Προς το περιεχόμενο

Αγωγή προς παράνομα παρακρισμένα λόγω ορατότητας.


ChrisN.S.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, σε ένα ατύχημα με υλικές ζημιές στο οποίο παραβίασα stop 🛑 , η ασφαλιστική μου πλήρωσε της ζημιές στον τρίτο και έληξε η μεταξύ μας διαφορά. Επειδή όμως στο σημείο υπήρχε τροχαία και έκοψε κλήσεις σε δύο παρκαρισμένα οχήματα με την σημείωση "παρκάρισμα 0 μέτρα από γωνία, ανεπαρκής ορατότητα, κίνδυνος ατυχήματος" με τους αριθμούς των κλήσεων να αναγράφονται και στο δελτίο τροχαίου υλικών ζημιών. 

Έγινε αγωγή μέσω της νομικής κάλυψης της ασφαλιστικής μου για αποζημίωση (λογικά με τη διαδικασία των μικροδιαφορών) τόσο από πλευράς της ασφαλιστικής όσο και δικής μου, από δικό τους δικηγόρο. Έχει οριστεί δικάσιμος στο Ειρηνοδικείο Αθηνών, είναι υποχρεωτική η δική μου παρουσία ή μπορεί να με εκπροσωπήσει μόνο ο πληρεξούσιος δικηγόρος; Αν υπάρχει κάποιος νομικός να μπορέσει να βοηθήσει θα του ήμουν υπόχρεος. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, ChrisN.S. είπε

Έγινε αγωγή μέσω της νομικής κάλυψης της ασφαλιστικής μου για αποζημίωση (λογικά με τη διαδικασία των μικροδιαφορών) τόσο από πλευράς της ασφαλιστικής όσο και δικής μου, από δικό τους δικηγόρο.

Ο δικηγόρος της ασφαλιστικής τι σου είπε;;;;;

Επεξ/σία από bromiaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O δικηγόρος (κοινός) μου είπε πως θα πρέπει να παρευρεθώ επειδή είναι και δική μου η αγωγή,  αλλά αντιλαμβάνομαι πως με χρειάζεται βοηθητικά ως μάρτυρα, δεν διευκρινίσαμε αν είναι υποχρεωτικό ή όχι. Βασικά θα διευκολύνω με την παρουσία μου και την αγωγή της ασφαλιστικής για τα έξοδα που πλήρωσε για τον τρίτο, όπως αντιλαμβάνομαι. Η συνομιλία μας είναι ελάχιστη και τυπική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχω ιδέα από νομικά αλλά σκέφτομαι τα εξής:

Έχεις εσύ να κερδίσεις κάτι από αυτό ο δικαστήριο?

Κατηγορείς κάποιον?

Σε κατηγορεί κάποιος?

Επεξ/σία από turbat0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Δεν έχω ιδέα από νομικά αλλά σκέφτομαι τα εξής:

Έχεις εσύ να κερδίσεις κάτι από αυτό ο δικαστήριο?

Κατηγορείς κάποιον?

Σε κατηγορεί κάποιος?

Εγώ έχω να κερδίσω ένα ποσό από την προσφορά του συνεργείου για το κόστος επισκευής του οχήματός μου. Αναλόγως την % συνυπαιτιότητα που θα βγάλει το δικαστήριο προς τα παράνομα παρκαρισμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, ChrisN.S. είπε

O δικηγόρος (κοινός) μου είπε πως θα πρέπει να παρευρεθώ επειδή είναι και δική μου η αγωγή,

Αφού ο δικηγόρος σε θέλει εκεί τότε εσύ γιατί αντιδράς και ψάχνεις στο insomnia;;;;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, bromiaris είπε

Αφού ο δικηγόρος σε θέλει εκεί τότε εσύ γιατί αντιδράς και ψάχνεις στο insomnia;;;;

Γιατί ο δικηγόρος προασπίζεται πρωτίστως τα συμφέροντα της ασφαλιστικής μου και στη ζυγαριά κέρδους - ταλαιπωρίας λόγω διαδικασίας δεν είναι ξεκάθαρο αν αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, ChrisN.S. είπε

Εγώ έχω να κερδίσω ένα ποσό από την προσφορά του συνεργείου για το κόστος επισκευής του οχήματός μου. Αναλόγως την % συνυπαιτιότητα που θα βγάλει το δικαστήριο προς τα παράνομα παρκαρισμένα.

 

16 λεπτά πριν, ChrisN.S. είπε

Γιατί ο δικηγόρος προασπίζεται πρωτίστως τα συμφέροντα της ασφαλιστικής μου και στη ζυγαριά κέρδους - ταλαιπωρίας λόγω διαδικασίας δεν είναι ξεκάθαρο αν αξίζει.

Ναι αλλά και εσύ διεκδικείς αποζημίωση…. Μόνος σου το έγραψες…

Προφανώς η ζημιά ήταν μικρή και δεν σε ενδιαφέρει να προχωρήσεις σε δικαστήριο.

Οπότε πες στην ασφαλιστική ότι δεν θέλεις να συνεχίσεις την διαδικασία και αποποιήσου οποιαδήποτε αποζημίωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, bromiaris είπε

Ναι αλλά και εσύ διεκδικείς αποζημίωση…. Μόνος σου το έγραψες…

Προφανώς η ζημιά ήταν μικρή και δεν σε ενδιαφέρει να προχωρήσεις σε δικαστήριο.

Οπότε πες στην ασφαλιστική ότι δεν θέλεις να συνεχίσεις την διαδικασία και αποποιήσου οποιαδήποτε αποζημίωση.

Είσαι δικηγόρος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, acomaedo είπε

Ο δικηγόρος της ασφαλιστικής σου είναι ΚΑΙ δικός σου σε αυτή την αγωγή. Αν δεν τον εμπιστεύεσαι ας μην έκανες αγωγή.

Δεν με ενημέρωσε πως θα κάνει αγωγή, στην αρχή είχαμε συζητήσει για εξωδικαστικό συμβιβασμό με τους εμπλεκόμενους.

Anyway, στο ερώτημα αν χρειάζεται η παρουσία μου για να εκδικαστεί η υπόθεση ξέρει κανείς να απαντήσει;

Επεξ/σία από ChrisN.S.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...