Προς το περιεχόμενο

Formula 1 2020


Diinekis21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Diinekis21 είπε

Όχι ακριβώς!

O Riki έφυγε επειδή ήθελε εγγυημένη ίση αντιμετώπιση.

Ο Sainz είχε ψιλο-κόντρα με Max και δε θα τον προβίβαζαν στην RB, οπότε δεν είχε προοπτική για εξέλιξη στο περιβάλλον της.

Ο Seb μια χαρά έριχνε γέφυρες με την RB ( από το 2018 και έπειτα) και πιο έντονα φέτος όταν δεν είχε άλλη επιλογή (προ Aston Martin δηλαδή).

Ίση αντιμετώπιση γίνεται μόνο αν είσαι ξεκάθαρα Νο1 ομάδα ή τέλος πάντων μακριά από τους ανταγωνιστές σου, όποιοι είναι αυτοί. Σάινθ ήταν 50/50 αν θα είχε την ευκαιρία αυτός ή ο Γκασλί. Εκ των υστέρων θα την έπαιρνε ο Σάινθ είτε από την αρχή του '19 είτε στο μέσο όταν αποφασίστηκε αντικατάσταση Γκασλί. Σεμπ δεν πιστεύω ότι συζητούσε για επιστροφή με τον Μαξ στην ομάδα. Εκτίμηση προσωπική, παίζει να κάνω και λάθος. Πάντως ο Χέλμουτ Μάρκο είναι γνωστό ότι έχει μεγάλη αδυναμία και στους δύο, οπότε ίσως να ήθελε να τους δει σαν δίδυμο.

// Πάντως αν ο Σάινθ βλέπει προοπτική στο Μαρανέλο, τι να πω; Ξέρω Φερράρι n shit και είναι το όνειρο κάθε οδηγού, αλλά πηγαίνοντας εκεί θα είναι πάντα Νο2 και μάλιστα με Νο1 παιδί της ομάδας και επόμενο Νο1 αν δεν τα καταφέρει ο Σαρλς ένα άλλο παιδί της ομάδας. Δε γράφω για τη δυναμική του μονοθεσίου, αυτό δεν το ήξερε όταν υπέγραφε ο Σάινθ. Αλλά για Λεκλέρ και Μικ τα ήξερε πως είχαν τα πράγματα.

Επεξ/σία από greenfan20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, ghostrider είπε

o περεζ γιατί να πάει να κάνει το νο2? 

Γιατί τι είναι ο Perez; Τι άλλες επιλογές έχει;

14 λεπτά πριν, ghostrider είπε

πιο εύκολο να πάει σε haas που είναι αμερικανική εταιρεία και αυτός μεξικανός.

Αυτός ο συνδυασμός για κάποιους είναι big no no. 

Δε ξέρω πόσο, ας πούμε "Τεξανοί" είναι εκεί στη Haas...

Επεξ/σία από Diinekis21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ghostrider είπε

Όλοι περιμένουν το πότε θα αποφασίσει ο lewis να πάρει σύνταξη (κάτι που είναι μάλλον συνώνυμο με το backdown της amg). 
ο russel περιμένει να πάρει τη θέση του και διόλου δεν έχει σκοπό να τρέχει να κάνει το νο2 στον max. 
ο gasly το ίδιο (άσε που έφαγε την κρυάδα της RB) και ήδη μένει μια χρόνια στην AT απλά για να πάει στη renault (έχοντας νικήσει και ένα GP).
o περεζ γιατί να πάει να κάνει το νο2?  πιο εύκολο να πάει σε haas που είναι αμερικανική εταιρεία και αυτός μεξικανός.
μόνο τον hulk βλέπω να είναι στα θέλω της RB. 
Ο seb έχει ήδη παίξει το χαρτί του. πήγε στην Aston με την προοπτική ότι αν το πάρει ο lewis θα τα παρατήσει έχοντας όλα τα 
ρεκόρ, θα πουλήσει το μαγαζί η amg στην ineos και η aston στην οποία έχει μετοχές ο toto θα είναι η works team των κινητήρων AMG.
Είναι βέβαια το πιο τραβηγμένο σενάριο 
 

Κάπου εκει είμαι και εγώ. Δε βλέπω λόγο ο Russell να πάει οπουδήποτε, αν δεν τον διώξει η Merc, αφού στη μετα-Hamilton εποχή(που αργά η γρήγορα θα έρθει) έχει σίγουρη θέση, ίσως και λίγο νωρίτερα αν αποφασίσουν να τον κάτσουν διπλα στο Hamilton λίγο πριν βγεί συνταξη, στη θέση του Bottas.

Για την RB η καλύτερη, ρεαλιστική, λύση, είναι ο Hulkenberg, που στα μάτια μου είναι ο καλύτερος Bottas μετά τον Bottas. Καλό παιδί, για σπίτι, ευχαριστημένος με δευτερότριτη θέση και σε ηλικία που δε θα κάτσει να κάνει τον δύσκολο.

O Perez είναι κακή λύση αν αποφασίσει αν πάει με 1ο και 2ο οδηγό η RB, γιατι ο Perez θα κουβαλάει χρήμα, και θα έχει απαιτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, papp0us είπε

Για την RB η καλύτερη, ρεαλιστική, λύση, είναι ο Hulkenberg, που στα μάτια μου είναι ο καλύτερος Bottas μετά τον Bottas. Καλό παιδί, για σπίτι, ευχαριστημένος με δευτερότριτη θέση και σε ηλικία που δε θα κάτσει να κάνει τον δύσκολο.

Συμφωνω με αυτο.

Το φλεγον ζητημα ειναι αν θα συνεχισει και του χρονου ο Κιμι... :fear:

Ο Λιουις ή θα τα παρατησει με το που σπασει το ρεκορ του Σουμι ή θα συνεχισει την F1 με την κυριαρχια του, βεβαια, οχι και τοσο δεδομενη.

6 λεπτά πριν, papp0us είπε

O Perez είναι κακή λύση αν αποφασίσει αν πάει με 1ο και 2ο οδηγό η RB, γιατι ο Perez θα κουβαλάει χρήμα, και θα έχει απαιτήσεις.

Τι απαιτησεις θα εχει οταν θα ειναι +0.2Sec στην καλυτερη πιο αργος του Μαξ; Να παταει φρενο ο Μαξ για να τον προσπερναει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, papp0us είπε

Για την RB η καλύτερη, ρεαλιστική, λύση, είναι ο Hulkenberg, που στα μάτια μου είναι ο καλύτερος Bottas μετά τον Bottas. Καλό παιδί, για σπίτι, ευχαριστημένος με δευτερότριτη θέση και σε ηλικία που δε θα κάτσει να κάνει τον δύσκολο.

 

Ναι ο Χουλκ είναι καλή λύση αν πλησιάσει και άλλο η RB την Μερκ. Αν η διαφορά είναι 0,3+ sec θες ξεζούμισμα του μονοθεσίου, όπως κάνει ο Μαξ και όπως έχουν αποδειξεί ότι μπορούν να κάνουν ως ένα βαθμό οι Ράσελ, Πέρεζ. Βέβαια στο θέμα Πέρεζ, τα χρήματα και οι απαιτήσεις που θα έχει ο Μεξικάνος είναι μεγάλο ζήτημα.

// Όλα αυτά με δεδομένο ότι ο Μαξ δεν σιγοντάρει κάποιον, γιατί φημολογείται ότι προτιμάει Χουλκ. Σίγουρα έχει λόγο στον teammate ο Ολλανδός, όπως έχει και ο Χαμ στη Μερκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, greenfan20 είπε

Ίση αντιμετώπιση γίνεται μόνο αν είσαι ξεκάθαρα Νο1 ομάδα ή τέλος πάντων μακριά από τους ανταγωνιστές σου, όποιοι είναι αυτοί. Σάινθ ήταν 50/50 αν θα είχε την ευκαιρία αυτός ή ο Γκασλί. Εκ των υστέρων θα την έπαιρνε ο Σάινθ είτε από την αρχή του '19 είτε στο μέσο όταν αποφασίστηκε αντικατάσταση Γκασλί. Σεμπ δεν πιστεύω ότι συζητούσε για επισρτοφή με τον Μαξ στην ομάδα. Εκτίμηση προσωπική, παίζει να κάνω και λάθος. Πάντως ο Χέλμουτ Μάρκο είναι γνωστό ότι έχει μεγάλη αδυναμία και στους δύο, οπότε ίσως να ήθελε να τους δει σαν δίδυμο.

// Πάντως αν ο Σάινθ βλέπει προοπτική στο Μαρανέλο, τι να πω; Ξέρω Φερράρι n shit και είναι το όνειρο κάθε οδηγού, αλλά πηγαίνοντας εκεί θα είναι πάντα Νο2 και μάλιστα με Νο1 παιδί της ομάδας και επόμενο Νο1 αν δεν τα καταφέρει ο Σαρλς ένα άλλο παιδί της ομάδας. Δε γράφω για τη δυναμική του μονοθεσίου, αυτό δεν το ήξερε όταν υπέγραφε ο Σάινθ. Αλλά και Λεκλέρ και Μικ τα ήξερε πως είχαν τα πράγματα.

Σου εξηγώ ότι δεν ήταν ζεστά τα πράγματα για Sainz στην RB.

Ο Vettel είναι θρύλος της RB και άρχισε να ρίχνει τις γέφυρες του από όταν άρχισε να στραβώνει το θέμα του στη Ferrari (2018 και έπειτα). Ήθελε την ηρεμία που του παρείχε η RB παλαιότερα. Όταν δεν είχε επιλογή (φέτος) το είπε ξεκάθαρα ότι πάει αν υπάρχει θέση. Μέχρι που είπε ο Horner μας κολακεύει, τον αγαπάμε αλλά δεν υπάρχει θέση.

Αργότερα έγινε το κονέ με Stroll/Aston Martin.

Ο Sainz δε πήγε από την RB στη Ferrari... Από Toro Rosso-->Renault. Σε καμία δεν είχε προοπτικές. Στο McLaren--> Ferrari. Ναι είχε προοπτικές να παλέψει για τη θέση του στην ομάδα. Και στη τελική και σα νο2 στη Ferrari θα διεκδικούσε νίκες. Μετά είδε και είδαμε που κινείται η Ferrari.. 

Ο Binotto όταν προσέγγισε τον Sainz βάθρα και νίκες θα του υποσχόταν.

Όλα βρίσκονται με λίγα google searches. Εντάξει όχι το τελευταίο με τον Binotto  :)

10 λεπτά πριν, papp0us είπε

O Perez είναι κακή λύση αν αποφασίσει αν πάει με 1ο και 2ο οδηγό η RB, γιατι ο Perez θα κουβαλάει χρήμα, και θα έχει απαιτήσεις.

Οι απαιτήσεις του είναι να έχει θέση στο grid. Για Perez μιλάμε, τι απαιτήσεις μπορεί να έχει από RB;

Επίσης, τι να τα κάνει τα λεφτά του η RB;

Επεξ/σία από Diinekis21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Diinekis21 είπε

Σου εξηγώ ότι δεν ήταν ζεστά τα πράγματα για Sainz στην RB.

Ο Vettel είναι θρύλος της RB και άρχησε να ρίχνει τις γέφυρες του από όταν άρχισε να στραβώνει το θέμα του στη Ferrari (2018 και έπειτα). Ήθελε την ηρεμία που του παρείχε η RB παλαιότερα. Όταν δεν είχε επιλογή (φέτος) το είπε ξεκάθαρα ότι πάει αν υπάρχει θέση. Μέχρι που είπε ο Horner μας κολακεύει, τον αγαπάμε αλλά δεν υπάρχει θέση.

Αργότερα έγινε το κονέ με Stroll/Aston Martin.

Ο Sainz δε πήγε από την RB στη Ferrari... Από Toro Rosso-->Renault. Σε καμία δεν είχε προοπτικές. Στο McLaren--> Ferrari. Ναι είχε προοπτικές να παλέψει για τη θέση του στην ομάδα. Και στη τελική και σα νο2 στη Ferrari θα διεκδικούσε νίκες. Μετά είδε και είδαμε που κινείται η Ferrari.. 

Ο Binotto όταν προσέγγισε τον Sainz βάθρα και νίκες θα του υποσχόταν.

Όλα βρίσκονται με λίγα google searches. Εντάξει όχι το τελευταίο με τον Binotto  :)

k για Σεμπ ισχύει. Για Σάινθ έχω την αίσθηση ότι κανένας από τους δύο δεν ήθελε. Γενικά οι σχέσεις του με Μαξ είναι "περίεργες". Προφανώς στο δίλημμα Μαξ-Σάινθ η RB επιλέγει Μαξ. Ακόμα όμως και να του έδινε θέση δίπλα στον Μαξ, ο Σάινθ δεν θα την έπαιρνε.

Αυτό με τον Binotto μακάρι να υπήρχε. Τύπου η πραγματική στιχομυθία στην διαπραγμάτευση. Θα πλήρωνα για να τη διαβάσω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Diinekis21 είπε

 

Οι απαιτήσεις του είναι να έχει θέση στο grid. Για Perez μιλάμε, τι απαιτήσεις μπορεί να έχει από RB;

Επίσης, τι να τα κάνει τα λεφτά του η RB;

Προφανώς αν σκέφτονται να πάρουν τον Perez, δεν το σκεφτονται για το εντυπωσιακό οδηγικό του ταλέντο, αλλα ότι κουβαλάει χορηγούς. Σε μια αγορά με τον Convid πάνω απο το κεφάλι τους τα έξτρα λεφτά δεν είναι ποτέ πρόβλημα. Εκτός αν τρέχουν για τη φανέλα, και το οικονομικό δεν είναι θέμα στην F1, και τα εχω καταλάβει λάθος.

Τι να πώ, εγώ θεωρώ πως ΣΙΓΟΥΡΑ, ο Perez θα είναι ΠΟΛΥ περισσότερες απαιτήσεις απο τον Hulkenberg και κάθε Hulkenberg ακριβώς επειδή κουβαλάει λεφτά. Μπορεί να κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, papp0us είπε

Προφανώς αν σκέφτονται να πάρουν τον Perez, δεν το σκεφτονται για το εντυπωσιακό οδηγικό του ταλέντο, αλλα ότι κουβαλάει χορηγούς. Σε μια αγορά με τον Convid πάνω απο το κεφάλι τους τα έξτρα λεφτά δεν είναι ποτέ πρόβλημα. Εκτός αν τρέχουν για τη φανέλα, και το οικονομικό δεν είναι θέμα στην F1, και τα εχω καταλάβει λάθος.

Τι να πώ, εγώ θεωρώ πως ΣΙΓΟΥΡΑ, ο Perez θα είναι ΠΟΛΥ περισσότερες απαιτήσεις απο τον Hulkenberg και κάθε Hulkenberg ακριβώς επειδή κουβαλάει λεφτά. Μπορεί να κάνω λάθος.

Σωστό γενικά το σχόλιο για τα οικονομικά, αλλά  η RB είναι φάση sugar daddy, οπότε δεν είναι κάτι που κυνηγούν.

Αν καταλήξει RB ο Perez δε θα είναι λόγω χρημάτων. Αλλά με την ελπίδα ότι θα τα πάει καλύτερα από Albon/Gasly.

Τα χρήματα που έρχονται δε τους χαλάνε βέβαια, αλλά δεν είναι αυτοσκοπός.

9 λεπτά πριν, greenfan20 είπε

Αυτό με τον Binotto μακάρι να υπήρχε. Τύπου η πραγματική στιχομυθία στην διαπραγμάτευση. Θα πλήρωνα για να τη διαβάσω!

Kι εγώ :D

O Binotto είναι μεγάλο λαμόγιο!

Επεξ/σία από Diinekis21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχετο, το Budget cap στα 145 μύρια πάει για το 22 η θα ισχύει απο του χρόνου κανονικά; Βρήκα ένα άρθρο που λέει οτι θα ειναι του χρόνου, αλλα είναι απο τον Μάιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ~mxls~ είπε

ο χουλκ ειναι παλτο

γεια

Μη δημοφιλης αλήθεια. Ντάξει όχι παλτό επιπέδου Μπόλεκ και Λόλεκ της Χαας. Αλλά όχι ότι είναι και σε επίπεδο Ράσελ ή έστω Πέρεζ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...