Προς το περιεχόμενο

PC κολλάει στο post


Τέρης Α.
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Τέρης Α.,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Χαίρετε!

Έχω ένα HP Compaq DC 7900 και μου εμφανίζει το εξής θέμα:

Πατάω το κουμπί να ανοίξει και ξεκινάει κανονικά, μου εμφανίζει την οθόνη του post (χωρίς να κάνει μπιπ), μετρά τη μνήμη και δείχνει τις επιλογές (F9, F10, F12) και πατώντας ας πούμε το F10 Setup δείχνει ότι πατήθηκε, αλλά κολλάει εκεί. Στο background δεν φαίνεται το μπλε λογότυπο. Έχω κάνει όσα προτείνονται κατά καιρούς εδώ μέσα, αλλά δεν. Κάποια ιδέα;

Το συγκεκριμένο μηχάνημα έχει πάνελ. Εκεί να δεις.
https://support.hp.com/ie-en/document/c01565492
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τίποτα δεν έγινε. Να το στείλω ανακύκλωση μαζί με τα υπόλοιπα 10-15 που έχουν το ίδιο πρόβλημα;

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • Λύση

Τελικά, έχοντας την υποψία ότι έχει γίνει corrupted το Bios, αποκόλλησα χθες το τσιπάκι του Bios και με εξωτερικό flasher του πέρασα την τελευταία έκδοση, το κόλλησα πάλι, σύνδεσα το σύστημα και έκανε post κανονικά, μπήκα Bios και φόρτωσα λειτουργικό.

Τώρα που έλυσα το μυστήριο θα ήθελα να αναφέρω επίσης ότι προηγουμένως (τότε το '19) είχα αλλάξει τους παρακάτω πυκνωτές λόγω του ότι ήταν σκασμένοι:

DC7900-1.jpg.d30c3e8131d6c30096e800dde543fbf2.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλα πυκνωτες σε μητρικη ΟΚ εχω αλλαξει. Ετσι εφτιαξα την A8N SLI-Premium, με αλλαγη 6 πυκνωτων στα VRMs. Αλλά δεν εχω ξεκολλήσει BIOS τσιπ, ουτε εχω μηχανακι BIOS flasher. Aν χρειαστει βεβαια και αν θα εχω τα φραγκα και τον χρονο θα παρω εναν BIOS flasher και ισως ενα καλυτερο soldering εργαλειο (ισως ακομη και ενα με αερα).

Επεξ/σία από duffyduck
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν μπορείς κοίτα στις RAM εάν είναι 1x2GB  ή 2x1GB (από ότι θυμάμαι από την εταιρία αυτό ήταν το setup). Στην δεύτερη περίπτωση βγάλε την μία και δοκίμασε και μετά εναλλάξ. Εάν δεν έχεις μπορείς να δανειστείς (DDR2).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 31/5/2021 στις 1:54 ΜΜ, duffyduck είπε

Aν χρειαστει βεβαια και αν θα εχω τα φραγκα και τον χρονο θα παρω εναν BIOS flasher και ισως ενα καλυτερο soldering εργαλειο (ισως ακομη και ενα με αερα).

Το περασμένο μήνα έσκασα σχεδόν 200ε για εξοπλισμό (σταθμό θερμού αέρα, πολύμετρο, flux, καλάι, tweezers).

Στις 1/6/2021 στις 7:06 ΜΜ, Ιωάννης Κωστόπουλος είπε

Εάν μπορείς κοίτα στις RAM εάν είναι 1x2GB  ή 2x1GB (από ότι θυμάμαι από την εταιρία αυτό ήταν το setup). Στην δεύτερη περίπτωση βγάλε την μία και δοκίμασε και μετά εναλλάξ. Εάν δεν έχεις μπορείς να δανειστείς (DDR2).

Τα είχα κάνει όλα αυτά. Τίποτα. Ακόμα και εκτός κουτιού δοκίμασα τη μητρική και με διαφορετικό επεξεργαστή.

Στις 1/6/2021 στις 11:41 ΜΜ, thodoris1985 είπε

Πως και το έβγαλες το τσιπάκι και δεν το έκανες με την τσιμπίδα;

Αρχικά με την τσιμπίδα το έκανα, αλλά απ' ότι φάνηκε όταν συνέδεσα τη τσιμπίδα ο flasher έδινε ρεύμα στη μητρική και ακουγόταν το ηχειάκι και άναβαν τα led και το τσιπάκι δεν το αναγνώριζε. Οπότε προχώρησα στην αφαίρεση.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...