Προς το περιεχόμενο

Video Editor HitFilm Pro & Ignite Pro €27 από €583


Guerriero4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, matrixxx είπε

Μπα, εβαλα το pro (14.1.9605.7202), εχει το ιδιο προβλημα με μια μικρη βελτιωση, αλλα εξακολουθει να μην μπορεις να δουλεψεις ουτε για πλακα. Στο μικρο παραθυρακι του preview, ακομα και βαζοντας fastest, 1/4 αναλυσης κλπ με εικονα να μοιαζει με videoCd για οποιον θυμαται, χωρις να εχω κανει οποιαδηποτε επεξεργασια στο φορτωμενο 1080p βιντακι 2 λεπτων, εχω 2-8fps. Οταν μπορω να βλεπω ταυτοχρονα 5 4K βιντεο με players στην οθονη μου με 5% usage. (16GB ram, + 4GB ram η GPU)

Εφαγα και μιση ωρα να ψαξω για λυση, αλλα το μονο που βρηκα ειναι να γκρινιαζουν παρα πολλοι για το ιδιο προβλημα.

Οποτε ψαχνω εναλλακτικη πλεον, οποιος εχει να προτεινει κατι, ας μου στειλει ενα pm.

Ευχαριστω.

Celeron και entry level κάρτα γραφικών μάλλον δεν είναι αρκετά για το πρόγραμμα. Εμένα μια χαρά είναι στο preview ακόμα και στην ποιότητα "Final".

Δοκίμασε και το Davinci resolve μήπως έχει καλύτερη συμβατότητα με το σύστημα σου.

https://www.blackmagicdesign.com/products/davinciresolve/edit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, Guerriero4 είπε

Celeron και entry level κάρτα γραφικών μάλλον δεν είναι αρκετά για το πρόγραμμα. Εμένα μια χαρά είναι στο preview ακόμα και στην ποιότητα "Final".

 

Υπεραρκετα ειναι.

Το συμπερασμα μου: Το προγραμμα ειναι σε παιδικο σταδιο απο θεμα προγραμματισμου. Με αλλα αρχεια ακομα και 4Κ παιζει σχεδον νερακι το πριβιου (κανει ενα κολλημα στα 2 πρωτα δευτερολεπτα και μετα παει καλα με 30% φορτωμα cpu), σε αλλα που ειναι  1080p κολλαει το συμπαν με 100% cpu, ποντικια κολανε για 5 δευτερολεπτα κλπ. Και ενω εχει υπιτιθεται υποστηριξη για επιταχυνση GPU, την ωρα που παιζει το preview φορτωνει το decoding της κατα 2-7%. Ενταξει, θελουν πολλη δουλεια για να το κανουν να δουλεψει καπως. 

Ειναι πολλοι που εχουν θεματα, με πολυ δυνατους υπολογιστες, δεν ειναι εκει το προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, matrixxx είπε

Υπεραρκετα ειναι.

Το συμπερασμα μου: Το προγραμμα ειναι σε παιδικο σταδιο απο θεμα προγραμματισμου. Με αλλα αρχεια ακομα και 4Κ παιζει σχεδον νερακι το πριβιου (κανει ενα κολλημα στα 2 πρωτα δευτερολεπτα και μετα παει καλα με 30% φορτωμα cpu), σε αλλα που ειναι  1080p κολλαει το συμπαν με 100% cpu, ποντικια κολανε για 5 δευτερολεπτα κλπ. Και ενω εχει υπιτιθεται υποστηριξη για επιταχυνση GPU, την ωρα που παιζει το preview φορτωνει το decoding της κατα 2-7%. Ενταξει, θελουν πολλη δουλεια για να το κανουν να δουλεψει καπως. 

Ειναι πολλοι που εχουν θεματα, με πολυ δυνατους υπολογιστες, δεν ειναι εκει το προβλημα.

Τι να σου πω, δεν το έχω ψάξει τόσο. Προσωπικά δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο, ίσως να μην το πολύ-ζορίζω με φίλτρα κτλ και να πηγαίνει γρήγορα.

Έτσι από περιέργεια, το davinci το δοκίμασες να δεις αν έχει τα ίδια θέματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, Guerriero4 είπε

 ίσως να μην το πολύ-ζορίζω με φίλτρα κτλ και να πηγαίνει γρήγορα.

 

7 ώρες πριν, matrixxx είπε

...Στο μικρο παραθυρακι του preview, ακομα και βαζοντας fastest, 1/4 αναλυσης κλπ με εικονα να μοιαζει με videoCd για οποιον θυμαται, χωρις να εχω κανει οποιαδηποτε επεξεργασια στο φορτωμενο 1080p βιντεακι 2 λεπτων, εχω 2-8fps. Οταν μπορω να βλεπω ταυτοχρονα 5 4K βιντεο με players στην οθονη μου με 5% usage. (16GB ram, + 4GB ram η GPU)

...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, δεν το είχα διαβάσει καλά. Περίεργο πάντως, ίσως φταίει ότι έχεις AMD κάρτα γραφικών. Έχεις δοκιμάσει χωρίς hardware acceleration?
Νομίζω πρώτα έκαναν το πρόγραμμα optimize για nvidia και μετά για AMD. Εκεί που διάβασες ότι κάνουν παράπονα για την απόδοση, μήπως έγραφαν και την gpu τους?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...