Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου κινητού και μετατροπή κάρτας απο micro σε nano-sim


christs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ελπιζω να ειμαι εστω και οριακα στον καταλληλο χωρο για μερικες συμβουλες σχετικα με ενα θεμα που ανεκυψε. Προσφατα αγορασα το Xiaomi Redmi Note 8. Το παλιο μου κινητο ειναι το Redmi Note 4, το οποιο παιρνει μία nano-sim και μία micro-sim. Απ ότι βλέπω , στο νέο κινητό παίρνει δύο nano-sim, οπότε αναγκαστικά πρέπει κάτι να κάνω για τη 2η sim μου. Φοβαμαι να παω στην εταιρια κινητης τηλεφωνιας, γιατι το νουμερο ειναι φοιτητικο και παιζει να μου το κοψουν λόγω παύσης της φοιτητικης ιδιοτητας. Μηπως υπαρχει καποια πιο ευκολη λυση? Ευχαριστω εκ των προτερων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, christs είπε

Ελπιζω να ειμαι εστω και οριακα στον καταλληλο χωρο για μερικες συμβουλες σχετικα με ενα θεμα που ανεκυψε. Προσφατα αγορασα το Xiaomi Redmi Note 8. Το παλιο μου κινητο ειναι το Redmi Note 4, το οποιο παιρνει μία nano-sim και μία micro-sim. Απ ότι βλέπω , στο νέο κινητό παίρνει δύο nano-sim, οπότε αναγκαστικά πρέπει κάτι να κάνω για τη 2η sim μου. Φοβαμαι να παω στην εταιρια κινητης τηλεφωνιας, γιατι το νουμερο ειναι φοιτητικο και παιζει να μου το κοψουν λόγω παύσης της φοιτητικης ιδιοτητας. Μηπως υπαρχει καποια πιο ευκολη λυση? Ευχαριστω εκ των προτερων!

Αν έχεις κανα κοφτερό ψαλίδι την κάνεις την εγχείρηση μόνος σου https://www.angroid.gr/wp-content/uploads/2015/11/nanosimangroid.pdf

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

...σε επισκευαστικά κέντρα (un-authorized) μπορούν να στο κάνουν....ίσως κ free (στην τελική, αγόρασε μια tpu θήκη με το ελάχιστο κόστος - ή screen protector).

Επεξ/σία από TechnoState
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, christs είπε

Ελπιζω να ειμαι εστω και οριακα στον καταλληλο χωρο για μερικες συμβουλες σχετικα με ενα θεμα που ανεκυψε. Προσφατα αγορασα το Xiaomi Redmi Note 8. Το παλιο μου κινητο ειναι το Redmi Note 4, το οποιο παιρνει μία nano-sim και μία micro-sim. Απ ότι βλέπω , στο νέο κινητό παίρνει δύο nano-sim, οπότε αναγκαστικά πρέπει κάτι να κάνω για τη 2η sim μου. Φοβαμαι να παω στην εταιρια κινητης τηλεφωνιας, γιατι το νουμερο ειναι φοιτητικο και παιζει να μου το κοψουν λόγω παύσης της φοιτητικης ιδιοτητας. Μηπως υπαρχει καποια πιο ευκολη λυση? Ευχαριστω εκ των προτερων!

Ακριβώς στην ίδια φάση μαζί σου! Η δουλειά έγινε την προηγούμενη βδομάδα απλά και όμορφα μέσα σε ένα λεπτό σε κατάστημα Γερμανός εδώ στην Αττική με μηχάνημα παρόμοιο με αυτό που σου έχει postάρει ο mphxths.

Σημείωση: ο υπάλληλος ζήτησε πρώτα να δει τη sim πριν μου πει αν μπορούμε να κάνουμε την ''εγχείριση'' ή όχι.Υποθέτω πως αν είχα παλιότερη sim, θα ήταν δυσκολότερο να γίνει nano.

Πριν πάω στο Γερμανό, είχα πάει στη vodafone...εκεί μου είπαν ότι έχουν πάψει εδώ και καιρό να κόβουν και μου ζήτησαν να κάνω αίτημα για νέα sim αλλά δεν ασχολήθηκα παραπάνω διότι έχω το φοιτητικό στο όνομα του ξάδερφού μου.

Επεξ/σία από efkola
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, γνωρίζετε αν κάνω την μετατροπή από μια παλιά normal sim σε nano sim και εν τέλη καταστραφεί η sim μου, αν θα πάψει να υπάρχει ο αριθμός? Τι θέλω να πω, πριν 2 βδομάδες πήγα στην Vodafone να ρωτήσω αν μπορεί να γίνει η μετατροπή της sim μου. Μου είπαν πως το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να δώσω 8€ για να πάρω νέα κάρτα και να μου μεταφέρουν εκεί το αριθμό + 12€ για να βάλω κάρτα πάει στο 20αρικο (αν είναι δυνατόν 😤). Και σκέφτομαι να την κόψω εγώ, αν όμως μου καταστραφεί εν τέλη θα μπορέσει να μεταφερθεί ο αριθμός μου στη νέα κάρτα που θα κάνω αγορά αν δεν μου βγει? Φαντάζομαι από αυτά που έχω ακούσει πως μόνο αν πετάς την sim από το κινητό δεν μπορούν να σε εντοπίσουν κτλ λογικά η κάρτα πρέπει να είναι εν ενεργεία για να μπορεί να γίνει η μεταφορά, αλλά λέω κάτι που σκέφτηκα που μπορεί να είναι ανούσιο. Οπότε περιμένω απόψεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...