Προς το περιεχόμενο

Έκθεση της ΕΕΤΤ για την πορεία της ευρυζωνικότητας στην Ελλάδα το α’ εξάμηνο του 2019


insomnia.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις ‎17‎/‎12‎/‎2019 στις 10:15 ΜΜ, divo είπε

Συμφωνα με τα σημερινα δεδομενα, δεν προκειτε ν γινει αυτο ουτε μετα απο 10 χρονια. 

σε ποια περιοχη εισαι?

Ηράκλειο....... Αττικής......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πέρα απο τα όσα αναφέρουμε για άλλες χώρες μην ξεχνάμε ότι εδώ έχουμε και μια παγκόσμια πρωτοτυπία...έχουμε εγκάθετους στα τεχνολογικά forum Που αποπροσανατολίζουν τον κοσμάκη για να μην παραπονιέται και να κάθονται στα αυγά τους....ξεκινάς με 1 θέμα/πρόβλημα και αρχίζουν και απαντούν οι "καλοθελητές" με σχόλια του τύπου "δεν γίνεται",.."είναι τεχνικώς αδύνατο"..."δεν...δεν...¨"....δεν να φάνε και οι κότες.....λες και μιλάνε σε παιδάκια....μιλάμε για καταστάσεις που εγώ με το σκαπτικό μου σε 1 ωρίτσα βαριά - βαριά θα το είχα λύσει....αν υπήρχε "άδεια"....προσωπικά μου γυρίζουν τα άντερα όταν τους βλέπω να "απαντάνε" στον καθένα δύσμοιρο που προσπαθεί να βρεί το δίκιο του.......και φυσικά ούτε λόγος να το παραδεχθούν....οι άνθρωποι είναι κανονικά στην μισθοδοσία του καρτελ

Φυσικά ΟΛΑ τα προβλήματα είναι εκ του "εξ επίτηδες"....καθώς ο νοών νοείτο....

Το ποστ σίγουρα θα διαγραφεί σε χρόνο dt οπότε όποιος προλάβει και το δεί το είδε.....είναι πολλά τα λεφτά Άρη
 

Επεξ/σία από masteripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εντάξει, όλοι χρηματίζονται για να αλλάξουν γνώμη στον masteripper στο insomnia.

Κόψτε λίγο το netflix ορισμένοι γιατί σας πειράζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, divo είπε

εκει απο οτι ξερω εχει καμπινες. Σε ποια εταιρεια εισαι?

καμπίνες έχει..

στην Nova αλλά δεν δίνω ευρώ παραπάνω για "αναβάθμιση" σε 50άρα που έχουν να προτείνουν καθώς κοιτάνε ότι αρμέξουν καθυστερώντας όσο μπορούν τις καινούριες τεχνολογίες για να βγάλουν στο ενδιάμεσο.

Για σύγκριση από γνωστό στην Πολωνία το 1Gbps κοστίζει 10€ και μένει ανεκμετάλευτο καθώς αξιοποιεί περίπου τα 300Mbps λόγω απλού εξοπλισμού εντός οικίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, masteripper είπε

Πέρα απο τα όσα αναφέρουμε για άλλες χώρες μην ξεχνάμε ότι εδώ έχουμε και μια παγκόσμια πρωτοτυπία...έχουμε εγκάθετους στα τεχνολογικά forum Που αποπροσανατολίζουν τον κοσμάκη για να μην παραπονιέται και να κάθονται στα αυγά τους....ξεκινάς με 1 θέμα/πρόβλημα και αρχίζουν και απαντούν οι "καλοθελητές" με σχόλια του τύπου "δεν γίνεται",.."είναι τεχνικώς αδύνατο"..."δεν...δεν...¨"....δεν να φάνε και οι κότες.....λες και μιλάνε σε παιδάκια....μιλάμε για καταστάσεις που εγώ με το σκαπτικό μου σε 1 ωρίτσα βαριά - βαριά θα το είχα λύσει....αν υπήρχε "άδεια"....προσωπικά μου γυρίζουν τα άντερα όταν τους βλέπω να "απαντάνε" στον καθένα δύσμοιρο που προσπαθεί να βρεί το δίκιο του.......και φυσικά ούτε λόγος να το παραδεχθούν....οι άνθρωποι είναι κανονικά στην μισθοδοσία του καρτελ

Φυσικά ΟΛΑ τα προβλήματα είναι εκ του "εξ επίτηδες"....καθώς ο νοών νοείτο....

Το ποστ σίγουρα θα διαγραφεί σε χρόνο dt οπότε όποιος προλάβει και το δεί το είδε.....είναι πολλά τα λεφτά Άρη
 

Μπα? δηλ. αν ανεβάσω τώρα ένα screenshot από το ρούτερ με 8αρι θα είμαι εγκάθετος?

Όπως σωστά έγραψε ο φίλος πιο πάνω κόψε τις ταινίες και το άλλο....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σουηδία που πήγα πριν λίγες μέρες, σε μικρές πόλεις, ούτε καν στην πρωτεύουσα τους, έχει το 90% των ανθρώπων 500up/500down με τα ίδια λεφτά που έχουμε το 50 και πολλοί έχουν NAS/file server και stremaroun εκτός σπιτιού στα κινητά/λαπτοπ τους γιατί μπορούν (από το NAS στο σπίτι) λόγω του 500up. Δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει αυτό Ελλάδα στην καμία ούτε σε 10 χρόνια. Είναι μπάχαλο οι επεκτάσεις των οπτικών ινών στην Ελλάδα, με πολλά νησιά να είναι σε άθλια κατάσταση. Παράδειγμα Χανιά Κρήτης που έχω γνωστό και περίμενε 3 μήνες από ΟΤΕ να του δώσουν γραμμή γιατί δεν υπήρχε διαθέσιμη! Υπήρχε λίστα αναμονής, περίμεναν να ακυρώσει κάποιος παλιά γραμμή να του την περάσουν.  Δεν υπάρχει καλή υποδομή στην Ελλάδα. Πολλές φορές οι πάροχοι σου προτείνουν ασύρματο ίντερνετ με λίγα mb όριο και μετά χρεώσεις από τον πλανήτη Αρη. Οι επεκτάσεις που γίνονται είναι για προλαβαίνουμε την ανάγκη, όχι για να ακολουθούμε τις ταχύτητες της τεχνολογίας. Βουλγαρία και Ρουμανία έχουν περάσει την Ελλάδα στο θέμα υποδομών ευρυζωνικότητας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, divo είπε

ιδιως η ρουμανια εχει το τελειο δυκτιο.

https://www.trekearth.com/gallery/Europe/Romania/East/Bucuresti/Bucuresti/photo1283611.htm

Φωτογραφια του 18

Σε αυτό έχεις δίκιο. Σε μερικά σημεία είναι όντως έτσι ακόμα και το 2019.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς έχουμε ίνες και μας καλύπτει στον Τ.Κ. απλά έρχονται σιγά σιγά π.χ το διπλανό μας σπιτι έχει. Εμείς πότε θα έχουμε δεν ξέρω, λογικά σε καμιά βδομάδα γιατί το κοίταγα και στην οδό μας πήγαινε σιγά σιγά από σπιτι σε σπιτι κάθε βδομάδα/ες. Άντε να δούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι έχουν αναλάβει ιδιωτικοί πάροχοι περιοχές (για τις καμπίνες), αλλά δεν δίνουν στους υπόλοιπους παρόχους, υπάρχει κάποιος νόμος που να τους δίνει αυτό το δικαίωμα; Είναι δυνατόν σε ολόκληρο Πειραιά, Κερατσίνι, αλλά και άλλες περιοχές να υπάρχει καμπίνα μπροστά στην πόρτα σου και να μην μπορείς να βάλεις VDSL γιατί ο πάροχος σου δεν μπορεί να πάρει πόρτα από τον άλλο πάροχο, ενώ εσύ ακόμα δεσμεύεσαι με συμβόλαιο; Πχ, η vodafone δεν δίνει καν στις παραπάνω περιοχές και προτείνει FFTH, αλλά χρειάζεται άδεια από την πλειοψηφία της πολυκατοικίας και στην περίπτωσή μας ατυχήσαμε... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 hours ago, BritGreek said:

Πχ, η vodafone δεν δίνει καν στις παραπάνω περιοχές και προτείνει FFTH, αλλά χρειάζεται άδεια από την πλειοψηφία της πολυκατοικίας και στην περίπτωσή μας ατυχήσαμε... 

Στις περιοχές με FTTH δεν υπάρχουν καμπίνες με ενεργό εξοπλισμό για FTTC (VDSL). Επίσης ο νόμος ορίζει ότι δεν χρειάζεται η πλειοψηφία της πολυκατοικίας για να μπει FTTH στο κτήριο. Ένας φτάνει να θέλει κι όλοι οι υπόλοιποι δεν μπορούν να κάνουν κάτι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, divo είπε

ήδη στο δίμηνο ειναι. Τωρα με την απεργια τις βλεπω να ξαναβγαινουν στα μπαλκονια.

χμμ κατι δεν εχεις καταλαβει. Πρωτα απο ολα οταν υπαρχει καμπινα σε εμπορικη διαθεση τοτε ολοι μπορουν να παρουν. Το κερατσινι ειναι της wind και μια χαρα δινει. Αυτο εχω. Ο πειραιας αναλογα με το ΤΚ ειναι ητε οτε ητε wind ητε voda.

Επιπλεον για το ftth ισχύει το αντιθετο. Ακομα και ενας να θελει τοτε το εργο δινεται.

Για το Κερατσίνι, εγώ που είμαι στη Vodafone και τους πήρα για να βάλω VDSL τώρα που έληξαν τα συμβόλαιά μου, έχοντας καμπίνα της Wind μπροστά στο χώρο μου, η απάντηση που πήρα είναι ότι δεν έχουν και δεν μπορούν να πάρουν. Ειδικά στο Κερατσίνι, ούτε FFTH μου δίνουν. Όσο για τον Πειραιά, αν μιλάμε για Πασαλιμάνι, η Voda δεν έχει κάν εμπορικά διαθέσιμο το VDSL και παρέχει μόνο FFTH, για το οποίο ζητούν τη σύμφωνη γνώμη της πολυκατοικίας για να προχωρήσουν και μάλιστα μιλάς με ειδικό τμήμα. Μιλάω συγκεκριμένα, γιατί είμαι στη διαδικασία ανανέωσης συμβολαίων και έχω πολλές γραμμές double play, με καταγεγραμμένες κλήσεις. Προσωπικά λοιπόν εγώ, που θέλω να παραμείνω στη Vodafone γιατί διαχειρίζομαι πολλές γραμμές και με συμφέρουν πολύ οι τιμές που μου κάνουν (26 ευρώ VDSL 50  με πλήρες πακέτο και διεθνείς κλήσεις), μπορώ να έχω μόνο ADSL.

5 ώρες πριν, ThReSh είπε

Στις περιοχές με FTTH δεν υπάρχουν καμπίνες με ενεργό εξοπλισμό για FTTC (VDSL). Επίσης ο νόμος ορίζει ότι δεν χρειάζεται η πλειοψηφία της πολυκατοικίας για να μπει FTTH στο κτήριο. Ένας φτάνει να θέλει κι όλοι οι υπόλοιποι δεν μπορούν να κάνουν κάτι.

Σ' ευχαριστώ πολύ. Δεν το γνώριζα για τον νόμο. Στην επικοινωνία μου, έλαβα εντελώς διαφορετική απάντηση. Και πάλι, όμως, μιλάμε για διπλασιασμό του κόστους ανά μήνα, ακόμα κι αν δέχονταν να το κάνουν.  Πάντως, μου φαίνεται εξαιρετικά περίεργο να μην έχει ο Πειραιάς VDSL. 

Επεξ/σία από BritGreek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, BritGreek said:

Πάντως, μου φαίνεται εξαιρετικά περίεργο να μην έχει ο Πειραιάς VDSL. 

Μόνο η περιοχή που βρίσκεσαι, όχι όλος ο Πειραιάς.

Κατά τα άλλα άλλοι παρακαλάνε για FTTH κι εσύ προτιμάς VDSL? 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Μόνο η περιοχή που βρίσκεσαι, όχι όλος ο Πειραιάς.

Κατά τα άλλα άλλοι παρακαλάνε για FTTH κι εσύ προτιμάς VDSL? 😛

Μιλάω για το κέντρο του Πειραιά. Προτιμώ VDSL γιατί το άλλο έχει πολύ μεγαλύτερο κόστος συν τα υπόλοιπα. Μια χαρά καλύπτομαι με μια 50ρα αν μου δώσουν. :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...