Προς το περιεχόμενο

Ρομποτική σκούπα για σπίτι με κατοικίδιο


foniki_melitzana

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ρομποτική σκούπα για σπίτι με σκύλο (μακρύτριχο). Προφανώς δεν περιμένω ότι θα κάνει γενική καθαριότητα, αλλά θέλω μέσα στη βδομάδα να το κρατάει σε καλή κατάσταση χωρίς να χρειάζεται να ασχολούμαι ιδιαίτερα. Ο χώρος που με ενδιαφέρει είναι ενιαίος (σαλόνι τραπεζαρία) ~80τμ, αλλά με έπιπλα που δημιουργούν εμπόδια. Έχω δει την iRobot Roomba E5 στα ~300€, αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτά τα λεφτά (give or take).

Σφουγγάρισμα δε με νοιάζει (νομίζω. Έχω λόγο να θέλω να σφουγγαρίζει? Τα καταφέρνουν καλά?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

εγώ το ψαξα γιατί ψήνομαι καιρό να αγοράσω και κατέληξα στη xiaomi viomi v2 pro. την πήρα από gearbest, έρχεται από Γερμανία σε 3-7 εργάσιμες και μου βγήκε στα 330Ε. εκτός των άλλων έχει τη δυνατότητα να σκουπίζει και να σφουγγαρίζει ταυτόχρονα με ένα πέρασμα. αντίστοιχή της σε δυνατότητες είναι η roborock s6 που ξεφεύγει σε τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 2/1/2020 στις 10:31 ΠΜ, gsisr είπε

εγώ το ψαξα γιατί ψήνομαι καιρό να αγοράσω και κατέληξα στη xiaomi viomi v2 pro. την πήρα από gearbest, έρχεται από Γερμανία σε 3-7 εργάσιμες και μου βγήκε στα 330Ε. εκτός των άλλων έχει τη δυνατότητα να σκουπίζει και να σφουγγαρίζει ταυτόχρονα με ένα πέρασμα. αντίστοιχή της σε δυνατότητες είναι η roborock s6 που ξεφεύγει σε τιμή.

τελωνείο πέρασε; ή λογω γερμανίας δεν είχε θέμα. αν έχεις και κάποιο λινκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Grimstar είπε

τελωνείο πέρασε; ή λογω γερμανίας δεν είχε θέμα. αν έχεις και κάποιο λινκ

https://gearbest.app.link/TUhoE6aHd3

Πληρωμή με paypal και για μένα αξίζει και το shipping insurance τα extra ευρώ για να χεις το κεφάλι σου ήσυχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gsisr είπε

Πληρωμή με paypal και για μένα αξίζει και το shipping insurance τα extra ευρώ για να χεις το κεφάλι σου ήσυχο

paypal = shipping insurance , οποτε δεν αξιζει τα εχτρα €€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Ενδιαφέρομαι και εγώ για μια σκούπα. Νομίζω ότι έχω καταλήξει μεταξύ Viomi V2 pro και Roborock s6, τα χαρακτηριστικά τους είναι πολύ κοντά, ποια από τις δύο θα μου προτείνατε? 80τμ, παρκέ και χαλιά.

Επίσης, δεν μπορώ να βρω πουθενά επίσημη ιστοσελίδα για την Viomi V2 pro, αν γνωρίζει κάποιος ας την στείλει παρακαλώ. Αυτό που δεν έχω καταλάβει με την Viomi είναι αν επιλέξω χώρους για να μην πάει, θα το θυμάται την επόμενη φορά που θα τρέξει ή θα πρέπει να το ρυθμίζω κάθε φορά?

Τέλος, τελικά το σφουγγάρισμα αξίζει ή να κοιτάξω προς άλλη κατεύθυνση (π.χ. Roomba)?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@jardan η v2 pro με την s6 έχουν 200+ ευρώ διαφορά και ίδιες δυνατότητες οπότε δεν νομίζω ότι χρειάζεται να το σκεφτείς. το σφουγγάρισμα που κάνει είναι ανέλπιστα καλό. Βέβαια μη περιμένεις να έχεις κάτω λάσπη κολλημένη και να στην εξαφανίσει. επίσης ανεβαίνει και στα χαλιά χωρίς κανένα θέμα. η επίσημη ιστοσελίδα είναι η viomi.com αλλά δεν παίζει η κατηγορία με τις σκούπες. στo gearbest έχει το official store της, δεν είναι μεταπωλητής.

δεν μπορείς να επιλέξεις δωμάτια που δεν θες να πάει αλλά μόνο αυτά που θες να πάει ώστε να μην πάει στα υπόλοιπα. μπορείς όμως να βάλεις όρια τραβώντας μια γραμμή η ζωγραφίζοντας ένα ορθογώνιο/τετράγωνο εκεί που δεν θες να πάει και αυτό το κρατάει στη μνήμη για κάθε φορά.

για μένα χτύπα την άφοβα. το ταυτόχρονο σκούπισμα/σφουγγάρισμα είναι δυνατό feature αλλά να ξέρεις το νερό που παίρνει η δεξαμενή που είναι δύο σε ένα επαρκεί για γύρω στα 35-40 τετραγωνικά.

τέλος αν πάρεις από gearbest και υπάρχει στοκ στη γερμανική αποθήκη θα σου ρθει μέσα σε 5 μέρες με dhl. διαφορετικά αν δεν υπάρχει στοκ θα σου ρθει γύρω στις 15 μέρες από Γερμανία πάλι με dhl. επίσης αγορά μόνο με Paypal και οπωσδήποτε shipping insuranse(μην το αφήσεις αυτό)

@villasg διάβασε τις τρεις τελευταίες σελίδες 

 

Επεξ/σία από gsisr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Nα ρίξω και αυτήν στο τραπέζι?
Δεν βλέπω να υστερεί σε κάτι στα specs,και βγαινει και πιο φτηνά. Εκτός αν μου διαφεύγει κάτι.
https://www.gearbest.com/robot-vacuum/pp_009195968752.html

Επεξ/σία από suffocater
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/2/2020 στις 6:44 ΠΜ, gsisr είπε

@jardan η v2 pro με την s6 έχουν 200+ ευρώ διαφορά και ίδιες δυνατότητες οπότε δεν νομίζω ότι χρειάζεται να το σκεφτείς. το σφουγγάρισμα που κάνει είναι ανέλπιστα καλό. Βέβαια μη περιμένεις να έχεις κάτω λάσπη κολλημένη και να στην εξαφανίσει. επίσης ανεβαίνει και στα χαλιά χωρίς κανένα θέμα. η επίσημη ιστοσελίδα είναι η viomi.com αλλά δεν παίζει η κατηγορία με τις σκούπες. στo gearbest έχει το official store της, δεν είναι μεταπωλητής.

δεν μπορείς να επιλέξεις δωμάτια που δεν θες να πάει αλλά μόνο αυτά που θες να πάει ώστε να μην πάει στα υπόλοιπα. μπορείς όμως να βάλεις όρια τραβώντας μια γραμμή η ζωγραφίζοντας ένα ορθογώνιο/τετράγωνο εκεί που δεν θες να πάει και αυτό το κρατάει στη μνήμη για κάθε φορά.

για μένα χτύπα την άφοβα. το ταυτόχρονο σκούπισμα/σφουγγάρισμα είναι δυνατό feature αλλά να ξέρεις το νερό που παίρνει η δεξαμενή που είναι δύο σε ένα επαρκεί για γύρω στα 35-40 τετραγωνικά.

τέλος αν πάρεις από gearbest και υπάρχει στοκ στη γερμανική αποθήκη θα σου ρθει μέσα σε 5 μέρες με dhl. διαφορετικά αν δεν υπάρχει στοκ θα σου ρθει γύρω στις 15 μέρες από Γερμανία πάλι με dhl. επίσης αγορά μόνο με Paypal και οπωσδήποτε shipping insuranse(μην το αφήσεις αυτό)

 

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. τελικά αποφάσισα να περιμένω μπας και κυκλοφορήσει στην Ευρώπη η καινούρια της Xiaomi, η οποία είναι η Viomi με καλύτερο λογισμικό και λίγο διαφορετική εμφάνιση. κυκλοφορεί για την ώρα μόνο στην Κίνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...