Προς το περιεχόμενο

Dracula (Netflix, 2020)


coffeex

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, cd2matheos είπε

Θα πινάτε ποτέ καφέ από τα Έβερεστ αν δεν σας άρεσε; αν όχι τότε γιατί δεν κόβετε και την συνδρομή στο νετφλιξ να τελειώνουμε. Κράζετε σειρές κράζετε ταινίες για 3 ευρώ που δίνετε το μηνα(αν τα δίνετε και αυτά). Τσάμπα μάγκες με  kodi torrent και vpn. 

Σιγά ρε δικαστή Dredd κ εσυ. Λες κ ξέρεις τι εχει κ τι πληρώνει ο καθένας . Εκτος και κονομας απο το κανάλι οποτε δικαιολογημένος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/12/2019 στις 8:14 ΜΜ, Bermudakias33 είπε

Ακόμη μια πάμφθηνη παραγωγή του Netflix και του BBC one που είναι ανάξια σχολιασμού.

Με τέτοιες σειρές, για πέταμα, τo Netflix στην ουσία προσβάλει και αυτούς που είναι συνδρομητές του.

Αφού πια έχει γεμίσει με τόσο υλικό και άρα διαθέτει την ποσότητα, θα ήταν καλύτερο να στραφεί προς στην (για να την αποκτήσει κι αυτή).ον

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου άρεσε ούτε εμένα. Καθόλου μάλιστα. Και δεν καταλαβαίνω κάποια σχόλια για τό αν  πληρώνουμε συνδρομή ώστε να έχουμε δικαίωμα να κρίνουμε την σειρά?wtf

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πληρωνεις καθεσαι το βλεπεις και λες μετα παντα οτι σου αρεσε - κατι οπως στο εστιατοριο ενα πραμα και χάλια να ειναι .Τωρα θα το δω μου  φαινεται οτι ηθελαν ενα σωσια του Κρίστοφερ Λι απο το 1958 ; Και τους βγηκε κωμωδια ειπατε ; κακο αυτο  :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/1/2020 στις 8:37 ΜΜ, cd2matheos είπε

Θα πινάτε ποτέ καφέ από τα Έβερεστ αν δεν σας άρεσε; αν όχι τότε γιατί δεν κόβετε και την συνδρομή στο νετφλιξ να τελειώνουμε. Κράζετε σειρές κράζετε ταινίες για 3 ευρώ που δίνετε το μηνα(αν τα δίνετε και αυτά). Τσάμπα μάγκες με  kodi torrent και vpn. 

Και από πότε το κόστος της συνδρομής στο nextflix θα έπρεπε να αποτελεί παράγοντα στην τελική κριτική μια σειράς ή ταινίας;Αυτό που λες δεν έχει καμία λογική.Η σειρά/ταινία είναι το θέμα.Είναι σκατά σειρά είτε θα πληρώσεις 3 ευρώ να τη δεις είτε 30 ευρώ.Το αποτέλεσμα δεν αλλάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eιναι - κυριολεκτικά - .ο,τι χειρότερο έχω δει τα τελευταία χρόνια :

- Τραγικά, τραγικά, τραγικά απαράδεκτη παραγωγή

- Απίστευτα φτηνιάρικα εφφέ, είτε αυτά είναι CG (ΒΒC γαρ) είτε make-up για τα πιο πρακτικά εφφέ.Eιναι τόσο εμφανής και κακή η  ποιότητά τους που σε βγάζουν πραγματικά απο την όποια στιγμή.

- Το γράψιμο είναι απαράδεκτο (υπερ-έκθεση/υπερ-εξήγηση των πάντων) και σε συνάρτηση με την υπόλοιπη παραγωγή (κακά εφφέ/σκηνικά/ερμηνείες κτλπ)  εχουν ως αποτέλεσμα το show να μην εχει καμία απολύτως ταυτότητα, είναι horror ? Είναι κωμωδία? (βλέπε: το όποιο χιούμορ τοποθετημένο στην σειρά αποτυγχάνει παταγωδώς).

- Απαράδεκτες και κυριολεκτικά αστείες ερμηνείες (η μοναχή στη 1ο επεισόδιο...δεεεεν) και ο Claes Βang ως Δράκουλας με την Νοτιο-Αγγλική προφορά σε συνάρτηση με το κακό γράψιμο των διαλόγων...απλά οχι...οχι...οχι.

Ποτέ δεν  θα πρότεινα ή θα απέτρεπα κάποιον απο κάτι επειδή μου άρεσε ή δεν μου άρεσε γιατί, όταν μιλάμε για ενα (καλό) "προϊόν" /έργο τα γούστα είναι υποκειμενικά, όμως, στην (πολύ) συγκεκριμένη περίπτωση θα πρότεινα να μην χάσετε κυριολεκτικά τον χρόνο σας με τέτοιες - απίστευτες - σαβούρες γιατί πράμα υπάρχει για να δείτε και καλό (βλέπε: σωστή παραγωγή/σκηνοθεσία/φωτογραφία/γράψιμο κτλπ) - και δεν είναι πρόβλημα του Netflix (καθώς η σειρά ειναι του BBC), είναι ότι σαν τελικό "προιόν" είναι απλά κακό.


Αν εχετε netflix, καλύτερα είναι να ξοδέψετε τον χρόνο σας με το DARK, Mind hunter, Kingdom, Midnight dinner: Tokyo stories, Narcos, Peaky blinders κτλπ - και το πολύ πρόσφατο Thieves of the wood, το Dracula ειναι κάτι το οποίο - αν εκτιμάτε βασικά πράματα και αρχές του κινηματογράφου γενικότερα - θα σας κάνει να βλαστημήσετε, προσωπικά, το βρήκα απαράδεκτο στο βαθμό που το αφαίρεσα απο το watch history. 

Και για τους Αγγλομαθείς φίλους μας : " ain't nobody got the time for this shit" 😁

Σε καμία περίπτωση δεν περίμενα ποιότητα ωσάν  του Coppola αλλά εκείνο τουλάχιστον παραμένει ενα καλό έργο Dracula με φανταστικά κουστούμια/ενδυμασίες, πολύ όμορφη φωτογραφία και γενικά ατμόσφαιρα (εκείνος ο Keanu όμως, Παναγιούλα μουουου).

Όποιος θέλει επίσης να δει κάτι καλό που να σχετίζετε με βαμπίρ, το Nosferatu the Vampyre του W.Herzog με τον καταπληκτικό klaus Kinski ως Νοσφεράτου είναι μαεστρικό ως προς την ατμόσφαιρά του, διάολε, ακόμα και το interview with a vampire ειναι καλό με τους αγαπημένους των κορασίδων Cruise και Pitt όπως επίσης και το shadow of the vampire με τους Dafoe και Malkovich.

Επεξ/σία από red1
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το είδα και δεν ήταν κακό,  τα είδα όλα τα επεισόδια μαζί και πέρασε ευχάριστα η ώρα . Θυμίζει αρκετά την σειρά ταινιών της Hammer  με τον Κριστοφερ Λη (και σε κόστος παραγωγής και ατμόσφαιρα ,τα οποία μου αρέσουν), βάζει και λίγο χιούμορ, έχει κάποιες ωραίες ιδέες  και ανατροπές. Γενικά δε με χάλασε.

Επεξ/σία από konpat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα προσωπικά μου άρεσε μέχρι την μέση του τελευταίου επεισοδίου. εκεί έγινε ενετελώ μάπα.

μάλιστα συνιστώ σε όσους δεν το έχουν δει ακόμη, να δουν μόνο τα δύο πρώτα επεισόδια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο επεισόδιο μου άρεσε αρκετά με το λίγο Hammer Films feeling που έβγαζε, το δεύτερο ήταν σαφώς υποδεέστερο αλλά υποφερτό και το τρίτο πραγματικά δε βλέπεται... τα έκαναν αχταρμά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα αν πω ότι το 3ο είναι αυτό που μου άρεσε περισσότερο, αφού είναι το μόνο που ταιριάζει στο στυλ (γραφή, διάλογοι, γενικότερη τοποθέτηση των χαρακτήρων μέσα στο περιβάλλον κλπ) που χρησιμοποίησαν οι συγγραφείς?

Δεν λέω ότι έσωσε μια κακή σειρά, αλλά τουλάχιστον πάτησε κάπως πιο σωστά σε αυτό που μάλλον ήθελαν να δείξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπεις το πρώτο, λες «μάγκα μου εδώ είμαστε». Κλασική σειρά εποχής εμποτισμένη με τρομερές δόσεις βρετανικού φλεγματικού χιούμορ.

Βάζεις το δεύτερο, περισσότερη νταρκίλα, λιγότερο χιούμορ αλλά λες οκ, έκανε μικρή κοιλιά θα απογειωθεί στο 3.

Δεν το έκοβαν το ρημάδι στο 2 να μην κλαίμε την 1.5 ώρα από το χρόνο μας;   

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...