Προς το περιεχόμενο

Αγορά HDD 8tb+


elpenor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, trabakoulas είπε

@elpenor θα ήταν εύκολο να μοιραστείς εντυπώσεις από τον HC320 κυρίως όσον αφορά τον θόρυβο;;

Κοιτάζω κι εγώ προς την σειρά DC της WD, και τον 320 και τους μεγαλύτερους 510, 520 και είμαι σε δίλημμα μεταξύ DC και RED.
Η 5ετής εγγύηση και το αυξημένο MTBF είναι μεγάλα + εννοείται και η λογική λέει ξεκάθαρα DC.
Αλλά επειδή προορίζεται για NAS που πιθανότατα θα μπει σε υπνοδωμάτιο, δεν είμαι τόσο σίγουρος πως δε θα το μετανιώσω.
Άσε που εδώ και χρόνια μόνο RED παίρνω, οπότε έχω ξεχάσει και πως μπορεί να ακούγεται ένας 7200...

Εγώ δεν θα έβαζα σε υπνοδωμάτιο ούτε αυτόν τον δίσκο, ούτε κάποιον μεγαλύτερο και με τίποτα κάποιον με He. Ιδίως στο NAS που δεν έχει ηχομόνωση όπως τα κουτιά ένας τέτοιος δίσκος θα σε αναγκάσει να το βγάλεις από το δωμάτιο.

Η άποψη μου είναι αν πρόκειται να βάζεις ταινίες μέσα να πάρεις ένα 8ΤΒ 5400 φτηνό shingled να κάνεις την δουλειά σου, είναι όλοι πολύ αθόρυβοι. Και βάλε το HDD Sleep time στα 5 λεπτά, μπορεί να επιβαρύνει τους δίσκους αλλά ευνοεί τα αυτιά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, elpenor είπε

Εγώ δεν θα έβαζα σε υπνοδωμάτιο ούτε αυτόν τον δίσκο, ούτε κάποιον μεγαλύτερο και με τίποτα κάποιον με He. Ιδίως στο NAS που δεν έχει ηχομόνωση όπως τα κουτιά ένας τέτοιος δίσκος θα σε αναγκάσει να το βγάλεις από το δωμάτιο.

Η άποψη μου είναι αν πρόκειται να βάζεις ταινίες μέσα να πάρεις ένα 8ΤΒ 5400 φτηνό shingled να κάνεις την δουλειά σου, είναι όλοι πολύ αθόρυβοι. Και βάλε το HDD Sleep time στα 5 λεπτά, μπορεί να επιβαρύνει τους δίσκους αλλά ευνοεί τα αυτιά σου.

Χμμ, απ'ότι καταλαβαίνω μάλλον γίνεται της κακομοίρας από θόρυβο; Σωστά;
Πάντως 2 RED WD80EFZX με He που έχω εδώ και κάτι χρόνια δεν μπορώ να πω ότι έχω παράπονο όσον αφορά το θόρυβο.
Το NAS custom θα είναι, με ξεχωριστό HDD enclosure, αλλά σίγουρα η ηχομόνωση δύσκολο να υπάρξει.
Οπότε για εκεί τον ξεχνάω, εκτός κι αν καταφέρω να βολέψω το nas αλλού με κάποιον τρόπο...

Σε desktop χρήση δηλαδή σε σχέση με έναν 5400 είναι μεγάλη η διαφορά;

Επεξ/σία από trabakoulas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά είναι πελώρια. Οι απλοί Red 5400 είναι πολύ πιο ήσυχοι από τους He WD80EFZX οι οποίοι είναι με τη σειρά τους είναι πολύ πιο ήσυχοι από τον DC.

Κατά τη γνώμη μου υπάρχουν δύο πράγματα που πρέπει να σκεφτείς:

α. Πόσο ευαίσθητος είσαι στο θόρυβο και πόση ησυχία υπάρχει γενικά στο χώρο σου. Εγώ προσωπικά είμαι πολύ ευαίσθητος και ζω σε ένα περιβάλλον που δεν ακούγεται τίποτα με ένα PC που δεν ξέρεις αν είναι ανοιχτό η κλειστό, με τα δικά μου δεδομένα ο DC είναι πολύ ενοχλητικός στο γραφείο και σε καμία περίπτωση δεν θα τον έβαζα στο υπνοδωμάτιο.

β. Τι είδους data θα αποθηκεύεις και σε τι raid array. Αν έχεις πολλά μικρά αρχεία από critical data, σε ενδιαφέρει το seek time και έχεις μεγάλο raid array τότε ένας DC είναι ιδανικός (όσο μεγαλύτερες απαιτήσεις τόσο μεγαλύτερο μοντέλο). Αν πάλι αποθηκεύσεις κυρίως ταινίες είναι πραγματικά κρίμα να υποστείς όλο αυτό το θόρυβο και το κόστος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/4/2020 στις 8:06 ΜΜ, badasszoro είπε

Και εγώ για να μην ανοίξω θέμα βλέποντας ότι γνωρίζετε κ έχετε ψάξει θέλω δίσκο 8tb. Τι γίνεται όμως τώρα, δεν έχω οικονομική άνεση με τις υπάρχουσες τιμές να πάω σε Ultrastar η Red και επειδή και εγώ θεωρώ τον εαυτό μου "ψαγμενο νουμπα" έχω δει για τους εξωτερικούς της western digital..συγκεκριμένα τους My Book και Elements..οι οποιοι έχουν μέσα helium filled δίσκους..και οι δύο υποτίθεται στα περισσότερα μαγαζιά γράφεουν 2 χρόνια εγγύηση αλλά με λίγο ψάξιμο στο σάιτ της WD υπάρχει ένα φυλλάδιο που λέει ότι ο My Book έχει 3..Και σας ρωτάω τώρα εγώ..αυτή τη στιγμή η τιμή τους ξεκινάει στα σκρουτζομαγαζα από 157 και στο Ε-shop 180..Είμαι σε μεγάλο διλημμα αρκετό καιρό τώρα..όσον αφορά το πιθανό shucking έχω καταλάβει περίπου πως γίνεται αλλά είναι λίγο αποθαρρυντικο μπλέκεις με molex καλώδια και δεν ξέρω και αν τα αρχεία που θα περάσεις στο δίσκο(όσο είναι εξωτερικος) θα διαβάζονται όταν το βάλω στον υπολογιστή..βοηθεια..

Έχω σκεφτεί πολλές φορές το shucking αλλά δεν το έχω κάνει οπότε δεν μπορώ να έχω άποψη. Τα δεδομένα είναι πολύ μπερδεμένα, οι περισσότεροι δίσκοι μέσα στα My Book γράφουν ότι είναι Ultrastar DC510 όμως τρέχουν σε 5400 στροφές και δεν υποστηρίζουν TLER, υπάρχουν πολλοί που τους έκαναν shuck με επιτυχία και άλλοι που δεν τα κατάφεραν σε όλους τους δίσκους. Από ότι βλέπω από τα πρωτόκολλα που υποστηρίζουν πρέπει να είναι πιο παλιές παρτίδες από τους κανονικούς.

Υπάρχει ένα ρίσκο όπως καταλαβαίνεις, μπλέκεις με την εγγύηση (άντε να το κλείσεις πάλι για να το στείλεις), μπορεί να είναι δεύτερης διαλογής ή να μην πάει κάτι καλά αλλά υπάρχει και ανταμοιβή, με 157 ευρώ παίρνεις αξιοπρεπέστατο 8TB δίσκο. Εγώ δεν έχω αρκετά δεδομένα για να ξέρω κατά πόσο αξίζει.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν είχαμε και right to repair όπως έχουν στις ΗΠΑ θα ήταν πολύ πιο εύκολα τα πράγματα με το shucking. :(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, elpenor είπε

Έχω σκεφτεί πολλές φορές το shucking αλλά δεν το έχω κάνει οπότε δεν μπορώ να έχω άποψη. Τα δεδομένα είναι πολύ μπερδεμένα, οι περισσότεροι δίσκοι μέσα στα My Book γράφουν ότι είναι Ultrastar DC510 όμως τρέχουν σε 5400 στροφές και δεν υποστηρίζουν TLER, υπάρχουν πολλοί που τους έκαναν shuck με επιτυχία και άλλοι που δεν τα κατάφεραν σε όλους τους δίσκους. Από ότι βλέπω από τα πρωτόκολλα που υποστηρίζουν πρέπει να είναι πιο παλιές παρτίδες από τους κανονικούς.

Υπάρχει ένα ρίσκο όπως καταλαβαίνεις, μπλέκεις με την εγγύηση (άντε να το κλείσεις πάλι για να το στείλεις), μπορεί να είναι δεύτερης διαλογής ή να μην πάει κάτι καλά αλλά υπάρχει και ανταμοιβή, με 157 ευρώ παίρνεις αξιοπρεπέστατο 8TB δίσκο. Εγώ δεν έχω αρκετά δεδομένα για να ξέρω κατά πόσο αξίζει.

Αρχικά σε ευχαριστώ που μπήκες στο κόπο να απαντήσεις..έχεις δίκιο ότι μπορεί μεν να σου τύχει δεύτερης διαλογής δίσκος αλλά υπάρχει και πιθανότητα τα βγει ο ezaz (my book) η emaz (elements)..από τα 8tb και κάτω είναι αντιστοιχοι με blue ενώ από 8tb και άνω είναι helium filled..στο reddit λένε ότι είναι όντως ultrastar κατεβασμένο στα 5400..όσον αφορά την εγγύηση είδα πρόσφατα ένα βίντεο ενός γνωστού youtuber ( bitmybytes) ο οποίος έστειλε στην wd πίσω έναν χαλασμένο χωρίς το enclosure έτσι μόνο τον δίσκο έναν easystore(ίδιος με my book) και του στείλανε κανονικά πίσω καινούργιο..βέβαια θα μου πεις είναι γνωστός και ίσως το κάνανε για το prestige η οτιδήποτε αλλά έγινε..κοίτα εγώ αυτή τη στιγμή δεν έχω nas..είναι μεσα στα πλάνα μου αλλά μόλις έφτιαξα καινούργιο pc και όπως είπα η οικονομική ευχέρεια είναι μικρή γιαυτο και το σκέφτομαι αρκετά..κάτι άλλο που έχω σκεφτεί είναι να αγοράσω τον δίσκο να τον αφήσω έτσι όπως είναι εξωτερικός μέχρι να πάρω nas και όταν με το καλό πάρω να ασχοληθώ με πιθανό shucking..με την προϋπόθεση ότι δεν θα έχει κλαταρει βέβαια..ο ultrastar τώρα που βλέπω έχει γύρω στα 250 με μεταφορικά..άντε να αποφασίσεις με αυτά τα δεδομενα

Επεξ/σία από badasszoro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, elpenor είπε

Η διαφορά είναι πελώρια. Οι απλοί Red 5400 είναι πολύ πιο ήσυχοι από τους He WD80EFZX οι οποίοι είναι με τη σειρά τους είναι πολύ πιο ήσυχοι από τον DC.

Κατά τη γνώμη μου υπάρχουν δύο πράγματα που πρέπει να σκεφτείς:

α. Πόσο ευαίσθητος είσαι στο θόρυβο και πόση ησυχία υπάρχει γενικά στο χώρο σου. Εγώ προσωπικά είμαι πολύ ευαίσθητος και ζω σε ένα περιβάλλον που δεν ακούγεται τίποτα με ένα PC που δεν ξέρεις αν είναι ανοιχτό η κλειστό, με τα δικά μου δεδομένα ο DC είναι πολύ ενοχλητικός στο γραφείο και σε καμία περίπτωση δεν θα τον έβαζα στο υπνοδωμάτιο.

β. Τι είδους data θα αποθηκεύεις και σε τι raid array. Αν έχεις πολλά μικρά αρχεία από critical data, σε ενδιαφέρει το seek time και έχεις μεγάλο raid array τότε ένας DC είναι ιδανικός (όσο μεγαλύτερες απαιτήσεις τόσο μεγαλύτερο μοντέλο). Αν πάλι αποθηκεύσεις κυρίως ταινίες είναι πραγματικά κρίμα να υποστείς όλο αυτό το θόρυβο και το κόστος.

Αρχικά να πω πως οκ, από χθες το βράδυ αποφάσισα να μην τοποθετηθεί ο NAS στο δωμάτιο τελικά:P
Δεν ήταν τόσο εύκολο, από την άποψη πως χρειάζεται αρκετή προετοιμασία και αλλαγές, γιατί θα πρέπει να φύγει και το router από εκεί που έχει πάνω του 4 συσκευές με καλώδιο.
Αλλά οκ θα πρέπει να γίνουν στην τελική αυτές οι αλλαγές και το router να πάει κοντά στην είσοδο (όπου θα μπουν και οι δίσκοι).

Καλά τα λες, γενικά προσαρμόζομαι με τον θόρυβο (όπως όλοι;), αλλά σίγουρα είναι κάτι που το κοιτάζω να είναι όσο δυνατόν χαμηλότερα (εφόσον υφίσταται βέβαια), σε κάθε νέα αγορά.
Γι'αυτό εξάλλου πόσταρα κι εδώ.
RAID δεν σκοπεύω να κάνω σε αυτή τη φάση, δεν είμαι τόσο fan. Backup ό,τι χρειάζομαι σε άλλο δίσκο. Ούτε το seek time με ενδιαφέρει ιδιαίτερα θα έλεγα.
Τώρα για να ενοχλεί αρκετά ο DC σε κουτί με καλή ηχομόνωση, υποθέτω πως παίζει να ενοχλεί και κοντά στην είσοδο που μάλλον θα μπουν οι δίσκοι.
Οπότε από τα λεγόμενά σου και τα specs που τα κοίταξα πάλι (σε seek οι DC είναι στα 36db, οι RED στα 29db), είναι πράγματι πολύ μεγάλη η διαφορά στην ένταση.
Θα το ζυγίσω λίγο ακόμα.
Το trade-off είναι αξιοπιστία/εγγύηση με θόρυβο κυρίως.
Ουσιαστική διαφορά σε κόστος πάντως μεταξύ DC και RED δεν υπάρχει.
Αν είχαν μικρότερο κόστος οι RED θα ήταν πιο εύκολη η επιλογή νομίζω.

@badasszoro νομίζω αρκετοί το έχουμε σκεφτεί το shucking, μεταξύ αυτών κι εγώ, μη σου πω και τώρα το σκέφτομαι λίγο, αλλά κάτι με κρατούσε πάντα.
Στην Αμερική είναι διαφορετικά τα πράγματα, υπάρχει το right to repair όπως αναφέρθηκε. Εδώ δεν παίζει να έχεις εγγύηση σε αντίστοιχη περίπτωση.
Θα πρέπει να είσαι συμφιλιωμένος με την ιδέα της λοταρίας και πως μπορεί να μην έχεις εγγύηση αν το κάνεις.
Δεν είναι απλό το δίλημμα είναι η αλήθεια, γιατί δεν είναι και μικρή η διαφορά στο κόστος, είναι υπερτιμημένοι οι εσωτερικοί δίσκοι δυστυχώς.
Η απόφαση είναι ανάλογα με το πόσο "τυχερός" και "τολμηρός" νιώθεις μάλλον:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@trabakoulas ευχαριστώ κ σένα που ασχολήθηκες για να απαντήσεις..πάντως γενικά τα τελευταία χρόνια που ψάχνω πριν αγοράσω οτιδήποτε εξονυχιστικά έχω καταλάβει πόσο εύκολα μπορείς να πέσεις "θύμα" αν δεν έχεις ιδέα..παράδειγμα το 2013 αγόρασα εξωτερικό 1 tb 80 ευρώ..αντίστοιχα μαθαίνοντας νέα πράγματα παρουσιάζονται ακόμα πιο πολλά διλληματα γιατί πλέον θεωρείς ότι δεν θα σε κοροϊδέψουν..βλέπω το τελευταίο καιρό για δίσκους και πραγματικά το shucking φαίνεται να είναι κάπως διαδεδομένο κυρίως με τους συγκεκριμένους wd..οι Αμερικάνοι λένε with great risks come great rewards αλλά άντε να πεις τώρα στους Αμερικανούς ότι εμείς ζούμε Ελλάδα και τα πάντα τα μαθαίνουμε δεύτεροι..πέσαμε και σε περίεργη περίοδο τώρα λόγω της πανδημίας και όλοι οι ssd hdd ανέβηκαν σε τιμή..Για την δικιά σου περίπτωση που από οτι κατάλαβα πας σε hc320 επειδή σου λέω ψάχνω κ γω, ανέβασε ένα μέλος στις αγγελίες νομίζω 8 κομμάτια hc320 των 8 tb 190 ευρώ αγορασμενα Μάιο του 19..δεν ξέρω αν σε βολεύει είπα να το πω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω δει ναι, ευχαριστώ εννοείται:) , αλλά εγώ με βλέπω να απομακρύνομαι από τους DC και να πηγαίνω προς 5400 δίσκους να έχω περισσότερο "ήσυχο" το κεφάλι μου.
Ίδωμεν, ακόμα υπό σκέψη είμαι.

Το θέμα με τα βίντεο στην Αμερική που λες, είναι πως είναι στην Αμερική, δεν ισχύουν τα ίδια πραγμάτα εδώ καλώς ή κακώς.
Εκεί παίζουν sales συχνά στους δίσκους, εδώ μάλλον ποτέ, έχουν bestbuy, έχουν άλλα, έχουν εγγύηση ακόμα κι αν ανοίξουν τους δίσκους κτλ..
Εδώ είναι άλλη χώρα γι'αυτό φαίνεται δελεαστικό το βίντεο, αλλά πρέπει να λάβεις υπόψη σου πως εφαρμόζεται αντίστοιχα αυτό εδώ στην Ελλάδα.
"Θύμα" σε αγορές (και όχι μόνο) έχουμε πέσει όλοι φαντάζομαι κάποια στιγμή, αλλά οκ όλοι από τα λάθη μας μαθαίνουμε;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ ευχαριστώ για το feedback λογικά σε πρώτη φάση με κόβω για αγορά my book 8tb και θα το χρησιμοποιήσω ως εξωτερικό στην αρχή κ μετά βλέπουμε..θα ενημερώσω για τις εντυπώσεις..πάντως γενικά αν υπάρχει κάποιο thread αφιερωμένο στο shucking είτε εμπειρίες από άλλα μέλη που έχουν κάνει, μοιραστείτε το να μαθαίνουμε κ εμεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@badasszoro δεν υπάρχει κάτι τέτοιο στο forum εδώ απ'όσο ξέρω.
Βέβαια αν με το καλό το επιχειρήσεις, περιμένουμε εντυπώσεις :D
MyΒook ή Εlements είναι πιο shuckable;
Τουλάχιστον λίγο πιο παλιά ήξερες ότι θα σου βγει και RED από μέσα, τώρα είναι white label άγνωστο.
Ούτε ουίσκυ τέτοια labels:P

Πάντως αν τον χρησιμοποιήσεις σαν εξωτερικό πρώτα, έχε υπόψη σου πως πιθανώς να μην μπορείς στη συνέχεια όπως είναι να τον χρησιμοποιήσεις ως εσωτερικό.
Παίζει να χρειαστεί να του κάνεις νέα partitions κτλ, κοινώς τα data που θα έχει, θα πρέπει να τα μεταφέρεις πρώτα κάπου αλλού πριν τον αφαιρέσεις από το case.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρήγγειλα χτες τον my book 8tb..από διάφορα που έχω δει νομίζω ότι ο elements είναι πιο shuckable..πήγα σε my book αντί για elements λόγω της (όχι 100%) 3ετους εγγύησης έναντι της 2ετηε του elements αφού όπως είπα πρωτα θα τον χρησιμοποιήσω ως εξωτερικό..τώρα όσον αφορά τα δεδομένα ο my book έρχεται με encryption ενώ ο elements οχι οπότε μάλλον έχεις δίκιο ότι αν βάλω αρχεία μετά θα πρέπει να τα μεταφέρω πριν το shuck..αλλά αν κάνω format με το που έρθει χωρίς να χρησιμοποιήσω το software της wd λογικά όταν κάνω shuck θα μπορέσω να δω τα αρχεία..αυτά..by the way έλεγα να πάρω από τώρα molex to sata καλώδιο αλλά έχω διαβάσει ότι τα πιο συνηθισμένα είναι μουφα και έχουν κίνδυνο να λιώσουν..sorry που ξαναρωτάω αλλά έχουμε καμία ιδέα και για αυτό?..δεν επείγει απλά το λέω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...