Προς το περιεχόμενο

Αγορά HDD 8tb+


elpenor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας και πάλι είπα να κάνω update..ήρθε ο my book 8tb..με το που παρέλαβα έβαλα να κάνει τεστ για bad sectors το οποίο πέρασε με 100% επιτυχία. Τσεκαρα με crystaldiskinfo και μέσα στο enclosure είναι WDC WD80EZAZ-11TDBA0..που είναι και αυτός που αναμένεται σύμφωνα με τα ποστ στο reddit που λένε ότι πρόκειται για hitachi helium enterprize disk..είναι pmr..έχει το ίδιο firmware με τους red 83.H0A83..5400 rpm..δεν τον άνοιξα ακόμα εννοείται να δω αν μπαίνει σε υπολογιστή..αλλά έκανα λίγο ψάξιμο και σύμφωνα με την wd αν του βάλεις δεδομένα μέσα και τον κάνεις shuck θα μπορούν να διαβαστούν ύστερα..(το συγκεκριμένο δεν με καίει κιόλας αν αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα θα κάνω μεταφορά αλλού).Αυτά πήρα και ένα καλώδιο molex to sata αλλά λίγο που το είδα δεν φαίνεται εν τέλη να είναι ποιοτικό λογικά όταν γίνει αν γίνει το shuck θα πρέπει να βρω καλύτερο. Αυτα ελπίζω να μου ζήσει πολλά χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ κάνω shuck και τους Elements και τους Book. Το ίδιο είναι άμα το κάνεις από 1 φορά στο καθένα (από θέμα δυσκολίας κτλ).. Όλοι είναι white labeled HDDs ουσιαστικά RED.

Επεξ/σία από jmirko15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jmirko15 είπε

Εγώ κάνω shuck και τους Elements και τους Book. Το ίδιο είναι άμα το κάνεις από 1 φορά στο καθένα (από θέμα δυσκολίας κτλ).. Όλοι είναι white labeled HDDs ουσιαστικά RED.

Νααατος..μιας και είσαι γνώριμος στο shuck για πες..τα είχα ρωτήσει και πιο πάνω..καλώδιο έβαλες η έβαλες ταινία στο pin?..τα δεδομένα τα διάβαζε αφότου το έκανες shuck? Έσπασες τα tabs?σόρρυ για τα πολλά ερωτήματα αλλά αν έχεις εμπειρία μοιράσου κ για μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, badasszoro είπε

Νααατος..μιας και είσαι γνώριμος στο shuck για πες..τα είχα ρωτήσει και πιο πάνω..καλώδιο έβαλες η έβαλες ταινία στο pin?..τα δεδομένα τα διάβαζε αφότου το έκανες shuck? Έσπασες τα tabs?σόρρυ για τα πολλά ερωτήματα αλλά αν έχεις εμπειρία μοιράσου κ για μας.

 

  • Kapton tape στο pin
  • Δεν σπάω τα tabs
  • Πάντα είναι φρέσκος formatted ο HDD

Γενικά τα βήματα που ακολουθώ είναι τα εξής:

  1. Format (όχι Quick)
  2. Hard Disk Sentinel -> Surface Test (Τεστ Επιφάνειας)
  3. Άμα είναι όλα κομπλέ τον αφαιρώ προσεκτικά και κρατάω το κουτί για backup (just in case)
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/5/2020 στις 9:44 ΜΜ, jmirko15 είπε

Εγώ κάνω shuck και τους Elements και τους Book. Το ίδιο είναι άμα το κάνεις από 1 φορά στο καθένα (από θέμα δυσκολίας κτλ).. Όλοι είναι white labeled HDDs ουσιαστικά RED.

Κάτι τέτοιο θέλω να κάνω κι εγώ για να βάλω τους δίσκους στο Synology 218+ αλλά, νομίζω, κάποιος εδώ στο φόρουμ μου είχε πει σχετικά με ασυμβατότητες που θα μπορούσα να συναντήσω και δεν το έκανα. Υπάρχει κάποιο καλό λινκ επί του θέματος ?

Το είχα κάνει παλαιότερα σε κάποιους εξωτερικούς της WD και είχαν μέσα WD Green. Γίνεται και σε δίσκους άλλων brands το shucking ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, iparou είπε

Κάτι τέτοιο θέλω να κάνω κι εγώ για να βάλω τους δίσκους στο Synology 218+ αλλά, νομίζω, κάποιος εδώ στο φόρουμ μου είχε πει σχετικά με ασυμβατότητες που θα μπορούσα να συναντήσω και δεν το έκανα. Υπάρχει κάποιο καλό λινκ επί του θέματος ?

Το είχα κάνει παλαιότερα σε κάποιους εξωτερικούς της WD και είχαν μέσα WD Green. Γίνεται και σε δίσκους άλλων brands το shucking ?

Άμα δεν κάνω λάθος δεν χρειάζεσαι καν tape για Synology. Και σε Seagate αλλά meh..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jmirko15 είπε

Άμα δεν κάνω λάθος δεν χρειάζεσαι καν tape για Synology. Και σε Seagate αλλά meh..

Τους Book καταφέρνεις να τους κάνεις shuck χωρίς να καταστρέψεις το enclosure i.e. αν εμφανίσουν bad sectors εντός 3ετίας που έχουν εγγύηση, μπορείς να τον ξαναφτιάξεις όπως ήταν και να τον επιστρέψεις ενός εγγύησης ? Εϊναι 100 ευρώ διαφορά το κόστος (από άμαζον) σε σχέση με τον κανονικό εσωτερικό για τα 10 ΤΒ που ενδιαφέρομαι εγώ. Αξιόλογη διαφορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, iparou είπε

Τους Book καταφέρνεις να τους κάνεις shuck χωρίς να καταστρέψεις το enclosure i.e. αν εμφανίσουν bad sectors εντός 3ετίας που έχουν εγγύηση, μπορείς να τον ξαναφτιάξεις όπως ήταν και να τον επιστρέψεις ενός εγγύησης ? Εϊναι 100 ευρώ διαφορά το κόστος (από άμαζον) σε σχέση με τον κανονικό εσωτερικό για τα 10 ΤΒ που ενδιαφέρομαι εγώ. Αξιόλογη διαφορά. 

Μέχρι τώρα δεν χρειάστηκε αλλά ναι γίνεται. Κάποιοι στέλνουν και σκέτο τον HDD αλλά έχω διαβάσει και μερικές περιπτώσεις που δεν το δέχεται η WD έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...