινε ένα ρολόι αλλά έπρεπε να τους πάρουμε τηλέφωνο να τους προωθήσουμε ένα δωρεάν  demo φίλτρο νερού για 2 εβδομάδες. Όλα όντως δωρεάν το θέμα όμως ήταν ότι η εκπαίδευση η συνεχής όπως έγραφε η αγγελία δεν ήταν και τόσο εκπαίδευση αλλά ούτε και συνεχής. Αρχικά σε βάζουν να ακούσεις συνάδελφο που είναι κι αυτός στο ίδιο αντικείμενο αλλά λίγο πιο παλιός και έπειτα σε βάζουν να κάνεις κλήσεις και να λες φυσικά το κείμενο, σε ακούνε οι υπεύθυνοι την ώρα που μιλάς και σου κάνουν αξιολόγηση, μετά την 4η μέρα εγώ έπρεπε να πετάω μου είπαν και να τα λέω νεράκι, εγώ κάπου κόμπιαζα, τις πρώτες μέρες όταν μιλούσα στο τηλέφωνο 2 υπεύθυνες εκεί γελούσαν. Τι να πω... Σοβαρή επιχείρηση... Μετά απολύθηκα επειδή έγιναν περισσότερες ακυρώσεις ραντεβού για τοποθέτηση, παρά τοποθετήσεις...... Και όχι τίποτα άλλο από την πρώτη μέρα υπέγραψα σύμβαση έχασα την κάρτα ανεργίας 2 χρόνων που θα μπορούσα να είχα προβάδισμα για κοινωφελή προγράμματα και για 4 μέρες πρπ να βγάλω καινούρια κάρτα ανεργίας.... Τι να πω... Πολύ επιπόλαιο το βρίσκω όλο αυτό.... Και να πω και κάτι... Δεν πιστεύω εύκολα τους λόγους απόλυσης. Μια εκεί πέρα δεν με πήγαινε με τίποτα από την πρώτη μέρα και με κάρφωνε στη  υπεύθυνη... Τι να πω κατίνες υπάρχουν παντού, αλλά εμένα μου κατέστρεψαν μια ευκαιρία να έβρισκα κάποιο πρόγραμμα μέσω ΟΑΕΔ και μου έκαναν ζημιά. Μια άλλη μου έλεγε να μιλάω πιο θηλικά στο τηλέφωνο και ίσως να φορέσω καμιά φούστα την επόμενη μέρα για να αισθανθώ πιο θηλυκή. Συγνώμη αλλά με αυτά τα σχόλια όση διάθεση και να έχεις να δουλέψεις σε ρίχνουν, την άλλη μου έλεγαν δεν ήμουν φιλική στα τηλέφωνα, δλδ τι ήμουν εχθρική; Δεν τους έβριζα κιόλας.... Τέλος πάντων .. η αγγελία δεν ήταν ακριβής, αλλά και γενικά πολύ κοροϊδία όταν σου λένε θα παίρνεις τηλέφωνο ενδιαφερόμενους. Κι όταν σου λένε με αριθμούς τόσα ακυρώθηκαν χωρίς να σου πούνε ονόματα ποιανών ακυρώθηκαν, αλλιώς για μένα αυτά είναι κουραφέξαλα. Είχα πάρει κι εκείνη τη μέρα τηλέφωνο τον Ιωάννη Λοβέρδο που παίζει να είναι ο δημοσιογράφος, από την φωνή του κατάλαβα ότι ήταν αυτός και μόνο που δεν με έβρισε που πήρα τηλέφωνο 16:45, δεν ξέρω αν το τράβηξε παραπέρα και μου έδωσαν πόδι. Ό,τι και να είναι η θέση υποτίθεται ότι δεν ήταν για πωλήσεις αλλά για προώθηση και εγώ έπρεπε να κάνω την πωλήτρια ε τελικά δεν το έχω με τις πωλήσεις και είναι το μόνο που ζητάνε συνέχεια, τηλεφωνικές πωλήσεις.... Τι να πω.... Τυχεροί όσοι βγήκαν εξωτερικό!

Επεξ/σία από Penny2019
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μην τρελαίνεσαι ,οίκος ανοχής η επιχείρηση απ'ότι φαίνεται με ρουφιάνους/χλαπάτσες/κατίνες (κυρίως γυναίκες no offence) μπροστά μπροστά.Δεν αξίζει να ασχοληθείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Dark_Nightfall είπε

Καλά μην τρελαίνεσαι ,οίκος ανοχής η επιχείρηση απ'ότι φαίνεται με ρουφιάνους/χλαπάτσες/κατίνες (κυρίως γυναίκες no offence) μπροστά μπροστά.Δεν αξίζει να ασχοληθείς.

Αυτό ακριβώς κυρίως γυναίκες και ένα περίεργο πράγμα βρε παιδί μου όπου πηγαίνω σε δουλειά με πολλές γυναίκες όλο προβλήματα έχω, οι άντρες είναι πιο ξηγημένοι (κάποιοι δηλαδή).... Κατινιά... Για προηγούμενη δουλειά που είχα κι εκεί κάτι κατίνες για μια και μόνο μου ήρθε η φράση που ποτέ δεν ενστερνίστηκα αλλά φαντάσου μέχρι πόσο με έφεραν στα όρια μου που είπα μερικές γυναίκες δεν κάνουν για δουλειά παρά να κάτσουν σπίτι να πλένουν τα πιάτα.... Πραγματικά η συμπεριφορά μερικών είναι άκρως αντιεπαγγελματική. 

Επεξ/σία από Penny2019
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το παίρνεις προσωπικά διότι δεν είναι ότι εσύ δεν το έχεις με τις πωλήσεις, είναι ότι αυτή η εταιρία είναι του κώλου (κυριολεκτικά).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Έχει περάσει πολύς καιρός αλλά μήπως θυμάσαι αν σου πλήρωσαν τις λίγες μέρες που έκατσες;Θα πάω για συνέντευξη γιατί δυσκολεύομαι πολύ να βρω μία αποκλειστικά απογευματινή δουλειά που θελω και δεν με πειράζει τόσο αν με διώξουν (θα ψάχνω και αλλού) αρκεί τουλάχιστον να πληρώνουν τα δεδουλευμένα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Δούλεψε μια ξαδέρφη μου εκεί για μερικούς μήνες και μετά έφυγε γιατί βρήκε 8ωρο αλλού. Δεν είχε κανένα παράπονο και για να είμαι ειλικρινής, πήραμε κι εμείς φίλτρο από εκεί και μας βγήκε πολύ καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Στις 26/9/2021 στις 5:35 ΜΜ, marphys είπε

Έχει περάσει πολύς καιρός αλλά μήπως θυμάσαι αν σου πλήρωσαν τις λίγες μέρες που έκατσες;Θα πάω για συνέντευξη γιατί δυσκολεύομαι πολύ να βρω μία αποκλειστικά απογευματινή δουλειά που θελω και δεν με πειράζει τόσο αν με διώξουν (θα ψάχνω και αλλού) αρκεί τουλάχιστον να πληρώνουν τα δεδουλευμένα σου.

Τελικά πήγες για δουλειά; πώς ήταν; σε πλήρωσαν; έχω κι εγώ ραντεβού για αυτό ρωτάω ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...